KPN: vrijwel alle toekomstige high-end smartphones werken op 4g

Vrijwel alle smartphones die in de komende tijd worden gepresenteerd, zullen KPN's 4g-netwerk ondersteunen. Dat verwacht de mobiele-telefonieprovider zelf. De toestellen die klanten nu hebben, zijn vrijwel geen van alle op 4g te gebruiken.

Instelling voor 4g op Lumia 920Van de toestellen die nu te koop zijn, zijn alleen de slecht leverbare Lumia 920 en Lumia 820 geschikt voor het 4g-netwerk op de frequentie die KPN in eerste instantie gaat gebruiken. Alle andere huidige smartphones, waaronder populaire modellen als de iPhone 5 en Galaxy S III, ondersteunen de 4g-frequentie van KPN op de 800MHz-band niet. De iPhone 5 is wel compatibel met KPN's frequenties in de 1800MHz-band, maar die gaat KPN vermoedelijk pas na 2014 gebruiken.

Terwijl huidige telefoons niet compatibel zijn met het 4g-netwerk van KPN, zullen de meeste nieuwe smartphones dat wel zijn, zegt KPN-woordvoerder Eric-Jan Doorenbosch. "Die 800MHz-band is in Europa en Azië een standaard aan het worden. De verwachting van veel providers is dat de makers van toestellen daarin meegaan." Doorenbosch kon niet zeggen of ook Apple omgaat en in volgende iPhones en iPads de door KPN gebruikte frequentie gaat ondersteunen. Dat ligt wel voor de hand. Apple wijzigde de ondersteunde frequenties al bij de release van de iPhone 5. Die kan 4g-signalen op meer banden ontvangen dan de iPad 3 van een half jaar daarvoor.

KPN rolt zijn 4g-netwerk op basis van lte in eerste instantie uit op de 800MHz-band, omdat die een groter bereik heeft dan de 1800MHz-band. Daardoor is het sneller en goedkoper om op die band landelijke dekking te krijgen. Bovendien dringen de golven van die frequentie beter door muren, wat dus een betere dekking binnenshuis oplevert.

De enige telefoon van een nieuwe generatie met 4g die onlangs is aangekondigd voor de Nederlandse markt, zal het 4g-netwerk van KPN ondersteunen: de Xperia Z van Sony. Ook de iets goedkopere Xperia V zal werken op het 4g-netwerk van de provider, net als de HTC One SV. Volgende maand vindt telecombeurs Mobile World Congress plaats in Barcelona; de verwachting is dat fabrikanten in die periode nieuwe modellen zullen presenteren. Wanneer goedkopere telefoons 4g zullen ondersteunen, is onduidelijk. De adviesprijzen van de nu bekende modellen met 4g-ondersteuning zijn alle boven 400 euro.

KPN noemde een aantal toestellen die het aanbiedt in combinatie met de nieuwe abonnementen voor 4g. Dat zijn de naast de nieuwe Lumia's de Huawei Ascend P1 4G en de 4g-versie van de Samsung Galaxy S III. De enige tablet met 4g zal de Samsung Galaxy Note 10.1 4G zijn. Daarnaast zijn er enkele dongles beschikbaar. Er zijn ook abonnementen voor tabletgebruikers in combinatie met 4g. Voor een snelheid van 25Mbps down en 10Mbps up met een datalimiet van 2500MB betaalt een gebruiker 35 euro per maand, terwijl voor 50Mbps down en 25Mbps up met een limiet van 5000MB 45 euro per maand moet worden neergelegd.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

15-01-2013 • 16:02

68

Reacties (68)

68
66
57
3
0
1
Wijzig sortering
Tip aan alle tweakers;
Grote kans dat je op je huidige telefoon wel 4g kunt gebruiken, de meeste toestellen ondersteunen dit namelijk wel, maar dit staat voor de europese modellen uitgeschakeld, dit is echter met custom roms of software aan te pakken, bijv een SG3 heeft gewoon 4g, de HTC One X, de Nexus4 (jawel, ondanks hardnekkig ontkennen door google en asus is het ondertussen werkend) en ga zo nog maar even door.

De stelling van KPN/dit artikel is dus niet helemaal juist, je kan dus waarschijnlijk wel met je huidige telefoon op 4g (zelfs het verhaaltje iphone5, je kan met een jailbreak gewoon naar een andere frequentie-band, waarna 4g ook in europa kan werken)

Bedenk dan dat ze in Amerika al een paar jaar 4g hebben, dus grote kans dat ook vele oudere modellen (2-3 jaar oud) 4g ondersteunen met wat tweaks.

[Reactie gewijzigd door 434365 op 22 juli 2024 23:30]

Anoniem: 200536 @43436515 januari 2013 17:41
Ondersteuning is aanwezig maar de hardware ontbreekt op bepaalde punten. Was laatst nog getest met de Nexus. Het kan dus in de meeste gevallen niet aangezien fabrikanten geen "onnodige" dure hardware inbouwen voor verschillende regio's. Daarom zijn er juist regio modellen.
Ik zou dat dus niet doen,het kan weleens schade opleveren .
Als je gaat zenden op een antenne die niet voor een bepaalde frequentie is geoptimaliseert krijg je een hele hoge SWR en dat vind de tranceiver niet leuk.
Aan de andere kant zal de ontvangst van het 4G signaal zwaar onder de maat zijn.
Het stroom verbruik met een hoge SWR neemt ook flink toe.

De tranceiver in de Nexus4 kan dan 4g doen maar de antenne kan het alleen op 2100&1700 MHZ.
Unlocken van 4G op een frequentie waar van oudsher geen mobiel netwerk op actief is geweest is vragen om problemen ( zoals in dit topic de 800MHZ ex analoge TV frequentie van KPN )
Ik vraag me af waarom dit alleen voor high-end smartphones zou moeten zijn, de techniek staat tenslotte niet stil. Waar een aantal jaren geleden toestellen nog high-end waren is dat nu gewoon midrange. En het is leuk dat ze 4G introduceren, maar ik wil eerst nog wel eens betere dekking zien van 3G in de grensgebieden van Nederland, want dat is dramatisch.
4G zal dankzij de 800 MHz-band een dekking hebben die vergelijkbaar of beter is dan de huidige 2G-dekking, en een heel stuk beter dan de huidige 3G-dekking, die KPN ook nog gaat verbeteren met de 900 MHz-band. Dus maak je niet druk.

Als je kwaad wil zijn dan moet je kwaad zijn op de NL overheid die zo ontzettend lang heeft gewacht en onflexibel was met 3G/4G-frequenties.
Dat is precies wat mijn gedachte ook was. Leuk dat 4G, laten ze eerst de dekking van 3G eens fatsoeneren. Daarnaast is ook de snelheid om te huilen bij 3G, zelfs al ga je naast zo'n mast staan. Ik heb een abonnement met 14.4mbit max. mag blij zijn als ik in directe omgeving van een mast 3 of 4 haal. Nee dankje, wacht nog maar even met 4G.
3G gaat uitgefaseerd worden. Alles wordt 4G in de toekomst. 4G heeft juist die dekking en capaciteit die jij mist met 3G. Waarom dan 3G nog fatsoenlijk maken?

Overigens vind ik 35 euro onwijs veel geld. Als KPN het flikt alleen maar abbo's aan te bieden met zulke hoge datalimieten en dito prijzen, is de nieuwe melkkoe gevonden. Als dit het vanaf tarief voor sim only wordt zijn we dik drie dubbel genaaid.

Om straks te Voipen, chatten en internetten heb ik niet meer dan 1000 MB nodig, zeker als ik de meeste tijd op wifi zit thuis en op het werk. Lijkt erop dat 1000 MB abbo's niet aangeboden gaan worden op het 4G netwerk om te kunnen cashen en de huidige lijn van €/MB door te zetten.

[Reactie gewijzigd door Nollekeuh op 22 juli 2024 23:30]

3G gaat uitgefaseerd worden. Alles wordt 4G in de toekomst. 4G heeft juist die dekking en capaciteit die jij mist met 3G. Waarom dan 3G nog fatsoenlijk maken?

4g uitgefaseerd? kpn zegt zelf dat 3G blijft bestaan naast 4G en de andere bestaande technieken. http://www.kpn.com/prive/4G.htm?campaignid=ps599
dat zal best maar dat betekent niet dat er betere 3g signalen bij komen

waarom iets uitbreiden dat verouderd en slechter/trager is als je betere opties hebt?
het oude zullen ze nog wel onderhouden maar niet meer gaan plaatsen

4G is the way to go berijk is veel beter en de snelheid ook
dus dat 3G klaagezang is onnodig
Die 4G netwerken met 2500MB of 5000MB zijn alleen data abbonomenten voor tablets en dongles,
bij je mobiele bundel zal je vast wel 1000MB kunnen krijgen.
5GB is niks wil je een beetje kunnen gamen dan zit je zo op de 50GB/100GB per maand!
en dan heb ik het over multiplayer games.
4G connectie zou een vervanging kunnen worden voor trage adsl maar niet als deze data limieten gaan handhaven ik vind persoonlijk dat als kpn deze bundels voor thuis gebruikers gaat leveren ze ook gewoon ongelimiteerd moeten leveren net zoals alle andere isp's doen

zie ook deze link voor het gebruik aan data maandelijks
http://www.suddenlink.com/allowanceplan/

[Reactie gewijzigd door firest0rm op 22 juli 2024 23:30]

Dekking en capaciteit. Ik vind 3G meer dan snel genoeg, maar ik zou graag 5GB < willen kunnen downloaden tegen een zacht prijsje. Lijkt mij dat als ze investering in dekking en capaciteit van 3G dat dat veel goedkoper is, dus ook voor de consument.
4G dekking zal beter zijn dan 3G ivm de gebruikte frequentie...
Ben ook benieuwd welke 4G frequenties T-Mobile gaat gebruiken. In het artikel staat enkel dat de gewone Galaxy S3 de 4G frequenties van KPN niet ondersteund.

[Reactie gewijzigd door Titan_Fox op 22 juli 2024 23:30]

T-Mobile gaat 1800 MHz gebruiken. Voor zover ik weet hebben ze geen 800 MHz frequenties gekocht. Of ze ook 2600 MHz hebben, weet ik niet. Maar dat is de minst interessante frequentie.
800 niet, maar 900 wel en daar mogen ze 2, 3, 4 of 5G op zetten, wat ze maar willen. De volledige verdeling van de frequenties staat trouwens gewoon hier:
lte wordt bij kpn op de 800 mhz band uitgerold. op de sgs3 4g (GT-I9305) werkt lte op de 800/1800/2600MH band en wordt door kpn aangeprezen, met nog een paar andere toestellen.
ja en ik vraag me ook af, is het nou echt al nodig om 4g in de netwerken te leggen?
Ik zit eigenlijk te wachten op vele malen groter tot geen data limiet. Dit vooral in verband met streaming services zoals Spotify of bestanden op je NAS aanspreken.
Naar mijn berekening zou je meer dan 2 uur per dag Spotify moeten kunnen streamen op je mobiele telefoon zonder over je 5GB datalimiet heen te gaan.
5GB = 40Gbit
Spotify streamt (in Nederland) met maximaal 160Kbit/s (bron)
40.000.000.000 [kilobit] / 160.000 [kilobit per seconden] = 250.000 seconden = 69 uur

Als je nou aanneemt dat een maand 30 dagen duurt en je streamt 2 uur per dag, dan houd je nog 9 uur over, bijna 650MB. Dat is (meer dan) genoeg om casual mee te browsen..

Het hangt er natuurlijk van af wat je wilt doen met de bestanden op je NAS, als je gigantische files naar je telefoon wilt overzetten (zonder WiFi of kabeltje naar PC) dan vormt deze 5GB limiet inderdaad een beperking.

Als een maand 31 dagen duurt dan houd je nog ruim 500MB over
Bestanden op je NAS aanspreken kan het 3G netwerk niet aan. Het 3G netwerk is overused en samen met het inkorten van de buitenlandse tarieven vanuit de EU plukken we nu de wrange vruchten van dat het zo duur is.
Met 4G ernaast zal er dus 2 netwerken tegelijk draaien en zal dit dus hopelijk snel het verbruik van 3G verminderen. Dan zal je in ieder geval normaal kunnen streamen van Spotify, iets wat ik ook wel graag zou willen.
Onzin, zolang ze per telco's nog tegen een miljard Euro winst maken weet ik zeker dat we collectief teveel betalen. Als ik alleen al zie wat ik zelf bespaar door naar prepay terug te stappen en vrijwel alles te bellen over VOIP... dan zie je pas waar de marge zit.
OT: Hopelijk wordt 2G en 3G nog in stand gehouden aangezien er genoeg apparatuur is die er mee werkt (denk aan GSM Gateway's, slimme meters enz). Dit omdat de overheid deze keer de techniek volledig aan de markt heeft overgelaten ipv hard te eisen dat er GSM 2G wordt aangeboden op 900 MHz bijvoorbeeld.

[Reactie gewijzigd door TDeK op 22 juli 2024 23:30]

En dat soort acties heeft ervoor gezorgd dat we nu met veel te dure abbo's en datalimieten zitten.
Spotify zou je moeten syncen, net als andere dingen die je kunt verwachten dat je onderweg nodig hebt. Daarnaast komt het tuurlijk altijd voor dat je onverwacht wat nodig hebt en dan is het idd erg fijn als er geen limieten zijn!
Als je wel 4G wilt op de S3 moet je maar de zuid koreaanse kopen (die werkt op 700, 800, 1,700, 1,800, 1,900 en 2,600 MHz), denk dus dat er snel genoeg een versie hier komt met LTE...

http://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Galaxy_S_III
Het kan veel makkelijker: de Galaxy S3 GT-I9305 (die onder andere ook in België en Duitsland verkrijgbaar is) , kan perfect 4G op 800 mhz. Bovendien heeft die ook nog eens 2 GB ram aan boord (samen met quadcore)

EDIT: Linkje voor de geinteresseerden: http://www.samsung.com/be...hones/GT-I9305OKDLUX-spec

Super toestel in elk geval, heb mijne in Duitsland besteld toen hij hier in België nog niet verkrijgbaar was.

[Reactie gewijzigd door jGS op 22 juli 2024 23:30]

Wilde ik ook net aangeven in Duitsland noemen ze die ook de Samsung Siii LTE:
http://shop.vodafone.de/S...xy-siii-schwarz-16gb-lte/
Maar kan die ook 4G op 800Mhz :P

^^ Uiteraard bedoelt ie dat :) heb je nog een extra GB werkgeheugen ook, wat best wel relaxt is

edit: post boven me is ook geedit

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 22 juli 2024 23:30]

Als de batterijduur er niet op vooruit gaat t.o. 3G zie ik geen voordeel in heel dat 4G (LTE). Het kost me meer, ik heb een nieuw toestel nodig, en ik ben nog sneller door m'n data heen.

Zodra er een eentje eens komt met de verbetering van bellen, wat ik nog steeds het meeste doe met een telefoon, wordt er een stuk meer data verstookt, waardoor de prijs ook wat lager kan dat dit. Die 1kb Whatsapp berichtjes leveren natuurlijk niet veel op.

[Reactie gewijzigd door Froggle op 22 juli 2024 23:30]

Het grote voordeel is dus het betere bereik (minder masten nodig) en dat het sneller is. Niet iedereen zit daarop te wachten, maar je kunt er toch wel voordeel op hebben. Vooral het ophalen van data voor toepassingen is daardoor veel sneller, waardoor het ook weer sneller verwerkt kan worden en applicaties dus sneller reageren.

Je zult inderdaad niet je torrent-client erop moeten aansluiten, maar het kan wel voordeel bieden. Voor nieuwe toestellen is het dus een pluspunt, maar mogelijk geen reden om niet nog wat verder te kijken.
Het komt er dus op neer dat niemand op die snelheid zit te wachten, tenzij er voor de huidige toepassingen een voordeel uit te halen valt. Door al die datalimieten is er maar een zeer beperkte groep die filmpjes kijkt. Tekst en foto's gaat nu al snel genoeg voor de meeste mensen. Wat willen we dan? Kwaliteit. Als het netwerk er dus beter op wordt, en doordat mijn telefoon met minder masten hoeft te verbinden en de batterij dus langer mee gaat, zit er tijdelijk een beperkt voordeel aan. Zodra dat bellen maar verbeterd wordt in de komende tijd, zie ik dat 4G wel zitten.
Gelukkig was ik van plan een Xperia z te gaan bestellen :) . Maar die snelheden die zien er echt geweldig uit, ik haal nu al 1 megabyte/seconde met gewoon 3G. Het enige wat nog rest is een vloeiende overgang van 3G naar 4G en niet dat iedereen moet gaan switchen van abonnement, minder mb heeft ineens en dan nog maar hopen dat het bereik echt beter is dan 3G. Alleen gezien wat KPN heeft gedaan met leasen van toestellen, ben ik wel bang dat ze ook het geweldige 4G netwerk voor de consument kunnen verpesten :-( .

Al met al, kijk ik er zeker naar uit en hoop ik dat voor mij de overgang een beetje vloeiend gaat verlopen. Alhoewel het batterij verbruik me wel een beetje bezorgd maakt: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2399984,00.asp
Het gaat je vast meevallen als je nu ook al veel 3G gebruikt. Het artikel wat je aanhaalt is van bijna een jaar geleden. Wat daarin al aangegeven wordt: 4G chips gebruiken veel meer energie dan 3G chips. Hoe meer technologiën op 1 chip gebakken kunnen worden, hoe minder chips in je toestel nodig zullen zijn, en des te minder energie 3G en LTE/4G gaat kosten. Zoals het artikel al aangeeft komen later dat jaar (2012 dus in het artikel) geintegreerde chips waarin 3G en 4G/LTE samengevoegd zijn in 1 chip (meestal gecombineerd met 2G voor gebruik van het oude GSM en GPRS/EDGE data netwerk). Die chip zal tot een lager energiegebruik gaan leiden.

Op dit moment zijn wij die datum al voorbij: de firma's bouwen nu massaal deze energiezuinigere gecombineerde chips in de toestellen. Samen met de veel betere buiten en vooral binnenhuisdekking die LTE/4G op de 800 band gaat geven, verwacht ik dat dit niet merkbaar meer energie gaat gebruiken. Op dit moment denk ik dat je toestelscherm de grootste energievreter is, niet de zenden ontvangstchips.

[Reactie gewijzigd door ucsdcom op 22 juli 2024 23:30]

Dan maar in 2014 er gebruik van maken. Ik ga niet speciaal van toestel en netwerk wisselen, al helemaal niet als er al ondersteuning in zit maar het domweg geweigerd wordt. Ik snap de redenatie van KPN wel voor 800mhz, maar ik snap ook de onderliggende marketingmove om meer toestellen te slijten.
Geweigerd? Apple heeft geweigerd om 800 MHz in te bouwen in de iPhone 5. KPN is lang niet het enige netwerk waarbij je niet de iPhone 5 kunt gebruiken!
Leuk voor mensen met tablet al zeg ik et zelf. Je heb hier alleen wat aan als er geen datalimiet op zit. Met 25Mbit zit je binnen 14 minuten over je datalimiet heen.
Het gaat ook niet alleen om constant downloaden met een dergelijke verbinding. Het is ook het opvragen van data wat gewoon veel sneller gaat. Dat de kaart van je files bijvoorbeeld binnen een paar miliseconden op je scherm staat ipv 5 seconden.
Dus niet alleen de grote datapakketten zijn sneller, maar ook de kleine datapakketten ;)
De galaxy s3 I9305 werkt wel op de 800mhz band volgens de specificaties.
Die 800MHz-band is in Europa en Azië een standaard aan het worden. De verwachting van veel providers is dat de makers van toestellen daarin meegaan.
Welke standaard in Azie????? http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks. Ik zie nergens 800 MHz in Azie (toegegeven als 850Mhz ook onder de 800 band valt zijn er enkele).

Edit: Dit was als nieuwe reactie bedoeld en niet als reactie op Freaxy's post! Oeps.

[Reactie gewijzigd door MxD op 22 juli 2024 23:30]

Hebben Vodafone en T-Mobile nog geen plannen bekend gemaakt? T-Mobile heeft best veel nieuwe 900 MHz-spectrum waarop ze gemakkelijk en snel 3G900 kunnen uitrollen wat hun indoor dekking enorm kan verbeteren. Vodafone is juist een heel klein stukje 900 MHz kwijtgeraakt en gaat het veel moeilijker krijgen wat dat betreft.

Maarrrr... Vodafone heeft een hele sloot 1800 MHz-frequenties erbij gekregen; ligt voor de hand dat dat voor 4G gebruikt kan worden naast 800 MHz; iets wat bij KPN ingewikkelder is omdat zij geen nieuwe ruimte hebben en heel veel 2G op 1800 MHz doen.

Ben benieuwd wanneer er meer bekend is over Vodafone, T-Mobile en Tele2's plannen :)
Vodafone heeft de 1800mhz band en iPhone 5 ondersteunt die dus zou dat betekenen dat je met Vodafone wel 4g erop kan hebben??

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.