ING gaat als eerste grote bank in Nederland AI op grote schaal inzetten om hypotheekaanvragen te beoordelen. Een zelfontwikkelde AI-toepassing kijkt naar afwijkende aanvragen, meldt het Financieele Dagblad. Dit moet huizenkopers sneller duidelijkheid geven.
Volgens ING dient AI hierbij alleen als slimme assistent voor eigen medewerkers. Een mens keurt een hypotheekaanvraag uiteindelijk goed of af. Tegelijk met de gespannen huizenmarkt heeft ING te maken met een tekort aan beoordelaars voor hypotheekaanvragen.
Experts verwachten dat andere banken dit voorbeeld zullen volgen, schrijft het FD. Ondertussen wijzen De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten op de risico's van AI-inzet voor hypotheekzaken. Zo kan het lastig zijn om afwijzingen uit te leggen en kan een AI-model 'vooringenomen' zijn door de onderliggende dataset.
Zogeheten bias komt in het algemeen voor bij AI-modellen en -toepassingen, inclusief die van OpenAI, Anthropic, Google, Microsoft en andere grote techbedrijven. ING stelt dat zijn AI in de testfase maar 'sporadisch' fouten maakte en dat de bank fouten blijft opsporen.
Klanten willen sneller uitsluitsel
ING zou AI omarmen om klanten tegemoet te komen. Die willen sneller een beslissing over hun hypotheekaanvraag. Dit zelfontwikkelde AI-beoordelingssysteem moet dat mogelijk maken. Concurrenten als ABN Amro, Rabobank, ASN en Triodos zetten AI ook in, maar doen dat in mindere mate. Zij gebruiken die bijvoorbeeld om gespreksverslagen te maken en aangeleverde documenten te controleren.