KPN heeft de prijzen bekendgemaakt van zijn nieuwe mobiele abonnementen. Het zijn de eerste abonnementsvormen voor mobiel internet waarmee gebruikers het nieuwe 4g-netwerk van de provider op kunnen. De abonnementen worden op 4 februari geïntroduceerd.
KPN biedt vanaf februari in totaal vier verschillende data-abonnementen aan: de bundels met 250MB en 1GB kosten 10 en 15 euro en bieden geen toegang tot het 4g-netwerk. De bundels met 2,5GB en 5GB aan datalimiet kosten respectievelijk 25 en 35 euro en bieden wel 4g-internet. De snelheid van de 2,5GB-bundel bedraagt maximaal 25Mbps, die van 5GB biedt 50Mbps. De snelste bundel biedt een uploadsnelheid van 25Mbps; KPN verwacht dat het in de praktijk rond 8 tot 10Mbps uitkomt. De belbundels veranderen niet van vorm.
Vanaf de introductie verkoopt KPN vier telefoons met 4g: de Nokia Lumia 920, Lumia 820, Huawei Ascend P1 4G en de 4g-versie van de Samsung Galaxy S III; de normale S III heeft geen 4g-ondersteuning. De toestellen zijn vanaf dinsdag te bestellen, maar toegang tot het lte-netwerk is pas vanaf 4 februari mogelijk. De iPhone 5 is vooralsnog niet geschikt voor het 4g-netwerk van KPN, omdat het netwerk vooralsnog alleen wordt uitgerold op de door de iPhone niet ondersteunde 800MHz-band.
In februari zal KPN de eerste Nederlandse provider met een grootschalig 4g-netwerk zijn. Het netwerk is in eerste instantie vooral in Noord-Holland en het noordelijke deel van de Randstad operationeel. Waar gebruikers nu het 2g-signaal edge kunnen ontvangen, zullen zij snel 4g krijgen. Bij dat deel van het netwerk is de zendmastapparatuur al voorbereid op 4g. KPN zal 4g-internet zowel onder zijn eigen merknaam als die van Hi gaan verkopen. Budgetmerk Telfort valt vooralsnog buiten de boot.
Andere providers zullen deze zomer of dit najaar volgen. Alle providers, waaronder nieuwkomers Tele2 en een joint-venture van UPC en Ziggo, hebben al een kleinschalig 4g-netwerk op de weinig krachtige 2600MHz-band. Ziggo en UPC hebben wel geboden tijdens de frequentieveiling maar geen aanvullende frequenties gekocht, waardoor de joint-venture geen landelijk dekkend netwerk zal kunnen opzetten. Tele2 heeft wel twee licenties weten te bemachtigen.
KPN maakte al eerder bekend om rond deze tijd met details van zijn nieuwe 4g-abonnementen te komen. KPN kocht bij de grote frequentieveiling die in december afliep frequenties voor 4g op de 800MHz- en 1800MHz-band. Daarnaast behield het bedrijf zijn frequenties voor 2g en 3g. De veiling kostte de provider meer dan een miljard euro.
Databundels KPN - limiet | 250MB | 1000MB | 2500MB | 5000MB |
---|---|---|---|---|
Prijs per maand | 10 euro | 15 euro | 25 euro | 35 euro |
Snelheid (download / upload) | 2 / 0,4Mbps | 14,4 / 2 Mbps | 25 / 10 Mbps | 50 / 25 Mbps |
Toegang tot 4G-netwerk? | Nee | Nee | Ja | Ja |