40mm? Dan moet je wel heel dicht op je onderwerp gaan zitten. Ikzelf heb de Canon 60mm 2.8 macro en dat is leuk voor computerconnectoren en macro's van printplaten. Voor levende beesten is het meestal niet handig.
Voordeel van 40mm is wel de relatief grote scherptediepte, nadeel dan weer snel storende achtergrond.
edit @mjtdevries het maakt wel degelijk uit, heel veel zelfs
40mm F10 @16.3cm: 4.8mm scherptediepte
60mm F10 @16.3cm: 1.8mm scherptediepte
maw: de 40mm heeft bijna 3x zo'n groot gebied scherp als de 60mm bij dezelfde omstandigheden. Dit komt ook overeen met het verschil in brandpunt: de 40mm is 1/3 meer groothoek dan de 60mm. (disclaimer: ik reken hier met standaardwaarden met een cropfactor van 1.6. Nikon heeft een iets kleinere cropfactor van 1.5. Het punt blijft hetzelfde).
edit2: even nagekeken, idd dofmaster. Maar op die site staat nergens een disclaimer dat dit niet geldt met macrofotografie, tenminste niet als ik google "macro site:dofmaster.com". Het lijkt me ook niet logisch.
De link die je stuurt bevat een aantal fouten, althans vergelijkt appels met peren. De denkfout wordt het duidelijkst daar waar het over background blur gaat. De auteur vergelijkt twee auto's uit twee verschillende foto's met elkaar. Echter vergroot hij het resultaat uit de ene foto. Daarmee vergroot hij ook de "circle of confusion" die op die afstand optreed met een evengrote factor en daarmee ook de onscherpte. Onder het kopje "DOF at constant magnification II" haalt hij zijn eigen argumentatie onderuit: de auto's in de twee plaatjes zijn wederom identiek als je ze op gelijke grootte bekijkt. Alleen nu noemt hij de ene wel scherp.
Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor zijn argument over macro dof. De dof van twee lenzen is alleen met elkaar te vergelijken als het negatief, de afdruk en de kijkafstand even groot zijn. Bij verschillen daarin vergelijk je niet dezelfde dingen.
Het argument voor macro komt erop neer dat je bij grote vergrotingen relatief meer licht verliest achter je diagfragma door de hoek van inval. Dit merk je ook: je hebt meer licht nodig bij grote vergrotingen. Echter, bij macro fotografeer je normaal op een vrij klein diafragma: anders houdt je geen scherptediepte over. Bij een klein diafragma treed dit effect niet op.
[Reactie gewijzigd door bassekeNL op 24 juli 2024 16:05]