Wie had ooit gedacht dat het spelletje met de plastic gitaren, waarin je via simpele tabs bekende nummers kon naspelen, zo populair zou worden? Inmiddels sleept zowel Guitar Hero als Rock Band jaarlijks een miljoenenomzet binnen. Op de E3 kon je dan ook nauwelijks rondlopen zonder over een muziekgame te struikelen, want iedereen wil een graantje ervan meepikken. Ondertussen zoekt de uitgever van de originele Guitar Hero, Activision, naar differentiatie, en daaruit is een nieuw concept ontstaan: DJ Hero.
Het is opmerkelijk hoe zaken waarvan je je vooraf geen voorstelling kon maken, achteraf zo logisch lijken. Toen DJ Hero werd aangekondigd, wist niemand precies hoe de randapparatuur zou werken en op welke manier je dan precies als DJ aan de slag zou kunnen. Een gemiddeld mixpaneel is voor de meeste mensen een geheimzinnig apparaat, terwijl de werking van een gitaar redelijk voor zich spreekt. Ook daarom is het handig het apparaat waarmee je DJ Hero bestuurt even apart te bekijken.
Draaitafel
De 'controller' bestaat ruwweg uit twee delen. Met de rechterhand bedien je de draaitafel, die, net als een echte platenspeler, rond kan draaien. Op de draaitafel zitten drie knoppen die erg op de fret-buttons van de Guitar Hero-gitaren lijken. Het ronddraaien van de draaitafel moet soms gecombineerd worden met het indrukken van een van de fret-buttons. Je andere hand is vooral bezig met de cross-fader, waarmee je tussen de verschillende tracks schakelt. Aan deze kant vind je verder nog een knop voor speciale effecten, en de Euphoria-knop, die het DJ Hero-equivalent van Guitar Hero's Star Power activeert.
De draaitafel en het 'mixpaneel' zijn alle wapens die je voor DJ Hero nodig hebt. De gameplay ligt redelijk voor de hand. De drie fret-buttons hebben elk een eigen lijn op het beeld, ongeveer zoals in Guitar Hero. De linker- en rechterbaan staan elk voor een track, en de middelste baan - die dus correspondeert met de middelste fret-button - staat voor samples. Je drukt simpelweg de knop in waarvan de baan op dat moment aangegeven wordt. Bij een rechte lijn hoef je de knop slechts in te drukken, bij een gekartelde lijn moet je daarbij ook nog scratchen.
De lijnen maken soms ook rare hoeken naar buiten. Dit wijst op een switch met de cross-fader. Bij een rechte lijn staat de cross-fader in het midden en wanneer een van beide tracks met een hoek van de vaste lijn afwijkt, dien je de cross-fader de kant van die track op te bewegen. Daarbij moet je af en toe speciale effecten toevoegen met de knop die daarvoor bestemd is, en uiteraard gaat de zaal pas echt uit zijn dak als je, wanneer dat mogelijk is, de Euphoria-knop gebruikt. Dit heeft hetzelfde effect als het inzetten van Star Power - je zult dus meer punten binnenhalen als je Euphoria activeert.
Terugspoelen
Op de E3 werd nog weinig over de opbouw van het spel verteld. In Guitar Hero speel je bijvoorbeeld vaak het verhaaltje van de kleine band of gitarist die steeds beter en groter wordt. Dit zou best vertaald kunnen worden naar de carrière van een DJ. Duidelijk werd in elk geval wel dat lol maken met muziek voorop staat. De moeilijkheidsgraad kun je desgewenst zo ver verlagen dat je bij het spelen nog maar één hand nodig hebt. Via filters kun je de muziek eruit filteren waarmee je niet wil spelen. En kom je een erg goed stuk tegen? Reeeewind! Door de draaitafel snel terug te draaien kun je het laatste stukje nog eens langs laten komen. Op deze manier kun je ook foutjes herstellen: spoel snel even terug en probeer het opnieuw.
Waar DJ Hero mee hoopt te scoren is diversiteit. Het ontwikkelteam achter de game vindt Guitar Hero weliswaar heel stoer, maar erg gericht op rock en de stromingen die daarmee samenhangen. Logisch: je kunt met een gitaar, volgens de makers van DJ Hero althans, ook weer niet zóveel kanten op. Een DJ heeft meer vrijheid in de keuze voor een muziekgenre. De tot nu toe bekende tracklist is dan ook gevarieerd. Zo zul je Eminem en Jay-Z op de soundtrack terugvinden, maar ook Nirvana, Gwen Stefani, Rick James, de Gorillaz en Benny Benassi. De tracks zullen altijd gecombineerd speelbaar zijn - logisch, want anders valt er niets te mixen. De combinaties liggen vast, al is al wel duidelijk dat sommige nummers met meerdere andere nummers te combineren zijn. Give It To Me Baby van Rick James is bijvoorbeeld te combineren met Hollaback Girl van Gwen Stefani, maar ook met All Apologies van Nirvana.
DJ met live gitaar
Activision toonde op de E3 een andere leuke feature van DJ Hero, die vooral interessant is voor mensen die in het bezit zijn van een Guitar Hero-versie. Sommige tracks op DJ Hero lenen zich namelijk voor ondersteuning door een 'live' gitarist. Het beeld verdeelt zich op dat moment in twee delen, met aan de ene kant de tracks van de DJ en aan de andere kant de bekende gitaartabs voor de gitarist. Op dat moment komen DJ Hero en Guitar Hero dus letterlijk samen. Zo is de mix van Sabotage van de Beastie Boys en Monkey Wrench van de Foo Fighters op die manier speelbaar. Het zal echter ook mogelijk zijn het spel met twee DJ's te spelen, zowel in een duel als in co-op. Hoe dat precies in zijn werk zal gaan is echter nog niet bekend.
DJ Hero wekt een zeer verfrissende indruk, want hoewel Rock Band en Guitar Hero leuk blijven om te spelen, is het nieuwe er ondertussen wel een beetje van af. Bovendien straalt DJ Hero een bepaalde 'coolheid' uit die het bij voorbaat al leuk maakt om het spel te spelen. De gevarieerde tracklist zorgt ervoor dat iedereen wel iets naar zijn smaak zal vinden. De mogelijkheid om gitaar en DJ te combineren is het toefje slagroom op de taart dat DJ Hero in onze ogen helemaal afmaakt. Wij kunnen al niet meer wachten om zelf plaats te nemen achter de wheels of steel!