KPN heeft vrijdag in allerijl besloten de uitgifte van certificaten te staken nadat duidelijk werd dat een van de webservers van het voormalige Getronics mogelijk misbruikt was. Volgens KPN is de server geprepareerd voor een ddos-aanval.
KPN heeft een externe partij opdracht gegeven de logfiles van de server verder te analyseren. De mogelijk gecompromitteerde webserver is inmiddels vervangen. Volgens KPN heeft het bedrijf tijdens een controle sporen gevonden dat de server mogelijk is geprepareerd voor een ddos-aanval. Het is niet bekend of die aanval daadwerkelijk is uitgevoerd via de server van het bedrijf.
De sporen werden ontdekt tijdens een onderzoek. "In het licht van de recente ontwikkelingen rondom de veiligheid van websites, digitale loketten en internetcertificaten zijn door KPN en door externe partijen extra onderzoeken verricht, waarbij op een steeds dieper niveau is geanalyseerd", aldus KPN in een vrijdagmiddag uitgegeven verklaring. "Tijdens zo’n onderzoek zijn in de server van de website waar bedrijven terecht kunnen voor informatie over certificaten, sporen ontdekt die zouden kunnen duiden op misbruik, vier jaar geleden."
Het telecombedrijf zegt geen aanwijzingen te hebben dat de productie-omgeving van de certificaten is gecompromitteerd, maar zegt het ook nog niet volledig uit te kunnen sluiten. Het onderzoek moet hier meer uitsluitsel over geven. Reeds uitgegeven certificaten, waaronder de recent uitgegeven certificaten voor DigiD na het DigiNotar-debacel, blijven vooralsnog geldig. KPN heeft naar eigen zeggen enkele honderden certificaten uitgegeven. Bedrijven die een certificaat hadden aangevraagd, worden over de ontwikkelingen geïnformeerd.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en overheidsautomatiseerder Logius zijn nauw betrokken bij het onderzoek, dat de komende dagen zal worden uitgevoerd. De uitkomsten van het onderzoek worden in de eerste helft van volgende week verwacht.
Eerder ontstond veel ophef toen bleek dat aanvallers er via het Beverwijkse bedrijf DigiNotar in waren geslaagd valse certificaten uit te geven. Een Iraanse hacker kraakte dit jaar de Nederlandse ssl-autoriteit DigiNotar en wist daardoor honderden vervalste certificaten aan te maken. De kritiek op het handelen van DigiNotar was groot en het bedrijf ging uiteindelijk failliet.
Securitybedrijven pleiten als reactie op de problemen voor beveiligingsstandaarden. Verder denkt het Nederlandse parlement na over de oprichting van een zogeheten 'ict-brandweer'.