De Amerikaanse providers Verizon, Sprint, AT&T en T-Mobile gaan een centrale database opzetten waarin gegevens van gestolen mobieltjes worden opgeslagen. Dat moet de toenemende diefstal van mobiele telefoons tot staan brengen.
Volgens de plannen brengen de vier Amerikaanse providers binnen een half jaar eigen databases in de lucht waarin de serienummers van gestolen toestellen worden geregistreerd. Binnen achttien maanden moeten de databases van Verizon, Sprint, AT&T en T-Mobile worden samengevoegd tot één centrale databank. Hierdoor zou het moeilijker worden om met een gestolen mobieltje toegang te krijgen tot de netwerken van de vier providers. Bovendien moeten binnen twee jaar ook kleinere mobiele aanbieders meedoen met het registreren van gestolen mobieltjes.
Verizon en Sprint, die beide deels gebruikmaken van cdma-technologie, kunnen individuele toestellen al blokkeren omdat dergelijke mobieltjes een uniek serienummer bevatten. AT&T en T-Mobile blokkeren echter alleen sim-kaarten, en niet op basis van een imei-serienummer, waardoor een nieuwe sim-kaart een toestel weer bruikbaar maakt. De vier providers stappen op termijn echter over op lte-technologie, waarbij ook sim-kaarten worden gebruikt. Volgens de mobiele aanbieders onderzoeken zij de technische mogelijkheden om gestolen 4g-toestellen op alle netwerken te blokkeren.
Het introduceren van de mogelijkheid voor providers om gestolen mobiele telefoons te blokkeren is een initiatief van toezichthouder FCC. Hiermee moet een halt worden toegeroepen aan de toenemende diefstal van mobieltjes. In de VS is de waarde van gestolen elektronica, waaronder veel mobieltjes, al hoger dan de totale waarde van gestolen geld.
Mobiele aanbieders in onder andere het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk hebben al dergelijke centrale databases om gestolen mobieltjes te blokkeren. Bovendien is het in een aantal landen bij wet verboden om serie- en imei-nummers te wijzigen. In de VS zou worden gewerkt aan een wetsvoorstel om dit ook strafbaar te stellen.