De Europese Commissie heeft een diepgaand onderzoek gelast naar het belastingbeleid van de Ierse overheid met betrekking tot Apple. Onderzocht wordt onder andere of Ierland het concern belastingvoordelen heeft verstrekt, wat als ongeoorloofde staatshulp kan worden gezien.
Het formele onderzoek naar Apple is een van drie formele onderzoeken naar mogelijke staatshulp via belastingregels van lidstaten. Ook het beleid van Nederland met betrekking tot Starbucks wordt onder de loep genomen. Apple wordt als een van de grondleggers beschouwd van het stelsel van belastingtrucs dat de double Irish arrangement genoemd wordt.
Via fiscale constructies met in Ierland gevestigde dochterondernemingen, brievenbusmaatschappijen, weet Apple internationale winsten door te sluizen om zo hoge belastingtarieven te ontwijken. Dit doet het concern legaal, maar de praktijk kreeg in de afgelopen jaren steeds meer kritiek te verduren. Veel grote multinationals gebruiken vergelijkbare constructies. De Amerikaanse senaat becijferde bij een onderzoek vorig jaar dat Apple
"Volgens de EU-staatssteunregels mogen nationale overheden geen maatregelen nemen waardoor bepaalde ondernemingen minder belastingen hoeven te betalen dan het geval zou zijn als de fiscale regels van de lidstaat eerlijk en zonder discriminatie werden toegepast", verklaart Joaquín Almunia, vicevoorzitter van de Europese Commissie. De commissie zegt te vrezen dat Ierland Apple 'een selectief voordeel' heeft verleend, 'waardoor Apples belastingdruk is gedaald tot onder het niveau dat het bij een correcte toepassing van de belastingregels had moeten betalen'.
Onder andere de individuele regels van de Ierse belastingdienst over de berekening van de belastbare winst die wordt toegewezen aan de Ierse vestigingen van Apple Sales International en Apple Operations Europe, worden onderzocht. Ierland heeft altijd ontkend speciale afspraken met Apple te hebben over de belastingregels. Eind vorig jaar heeft het land wel regels gewijzigd die de double Irish arrangement deels onmogelijk maken.
Mocht de Europese Commissie tot de conclusie komen dat er sprake was van ongeoorloofde staatshulp, dan kan in theorie een terugvordering van Apple volgen. In de praktijk is dit nog nooit toegepast, omdat lastig aan te tonen is dat een concern wist dat het om ongeoorloofde staatshulp ging.