Instructure, het bedrijf achter onderwijsplatform Canvas, heeft een deal gesloten met hackersgroep ShinyHunters. Het platform werd vorige week gehackt, waarbij gegevens van miljoenen leerlingen en onderwijsmedewerkers werden gestolen. Die data moet nu verwijderd zijn.
Dit nieuws in het kort
- Canvas-eigenaar heeft een deal gesloten met hackersgroep ShinyHunters na een grote datadiefstal.
- De gestolen gegevens zouden inmiddels verwijderd zijn en scholen hoeven niet zelf te onderhandelen met de hackers.
- Het is onbekend of Instructure losgeld heeft betaald.
- ShinyHunters zat onlangs ook achter de hacks van Odido.
De gestolen gegevens zijn inmiddels teruggestuurd naar Instructure, schrijft het bedrijf op zijn website. Het heeft ook digitaal bewijs gekregen dat de data inderdaad is verwijderd. De deal geldt voor alle klanten van Instructure. Scholen hoeven dus niet zelf te onderhandelen met de hackers: "Ons is verteld dat geen enkele klant zal worden afgeperst als resultaat van dit incident."
Instructure had tot dinsdag om een akkoord te sluiten met de hackersgroepering. Er zijn verder geen details bekend over de deal tussen Instructure en ShinyHunters. Het bedrijf zegt niet of er losgeld is betaald om de gegevens te laten verwijderen. De hackers eisten dat wel.
"Hoewel er bij cybercriminelen nooit volledige zekerheid bestaat, vonden wij het belangrijk om alle maatregelen te nemen die binnen onze macht liggen om onze klanten zo veel mogelijk extra gemoedsrust te bieden", schrijft het bedrijf.
Vlak voor de deadline
ShinyHunters hackte eind vorige maand Instructure, het bedrijf achter Canvas. Dat platform wordt veel gebruikt op scholen en universiteiten. Ook Nederlandse en Belgische onderwijsinstellingen gebruiken Canvas.
Bij de hack werden berichten tussen leerlingen en leraren gestolen, naast namen, e-mailadressen en studentennummers. De hackers dreigden die gegevens openbaar te maken als Instructure geen losgeld betaalde.
Het leek er in eerste instantie niet op dat Instructure dat wilde doen. Het bedrijf had in ieder geval eind vorige week nog geen contact opgenomen met de hackers. Zij plaatsten daarom eind vorige week een waarschuwing op de Canvas-omgevingen van verschillende onderwijsinstellingen.
Toen dreigden de hackers op 12 mei data te laten uitlekken als Instructure niet zou betalen en zetten ze de deur open voor scholen en universiteiten om zelf te onderhandelen met de hackers. Volgens Reuters en Krebs hebben meerdere onderwijsinstellingen dat ook gedaan, al is dat na de deal dus niet meer nodig.
ShinyHunters
ShinyHunters is inmiddels een beruchte naam. De groep is bijvoorbeeld verantwoordelijk voor de grote hack bij Nederlandse provider Odido, waarbij de gegevens van miljoenen klanten op straat kwamen te liggen. ShinyHunters maakte internationaal ook andere grote slachtoffers in de afgelopen maanden. De groepering hackte recent Rockstar Games, de Europese Unie en Pornhub.
Correctie, 15.40 uur – In het artikel stond aanvankelijk dat ShinyHunters ook betrokken was bij de ChipSoft-hack, maar dat klopt niet. Het artikel is hierop aangepast.
:strip_exif()/i/2008164152.jpeg?f=imagenormal)