Ruim één jaar geleden kwam op Rob Galbraiths' Digital Photography Insights een vergelijkende test tussen de op dat moment snelste Apple-systemen en systemen draaiende op Windows XP met Intel-processors online. De conclusie was niet positief voor Apple; de titel van het artikel, "Megahertz matters", gaf al aan dat het Apple ontbrak aan rekenkracht. Fans van het platform werd aangeraden op de Macworld Expo 2003 "te laten weten dat men veel meer snelheid nodig heeft".
Afgelopen week is een nieuw onderzoek verschenen, dat een stuk minder ongunstig uitpakt voor Apple. Waar Intel in een jaar slechts van 3,06GHz naar 3,2GHz ging, weliswaar met hogere geheugensnelheden en FSB, en aan Windows XP nauwelijks iets veranderde, introduceerde Apple de G5-serie en OS X 10.3, twee flinke stappen vooruit. Beide systemen worden aan een keur van testen onderworpen op het gebied van digitale fotoverwerking. Uiteindelijk blijkt dat de pc's nog steeds sneller zijn dan de Apple G5-systemen, maar dat de verschillen een stuk kleiner zijn geworden.
Een bemoedigend punt is dat softwareontwikkelaars vooral bij Apple met nieuwe oplossingen zijn gekomen. Zo is het verwerken van RAW-bestanden, een gebied waar de Apples in de vorige test bijna tweemaal zo lang over deden als de Intels, ditmaal juist sneller op de Apple. Verbeteringen aan MacBible en Photoshop zorgen ervoor dat in de dual-opstelling beide processoren meewerken. Met een vooruitblik op de snelheidsverhogingen van Intel vraagt Rob zich wel af of Apple komend jaar weer zal kunnen inlopen.