Google Workspace-apps krijgen nieuwe icoontjes met in elkaar overlopende kleuren

Google is van plan om zijn Workspace-apps nieuwe icoontjes te geven, meldt 9to5Google. Ze krijgen kleuren die in elkaar overlopen, net zoals Google al eerder deed bij sommige andere apps. Ook zijn de nieuwe icoontjes gevarieerder.

9to5Google deelt foto's van de nieuwe appicoontjes van Googles Workspace-apps. Ze bevinden zich niet langer in een cirkel en hebben allemaal kleuren die in elkaar overlopen. Dat geldt al langer voor het Google-logo zelf, evenals de Google Maps-, Gemini- en Foto's-apps. Dat is volgens het bedrijf een 'visuele reflectie van Googles evolutie in het AI-tijdperk'. Het ontwerp van sommige appicoontjes, zoals van Google Agenda en Google Formulieren, is volledig op de schop genomen. De wijzigingen moeten ervoor zorgen dat de apps beter van elkaar te onderscheiden zijn.

Nieuwe appicoontjes van GoogleOude appicoontjes van Google

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

27-04-2026 • 10:39

29

Submitter: KipKroket

Reacties (29)

Sorteer op:

Weergave:

Marketing afdeling had weer tijd over en moest weer wat doen?

Oké zonder dollen… ik snap het oprecht niet zo goed buiten het feit om dat je publiciteit krijgt, kost het toch ook veel om deze wijziging door te voeren? Bovendien heb ik het gevoel dat het nog niet zo lang geleden is dat ze het hebben gewijzigd… of de tijd gaat veelal te snel.

Het valt me wel op dat we de laatste jaren van platte logo’s naar logo’s teruggaan met reflectie, spiegeling en 3d. In zijn algemeen.

Zal material design ook op zijn schop gaan?

[Reactie gewijzigd door Pasteis op 27 april 2026 10:44]

Voor maximale omzet en aandacht in kapitalisme moet je oneindig dansen als een aapje. Schaamte kan niet bestaan. Zodra de rechte hoekjes gewoon zijn, moeten er bijna wel ronde hoekjes komen. En van vaste kleuren naar verlopen, en enkele jaren later weer terug. Want er zou één klant kunnen zijn die het stoffig vindt worden, en dat kan natuurlijk niet.

Dit is net als het uitbrengen van oneindig meer auto's en smartphones met minuscule verschillen, of voedsel met steeds nieuwe verpakking en "receptuur", maar dan in softwarevorm. Niks mag ooit onveranderd blijven want dan voelt de concurrent misschien frisser of nieuwer. Als consumptie al zeer hoog is, moeten de kraaltjes en spiegeltjes constant aangesleept worden om het zo te houden: oneindig schreeuwen met marketing, altijd maar weer details veranderen zodat het "nieuw" voelt, enz. De hoeveelheid verspilling hieruit is behoorlijk, maar voor megabedrijven valt het weg in de droom van oneindige groei en "bijblijven".

Zolang we een ultra-kapitalistische economie draaien krijg je dit smekende, prostitutie-achtige gedrag, ook al is het bijzonder droevig als je het sober beschouwt.

En nu ga ik snel even mijn bedrijfslogo aanpassen met een verloop en een reflectie, want anders ben ik straks niet hip genoeg meer... Diepe zucht.

[Reactie gewijzigd door geert1 op 27 april 2026 11:37]

Ja het probleem van oneindige groei is ook: Dat is technisch gewoon onmogelijk. Daar komt juist enshittification vandaan. Op een gegeven moment is iedereen die te pakken is wel gepakt met een abonnementje maar je moet toch blijven groeien en als dat niet meer met klanten kan dan maar met winsten. Dus steeds meer uitmelken, steeds minder voor meer geld. Uiteraard is dat ook niet houdbaar en pest je je eigen klanten weg. Maar de ultrakapitalist kijkt nooit verder dan de volgende kwartaalcijfers dus no problem.

Het zou beter zijn als er wat meer gewaardeerd werd op stabiliteit. Een bedrijf dat elk jaar gewoon goed functioneert hoger waarderen dan eentje die gouden bergen belooft en volgend jaar wellicht klapt omdat ze te opgeblazen zijn. Maarja. Ik weet ook niet waar je moet beginnen om zo'n kapot systeem te fixen. De belangen bij het grote geld zijn gewoon te groot.
We hebben het als klanten tot zekere zin ook zelf in de hand. Alles en iedereen die aan een vorm van enshittification doet, kan van mij de rambam krijgen. Wanneer mogelijk actief een alternatief zoeken , helaas sloop je bij steeds minder diensten die enshitification weg en piraterij blijft vaak ook een optie. En anders maar gewoon niet. Er is ondertussen content genoeg in alle vormen om je meerdere levens bezig te houden, wat is de mensheid soms ook wel gaaf.

Stel we doen dat massaal, dan stort elk product, dienst of platform gewoon in zodra enshittification om de hoek komt kijken. Dan is die tactiek niet financieel aantrekkelijk meer.
Cirkel of life. Net als organisatie structuren. Van centraal naar decentraal en weer terug. Van core business naar risico spreiden in conglomeraat en omgekeerd.
Goede verwoording. Gelukkig ben ik er zelf al lang geleden (zo veel mogelijk) mee gestopt en vervang ik spullen alleen nog als ze technisch niet meer kunnen doen wat ik wil doen.

- 4-core CPU -> 16-core CPU: ik had meer kernen nodig omdat de testtijd van een van mijn projecten veel te lang begon te worden.
- Ik heb nu een iPad Pro 12.9, gen 3 (uit 2018); die heeft vorig jaar zijn (waarschijnlijk laatste) update naar - iPadOS 26 gehad. Waarschijnlijk krijgt die niet meer 27 (Ik zou verbaasd zijn), maar hij krijgt wel nog 2 jaar beveiligingsupdates. Omdat ik hem voor niks anders gebruik dan YouTube-video's en het lezen van bladmuziek, blijf ik deze iPad gebruiken totdat hij helemaal geen updates meer krijgt; en vanwege het specialistische gebruik mogelijk nog langer.
- Hetzelfde geldt voor mijn iPhone 15; een paar maanden na release aangeschaft, en die blijf ik gebruiken totdat die echt niet meer ondersteund wordt.

Zo doe ik dat ook met software: ik heb mijn primaire computer in 2019 als test omgezet naar Linux, en mijn nieuwe computer draait sinds 2023 helemaal niks anders meer. Die heeft nooit Windows gedraaid. Ik ben het constante geüpdate en veranderingen om veranderingen zat. Nu draait die computer Debian, en 1x per 2 jaar installeer ik de nieuwste versie als upgrade en dan zie ik wel wat er verandert. (De software draait voornamelijk op Flatpak.)

Tegenwoordig kies ik mijn spullen vaak uit op hoe lang ze ondersteund worden, in plaats van of ze de meest krachtige of de meest flitsende zijn. Voor mij was eigenlijk bijna alles in 2010 al 'goed genoeg', dus het boeit me eigenlijk niet zoveel meer wat er verandert, zolang die verandering me maar niet in de weg zit.
Ja, dit is ongeveer wel wat ik ook dacht. Wel irritant als straks material ui weer verouderd is. Dan moeten wij weer een ton steken in een nieuw ontwerp voor de applicaties. Terwijl het juist zo effectief en simpel is.
Je krijgt +1 maar je hoort + oneindig te krijgen.
Material design kent al flink wat iteraties - op dit moment zitten ze op 3. Dus er is zeker een kans dat er een 4e komt.
Nu gebruik ik dit verder niet, maar moet zeggen de oude icoontjes toch prima duidelijk zijn(Op 2 na dan).
Google Chat en & Meet lijken heel erg op elkaar, de rest is toch prima van elkaar te onderscheiden.
Ja dat vind ik dus juist ook een kunst. Laat ze allemaal zoveel mogelijk hetzelfde zijn qua idee. Een outline, maar dan als object wat het voorsteld. Met dezelfde kleuroverloop.

Maarja, anderen vinden het natuurlijk weer duidelijker als iedere app echt anders is.

Ik gebruik het niet vaak, maar ik krijg Drive als icoon nog steeds niet gevonden. Ik zoek gewoon niet naar een driehoek.
Ik krijg een beetje Windows Vista vibes
Dat 'frutiger aero' is een hele kleine niche die steeds meer prominent wordt in de krochten van het internet. Meestal een voorteken dat er een comeback aankomt. Ik hoop niet 1 op 1, maar vaak wel met sterke hints richting zo'n specifieke stijl.

[Reactie gewijzigd door Dannydekr op 27 april 2026 11:27]

Dat vond ik toch heel anders. Veel meer glossy. Niet zo fel als dit. Alles met transparante glas effecten (waar Apple juist nu weer mee begint), en meer bollige gradients. Kijk maar: https://en.wikipedia.org/...ia/File:Windows_Vista.png

Maar ik vind het wel een vooruitgang ten opzichte van die saaie icoontjes die ze waren.
'visuele reflectie van Googles evolutie in het AI-tijdperk' .. sorry ik verslikte me even in mijn oranjetompouce. Wat een lariekoek 8)7

De icoontjes zien er wat gelikter, maar ook speelser uit en dat laatste is nu niet precies wat ik verwacht van workspace. Het onderscheidend vermogen van de iconen waren voor mij als gebruiker juist dikke prima!
'visuele reflectie van Googles evolutie in het AI-tijdperk' ..
Een dinosaurus keek in de spiegel, zag zijn eigen kleine hersens en dacht: 'ik ben overbodig geworden'.

(Mijn interpretatie van zo'n zinsnede :-)
Microsoft heeft ook die onstilbare behoefte om iconen aan te passen, maar irritante bugs zitten soms al 15 jaar in de verschillende iteraties van de toepassingen achter die iconen.
Van die icoontjes moeten ze afblijven, enorm irritant wanneer die veranderen :(
Het wordt er ook niet beter op. Het is chaotisch, rommelige en slecht te onderscheiden. Maar goed, dat is Googles hele UI implementatie wel, maar goed dat is smaak.
Ze zien er een stuk beter uit.

De oude icoontjes, welteverstaan. De nieuwe zijn inderdaad typerende 's Keizers kleding uit het "ai" tijdperk.
Ik vind de icoontjes wel mooi. Alleen die van Drive en Sheets zijn te anders, dus dat wordt even wennen straks.
De wijzigingen moeten ervoor zorgen dat de apps beter van elkaar te onderscheiden zijn.
Ik hoop dat zie hier echt iets aan gaan doen, ik moet elke keer echt goed kijken welke app nu precies Maps is omdat ze werkelijk allemaal dezelfde kleuren hebben. In de auto is dit niet echt handig.
Ik vond de vorige zoveel mooier. Ik ben ook meer fan van icoontjes die een nette kleine svg kunnen zijn met vlakke kleuren. Te veel gradients en het is beter om er een kleine png van te maken die nog steeds vele malen groter is dan een mooie svg.
Er bestaat zelfs een speciaal bestandsformaat voor de icons van HaikuOS, het Haiku Vector Icon Format (HVIF). Bespaart je de opslagruimte voor alle icons.
Oh die ziet er cool uit; wel spijtig dat hij niet overal support blijkt te zijn, want de winsten zijn spectaculair.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn