In Nederland verdwijnt er de komende jaren mogelijk tot 17 procent aan fysieke winkeloppervlakte, zo becijfert Booz & Company. De terugloop zou met name te wijten zijn aan de opmars van webwinkels, die minder fysieke ruimte vereisen.
Adviesbureau Booz & Company stelde een analyse op voor de afname van het totale winkeloppervlakte in Nederland voor de komende zeven jaar. Mogelijk verdwijnt er in totaal 17 procent van de totale winkeloppervlakte, wat neerkomt op ongeveer 2 miljoen vierkante meter. Met name winkels die kleding verkopen zouden in de komende jaren het veld moeten ruimen, aldus Booz & Company.
De afgelopen jaren is het percentage goederen dat online wordt besteld aanzienlijk toegenomen, waardoor fysieke winkels steeds meer onder druk zijn komen te staan. Ook de economische crisis zou bijdragen aan het verdwijnen van winkels uit het straatbeeld. Booz & Company denkt dat elektronicaketens hierdoor in de toekomst voor kleinere vestigingen gaan kiezen, waarbij de nadruk zou liggen op 'productbelevenis'.
Volgens het CBS was de omzet van de detailhandel in de maand februari bijna 5 procent lager dan dezelfde periode een jaar eerder. Webwinkels wisten echter een omzetstijging te noteren van ongeveer 1 procent. Van de fysieke winkels zagen doe-het-zelfwinkels en textielsupermarkten hun omzet het sterkst teruglopen, aldus het CBS.