Hackers verhogen op afstand koeltemperaturen bij Belgische supermarkten

Aanvallers hebben maandagochtend diepvriezers en koelkasten in Belgische supermarkten van Delhaize en Carrefour gehackt en daarbij de temperaturen verhoogd. Naast zeker 40 winkels van Delhaize en 15 winkels van Carrefour zijn ook slagerijen in België geraakt.

Dit nieuws in het kort

  • Vries- en koelsystemen in Belgische supermarkten zijn maandagochtend gehackt.
  • Dit gebeurde in winkels van Delhaize en Carrefour en bij slagerij De Laet en Van Haver.
  • Daar zijn de temperaturen van de vries- en koelsystemen verhoogd.
  • Meerdere winkeliers moeten nu voorraden weggooien.

Slagerijgroep De Laet en Van Haver bevestigt aan Het Laatste Nieuws dat de temperaturen van haar koelsystemen plots veranderden. Dit gebeurde op afstand, maar werd op tijd opgemerkt. Daardoor werd voorkomen dat de systemen te hoge temperaturen bereikten.

'Tot wel 70 graden'

Dit zou echter niet zijn gelukt bij Delhaize-supermarkten. Het Laatste Nieuws kreeg bericht dat koelinstallaties tot wel 70 graden waren opgewarmd. De Belgische woordvoerster van Delhaize bevestigde de hackaanval, maar kon de melding over de bereikte temperatuur niet bevestigen. Volgens Het Laatste Nieuws zouden meer Delhaize-winkels dan de genoemde veertig zijn geraakt door de hackaanval op diepvriezers en koelkasten.

Volgens RTL Info stegen de temperaturen plotseling tot gemiddeld 15 graden. De aanval zou vooral diepvriessystemen hebben geraakt. Meerdere supermarkten moeten nu hun voorraad ingevroren en gekoelde producten weggooien, omdat die niet op de juiste temperatuur zijn gebleven.

Vooral bepaalde winkels

RTL Info meldt dat de aanval bij Delhaize vooral bepaalde soorten winkels treft. Dit zijn Shop & Go-winkels die verbonden zijn aan Q8-tankstations, Delhaize-vestigingen die via een tussenpersoon opereren en enkele Delhaize-supermarkten en bedrijven langs snelwegen. Het is nog niet bekend wat deze specifieke winkels gemeen hebben in de manier waarop hun vries- en koelsystemen op afstand kunnen worden bediend.

Naast Delhaize is ook Carrefour getroffen door deze hackaanval, meldt RTL Info. Bij die supermarktketen zijn vries- en koelsystemen bij zeker vijftien Belgische winkels gehackt.

Diverse uitbaters van Delhaize-winkels kregen vannacht om 04.00 uur bericht van het supermarktconcern dat de temperaturen van hun koelsystemen stegen. Bij slagerij De Laet en Van Haver ging vannacht om 03.00 uur het alarm af.

Supermarkt, koeling, vlees in gekoelde vitrines. Bron: Delhaize
Bron: Delhaize

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

02-11-2026 • 10:31

258

Submitter: anpat

Reacties (258)

Moderatie-faq
258
254
126
5
0
113

Sorteer op:

Weergave:

Ook in Zweden inmiddels:

Ook Zweedse supermarkten getroffen

De problemen stellen zich niet enkel in België. Verschillende Zweedse supermarkten melden maandag dat hun koelsystemen verstoord zijn door een cyberaanval, schrijft de Zweedse krant Aftonbladet.

Zowel koelkasten als diepvriezers zijn in verschillende Zweedse supermarkten van ketens ICA en Coop verstoord. Een ICA-filiaal in de gemeente Sjöbo meldt via sociale media dat zijn koelsystemen zijn gehackt. De temperaturen van de diepvries zouden op 50 graden Celsius gezet zijn. "We vinden het ontzettend jammer en zijn druk bezig met het weggooien van de producten", klinkt het.

De ketens zijn nog aan het uitzoeken hoe groot de omvang van het IT-probleem is. Bij ICA gaat het volgens de woordvoerder voorlopig om een "beperkt aantal winkels" en Coop heeft het over zes winkels die getroffen zijn.
Wat hebben ze eraan?
aanname: Ruski's die de westerse samenleving willen ontregelen.
Tuurlijk de Russen... Wat dacht je van Ai agents die nu op de zwarte markt ingezet worden zonder enige vorm van controle
En daarna aandelen kopen van versproducten omdat de prijs zal gaan stijgen?
Het wordt op deze manier een onleefbare wereld , alles wordt nu ontregeld .
Trololololol voor de lulz is een van de meest voor de hand liggende redenen.
Wat is de usecase van een koelsysteem dat kan verwarmen tot boven de 6 graden?
De 'radiator' kan ijs opbouwen uit condens waardoor deze minder efficient werkt. Periodiek (soms om de paar uur) wordt even verwarmd, het 'de-icen'.
Is normaal bij grote koelsystemen, géén huis-koelkastje..
De interval van 'verwarmen' is instelbaar naar behoefte. Vaak door externe partij, leverancier of fabrikant.
En dan gaat dat via internet. En dan blijkt de beveiliging niet altijd op orde..
Als een hacker het de-icen op oneindig zet gaat het systeem dus opwarmen.
Maar tot 70 graden? Dat lijkt me wel extreem hoog
Dat lijkt extreem, maar dat is niet zo.

In principe zou je ook kunnen ontdooien door de verdamper (het deel van de vriezer dat de kou afgeeft aan het compartiment) tot net boven de 0°C te verwarmen, maar dan bestaat de kans dat het net gesmolten ijs van de verdamper direct weer vast vriest zodra het in contact komt met een kouder deel van de vriezer. Dan zou de temperatuur van net boven 0°C dus enorm lang moeten worden onderhouden om te voorkomen dat er ergens anders in de vriezer een ophoping van ijs ontstaat, en al die tijd is de temperatuur in het vriesvak aan het oplopen. Door de verdamper serieus warm te maken en het smeltwater dus ook best een stuk te verwarmen, blijft het vloeibaar en kan het eenvoudiger naar de condensafvoer vloeien, waardoor de ontdooicyclus zo kort mogelijk duurt en de machine snel weer kan gaan koelen. Zo'n ontdooicyclus duurt hierdoor geen uren (zoals het ontdooien van een vriezer zonder defrost-functie thuis wel kan duren), maar slechts enkele minuten.

De periode dat de verdamper heet is, is betrekkelijk kort en de spullen in de vriezer hebben zoveel thermische massa dat de temperatuur in het vriesvak niet noemenswaardig veel oploopt. Ook hebben dit soort vriezers vaak een actieve luchtcirculatie die gedurende de ontdooicyclus wordt uitgeschakeld om te voorkomen dat er lucht langs de verdamper loopt terwijl deze heet is.

[Reactie gewijzigd door naarden 4ever op 2 november 2026 12:07]

Dat doen ze normaal ook niet. Maar als de verdamper compleet ingevroren is zet je de temperatuur wel zo hoog. Daarna gaat die weer terug naar een veel lagere temperatuur.
Ook huiskoelkasten met no-frost doen exact hetzelfde.
"Ja maar die zijn niet verbonden met het internet, waarom deze wel ik zou het niet weten.

Als uitbater van een supermarkt kan je beter alles offline halen zodoende kunnen ze geen fratsen uithalen.
Je bent niet zo up to date met de moderne koelkasten, want ook voor thuis zijn ze heel vaak smart gemaakt. Zodat je bijvoorbeeld temperatuur alarm kunt krijgen indien je vriezer stuk gaat.
Er is natuurlijk, mits correct ingesteld, wel een verschil tussen een smart koelkast bij een consument thuis die via een API naar buiten kan communiceren zodat iemand informatie in een app kan zien en een koelkast die rechtstreeks te benaderen is vanaf buitenaf over het internet. Dat eerste kan prima, dat laatste is vrij problematisch.
Je hebt als concument geen enkel inzicht in hoe goed de cloud diensten beveiligd zijn waar die koelkast en bijbehorende app mee praten. Maar de kans bestaat dat het geen prijswinnende beveiliging is. En naast de API is ook de beheerssoftware van de vendor een aanvalsvlak. Zelfs Microsoft had moeite dat veilig te krijgen voor Bing.
Wat is de usecase van een koelsysteem dat kan verwarmen tot boven de 6 graden?
Dat is niet de vraag, de vraag is waarom alles maar ook alles aan het netwerk gehangen moet worden?

Kan een medewerker van kantoor niet melden aan de filiaalmanager graag de koelvriezer op die en die temperatuur zetten (handmatig ronde knop) zoals je vroeger had.

Man man echt ik snap het niet mee
Dat is eenvoudig te verklaren als je kijkt naar regelgeving en energiebesparing.

Als je iemand aan een knop laat draaien, heb je nul registratie van de temperatuur en kun je dus ook niet aantonen of je voedsel veilig hebt gekoeld. En het is verplicht om zo'n registratie te hebben.

Een gemiddelde supermarkt heeft daarnaast al snel zo'n 50-100 koelkasten en vriezers staan, en de temperatuur van elk apparaat moet niet alleen gemonitord worden (met alarmering/registratie als een temperatuur te ver stijgt), maar wordt ook dynamisch ingesteld om energie te besparen.

Je kunt je voorstellen dat als je een keten met honderden supermarkten bent, dat je niet elke supermarkt apart wilt laten aanmodderen maar de gegevens centraal wil opslaan.

Het op afstand aansturen/uitlezen van koelapparatuur via een netwerk is daarom geen slechte use case. Het probleem is dat de beveiliging in dit geval sterk ondermaats is.
Dat is eenvoudig te verklaren als je kijkt naar regelgeving
De Belgische overheid raadde 13 oktober dringend aan om koelsystemen meteen van het internet los te koppelen om precies dit nieuwsbericht te voorkomen.

Dus dan heeft de schade die vandaag is ontstaan ook wel een beetje een -"pas op daar ligt poep" en vervolgens stapt het gewaarschuwd mens er toch in- gehalte.

De vraag is eigenlijk: Waarom luisterden de Belgische supermarkten niet? Ze hebben toch gezien hoe groot de schade was in Frankrijk? Of raadde het ministerie van Belgenmoppen het af om naar het ministerie van Cybersecurity te luisteren?

/cc @theduke1989
Met een kluwen van franchisehouders, supermarkten in eigendom van Delhaize of Carrefour, en een variatie in leveranciers van koelsystemen, krijg dit op ~3 weken niet zomaar even omgegooid.
*edit:

Voor de reacties hieronder: hindsight is 20/20 en bleek dat de verantwoordelijken reeds bezig waren met het omgooien, maar je bent echt gescheiden van de realiteit als je denkt dat zo'n organisatie eventjes op een paar weken tijd, het hele systeem veranderd.

Iets met stuurlui en de wal.

[Reactie gewijzigd door MonoKid op 2 november 2026 14:08]

Tja, dan hadden ze de afgelopen weken kunnen gebruiken om dit vast budgettair in te plannen, want script kiddies met een AI hebben echt geen weken nodig om zoiets na te doen.

Daarom wordt er bij zoveel nieuwe lekken ook gewaarschuwd dat je patches meteen moet uitvoeren; binnen een paar uur(!) is de boel reverse engineered, en beschikt iedere hacker over de kennis om dit na te doen.

Als dit een paar weken moet duren om een lek in elk geval te mitigeren (dan maar even geen defrosts voor een weekje) dan is er duidelijk iets mis in de keten.
Je moet het niet in 3 weken omgooien per se, je koppelt het per direct allemaal los en draait gewoon lokaal aan de knoppen. Zodra de vriezer aan de beurt is om te updaten/omgooien sluit je hem weer aan op het netwerk. Als het alleen remote kan doe je desnoods eerst een schema versturen voor de komende 3 maanden en dan sluit je hem daarna af van het netwerk.

Elke supermarkt die nu nog die dingen op het netwerk heeft zitten en vatbaar is mag nergens over klagen in ieder geval, is een beetje alsof je weet dat er een bende aan het roven is in jouw buurt bij iedereen die de deur open heeft staan en dat jij dan gewoon maar je deur open laat staan in de hoop dat ze jou overslaan.
Waarom niet alleen het uitlezen op afstand via een netwerk laten verlopen. Dat zou voor registratie voldoende moeten zijn. Eventueel een alert instellen wanneer een bepaalde trashhold voor een bepaalde tijd wordt overschreden, zodat er tijdig (handmatig?) ingegrepen kan worden.

Ik denk dat deze casus aantoont dat het niet verstandig is om ook de instellingen via een netwerk te laten verlopen.
bzuidgeest
@jansenpam • 2 november 2026 11:14
Zodat je bij een probleem niet midden in de nacht iemand uit bed hoeft te trekken?
Dat is natuurlijk nog steeds het geval wanneer er problemen zijn. Als ik het vergelijk met hoe wij het op ons lab georganiseerd hebben hebben wij een onafhankelijk monitor systeem welke meldingen geeft wanneer bepaalde waardes worden overschreden. Dit kan inderdaad midden in de nacht zijn, gelukkig gebeurt dit zelden/nooit.

Maar wat nog minder voorkomt is dat er een melding komt die gecorrigeerd kan worden door een temperatuursetting aan te passen. Eigenlijk komt het enkel voor wanneer er een deur oid niet goed afgesloten is, of wanneer iemand iets ‘kwijt’ is waardoor de deur te lang open staat.

Ik geloof werkelijk niet dat de temperatuurinstellingen op afstand aangepast worden, dus deze mogelijkheid levert niets op (behalve gevoeligheid voor hackers).
bzuidgeest
@jansenpam • 2 november 2026 11:33
Ik weet niet hoe zij de zaak managen. Wellicht laten ze in geval van slecht koelen het ding gewoon harder werken vanuit een centraal punt.

Maar het zou ook inderdaad gekund hebben om dat te doen via een vpn met al die machines. Of iets dergelijks.

Ik denk dat met toenemende automatisering er alleen maar meer verbonden gaat zijn. We kunnen beter nadenken over hoe dat veilig kan, dan proberen die ontwikkeling te remmen. En het kan gewoon veilig. Dat het aan het internet hangt voor iedereen om te bereiken is gewoon laks in mijn opinie.
Blokker_1999
@jansenpam • 2 november 2026 11:13
Omdat je de aansturing dan nog complexer, duurder en storingsgevoeliger maakt.
Temperatuur meten en temperatuur aanpassen zijn toch wel 2 verschillende dingen.

En realistisch, hoeveel keer moet de temperatuur aangepast worden op een jaar?
Als het meer dan 2 keer per jaar is zou het veel zijn.
En dat is iets wat je makkelijk door iemand ter plaatsen kan laten aanpassen door eens te bellen.
Dat zijn ze niet, omdat met een setpoint gewerkt wordt en het meten een fundamenteel onderdeel is van de temperatuurregeling.
Je kan perfect een meet systeem installeren zonder temperatuurregeling.

Dat je dit niet andersom kan maakt niet uit als je enkel het meten nodig hebt.
Ik zou verwachten dat de sensoren die je gebruikt als input van je tempratuurregeling andere sensoren zijn dan degene die je voor het logging systeem gebruikt.

Anders zou je op het moment dat een sensor verkeerde waardes doorgeeft een ruimte onvoldoende of te veel kunnen koelen en merkt je logging hier niks van omdat die naar dezelfde (verkeerde) sensorwaarde kijkt.

Daarnaast, als een sensor kapot gaat en je koelsysteem niet de input heeft om een ruimte adequaat te koelen is juist het moment dat logging belangrijk is en bepaald of je alles wat in de ruimte staat moet weggooien of nog kan verkopen.
Als je wat krap zit met je gecontracteerde vermogen bij de netbeheerder kan ik mij goed voorstellen dat je alle systemen digitaal wil aansturen. ‘S nachts de koelsystemen iets harder draaien zodat je ze tijdelijk kan uitschakelen als ‘s ochtends het broodbakken begint. Of uberhaupt zorgen dat niet alle koelsystemen net tegelijk op volle toeren draaien.

Je kan dit echt niet vergelijken met je vriezertje thuis…
Het is evident dat je monitoring graag centraal wilt hebben, geen enkel probleem, centraal rapporten uitdraaien en je voldoet aan de regels.

Maar waarom moet je centraal de setpoint van een koeling kunnen aanpassen, daar zie ik werkelijk de 'use case' niet voor? Of je koelt tot +4 of je vriest tot -18 en dat zijn doorgaans verschillende kasten met van die glazen deuren ervoor die in twee types komen, de goedkope enkelglas zonder afdichting en de dure dubbelglas met rubberen afdichtingen. Wanneer de temperatuur eenmaal is ingesteld verandert deze in beginsel nooit meer. Bij gepland onderhoud of het verhelpen van een storing kun je ter plekke een kast handmatig uitschakelen, dat hoeft niet van afstand te kunnen.

Of te wel, maakt de sensors readonly en maakt aan de hand daarvan je rapportages op. Voeg daar desnoods een meting aan toe van de stroom die iedere compressor gebruikt en als je wilt een buitensensor die temperatuur en luchtvochtigheid van de omgeving meet. Dan heb je in beginsel alle info die je nodig hebt om je energieprestatie te kunnen bepalen. Zet wat 'thresholds' die een alarm geven zodra ze (langdurig) worden overschreden en test wekelijks of dit bericht bij de juiste verantwoordelijke aankomt.

Maak zaken als setpoint en defrost-instellingen readonly zodat deze niet van afstand kunnen worden aangepast.
Dit soort apparatuur moet gewoon in een beveiligde VLAN draaien, met een goede firewall ervoor. Zodat je er alleen bij kan via een VPN.
Dan kan je de firewall en VPN goed beveiligen, met zaken zoals een SIEM zodat je verdachte activiteiten meteen detecteert.

Alles wat aan het open internet hangt moet continu beveiligingsupdates krijgen. En die moet je nu veel sneller en vaker doorvoeren, doordat het met AI een stuk makkelijker is geworden om te hacken.

Een read-only interface maakt het alleen veilig als het echt hardwarematig afgedwongen is. Want je kan met een hack ook gewoon de hele software aanpassen, dus of iets dan via de UI wordt aangeboden maakt niet zoveel uit.
Uiteraard een wal en gracht, zowel readonly als beveiligd netwerk.
Uiteraard is het goed om te monitoren.

Dat staat, of moet, los van het kunnen aanpassen van de temperatuur op afstand. Die snap ik niet. al zeker als je kijkt naar de hack die in de Franse tak heeft plaatsgevonden.

In een monitoring tool, maar ook lokaal, moet een signaal af gaan wanneer iets beneden of boven een bepaalde threshold gaat zodat je gelijk gealarmeerd wordt en er iets aan kunt doen. Gebeurd dat na sluitingstijd, tja dan moet je naar je winkel om te kijken....
Er zit hier een groot verschil

AAN INTERNET hangen

of

AAN Netwerk hangen,

Dit soort apperatuur in kritieke infra en dient aan een Netwerk te hangen wat NIET aan Internet hangt.
bij een eerdere hack in Frankrijk las ik dat koelkasten van bepaalde merken verbinding maakten met de fabrikant via 5g(of dergelijke, blijkbaar om meldingen te geven aan monteurs), en dat hier geen documentatie voor was. Zelfs als je als supermarkt alles goed doet en je interne netwerk goed afsluit kon je niet weten dat deze koelkasten verbonden waren met het internet, en nog wel buiten je eigen netwerk om.
Dat is inderdaad een gevaarlijk veiligheidlek.
NIET verbinden met internet (dus ook geen 5G) tenzij strikt noodzakelijk, moet de stelregel zijn voor apparatuur met software.
via de wifi is alles verbonden ook in de supermarkt.
Mag toch hopen dat er een aparte swich is voor kritieke infra waar aan het eind van de uplink hij in een vlan gescheiden switch zit die alleen een VPN profiel naar de uplink server heeft voor dat segment..
Dat is juist heel normaal. Veel industriele apparatuur moet aan het netwerk voor monitoring en aansturing. De meeste van dat soort apparaten zit op een afgeschermd (regelmatig zelfs air-gapped") netwerk.
Als het écht nodig is om te verbinden met data centers of iets kan gebruik gemaakt worden van darkfibers of in het uiterste geval over VPN tunnels. Op geen moment hoeft daar internet bij te komen kijken.
Als je weet wat je doet kan dat best. En ja dan kunnen ze misschien wel je firewall hacken en er alsnog bij maar dat maakt het toch een orde van grootte ingewikkelder.
Als er een firewall staat, dan hangt het dus aan het Internet... Dat je packet-filtering doet voorkomt een deel van de problemen, niet alle.
We hebben het hier over kleine supermarkten. Met die redenatie is dus een VLAN ook Internet, en ja, die supermarkten hebben vast geen gehuurde lijntjes. Netwerken betekend dan Internet met jouw redenatie. Da's prima hoor, maar daarmee is het geen onderscheidende term meer.
Een (lokaal) netwerk kan prima bestaan zonder internet. Dus ja, apparaten kun je aan een netwerk hangen zonder internet.
Mij ging het er alleen om wat een 'netwerk' is, oftewel een semantische discussie :)
Ik had er beter even een knipoog bij kunnen zetten ;)
Elk bedrijfs netwerk is "geheim" anders had het een openbaar netwerk geheten.

De hele PhilipMorris fabriek heeft zijn installatie netwerk NIET aan het internet hangen. Je bent als productie bedrijf niet slim als je dat doet, en men wist dat al in de jaren 70,en is 1 van de eerste regels van veiligheid.

Dus ja, er zijn honderden , zoniet duizenden netwerken die niet aan het internet hangen.
Schattig, maar je unmanaged ethernet switch in je eigen huis mag dan in naam een netwerk zijn, het is niet wat we vandaag de dag als "netwerk" beschouwen.
Wie is "we" in deze zin en waarom is deze groep zo belangrijk dat we breed geaccepteerde definities van wat een netwerk is moeten loslaten?

Ik kom zelf uit de machinebouwers-wereld en heel veel machines hebben ProfiNet, Modbus TCP of andere vergelijkbare op ethernet gebaseerde netwerken om informatie tussen de PLC en IO-stations en frequentieregelaars uit te wisselen.
Deze netwerken zijn vaak gewoon air-gapped en op geen enkele manier met internet verbonden.
Juist in de industrie, waar installaties vaak 20+ jaar meegaan en veel componenten lang voor die tijd al geen updates meer krijgen is het machine-netwerk volledig isoleren de veiligste optie.
We leven in 2026 daar moet toch wel een systeem voor zijn zonder internet.

Een radiografische klok (Funk Uhr) dit kan je toch ook makkelijk toepassen. Of modules inbouwen waarbij je alleen een on-prem app hebt die bijvoorbeeld zoals Shelly functioneert. Alle aangesloten koelkasten krijgen signaal en daardoor koeler te maken.

Aanpassen van alle koelkasten kan dan gewoon zo direct met 1 config zonder dat er netwerk tussen zit bijvoorbeeld.

Van dat registratie heb ik niet meegenomen inderdaad. Maar goed toch moet er wel dingen zijn die niet aan het internet hangen.

Wij hebben een funk thermostaat in huis. Dat is dus ook gewoon te doen. Geen internet nodig!!

[Reactie gewijzigd door theduke1989 op 2 november 2026 11:22]

Eigenlijk ga je voor zo een systemen eerder naar meer internetgebruik dan minder.
Zeker met dynamische energietarieven.

Met veel koelinstallaties kan je daar wel wat rond optimaliseren.

Bij de echt grote magazijnen is het zelfs zo dat die geld krijgen als het stroomnet zwaar belast is om hun installaties zelfs even uit te schakelen.
Maar, je wilt extra koelen als de zon schijnt, en iets minder als de stroom duur is.

Vermoedelijk zijn het dat soort systemen die het wat ingewikkelder maakt dan wat jij beschrijft.
voor zulke functies heb je geen internet nodig! dit kan prima met "domme" sensors.. In combinatie met simpele code waarbij de hardware minimaal is!
Waarom zou je een dom apparaat slimmer maken.. das het zelfde als een koelkast.. heeft totaal geen toegevoegde waarde! Of als voorbeeld die smart tv's idem dito al heeft die zijde wel wat nuances, maar het principe is het zelfde!
Slimme functies hebben wel degelijk zin, maar waar het fout gaat is dat je er vaak een internet-verbinding voor nodig hebt.

Mijn Siemens vaatwasser heeft een aantal "slimme" functies die ik handig vind, zoals een notificatie dat de vaat klaar is of om hem te starten als de stroomprijs laag is. Wat ik jammer vind is dat het meestal via de cloud moet lopen. Soms kan het wel lokaal, maar dan enkel via third-party integraties.

Ik ben nu bezig met de aanschaf van een warmtepomp. Als ze cloud-connectivity nodig hebben, dan schrap ik ze al van de lijst. Ze moeten lokaal aangestuurd kunnen worden, anders komt het er niet in...
Ik heb er zelf ook zoeen, vooral omdat ik een zelf-openend deurtje handig vind, en omdat ik een iets beter model nodig had voor mijn inbouw apparaat - de deuren van mijn keuken zijn zo A-kwaliteit dat de veergeleiders van de vorige steeds afbraken. Maar eerlijk gezegd: ik zie aan datzelfde deurtje of de vaat klaar is of niet, en de waarschuwing dat mijn firmware geupdate moet worden irriteerd me al mateloos.
Je moet je niet afvragen of ze zin hebben.. je moet je afvragen of ze iets toevoegen tegenover veiligeheid. Tegenwoordig is gemakt belangrijker dan veiligheid.. dti zie je ook keihard terug komen op alle levels in de samenleving waar techniek en vooral internet een rol in speelt.
Voor het internet bestond was dat geen probleem maar mentaliteit is nu veranderd.

Men stelt de vraagt niet meer "wat als?".
Nee vroeger stuurde je iemand om ze op te nemen, nu kan die zelfde persoon een paar klanten extra helpen omdat die dat rondje niet hoeft te doen. Het is gewoon kosten besparend en dat is niet erg maar vieligheid word vaak wel aan de kant geschoven boven gemak!
Toevallig manage ik een paar koelkasten zelf in meerdere locaties. Wat hier gebeurd is toch wel bijzonder. Wij hebben meermaals gekeken en laten kijken of er inderdaad optimalisaties mogelijk zijn, zowel in de koelkasten/vriezers zelf maar ook de walk in koelers/vriezers (dit zijn vaak 20-100 ton koel ruimtes). Ook hebben we gekeken naar de algemene ruimte cq achter ruimtes wat de mogelijkheden zijn. Eigenlijk valt dat allemaal erg tegen, producten moeten namelijk binnen bepalde temperatuur ranges blijven en "dieper" vriezen dan 20 graden, hoewel mogelijk kan het dus niet.

Units worden dan ook enkel op afstand aangepast wanneer de functie wijzigt.

Ook de algemene ruimtes en displays hebben we naar gekeken maar waar wij zitten (China) bottom lijn draagt het eigenlijk niks bij, de energie die we besparen door een beetje minder 's avonds/'s nachts, verliezen we door overdag weer op temp te geraken.

Toch hangt alles aan het internet zodat we kunnen inzien of iets kapot is cq kapot gaat. Niet alleen ik/mijn team maar ook onze onderhouds partijen.

(Dit doet mij toch wel even nadenken omdat dit geen gescheiden systemen cq "levels" zijn. Dat wilt zeggen dat iedereen die het systeem binnenkomt er inderdaad aan kan knoeien. En hoewel we wel inzichtelijk hebben wie waaraan zit, hebben we dus geen beperkingen).
En wat houdt "klanten" tegen om zelf aan die ronde knop te draaien? Er is heel veel te zeggen om dit soort systemen aan een netwerk te hangen, monitoring, alerting in eerste instantie.
Ja maar waarom het aanpassen. Je hebt toch mensen in de winkel die een kijkje kunnen nemen als er iets is?
Blokker_1999
@phoenix2149 • 2 november 2026 11:15
En denk jij dat de medewerkers weten hoe het werkt? Natuurlijk niet. Sta je daar op Zondag voormiddag, belt er ineens iemand omdat er toch iets niet helemaal juist lijkt en moet jij als jobstudent ineens gaan uitzoeken hoe het werkt.

Nee, zo werkt de wereld niet.
Misschien is dat een nog groter probleem. Maar goed ieder zijn ding, als jij als ondernemer meer waarde hecht aan goedkoop dom personeel of personeel die nog wat voor je kan betekenen in moeilijke situaties dan krijg je ook waar je voor betaald.

Maar ik als 16 jarige "back in the day" wist zeker wel hoe ik een vriezer kon bedienen.... En als er een signaaltje af ging had ik wel door dat er iets niet goed was en ik even een kijkje moest nemen. Oh de deur stond nog op een kier. Maar ik kan bedenken dat voor de huidige generatie het een lastig iets kan zijn om tussen je socials gestoord te worden voor iets waar je geen interesse in hebt.
Over het algemeen zijn er storingsdiensten hiervoor opgezet, net als bij CV installatie's.

Mensen reageren op storingsmeldingen uit de systemen, of worden gewoon gebeld om te komen.

Er moet altijd iemand gaan kijken, ook al kan men remote de boel aanpassen. Metingen en meldingen uit een systeem zijn vaak maar de helft van wat er aan de hand is.
Welke klanten ? Je kan toch makkelijk slot erop etc. Of wat dan ook
En daarnaast wir gaat er naar een koelkast en die koelingsgraad aanpassen?
Och, kom op, je kan toch zelf ook wel bedenken wat de problemen zijn met "slot erop"?
hoe lang staan er koelkasten in winkels nog voor er internet was ?
Toen waren het er veel minder. Er zijn nu veel meer koel- en diepvries producten. Vroeger had je één koeling in een winkel, nu is dat een derde tot soms de helft van de winkel.
nee hoor. er stonden al in de jaren 80 wanden vol met koelkasten.
Ik zou denken dat er met just in time leveringen nu juist minder koeling nodig is in de winkels dan in de 80's.
just in time in een supermarkt waar het dagen kan liggen is een beetje gek.
Als er ergens een klant aan een knop draait is dat niet zo'n ramp. En het is net wat lastiger te organiseren om in het alle supers in het ganse land aan alle knopjes te gaan draaien.
Ik ken de details niet maar dit zijn doorgaans grootschalige service contracten voor dit type materiaal (bvb.afgesloten voor X winkels in een regio of voor een volledige keten) waarbij het servicebedrijf de winkels verplicht de diepvriezers online te houden zodat dit remote in de gaten kan gehouden worden.
Cergorach
@JackAvery • 2 november 2026 11:10
Ik heb een jaar of 10 geleden voor een kleine supermarkt keten tunnels tussen de winkels ingericht en ook richting Azure. Maar de koeling moest via een andere verbinding naar een leverancier (servicecontract), volgens mij heb ik toen nog wel op de firewall in kunnen stellen dat er alleen verkeer van een specifiek IP werd geaccepteerd, maar dat vond ik toen al een hele vreemde setup.

Het probleem blijft natuurlijk dat als de verbinding via een beveiligde tunnel loopt het nog steeds niet 100% veilig is. Zo moest ik recent m'n cloudflare tunnel updaten omdat er een onveilig certificaat werd gebruikt (geleverd door een leverancier, zie ander Tweaker nieuws). En als de leverancier wordt gehacked, dan hebben alle klanten alsnog een issue. Dus als de leverancier (servicecontract) de boel niet op orde heeft, wat met het vorige nieuws toch wel duidelijk werd, vraag ik me af of daar toch andere opties voor zijn.
Misschien aan de vpn er tussendoor aanhangen al weet ik niet of de leverancier je dan nog kan vinden.
10:23


"Wij zijn vanaf 1 uur vannacht begonnen met het mobiliseren van techniekers om de situatie onder controle te krijgen", zegt Moelans. "Persoonlijk ben ik sinds 2 uur vannacht wakker; we zijn al heel de nacht en ochtend bezig om de getroffen installaties van het net te halen." Sommige winkels zouden desondanks verlies lijden en producten moeten weggooien.


"De afgelopen weken zijn wij zeer druk in de weer geweest om de frigo's van onze klanten te beveiligen tegen die kwetsbaarheid", aldus Moelans. Volgens hem volstaat een software-update niet: de installaties moeten fysiek worden aangepast. "Dat vraagt een investering. De eenvoudigste oplossing is de frigo's over een beveiligde internetverbinding te beheren. De meeste van onze klanten zijn daarop overgeschakeld sinds de aanval in Frankrijk."
Kan een medewerker van kantoor niet melden aan de filiaalmanager graag de koelvriezer op die en die temperatuur zetten (handmatig ronde knop) zoals je vroeger had.
Grappig dat je denkt dat een medewerker op kantoor meer weet over temperatuurinstellingen dan een filiaalmanager. Daar hebben meer bedrijven last van..
[...]

Dat is niet de vraag, de vraag is waarom alles maar ook alles aan het netwerk gehangen moet worden?

Kan een medewerker van kantoor niet melden aan de filiaalmanager graag de koelvriezer op die en die temperatuur zetten (handmatig ronde knop) zoals je vroeger had.

Man man echt ik snap het niet mee
Dan ga je ervanuit dat alles altijd correct werkt en nooit defecten heeft. Zelfs in een kleine winkel is dit niet te doen. Veel gebruikte koelingen vertonen vaak storingen. Het is geen set and forget. De temperatuur moet continue in de gaten gehouden worden en volgens de wet ook bijgehouden worden (dagelijks elke koeling).
Als een koeling afwijkingen vertoond in de temperaturen, dan wordt er automatisch een monteur ingepland. Die gaat dan bv lekkages afdichten, gas bijvullen, ventilators, compressors vervangen enz. Het is geen koelkast zoals thuis die 30 jaar meegaat zonder onderhoud. De omstandigheden waarin ze werken zijn veel intensiever.
Kun je alles lekker digitaal aansturen met de computer lol.!
Omdat de leverancier de koelkasten zal onderhouden.
Ze hebben niet in iedere supermarkt-locatie 24 uur per dag een technici rondlopen die koelkasten kan onderhouden.
Maar dit is toch een compleet andere discussie?
Waarom zou het alternatief voor externe monitoring ineens zijn dat ieder filiaal 24/7 een servicemonteur beschikbaar moet hebben? Alsof er continu koelkasten defect raken en er permanent iemand met gereedschap naast moet staan.

Een sensor constateert een afwijking. Prima. Vervolgens moet iemand bepalen wat ermee moet gebeuren en eventueel een servicemonteur inschakelen. Of degene die dat signaal ontvangt nu 200 kilometer verderop zit of in het filiaal rondloopt, verandert niets aan het feit dat de daadwerkelijke reparatie uiteindelijk lokaal moet plaatsvinden.

Sterker nog: een medewerker in het filiaal heeft daarbij één belangrijk voordeel. Die kan daadwerkelijk even kijken wat er aan de hand is.

Dus ja, centrale monitoring kan nuttig zijn voor overzicht, alarmering en opvolging. Maar doen alsof het alternatief een 24-uurs servicemonteur per filiaal is, is een valse tegenstelling. Dat volgt simpelweg niet uit het argument.
Maar een winkel is niet 24/7 voorzien van personeel, er zijn sluitingstijden.
Aanvullend zijn de monteurs ook niet altijd in de buurt, een koelinstallatiefabrikant kan in een heel ander land zitten.

Niet alle reparaties hoeven fysiek uitgevoerd te worden, ook daar kun je software matig problemen oplossen net zoals bij een computer.
Monitoring, diagnostic, handmatig defrosten, etc. De hamvraag is niet waarom de machines connected zijn, de hamvraag is of ze voldoende gesepareerd waren van het boze internet. het is ook niet gezegd dat ze direct aan internet hingen, het kan ook zijn dat de VPN omgeving waarin ze hingen via een stepping stone compromised was.
Dat er dingen naar buiten verzonden worden om gegevens te monitoren kan ik inkomen, maar waarom moet dat op afstand kunnen aangepast worden ? Voor het gemak ?

Als je dit lokaal kan aansturen lijkt me dit toch genoeg ? Net naar een carrefour geweest en daar ken ik de eigenaars, zij wonen op 2-3km max van de winkel. Als zij gewoon een alert krijgen, is dat niet genoeg ?

Ik snap best dat er software draait ofzo, en dat ze die remote willen kunnen beheren. Maar hoe dikwijls faalt zo een frigo vraag ik mij af ... Het grote probleem lijkt me die eindeloze frigo's. Als het allemaal individuele stukken zijn, is uitval van 1ntje nog niet "zo erg". uiteraard is het verlies, maar zo een mega frigo met 20-30 deuren ... dat is een ander probleem. Kan ook te maken hebben met koeling en dat het efficiënter is voor 1 grote (lijkt met niet het geval). Ik ken er niks van. Maar het nut van dat je ze remote kan instellen lijkt me echt wel niet zo handig
Dat er een verschil is tussen monitoring en diagnostics en daadwerkelijk changes doorvoeren: fair point. Maar in de praktijk: men wil vaak dat leveranciers op afstand beheer en dus ook changes kunnen doorvoeren. Of dat nu het aanpassen van systeemparameters zoals als (standaard temperatuur is -20, oh nee, we willen nu graag standaard -19) of operationele processen als "start defrost" betreft... Maar persoonlijk ben ik het met je eens.

In de praktijk kiest men voor gemak en efficiëntie. En daar zijn frigo/koelkast leveranciers echt niet de enige in hoor.
Ik ben niet naïef, ik stel dat er niet te concluderen valt dat de bewuste machines 'aan het internet' hingen.
Uit alle verhalen wordt overduidelijk dat er wereldwijd tienduizenden Danfoss systemen zonder beveiliging aan het internet hangen en dat het merendeel van de klanten de firmware met datum als 'wachtwoord' feature nog gebruiken. Want, we zijn nu een dik jaar na de eerste responsible disclosure van 82 bugs en bijna een maand na de eerste golf van publiek vandalisme.
In de originele berichtgeving had ik niet meegekregen dat het wederom om Danfoss ging, als dat hier nu weer het geval is dan moet iemand wel een tik met de LART krijgen. Zeker na het vorige incident.

Edit: ik zie dat je je reactie (die overigens onterecht als flamebait wordt aangemerkt, maar dat terwijze) hebt aangevuld na mijn reactie. Ik lees nu ook dat er ook in Zweden machines op hoge temperaturen zijn gezet en dat het zo heet werd dat in minstens 1 zaak de sprinkler af ging... <insert grapje over Bara bada bastu SAUNA>

[Reactie gewijzigd door Odie op 2 november 2026 14:43]

Bij de hack een aantal weken geleden hadden ze het over de "defrost" modus. Dus dat je je koeling snel kunt ontdooien. Waarom je dat aan het internet wilt hangen is een andere vraag.
Preventief onderhoud. Je kan dan op afstand de performance volgen en onderhoud beter plannen. Gevolg: minder slijtage aan de koelcompressor die achter dit systeem hangt en minder uitval (lees: minder kostenderving door stilstand).

Ze zullen ongetwijfeld ergens een onderhoudscontract hebben met een derde partij die deze software gebruikt. Daar is de lek.
WhatsappHack
@Noobie2010 • 2 november 2026 10:52
Performance volgen snap ik, alleen waarom ze dan de stuurfuncties niet uitschakelen of onbereikbaar maken - zeker na het enorme incident in Frankrijk - is wel wat gek.
Dat is hetzelfde als waarom mensen een videodeurbel nemen. Het is handig, maar ook onveilig.
Ik heb een slimme thermostaat, die de temperatuir doorgeeft, én aangestuurd kan worden. Als ie gehackt wordt, is het makkelijk voor een dief om te zien of ik thuis ben: gooi de temperatuur omhoog en omlaag en wacht af. Na twee dagen geen reactie? Inbreken.
Wat als mijn telefoonapp alleen maar blind kan zeggen: verwarm naar die temperatuur. Dan kan ik, mits alles werkt, het huis alvast opwarmen en is er geen feedback voor kwaadwillenden.

We zijn (maatschappijbreed) helemaal niet bezig met: zal ik deze gegevens wel versturen (welke richting dan ook)?
Het zou ons helpen als we dat wel doen.
Mijn persoonlijke mening: dit soort applicaties zijn ontworpen en aan het net gekoppeld zonder dat er goed gekeken is naar de beveiliging ervan. En dat geldt voor de meeste stuurfuncties in dit soort applicaties.

Onderhoud wordt uitbesteed aan derden en de meeste incidenten zoals dit gebeuren daar. Je breekt niet in bij AH, je breekt in bij de onderleverancier zijn netwerk die hij niet goed beveiligd heeft en daar zit het probleem.
Maar om het preventief onderhoud beter te kunnen plannen is enkel het uitlezen van gegevens voldoende.

Voor het daadwerkelijke onderhoud, software-updates of wijzigingen in de settings moet de monteur toch op locatie aanwezig zijn.

Het starten van een defrosting cycle kan ook gewoon handmatig uitgevoerd worden. De registratie van temperaturen wordt dan wel via de sensoren en computer gedaan.
Het personeel is niet getraind om die taak uit te voeren en dat wil je ook niet aangezien het onderhoud in dit soort gevallen vaak gestuurd wordt met service contracten die je afsluit met of de fabrikant of derden aan wie je het onderhoudswerk uitbesteed. Die hebben vaak een beperkte poule aan koelmonteurs en je wilt niet dat die meneer met zijn busje daar staat en er dan nog ontdooit moet worden.
Ik heb me dit ook afgevraagd, maar ik kan me voorstellen dat de fabrikant gewoon een standaard controller heeft voor verschillende soorten koelingen.

En dat, hoewel de functies niet gebruikt worden, er wel in zitten. Dus supermarkten hebben het niet nodig, maar misschien de temperatuur metingen wel.

Dus de rest van de functionaliteit krijgen ze er gratis bij, wat ze nu nekt.

Maar dit is wel pure speculatie.. heb geen enkel bewijs
Dus dan heb je Read only vanaf internet,

En een SET API vanaf non internet.
Met een readonly API dek je niet je bugs bijv. RCE's af.
Ja, dat zou ik ook zeggen. Maar dit is gewoon de enige verklaring die ik me kan inbeelden
Een alarmering van wanneer er iets fout gaat is tegenwoordig normaal. Misschien hangt de regeling niet direct aan het internet maar wisten ze door het systeem erbij te komen.
Verwarring zaaien, samenleving ontregelen, supermarkten op kosten jagen.
Ben ik de enige die zo'n systeem nooit aan "tinternet" zou hangen? Toch prima om dat decentraal te regelen?
En na de recente hack in FR, had je dan toch zéker uw koelinstallaties van het net moeten halen en of alarmen installeren (maar wie maak je om 3u 's nachts wakker als de vriezer boven de -16° gaat)?
De manager(s) en het doel bij de controllers aan't internet hangen is dat je een centrale eenheid hebt die alles in het oog houden en als er iets gebeurd de persoon in kwestie opbelt of zelfs een ploeg ter plaatsen stuurt.

[Reactie gewijzigd door Damic op 2 november 2026 10:42]

Maar uitlezen zou voldoende moeten zijn voor dit doel. Eenrichtingsverkeer. Sturing of wijziging van parameters zou verplicht locaal moeten gebeuren. Zo moeilijk kan dat toch niet zijn? Hou het simpel dan kan er ook niet op ingebroken worden.
Of zie ik het nu toch te simpel?
In het WIKI artikel staat boven 5 graden Celsius voor auto defrost. 70 graden Celsius - zoals genoemd in dit Tweakers artikel - is toch hele andere koek. En ik viond het vreemd dat het zo hoog kan. Mijn oven kan onder 60 graden Celsius verwarmen, om maar een vergelijking te maken.

Wat ik helemaal niet begrijp, is dat dit probleem laatst ook al beschreven werd. Bijzonder dat de supermarkten dit niet in de tussentijd dicht hebben weten te timmeren. Het was al bekend dat het wachtwoord met een simpel algoritme bepaald kon worden en diverse merken de koelkastaansturing gewoon open en bloot op het internet beschikbaar maakten.
Zichzelf ontdooien bij vastgevroren condens.
En daarom kunnen koelsystemen ook gebruikt worden als een Finse sauna??

Lijkt me toch dat er een verschil mag zitten tussen een paar graden en de 70 graden die in het artikel genoemd werd
Niet zeker, maar vermoed iets van "snel kunnen ontdooien in geval van (preventief) onderhoud/kuisen ivm hygienische regelgeving", en dat men niet 3 weken moet wachten eer heel de koeling ontvrozen is.
Zodat opgebouwd ijs snel wegsmelt van de wanden voordat de hele koeling opwarmd.
Ontdooien van aangevroren ijs aan koelelementen e.d.
Is al genoemd: ze werden in de "ontdooi" stand gezet.
Ik vermoed versneld ontdooien. Net zoals jij en ik thuis zal een koelinstallatie af en toe van rijp moeten worden ontdaan en ook gereinigd. Thuis zet je de boel gewoon open en dan loopt het smeltwater eruit. Kost wel even tijd natuurlijk. Ik denk dat in een supermarkt met het oog op men dat je zo'n installatie daarna weer snel in willen kunnen zetten ze ook kunnen verwarmen (en evt condenswater wat er nog is dus versneld wegdrogen).
Ja dit dus, waarom is dit uberhaupt mogelijk??
Je wilt toch kunnen ontdooien? Verwarmen scheelt tijd en geld. Vraag is meer, waarom hang je het aan internet.
Wie zegt dat ze direct aan 'internet' hingen? Misschien hingen ze wel in een VPN achter een firewall, maar is een van de firewalls of remote toegang/backend systemen compromised.
De vraag was waarom hangt het aan internet en niet waarom hangt het zonder bescherming aan internet. Dat er een bescherming tussen de vriezer/koelkast is, is in deze vraag niet relevant.
We komen nu een beetje in de semantiek van wat we onder 'het internet' verstaan. Ik definieer dat primair als: kun je er vanuit een public routable IP bij met alleen een juiste username/password? Dat dit niet past in een zero-trust model: mee eens.

Mooie case trouwens waarin cruciale assets veilig in een VPN (gebaseerd op een private APN) stonden maar alsnog via een compromised firewall werden misbruikt:

https://cert.pl/en/posts/...eport-energy-sector-2025/
Het is een warmte pomp, die buiten staat, waar het kouder kan zijn dan de koeling. Dan moet de unit kunnen verwarmen om de juiste temperatuur te halen. Tevens de ontdooi-functie.
Snel ontdooien? Voor tijdens onderhoud en schoonmaak?
Ik vind het hoogst onwaarschijnlijk dat dergelijke koelinstallaties daadwerkelijk zulke hoge temperaturen kunnen bereiken in zijn geheel, zelfs via een ontdooifunctie.

Dat een regelaar van een verwarmingselement tot zulke waarden ingesteld kan worden, betekent nog niet dat de gehele installatie ze ook daadwerkelijk kan bereiken.

Wat mij stoort is de journalistieke omgang. Het klinkt zo lekker. Ook bij eerdere hacks werden door nieuwssites al extreme temperaturen genoemd van 80 en zelfs 150C, maar nieuwsartikelen bevatten die nuances ziet over welk deel van de koeling het betreft.
Dat ze na de vorige hack niet als een gek al die systemen gepatched hebben zeg.
Het zijn (vermoedelijk) bedrijven die ervoor gekozen hebben om hun koelingen/vriezers direct via het internet benaderbaar te maken. Van een bedrijf dat zulke keuzes maakt, hoef je geen patch-beleid te verwachten.
Mijn ervaring is ook vaak dat bedrijven die dit soort installaties maken IT er even bij doen. Primair maken ze koelinstallaties en dat hebben ze altijd gedaan. Maar ze vergissen zich vaak dat IT echt wel een aparte tak van sport is en nemen dat vaak te laat serieus. Aan de andere kant mogen bedrijven ook kritisch zijn.
Blokker_1999
@Moartn • 2 november 2026 11:17
Kans is groot dat de winkelketens amper weten dat dit gebeurd. Zij werken samen met een leverancier die dit allemaal inregelt voor hen, inclusief het onderhoud en dus de koppeling.
Of op z'n minst losgemaakt van het open internet 8)7
Of de thermostaat over laten aan de supermarkt manager. Zijn nu niet bepaald onbeheerde locaties
Alsof de manager tijd heeft om elke 15 minuten alle koelingen te controleren.
Wie zegt dat dit dezelfde modus operandi is?
Haha gepatched? Leer mij die (industriële) IoT wereld kennen. De fabrikant kan waarschijnlijk een hele goede koelkast maken, maar de IP stack & software van zo'n ding is brak, verouderd, kwetsbaar, en waarschijnlijk is er niemand die ook maar één keer naar de beveiliging van zo'n ding heeft gekeken sinds de installatie 10 jaar geleden. Waarschijnlijk is er überhaupt niemand meer die de software van zo'n apparaat kan ondersteunen.

Wat ga je dan doen? Voor tonnen aan prima werkende koelsystemen bij het grofvuil zetten?

[Reactie gewijzigd door CyberTijn op 2 november 2026 11:09]

Nee, deze systemen niet meer aan internet koppelen en bij een storing een monteur sturen.
Wie zegt dat dit patchbaar is?....

Vorige keer ging het over een admin "backdoor" die ingebakken zat in de firmware, niet iets wat eenvoudig te patchen is en de producent die iets dergelijks überhaupt inbouwt heeft duidelijk ook geen flauw idee waar ze mee bezig zijn.

Je kunt wel willen patchen maar als er geen patch is kun je op je kop gaan staan maar gaat er niets veranderen.
Is dit de nieuwe manier van oorlog voeren?
Natuurlijk, het is momenteel gewoon zien wat ze kunnen in geval dat ze een land willen plat leggen zonder eten ;)
Je maakt er wel een grapje van, maar het zou zo maar de werkelijke reden kunnen zijn, in Oorlog is Honger een goed wapen.
Gelukkig ligt niet al het eten in de vrieskist.
Dat kan. Het kan ook gewoon een puisterige puber op een zolderkamer zijn .
Inderdaad, inloggen met admin/datumvanvandaag vraagt niet bepaald veel kennis of rekenkracht.
Het zal wel fijn zijn als een serieus journalistiek medium dat eens zal bevestigen.
Die hybride oorlogsvoering is toch al lang en breed benoemd in diverse media.

Vermoedelijk zien we hier een mooi staaltje van.
Ja maar, de term 'Hybride Oorlogsvoering', klinkt vaag. Zeg dan:" Het komt door 'Oorlogsvoering'." Dat woordje 'hybride' klinkt als een verklein woordje en dekt de lading dan niet. In mijn hersenhelft althans.
Met hybride oorlogsvoering wordt bedoeld dat niet met conventionele militaire wapens wordt gevochten. Dat dekt in het geval van sabotage van een supermarkt toch precies de lading.

In dit verband kun je naar mijn mening beter spreken van een hybride conflict, omdat wij (Belgie en Nederland) niet in oorlog zijn met andere mogendheden.
Maar ik lees dan niks over de hybride verdediging. Dan mag je toch verwachten dat het leger of overheid de digitale infrastruktuur, op verschillende niveau's gaat helpen te versterken?
Of instrukties gaat geven.
De NL overheid verschaft ook zeker informatie, en als calamiteiten zoals deze in NL zouden plaatsvinden, helpt de NCSC (Het Nationaal Cyber Security Centrum) ook actief mee. En op de achtergrond zullen defensiediensten ook wel hun steentje bijdragen.
Vermoeden... Bij oorlog gaat het doorgaans niet over een vermoeden. Bij hybride oorlogsvoering houdt men het bewust vaag. Kunnen we roepen dat het Russen zijn zonder enige vorm van onderbouwing of motivatie. Weet je nog de sabotage in Duitsland? Daar zaten linkse activisten achter, maar toch riep men in eerste instantie dat Rusland betrokken zou zijn.

Kijk, ik wil niet de discussie aangaan of Rusland al dan niet een bedreiging is, want dat staat als een paal boven water. Rusland, China, Noord-Korea... wellicht is de lijst nog langer... Maar hackers kennen het trucje van de koeltemperaturen aanpassen. Een vervelende scriptkiddie kan dit met een beetje moeite zo uitzoeken. Ik vind het een beetje gênant om maar al te snel te roepen dat het oorlog is en dan telkens weer te moeten constateren dat het daar niets mee te maken heeft. 'The Boy Who Cried Wolf' zeg maar. Ik geloof het namelijk niet meer wanneer er echt Russen achter zitten.
Zoiets: https://www.volkskrant.nl/dossier/schaduwoorlog/

Wekelijkse podcast met Huib Modderkolk en Annieke Kranenberg
Blokker_1999
@tijsvb • 2 november 2026 11:18
Men probeert de relatie met Rusland te ontdooien op deze manier :+
Supermarktketen slachtoffer? Ja.
Supermarktketen treft blaam door nalatigheid? Ook ja.

"Och, zo'n vaart zal het wel niet lopen en maatregelen zijn ook niet gratis."

Toch een kantekening: Wat als de markt voor supermarktkoelkasten zo klein is, dat elk verkrijgbaar model alleen werk als hij aan het internet hangt?

Met andere woorden, wat als het geen laksheid of naïviteit betrof, evenmin een uit economisch oogpunt genomen risico, maar een gebrek aan keuze?
Dit blijkt (nog) niet het geval te zijn. Aansturing kan bij de meeste modellen ook lokaal, via een LAN dat niet aan het internet hangt.
Iets uitdagender wordt het als externe informatie relevant is in de aansturing, zoals tijdelijk sterker koelen bij lage elektriciteitsprijzen.

Maar ook daarvoor zijn oplossingen die geen rechtstreekse internetverbinding vergen. Een stuxnet-achtige aanval weet daar misschien wel raad mee, al lijkt het hier om iets laagdrempeligers te gaan.
Die koelingen gaan de hele dag open en dicht, die moeten continue blijven draaien want met de deuren ervoor open ga je niet 2 uur wachten totdat de energieprijs daalt. Dat is grappig voor thuis om een paar euro per jaar te besparen (die je weer kwijt bent in een computer voor het aansturen ervan) maar zo werkt het niet in een supermarkt.
Het is natuurlijk geen aan-uit alles-of-niets verhaal zoals jij suggereert. Er wordt al geëxperimenteerd met wisselende vraag bij wisselende elektriciteitprijzen. Daarvoor wordt de term 'load shifting' gebruikt:

"load-shifting can also be automated to cool supermarket freezers down to a much lower temperature than required outside the peak demand hours with the freezers effectively operating like a battery storing energy."
Bron: Danfoss (nota bene de fabrikant van gehackte koelkast-controllers)
Toch een kantekening: Wat als de markt voor supermarktkoelkasten zo klein is, dat elk verkrijgbaar model alleen werk als hij aan het internet hangt?
Dat is niet hoe 'internet' werkt. Alles kan achter een passende vorm van beveiliging.
Zo'n kleine markt? Er zijn 8416 supermarkten in Nederland alleen al...
Klein is hoe je het bekijkt. Het zijn veelal niet de individuele supermaktfilialen, maar de ketens die de afnemers van koelkasten zijn. Met een handje vol ketens heb je dus maar een beperkte markt. Er zal tamelijk uniform worden ingekocht.

Schaalvergroting aan de aanbiederskant (als er maar een paar grote fabrikanten overblijven) is overigens ook reden van minder keuze.
Handig dat men dit soort mogelijkheden aan het internet hangt...
Ja, op zich is het wel handig. Er zijn genoeg koelsysteem (zowel staand als mobiel) die aan het internet hangen, zodat je kunt bekijken hoe het koelsysteem functioneert en of je er een onderhoudsmonteur op af moet sturen. Als je goede software schrijft en die actief onderhoud kan er ook weinig verkeerd gaan natuurlijk.
Aan je netwerk hangen in een eigen VLAN ofzo kan ik nog begrijpen, maar toch niet rechtstreeks aan het internet? Zoals ik het nu allemaal lees moet je niet eens op het 'interne' (vpn) netwerk zitten om deze toestellen aan te spreken.
Nooit rechtstreeks op het internet - maar je wilt niet weten hoevaak dat alsnog gebeurt.
Monitoring op afstand is prima en functioneel natuurlijk.

Maar waarom zou je het wijzigen van de temperatuur op afstand willen doen via Internet (zonder VPN)? Dat is toch vragen om problemen, en vergelijkbaar met het openzetten van poort 22 op een server.
Ja monitoring is een ding maar blijkbaar volledig bestuurbaar en ook remote bereikbaar is heel wat anders
....bekijken....
Dat is het belangrijkste woord in je tekst en bij anderen die het hebben over monitoren en bewijzen dat de koeling goed gefunctioneerd heeft enz enz

Maar waarom moet je het kunnen aanpassen?

Scheelt ook weer ontwikkelingskosten en ook beveiligingskosten en het onderhoud daarvan. Elke avond en ochtend fysiek alle koelingen en vriezers nalopen zou normaal moeten zijn als je ziet welke waarde de inhoud van de gekoelde producten omvatten.

Het ergste wat dan bij een temp monitor hack kan gebeuren is dat ze zien dat 1 fridge van de 30 wel 10 minuten 0,5 graden warmer was of zo...

Maar goed, "vroeger toen ik jong was" werd er eerst een analyse gemaakt, waarin juist dit soort dingen uitgezocht werden, voordat er uberhaupt maar een regel code geschreven werd inclusief standaard riskmanagment.

Ok ik heb even AI geprikkeld met een usecase en ik wilde eerst gaan zeiken over AI dat die het fout zou doen, maar zelfs Ai komt al meteen met mitsen en maren op dit gebied
F*ck :D Daar gaat mijn rant over AI :D
Nog handiger dat het default wachtwoord telkens op basis van de datum van vandaag is, en dus iedereen het eenvoudig kan uitvogelen.

De fabrikant zou bij deployment moeten verplichten dat men het paswoord aan gaat passen. En hoezo zet je op alle systemen die uit je fabriek rollen dezelfde wachtwoorden...

Zowel fabrikant als winkelketens treffen schuld, het is in het groot in de media geweest. Hier had men DIRECT moeten handelen.
Alweer? Dit was een paar weken geleden toch ook met danfoss systemen in (dacht ik) Frankrijk?

Update: toen was het default admin password de datum van de dag zelf. Supersterk dus.

[Reactie gewijzigd door ramonfincken op 2 november 2026 10:38]

Tja, dat heb je als je het nieuws volgt maar niets doet en dus de controllers gewoon via het internet bereikbaar maakt zonder vpn.
Wat dacht je van niet het default paswoord op datum van vandaag...
Onlangs ook al gebeurd, je zou zeggen dat er dan snel maatregelen getroffen zouden zijn om een herhaling te voorkomen... Al is het maar tijdelijk van internet afkoppelen totdat er een fix is...
Precies.
Liever alles van internet af dan risico’s lopen.
Gaat er ergens een keer een koeling of vriezer stuk dan blijft de schade toch al beperkt en ziet men dat later wel.
LCD thermomether in de Koeling hangen en je ziet het zo.
Dat kan, maar hoeft niet. Overigens zijn de afgeleide wachtwoorden echt wel schering en inslag. Ik kom dat zo ont-zet-tend vaak tegen nog.
Na het koel-incident, zou je toch verwachten dat ze maatregelen zouden nemen ?! Ik begrijp dit gewoon niet. 🙄
Hebben ze vast ook wel een meeting voor volgende week voor ingeplanned, als de werkgroep met een rapportje komt.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn