Microsoft Windows Mobile 5 geïntroduceerd - Update

Zoals verwacht, heeft Bill Gates op Windows Mobile & Embedded DevCon 2005 de nieuwste telg in de Windows Mobile-familie gelanceerd. Windows Mobile 5, zoals het besturingssysteem dat als codenaam Magneto droeg heet, is een poging om een betere integratie tussen PDA en GSM te verzorgen en wil enkele belangrijke problemen die men in voorgaande versies tegen het lijf liep, aanpakken. Bij Pocket PC Club kon men nog voor de officiële lancering met het besturingssysteem spelen en schreef men dan ook een eerste review. Windows Mobile 5 is gebaseerd op de Windows CE 5.1-kernel en biedt een verregaande versmelting tussen de twee platformen die voorheen respectievelijk Windows Mobile 2003 en Windows Smartphone heetten.

Windows Mobile 5 (klein)Vanaf nu zijn de kernels van beide versies identiek en zijn er alleen nog verschillen merkbaar in de GUI. Deze GUI kan overigens weergegeven worden op 240x240, 240x320, 480x480 en 480x640 pixels. Naast het Italiaans, Frans, Duits en Engels zal de software bovendien ook in het Nederlands beschikbaar worden. Ook het geheugenbeheer heeft een opfrisbeurt gekregen. Zo is de 'File Store' opgenomen in het besturingssysteem, wat het installeren van applicaties makkelijker maakt. Bovendien wordt data zoals afspraken en contactpersonen nu ook in het ROM opgeslagen, zodat een lege batterij er niet toe leidt dat al deze gegevens verdwenen zijn. Een belangrijk en volgens velen onlogisch verschil tussen de desktop en de PDA was ook het verschil tussen de sluitknoppen.

Terwijl deze knop op de desktop ook effectief betekende dat de applicatie beëindigd werd, bleef deze in Windows Mobile 2003 wel actief in het geheugen. Ook daar wordt met Windows Mobile 5 een einde aan gemaakt. De grafische interface kreeg enkele subtiele en minder subtiele aanpassingen. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk om meer ruimte te creëren bovenaan het scherm door de klok niet weer te geven. De menubalk is ook meer op die van de smartphone gaan lijken, met in veel gevallen links de belangrijkste actie en rechts een menu-optie om andere acties te bereiken. Bij het opstarten van oudere programma's krijgt men echter wel de klassieke interface te zien.

Windows Mobile 5 -- Taakbalk met klokWindows Mobile 5 -- Taakbalk zonder klok

Tot slot besteedt men even aandacht aan de verschillende applicaties die meegeleverd worden. Zo zorgt een verbeterde synchronisatie ervoor dat foto's ook opgeslagen worden bij de contactinformatie en weergegeven kunnen worden bij een inkomend gesprek, zonder de behoefte aan third-party applicaties. Zowel Word als Excel bieden bovendien een sterk verbeterde compatibiliteit, hoewel beide programma's nog steeds een steekje durven laten vallen bij het in stand houden van de layout. Een minpuntje is volgens de reviewer dat afbeeldingen in Word niet meer te bewerken zijn en dat afbeeldingen die in Notes getekend werden er niet altijd goed uitzien in Word. Nieuw zijn de standaard meegeleverde Powerpoint-viewer en een camera-applicatie.

Update: Ondertussen heeft minstens één bedrijf bekendgemaakt welke van zijn PDA's een upgrade naar het nieuwe besturingssysteem zullen krijgen. HP zal voor zijn iPaq's uit de reeksen hx2100, hx 2400, hx2700 en hx4700 deze zomer nog een update uitbrengen die tegen vergoeding beschikbaar zal zijn. De rx3715 valt dus buiten de boot. Ook voor de 63xx- en 65xx-reeksen is het afwachten geblazen, maar aangezien de Phone Edition van het OS wat later vrijgegeven zal worden, is het niet ondenkbaar dat ook deze handhelds een update zullen krijgen. Een prijs voor de upgrade is nog niet bekend.

Door Yoeri Lauwers

Eindredacteur

11-05-2005 • 09:24

43

Bron: PocketPC-club

Reacties (43)

43
43
15
1
0
15
Wijzig sortering
oe kun je nou iets in ROM opslaan? Read ONLY Memory?

zal wel EEprom zijn oid. OF NVRAM.
Het wordt nog steeds ROM genoemd, maar het is Flash geheugen. Ik vraag mij alleen af hoe dat zit met de herschrijfbaarheid, want volgens mij kan je Flash geheugen maar beperkt herschrijven. Niet handig dus om agenda data in op te slaan. Daarnaast is Flash ook langzamer dan RAM. Als je regelmatig synct, heb je automatisch een backup, dus voor mij hoeft dat niet in ROM.
1.000.000 keer herschrijven is geen probleem voor flash. Als jij elke dag 100 dingen in je agenda zet ben je nog 27 jaar zoet om het geheugen te vernaggelen :) en dan moet het ook nog op dezelfde plaats in het geheugen zijn
Anoniem: 76854 @erikdenv11 mei 2005 10:49
NOR flashram welk sneller in het lezen is kan tot 100K keer overschreven worden. NAND dat op zn beurt weer sneller is met het erasen/schrijven kan 1M keer worden gebruikt.

Ook hebben de memory controllers een wear-levelling algoritme die er voor zorgt dat het geheugen gleijkmatig word gebruikt.
Dan moeten we er wel vanuit kunnen gaan dat er alleen data wordt weggeschreven als je iets in je agenda zet. Volgens mij hoeft dat niet zo te zijn. 1.000.000 is wel een geruststelling, ik dacht dat (net als bij CD RW) gegarandeerd was tot 1000.
Ik ben benieuwd of Dell nu ook met een update voor mijn Axim X30 uitkomt... Nadeel is nog altijd dat ik afhankelijk ben van Dell. Volgens mij zou dit vanaf de nieuwe versies van Windows Mobile ook veranderen.
ik denk het niet, mijn X3 kreeg ook geen update :'(, zelfs toen hij kapot ging, en ik een nieuwe kreeg, kreeg ik er een met de oude windows versie :(
Anoniem: 76058 @Franckey12 mei 2005 00:59
Ik ben benieuwd of Dell nu ook met een update voor mijn Axim X30 uitkomt... Nadeel is nog altijd dat ik afhankelijk ben van Dell. Volgens mij zou dit vanaf de nieuwe versies van Windows Mobile ook veranderen.
Geen geluk. Dell heeft intussen bevestigt dat ze enkel een update zullen uitbrengen voor de x50.
"Dell will offer a Windows Mobile 5.0 upgrade on the Axim X50 family only. Once Microsoft releases the final code for Windows Mobile 5.0, Dell must develop model-specific ROMs based on the new software. Each version of ROM developed requires extensive resource dedication. Dell has made the decision to dedicate those resources to ensuring the X50 upgrade program offers the best experience possible."
Info hier te vinden:
http://www.pocketpcthoughts.com/forums/viewtopic.php?p=343703
Anoniem: 55563 11 mei 2005 13:56
Deze GUI kan overigens weergegeven worden op 240x240, 240x320, 480x480 en 480x640 pixels.
Alleen maar op die resoluties? Ik kan er naast zitten, maar volgens mij zijn er genoeg smartphones en pda's die een schermpje hebben met een andere resolutie. Betekent dat dat al die modellen een eventuele upgrade naar Windows Mobile 5 kunnen vergeten?
Ik denk dat dan een drivertje om het hoekje komt kijken (of een ingebakken die dat ondersteund) net zoals op de desktop. Als je wil kun Windows XP ook op 562 X 321 laten draaien, het is maar wat je wil.

De enige offciele ondersteunde resoluaties van XP:
640*480 800*600 1024*768 en verder, met wat trucjes zijn andere rare resoluties ook mogelijk zoals in mijn voorbeeld.

Gebruik virtualPC maar eens met de extensies... ;)
Smartphones werken niet op Windows Mobile, maar op Windows Mobile Phone ofzoiets. Is in elk geval een ander OS dan op normale PDA's. Voor de rest ken ik geen PocketPC's met andere resoluties dan die.
Dat was zo ja.. WM 5 combineert dat nu dus onder 1 OS
Dit was ook al met versie 2003.
Toen bestond Windows Mobile in 3 versies:
- Windows Mobile (de opvolger van het OS PocketPC 2002)
- Windows Mobile Phone Edition (voor pocketpc's met telefoonfunctie)
- Windows Mobile for Smartphone (de opvolger van het OS Smartphone 2002)
Anoniem: 143737 11 mei 2005 09:32
Klinkt goed! Ik heb een Qtek 9090 en ik vind het super irritant dat de applicaties niet gewoon afsluiten als ik op het kruisje druk.
Anoniem: 139515 11 mei 2005 09:52
Weinig kans dat ze met een update gaan komen. De meeste mensen zitten nog steeds te wachten om hun windows mobile 2003 te kunnen upgraden naar 2003SE.

Ik verwacht dat deze 2005 versie alleen om de nieuwe pda's komt die nog niet uit zijn...

Natuurlijk zou het mooi zijn als er een update komt van 2003 naar 2005 maar ik zeg je nu alvast reken er maar niet op..
Ook niet voor nieuwe modellen als de hx4700 van HP? Die zijn nog niet heel erg lang op de markt en ik neem aan dat als ze ze bij de release van deze windows nog verkopen dat ze geupdate zijn.

EDIT: volgens http://www.pocketpc-club.nl/content.php?id=4001 wordt oa de hx4700 geupgrade
Voor sommige PDA/MDA's zal er mischien wel een update uitkomen. Het is aan de manufactorer zelf om een driver set te knutselen en te releasen.

Vaak zien de productenten er vanaf omdat de kosten niet tegen de baten afwegen. Dit komt deels door piracy.

Hopelijk zullen voor de echte hardlopers, zoals de QTek 9090 en de enkele serieuze HP's. Nog wel updates komen. Immers beinvloed de beschikbaarheid van de rom op nieuwe toestellen de verkoop van de toestellen.

Overigens hoop ik dat de vrienden van xda-developers al snel met een cooked rom komen.
Wat ik niet snap, is dat microsoft in combinatie met activesync 4.0, hotsync over wifi niet mogelijk maakt. Dat kan dus niet meer met windows mobile 2005 en activesync 4.0.

Ik snap hier dus niets van. Ik dacht dat draadloos de toekomst was.
Anoniem: 143909 @Cyberpope12 mei 2005 10:54
Inderdaad, dat viel mij ook al op. Op een gegeven moment verslijten die connectortjes ook en dan zal je toch iets moeten als je wilt blijven synchroniseren.. Bluetooth zou nog wel mogelijk zijn las ik maar de bandbreedte daarvan laat in tegenstelling tot WiFi toch echt wat te wensen over.. :?
je kunt wel degelijk over WiFi synchroniseren, mits je host een vast IP adres heeft. De relatie host name en host IP adres leg je dan vast middels de registry. De host PC moet je dan natuurlijk wel instellen op network syncing ;). Ik geef toe, het was wel een avondje prutsen voor ik het had draaien. }:O

(Mijn config: Asus A730W met WM2003SE, IEEE802.11b WLAN en Windows XP Pro op laptop, Activesync 3.8.0)
Hmm, 2003SE op mijn I-mate JAM heeft ook standaard een PPT viewer en PDF ;) ZIe er het nut niet echt van 1 om 5 er nu op te moeten knallen. Niks gehoord wat niet met add-on tools kan. Maar we zullen zien.
Die PPT-viewer op je Windows Mobile 2003-pda is er hoogstwaarschijnlijk eentje van Clearvue. In ieder geval is het er een die de OEM-fabrikant van de pda er achteraf aan toegevoegd heeft. Vanaf nu zal Windows Mobile 5 zèlf standaard uitgerust zijn met een viewer.

Dat kan niet alleen kostenbesparend werken (de fabrikant moet immers geen extra applicatie aanschaffen en installeren om dit vervolgens door te rekenen aan de klant), maar het zorgt er ook voor dat je niet afhankelijk bent van de OEM om over dergelijke software te beschikken. Het kon bijvoorbeeld gebeuren dat Orange de M500 wel uitrustte met de Clearvue Powerpoint-viewer, maar dat de Qtek S100 (die eigenlijk hetzelfde toestel is met een ander merkje erop), niet voorzien was van diezelfde viewer.
Ik moet zeggen dat ik vrij blij zou zijn als het mogelijk wordt Windows Mobile 5 op m'n MDA Compact te zetten.

Want ik persoonlijk vind het niet echt handig om add-ons te moeten installeren om een sluiten knop te krijgen die daadwerkelijk dingen sluit.

Bovendien zullen sommige mensen het ook handig vinden dat er een Nederlandse versie komt.
Anoniem: 143908 11 mei 2005 10:37
Hi,
Heeft er iemand een idee of Windows Mobile 2005 ook op gewone x86 PC's te installeren valt ? Ik heb nog een paar Fujitsu Point 510's liggen die ik voor mijn domotica systeem zou willen gaan inzetten. In princiepe moet ik enkel een webbrowser en wireless hebben om mijn domotica aan te sturen.
Misschien is het mogelijk om Windows Mobile 2005 via een emulator te draaien (te krijgen bij VisualStudio .NET) maar gewoon zonder emulator draaien lijkt me onmogelijk want windows CE (zoals al die windows mobile achtige dingen eigenlijk heten) is gewoon gemaakt voor een andere architectuur (ARM, MIPS etc.)
Nee, gaat niet lukken.
Anoniem: 143908 @Franckey11 mei 2005 12:08
Bedankt, dat vreesde ik al
Hoe zit dat met upgraden van 2003 naar 2005 dan? Kan de OEM daar voor zorgen of moet je zelf je licentie kopen?
In mijn geval (Dell Axim X30) zou Dell met een update moeten komen.

Edit: Ik lees zojuist dat Dell waarschijnlijk geen 2005 update uitbrengt voor de X30. Voor de X50 komt die update er wel, maar daar moet dan wel extra voor betaald worden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.