BIPT gaat optreden tegen illegale repeaters omdat hier een vergunning voor nodig is. De Belgische telecomwaakhond waarschuwt dat mensen niet zomaar op eigen houtje een gsm- of umts-repeater mogen inzetten om de ontvangst te verbeteren.
Hoewel de signaalversterkers op diverse plekken gewoon vrij te koop zijn, is het installeren van een gsm- of umts-repeater niet zomaar toegestaan. "Mobiele operatoren zijn de enige die dergelijke repeaters mogen installeren", stelt BIPT in een eerder deze week uitgegeven verklaring.
"Repeaters 'herhalen' de gsm- of umts-frequentie", licht de toezichthouder toe. "Ze zenden het ontvangen signaal na versterking opnieuw uit. Voor het gebruik van deze frequenties hebben de mobiele operatoren een vergunning verkregen, die een aantal strenge voorwaarden bevat, onder andere op het gebied van dekking."
Volgens BIPT is het dan ook niet zomaar mogelijk zelf een repeater in gebruik te nemen. "Het op eigen initiatief installeren en gebruiken van repeaters is verboden tenzij het toegestaan wordt door de betrokken operator. Gezien de operatoren verantwoordelijk zijn voor de uitbouw van hun netwerk moet de repeater geïnstalleerd worden door of onder de verantwoordelijkheid van deze operator."
Het BIPT geeft aan dat verkopers en gebruikers van 'illegale repeaters' zullen worden aangepakt. Handelaren moeten een vergunning hebben om de signaalversterkers te mogen verkopen en moeten maandelijks verslag doen van al de verkopen.
Als BIPT illegaal gebruik constateert zal de repeater eventueel in beslag worden genomen en kan er een juridische procedure worden gestart. BIPT roept iedereen op die zelf een repeater in gebruik heeft genomen om 'deze onmiddellijk uit dienst te nemen en onbruikbaar te maken'.