Vrijwel alle smartphones die in de komende tijd worden gepresenteerd, zullen KPN's 4g-netwerk ondersteunen. Dat verwacht de mobiele-telefonieprovider zelf. De toestellen die klanten nu hebben, zijn vrijwel geen van alle op 4g te gebruiken.
Van de toestellen die nu te koop zijn, zijn alleen de slecht leverbare Lumia 920 en Lumia 820 geschikt voor het 4g-netwerk op de frequentie die KPN in eerste instantie gaat gebruiken. Alle andere huidige smartphones, waaronder populaire modellen als de iPhone 5 en Galaxy S III, ondersteunen de 4g-frequentie van KPN op de 800MHz-band niet. De iPhone 5 is wel compatibel met KPN's frequenties in de 1800MHz-band, maar die gaat KPN vermoedelijk pas na 2014 gebruiken.
Terwijl huidige telefoons niet compatibel zijn met het 4g-netwerk van KPN, zullen de meeste nieuwe smartphones dat wel zijn, zegt KPN-woordvoerder Eric-Jan Doorenbosch. "Die 800MHz-band is in Europa en Azië een standaard aan het worden. De verwachting van veel providers is dat de makers van toestellen daarin meegaan." Doorenbosch kon niet zeggen of ook Apple omgaat en in volgende iPhones en iPads de door KPN gebruikte frequentie gaat ondersteunen. Dat ligt wel voor de hand. Apple wijzigde de ondersteunde frequenties al bij de release van de iPhone 5. Die kan 4g-signalen op meer banden ontvangen dan de iPad 3 van een half jaar daarvoor.
KPN rolt zijn 4g-netwerk op basis van lte in eerste instantie uit op de 800MHz-band, omdat die een groter bereik heeft dan de 1800MHz-band. Daardoor is het sneller en goedkoper om op die band landelijke dekking te krijgen. Bovendien dringen de golven van die frequentie beter door muren, wat dus een betere dekking binnenshuis oplevert.
De enige telefoon van een nieuwe generatie met 4g die onlangs is aangekondigd voor de Nederlandse markt, zal het 4g-netwerk van KPN ondersteunen: de Xperia Z van Sony. Ook de iets goedkopere Xperia V zal werken op het 4g-netwerk van de provider, net als de HTC One SV. Volgende maand vindt telecombeurs Mobile World Congress plaats in Barcelona; de verwachting is dat fabrikanten in die periode nieuwe modellen zullen presenteren. Wanneer goedkopere telefoons 4g zullen ondersteunen, is onduidelijk. De adviesprijzen van de nu bekende modellen met 4g-ondersteuning zijn alle boven 400 euro.
KPN noemde een aantal toestellen die het aanbiedt in combinatie met de nieuwe abonnementen voor 4g. Dat zijn de naast de nieuwe Lumia's de Huawei Ascend P1 4G en de 4g-versie van de Samsung Galaxy S III. De enige tablet met 4g zal de Samsung Galaxy Note 10.1 4G zijn. Daarnaast zijn er enkele dongles beschikbaar. Er zijn ook abonnementen voor tabletgebruikers in combinatie met 4g. Voor een snelheid van 25Mbps down en 10Mbps up met een datalimiet van 2500MB betaalt een gebruiker 35 euro per maand, terwijl voor 50Mbps down en 25Mbps up met een limiet van 5000MB 45 euro per maand moet worden neergelegd.