Twee jaar AVG-schending met locatiedata levert Google 403 miljoen euro boete op

Google krijgt een boete van 403 miljoen euro van de Ierse privacytoezichthouder Data Protection Commission (DPC) voor schending van de databeschermingswet AVG met zijn vergaring van locatiedata. De boete is voor praktijken in de periode van mei 2018, toen de AVG inging, tot februari 2020, toen het Ierse onderzoek begon.

De DPC, die Europees hoofdtoezichthouder is voor Google, concludeert nu dat het bedrijf de AVG heeft geschonden. De schendingen betroffen onder meer de verwerking en opslag van locatiedata en de verplichte transparantie daarover.

Binnen zes maanden voldoen aan AVG

Google verzamelde, verwerkte en bewaarde locatiegegevens van gebruikers via drie functies: web- en appactiviteit, locatiegeschiedenis en locatieaccuraatheid. De geconstateerde schendingen vonden plaats tussen 25 mei 2018, toen de AVG inging, en 4 februari 2020, toen de DPC dit onderzoek begon.

Nederlandse klacht in 2018

De Nederlandse Consumentenbond was een van de organisaties die eind 2018 klachten hadden over Googles verzameling van locatiegegevens. De bond kaartte dit aan bij de Nederlandse privacywaakhond Autoriteit Persoonsgegevens (AP). "Omdat Google zijn hoofdkantoor in Ierland heeft, gingen de klachten naar de DPC", legt de Consumentenbond uit in het bericht over acht jaar wachten op deze overwinning.

Het Amerikaanse bedrijf krijgt nu een boete van 403 miljoen euro. Verder moet Google van de DPC binnen een half jaar met zijn verwerking van locatiedata voldoen aan de Europese databeschermingswet. Het is niet bekend of er een apart onderzoek is naar de periode van februari 2020 tot nu.

De DPC stelde in februari 2020 'uit eigen beweging' een onderzoek in naar deze datavergaring door Google. Dat gebeurde naar aanleiding van diverse klachten van Europese organisaties voor consumentenrechten. Die klachten gingen over de verwerking van locatiegegevens door Google.

Google vindt het een achterhaalde zaak

Google stelt in een reactie dat deze kwestie draait om oud bedrijfsbeleid, 'dat sindsdien is aangepast'. Het bedrijf stelt dat het zijn praktijken sinds 2019 flink heeft veranderd. Deze verklaring staat haaks op het oordeel van de DPC dat de geconstateerde schendingen plaatsvonden in de periode tot februari 2020.

Verder geeft Google nu aan dat het gebruikers hulpmiddelen biedt waarmee ze hun locatiedata eenvoudiger kunnen beheren. Zo kunnen mensen bijvoorbeeld hun locatiegegevens automatisch laten verwijderen na 3, 18 of 36 maanden. Gebruikers kunnen hun locatiegeschiedenis ook verplaatsen van Googles cloudsystemen naar hun eigen smartphone.

AVG/GDPR/Algemene Verordening Gegevensbescherming/Privacy. Bron: TheDigitalArtist/Pixabay
Bron: TheDigitalArtist/Pixabay

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

21-09-2026 • 14:50

28

Submitter: xxs

Reacties (28)

Sorteer op:

Weergave:

"Alphabet (moederbedrijf van Google) rapporteerde over het tweede kwartaal van 2026 een omzet van $119,8 miljard (+24%) en een nettowinst van $112,1 miljard."

Nou dat zal ze leren.
Er valt nog meer geld uit google zijn broekzak wanneer ze bukt om een nieuwe zak geld op te pakken...
Het is ook wel stuitend duidelijk hoeveel er wel niet aan over-marge geint wordt.
Dit duidt op een kostenpost van 8 miljard om 112 miljard nettowinst (geen belastingen, want daar houdt men niet van) op te strijken.

Een boete die wel 12 uur duurt om weer terugverdiend te hebben zet ook geen zoden aan de dijk natuurlijk.
Om het in perspectief te zetten. Alphabet (Google) had in 2025 een omzet van ongeveer 403 miljard euro. Ze hadden een boete kunnen krijgen van maximaal 16,12 miljard euro. Een boete van 403 miljoen euro is vergelijkbaar met Jan Modaal die een boete krijgt van 46 euro.

Voordat mensen gaan roepen "omzet is niet winst". Ja dat klopt, en een brutosalaris van Jan Modaal is ook niet wat je overhoudt. Daar gaan je kosten en belasting nog van af.
Als je de Q2 cijfers 2026 bekijkt is bij Alphabet omzet nagenoeg netto winst. Bizar.
Er zijn niet veel bedrijven die zo'n winst/omzet ratio hebben. Banken zitten ook hoog (ca 30%), maar een Unilever of Shell lager. Overigens zat Google over 2025 ook lager (rond de 32%) en zat ING hoger (40%). Allemaal aldus AI.

De ratio voor Google zou op basis van deze kwartaalcijfers boven de 90%, wat uitzonderlijk hoog is. Ik zou dat niet als uitgangspunt nemen.
"Omdat Google zijn hoofdkantoor in Ierland heeft, gingen de klachten naar de DPC"

Betekend dat die 403 miljoen ook naar de Ierse stadskas gaat?
Waar gaat eigenlijk überhaupt het geld heen van al die boetes vanuit de EU? Zelden naar de slachtoffers volgens mij.
Boetes gaan per definitie nooit naar slachtoffers. Het is een boete, geen schadevergoeding.
In Nederland gaan boetes inderdaad naar de staatskas en niet naar slachtoffers. Maar in andere landen, met name de VS, bestaan punitive damages: een extra bestraffende geldsom die doorgaans aan het slachtoffer wordt betaald. Wel blijft het verschil bestaan tussen een strafrechtelijke boete en een schadevergoeding.
Onzin er bestaat gewoon zoiets als Punitive damages in het buitenland. In Nederland kennen we dat inderdaad niet.

Dus "boetes per definitie nooit naar slachtoffers" klopt niet

[Reactie gewijzigd door GrooV op 21 september 2026 15:49]

Daarnaast gaan boetes de staatskas in, dus hoewel het dus niet naar de directe slachtoffers gaat, gaat het wel indirect terug naar alle burgers.
Volgens mij gaat het in de Ierse staatskas. Het zou mij logisch lijken als er ook een deel naar de EU zou gaan. Dan zouden we er echt allemaal binnen de EU iets aan hebben.
Ligt er aan wie hem int, in dit geval gaat het naar de Ierse staatskas omdat het onderzoek door Ierland is uitgevoerd. Wanneer de boete door de Europese commissie wordt bepaald dan gaat het naar de Europese begroting, wat weer leidt tot een lagere nationale bijdrage aan deze begroting voor alle EU landen.
Reactie Google: “worth it!”
Google stelt in een reactie dat deze kwestie draait om oud bedrijfsbeleid, 'dat sindsdien is aangepast'. Het bedrijf stelt dat het zijn praktijken sinds 2019 flink heeft veranderd.
"Destijds reed ik misschien iets te hard, maar dat doe ik al weken niet meer. Die boete lijkt me daarom overbodig."
Dat lijkt me wel relevant als u automatisch over elke dag dat u zich wel aan snelheid hield toch een boete zou krijgen. Daar was u het vast niet mee eens geweest.
Het blijft mij verbazen dat het vanaf 2020 onderzocht is en nu pas (6 jaar later) een boete gegeven wordt. Ik snap dat onderzoek tijd kost maar 6 jaar voor zo iets? Ik zou het bijna eens zijn met Google dat het te lang geleden is.
Ik ben benieuwd waar het verschil in oordeel van de DPC en Google zelf vandaan komt. Natuurlijk doet Google een risico analyse over hoe ver ze kunnen gaan en hoeveel een eventuele boete van hun marges af snoept, maar toch is het frappant dat ze stellen dat ze sinds 2019 aan de regels voldoen. Ook uit de documenten van de DPC (na een AI samenvatting) word ik niet veel wijzer.
Waarom zijn die boetes vaak nog vaste bedragen ipv percentages? Dat raakt ze veel harder.
Ik zie veel liever dat bestuurders persoonlijk aangepakt gaan worden.
Dat kan je nalezen in het boetebesluit. Die van deze zaak kan ik nog niet vinden maar je zou kunnen kijken naar dit voorbeeld van de AP: https://www.autoriteitpersoonsgegevens.nl/documenten/boete-uber-doorgifte-naar-vs
Twee jaar AVG-schending met locatiedata levert Google 403 miljoen euro boete op
• Wat verdiende Google aan de schending in de betreffende periode?
• Wat heeft deze zaak Google gekost?
• Wat heeft deze zaak het publiek gekost?
Hoppa, al die tijd kunnen profiteren van de data die ze tot hun beschikking hebben en dan een kleine pets op de vingers.

'Ja maar onderdeel van de veroordeling is het verwijderen van de data.' Net zoals bij een hacker, weet je nooit of de data echt compleet verwijderd is of ergens stiekem achtergehouden wordt en alsnog gebruikt wordt.

Heerlijk hoe naïef en schattig we zijn vanuit de EU.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn