Symbian en Windows Mobile hebben in 2009 marktaandeel verloren, zo heeft analistenbureau Gartner becijferd. De winnaars van vorig jaar zijn iPhone OS, Blackberry OS en Android. De smartphoneverkopen zijn flink gestegen.
Er zijn wereldwijd in 2009 in totaal 172 miljoen smartphones verkocht, claimt Gartner. Dat zijn er bijna een kwart meer dan in 2008. Ongeveer 80 miljoen daarvan waren Symbian-toestellen, zoals de Nokia N97 of de Samsung i8910 HD. Daarmee heeft Symbian een marktaandeel van 46,5 procent, 6 procentpunt minder dan in 2008. Overigens zijn er in absolute aantallen in 2009 wel meer Symbian-toestellen verkocht: het aantal verkochte smartphones als geheel steeg echter sneller dan de verkoop van Symbians.
Microsoft zag niet alleen het marktaandeel van Windows Mobile zakken, maar ook het absolute aantal verkochte Windows Mobile-toestellen: dat zakte met anderhalf miljoen naar 15 miljoen exemplaren. Het marktaandeel van Windows Mobile liep daarmee terug naar 8,7 procent.
De mondiale nummers twee en drie zijn respectievelijk Blackberry OS en iPhone OS. Blackberry ligt met bijna 20 procent marktaandeel nog ver achter op Symbian, terwijl iPhone OS flink steeg en op 14,4 procent kwam. Android pakte met bijna zeven miljoen verkochte toestellen een marktaandeel van haast 4 procent. De markt voor mobieltjes kromp in 2009 licht, maar voor 2010 verwacht het analistenbureau weer groei.