Sony en Honda stoppen bijna helemaal met samenwerking om auto's te maken

Sony en Honda zeggen hun joint venture 'terug te schalen'. Werknemers van de joint venture worden verdeeld over Sony en Honda, waardoor het erop lijkt dat de samenwerking in de praktijk zo goed als stopt. De twee bedrijven waren van plan samen auto's te maken. Ze willen nog wel samenwerken voor software in auto's.

De joint venture Sony Honda Mobility maakte eind vorige maand bekend de twee geplande Afeela-auto's te stoppen. Voor de Afeela-modellen wilde SHM namelijk gebruikmaken van techniek die Honda zou ontwikkelen voor eigen Honda-EV's, maar Honda maakte enkele weken eerder bekend te stoppen met die EV's vanwege 'afnemende vraag'. Omdat het Afeela-project sterk leunde op Honda's eigen EV's, werd de ontwikkeling van die Afeela-auto's ook gestaakt.

Het was daarna onduidelijk wat er nog met SHM zou gebeuren. Honda en Sony zeggen nu dat het 'moeilijk is' om op de korte en middellange termijn producten en diensten uit te brengen onder de joint venture. Het lijkt er dus op dat de twee bedrijven op korte termijn niet een nieuwe poging gaan doen om EV's te ontwikkelen.

De twee bedrijven zeggen SHM 'terug te schalen'. Hierbij worden werknemers van SHM verdeeld over Sony en Honda. Er wordt niet gesproken over eventuele ontslagen. SHM blijft vooralsnog bestaan, maar dus met weinig tot geen personeel.

Honda en Sony blijven wel samenwerken, al lopen er nog gesprekken over hoe die samenwerking eruit gaat zien. De twee bedrijven spreken over software 'in een tijdperk waarbij geavanceerde rijassistentiesystemen mainstream worden'. Sony en Honda geven hierbij geen details, maar vermoedelijk gaat Sony hierbij entertainment leveren voor zelfrijdende Honda-auto's.

Afeela auto
Afeela 1

Door Hayte Hugo

Redacteur

22-04-2026 • 13:39

37

Reacties (37)

Sorteer op:

Weergave:

Ze willen nog wel samenwerken voor software in auto's.
Ik zou hier maar snel mee zijn, want ook hier krijgen Apple en Google steeds prominenter hun voeten onder de grond. Zeker Google met Android Automotive.

Ik zit niet te wachten dat we over een x aantal jaren slechts twee keuzes krijgen. Aan de andere kant maken teveel autofabrikanten gewoon beroerde software. Dat is in mijn opinie iets waar Tesla zich nog wel in kan onderscheiden.

Verder... schoenmaker blijf bij je lees!
Aan de andere kant maken teveel autofabrikanten gewoon beroerde software. Dat is in mijn opinie iets waar Tesla zich nog wel in kan onderscheiden.
Je kan een interview van de ceo van Ford opzoeken waarin uitgelegd wordt waarom Tesla hier het een meester is.

Bij Ford heb je bijvoorbeeld iets van 150 modules met halfgeleiders. Deze modules worden door 150 fabrikanten geleverd en die leveren allemaal de bijbehorende software. Ofwel chaos. Bij Tesla is dat allemaal inhouse componenten. Ze kunnen alles bedienen vanuit de software zonder afhankelijkheid van leveranciers.

Bijvoorbeeld, een jaar geleden kreeg ik een update van mijn Tesla. Bij het 3 seconden ingedrukt houden van de deurhendel van de deur naast de laadpoort ontgrendeld deze. Het feit dat er blijkbaar een module bij de deur hendel zit, die vervolgens ook kan meten hoe lang je deze ingedrukt houdt, en dat je daarmee een totaal ander onderdeel kan bedienen van de auto. Dat is iets wat vrijwel onmogelijk is als het allemaal door verschillende leveranciers geregeld moet worden.

Dat maakt de software van Tesla zo extreem goed, wat andere traditionele auto bouwers heel veel moeite mee hebben.

Het gaat/moet wel veranderen, maar dat gaat nog heel wat jaartjes duren.

Ik ben het met je eens dat ik het liefst niet Apple en Google is wat de klok slaat. Dat zou bijzonder jammer zijn terwijl infotainment zo bepalend kan zijn voor een automerk.
Ik denk dat ze gestopt zijn omdat het simpelweg prijstechnisch niet haalbaar bleek gezien de concurrentie vanuit China, daar kan niemand tegen opboksen vanwege de subsidies vanuit de CCP.

Laat staan dat zowel Sony als Honda ook geen goedkope merken zijn, in tegendeel - Honda is de meer premium als het om auto's gaat.

[Reactie gewijzigd door RadYeon op 22 april 2026 13:50]

Ja dat is de taktiek die China toepast. En genoeg consumenten die enkel met de centen kijken naar de auto (en dat is hun goedrecht uiteraard) en niet wat erachter zit. Probleem is dus alleen wel dat de concurrentie op een gegeven moment geen concurrentie meer is en langzaamaan verdwijnt. En dan bezit China de automarkt.
Decenialang zijn consumenten geconditioneerd om naar de laagste prijs te kijken en daar hun keuzes op te baseren. We willen allemaal voor een duppie in de eerste rij zitten.

De markt heeft met korte termijn denken hier zelf op gestuurd en nu vind men het niet meer leuk wanneer China hier op in speelt.

Ja dikke vinger.
Sterker nog, overheidsdiensten moeten verplicht met de laagste prijs in zee, zie de politiek rond Europese aanbestedingsprocedures. Dan is het niet gek dat de burger dat ook gaat doen toch?
Onjuist en ronduit misleidend.

Wat de EU verbiedt is een aanbesteding uitschrijven voor de laagste prijs, en dan vervolgens het laagste bod negeren. Je moet volgens je eigen regels spelen.
Dat klopt niet helemaal... prijs is wel een grote factor in een aanbesteding, maar dat gebeurd op biedingen. Gelukkig gaat het om het hele pakket wat een leverancier wil bieden; producten, services, kwaliteit etc... daar beoordeel je eerst op en daarna wordt prijs pas een factor.
De EU zou meer moeten doen om de markt te bescheremn
De EU kan niet meer doen dan de eigen markt beschermen. Maar dat is niet voldoende als je op de vooravond van een globale verandering zit.

Als op alle continenten straks Chinese EV's rondtouren voor 20k (of zelfs minder) terwijl je in de EU nog zelf moet schakelen in een krappe ICE van 30k, dan ga je daar als economie gewoon alsnog de prijs voor betalen, ondanks het protectionisme.

De CCP pakt dit veel groter aan dan hoe ver we in de EU durven te gaan. En dat weten we ook gewoon. Deze aflevering over medicijnen van Zembla is een kijktip, maar slechts 1 voorbeeld. China is bereid heel ver te gaan om een afhankelijkheid van grondstoffen te creeeren, dit doen ze voor voedingsmiddelen, voor zonnepanelen, voor echt vanalles.

Sowieso maakt de EU geen keuze, wat natuurlijk ook zeer lastig is met zoveel lidstaten/stakeholders. Het kost allemaal gigantisch veel tijd. Specifiek over EV's: onder druk van de oude fabrikanten wordt regelgeving die hier juist op voorbereid, gewoon weer afgeschaald. Tegen de tijd dat dat een probleem wordt, zitten de huidige bestuursvoorzitters wel aan hun pensioenleeftijd, dus die vinden het wel prima. Onze 'window' van besluitvorming is veel te kort.
Als op alle continenten straks Chinese EV's rondtouren voor 20k (of zelfs minder) terwijl je in de EU nog zelf moet schakelen in een krappe ICE van 30k, dan ga je daar als economie gewoon alsnog de prijs voor betalen, ondanks het protectionisme.
Je brengt dit als een soort van zekerheid, maar er zijn heel veel aannames die je daar doet. Of er ooit Chinese EVs rond gaan rijden van 20k of minder is allerminst zeker (een merk als BYD positioneert zich behoorlijk 'premium' qua prijs in Nederland). Daarnaast zitten krappe ICEs nog lang niet aan de 30k.
En dit is de eerste keer dat ik van iemand hoor dat handmatig schakelen slecht voor de economie is ;)
In China verkopen ze menig EV voor ver onder de 20k. Dat dat in Europa in andere prijzen resulteert, zeker gekeken naar BYD, dat klopt :P maar kijk eens wat zo'n Dongfeng Box biedt, of de Leapmotor T03. Dat zijn B-segmenters voor minder dan het trio Polo/Ibiza/Fabia. En aanzienlijk luxer uitgerust.
Daarnaast zitten krappe ICEs nog lang niet aan de 30k.
Je hoeft echt niet heel gek te doen om een Polo/Ibiza/Fabia of iets als een Yaris over die 30k heen te tillen :)
En dit is de eerste keer dat ik van iemand hoor dat handmatig schakelen slecht voor de economie is
Haha, ja, toch denk ik wel echt dat dat zo is!
Dat doen ze al jaren met de voedselvoorziening, een flink deel van de uitgaven van de EU is marktregulering en subsidies voor de agrarische sector. China krijgt veel verwijten dat ze veel subsidies in hun maakindustrie stoppen maar de EU doet het in andere sectoren ook.
Dat doen ze ook, zie dit artikel over import heffingen
met 12000 miljard dollar handelsoverschot zou je zeggen dat er behoorlijk wordt verdient in China.
Als ik een auto vernieuwen moet kijk ik ook eerst op de rekening wat ik kan veroorloven en dan wat ik voor dat geld kan kopen met de laagste maandelijkse kosten 🤷🏼‍♂️
Afnemende vraag in tijden van een oliecrisis? Misschien specifiek naar Honda's, maar EV's zijn hoe dan ook de toekomst. Windenergie, PV en ook kernenergie zullen een groter aandeel in de mix gaan innemen ten opzichte van fossiel.
Je moet de wereldwijde tijdslijnen wel in acht nemen. Honda verkoopt vooral veel auto's in de VS en in Azië. Daar is de acceptatie van de EV een stuk lager dan in Europa.

Oliecrisis is niet iets wat echt veel invloed heeft op dit moment. Zo maakte Utrecht gisteren bekend dat niemand meer verzwaard kan worden op het stroomnet. De problemen zullen wellicht tot 2031 gaan duren.

https://nos.nl/artikel/2611482-stroomnet-utrecht-nu-echt-vol-helemaal-geen-nieuwe-of-zwaardere-aansluitingen-meer
Juist in Azie en de VS wordt de oliecrisis wel degelijk gevoeld. Daarentegen is het aantal auto's wat Honda verkoopt in de provincie Utrecht (inderdaad) volledig verwaarloosbaar.

Honda is domweg niet in staat om voor een concurrerende prijs EV's te maken. Als je kijkt wat een accu kost en wat een benzinemotor kost, dan zit daar geen heel groot gat tussen. Het energieverbruik van een EV is de helft van die van een fossiele variant. Het hele netwerk om snel en goedkoop te kunnen laden, is nu vaak nog ondermaats. Maar dat neemt niet weg dat de trend van elektrificatie wereldwijd onmiskenbaar is.

Maar Japan heeft zo zijn eigen problemen met vergrijzing en krimpende bevolking. Feitelijk is het gewoon een sterfhuisconstructie, omdat nu al de mensen er onvoldoende zijn om die EV wel te ontwikkelen en straks al helemaal niet meer om ze te bouwen. Mazda is een zelfde verhaal met hun hardnekkig vasthouden aan een 2 liter benzinemotor (al hebben die wel EV's). .
De oliecrisis, als je het al zo kan noemen, is net een paar weekjes bezig. Dan gaan mensen geen peperdure EV aanschaffen omdat de benzine nu tijdelijk wat duurder is. Zeker in landen waar de EV infrastructuur toch al achter loopt, zal dat niet gebeuren.

Als je geen laadpaal kan krijgen, dan kan het wel een reden zijn om de EV toch maar even uit te stellen. Dat is waar mensen in Utrecht nu tegenaan lopen.

Mazda richt zich op een marktdeel waar ze nog wel kunnen concurreren. En dat is niet eens zo slecht bedacht. Kia biedt als één van de weinigen nog een ICE in het A/B-segment aan. De Kia Picanto is daarom één van de best verkopende auto van Nederland geworden.

Denk dat bedrijven als Ford zich nog weleens achter de oren krabbben. Waarom stopte we ook alweer met de zeer goed verkopende Ford Fiesta en Ford Focus?
De oliecrisis, als je het al zo kan noemen, is net een paar weekjes bezig. Dan gaan mensen geen peperdure EV aanschaffen omdat de benzine nu tijdelijk wat duurder is.
https://www.evupdate.nl/elektrisch-rijden/artikel/ev-verkoop-in-europa-stijgt-in-maart-met-51-procent
https://www.autoweek.nl/autonieuws/artikel/veel-meer-elektrische-occasions-verkocht-door-hoge-brandstofprijzen/
Het lijkt er dus wel op dat mensen wel degelijk een 'peperdure' EV aanschaffen - overigens valt dat peperdure juist wel mee op de occasionmarkt.

De oliecrisis begint nu pas echt, want tankers vanuit het midden oosten zijn een maand of twee onderweg naar de EU en de VS. Tot vorige week kwamen er dus nog gewoon olietankers binnen die al onderweg waren sinds voor de inval. De prijsschok die je al wel zag, is puur een gevolg van trading.

Als de Straat nu weer open gaat, duurt het dus ook nog steeds 2 maanden voordat het probleem met olietoevoer is opgelost.
De vraag is of de benzine 'tijdelijk' wat duurder is, of dat men complete raffinaderijen opnieuw moet gaan bouwen omdat ze kapotgebombardeerd zijn. Als dat het geval is, heb je na opening van de Straat nog steeds verminderde aanvoer en blijft olie nog wel even duur.
Als je geen laadpaal kan krijgen, dan kan het wel een reden zijn om de EV toch maar even uit te stellen. Dat is waar mensen in Utrecht nu tegenaan lopen.
EV's kunnen prima laden op enkelfase, en heel veel woningen hebben al 3-fase. En er zijn nog 11 andere provincies in Nederland. De invloed van 1 provincie of 1 land op de gehele wereld is minimaal.
Mazda richt zich op een marktdeel waar ze nog wel kunnen concurreren. En dat is niet eens zo slecht bedacht. Kia biedt als één van de weinigen nog een ICE in het A/B-segment aan. De Kia Picanto is daarom één van de best verkopende auto van Nederland geworden.
Mazda is een Japans bedrijf, daar schreef ik in deze comment al wat over.

Dat het A/B segment uitstervend is, is omdat we ook gewoon steeds meer eisen stellen aan onze auto's als samenleving. Een kleine stadsauto biedt daar de ruimte niet voor, en de realiteit is dat een B-segmenter ook niet veel duurder meer is om te maken dan een A-segmenter. Er is wereldwijd maar weinig vraag naar A-segmenters, want waarom zou je die kopen als je voor een heel klein beetje meer een B-segmenter kan kopen? Met name in rijkere Westerse economieen koopt bijna niemand een Picanto.

Nederland is een uitzondering daarop omdat wij als enige Westerse economie nog een belasting heffen op gewicht en ook nog eens een relatief hoge houderschapsbijdrage rekenen.

De best verkochte auto's afgelopen maand in Nederland waren overigens de Tesla Model Y en de Tesla Model 3.
Denk dat bedrijven als Ford zich nog weleens achter de oren krabbben. Waarom stopte we ook alweer met de zeer goed verkopende Ford Fiesta en Ford Focus?
Dus omdat die auto's het voornamelijk zo goed deden binnen Nederland, maar niet in de rest van de wereld. Ik denk dat ze bij Ford daarop een beter overwogen keuze maken, dan dat wij met onze beperkte blik kunnen zien. Daarbij zal de marge die ze maken op alle MEB EV's met Ford-badge waarschijnlijk ook nog eens hoger liggen.
Japan is een bijzonder land binnen Azie. Waar ze vroeger juist de kar trokken mbt technische innovaties, neemt vergrijzing nu zijn tol en trekt innovatie naar andere delen, zoals China.

Verder heeft Japan, mede door Fukushima, een iets andere relatie met de energietransitie dan de rest van het continent. Het is niet voor niks dat het juist vooral Japanse fabrikanten waren die druk waren met waterstof. Men heeft daar nooit geinvesteerd in accuproductie want men geloofde er niet in.
De nieuwe Mazda 6e is in feite ook gewoon een Chinees model.
Toen ik op vakantie was in Japan viel het me inderdaad op dat EVs daar echt nergens te bekennen zijn. Ook geen enkele laadpaal gezien. Wel overal kei autos, echt heel grappig om te zien.
Dat kilometervreters als EV misschien niet de beste oplossing zijn geloof ik gelijk, daar wordt vrij weinig mee ge regenereerd op de snelweg maar juist die kleine stadsauto's, in Japan kei-cars, remmen regelmatig tot stilstand, hebben veel start stop verkeer, worden vaak ingezet op kortere afstanden en rijden meestal op snelheden waarbij luchtweerstand een mindere rol speelt en laat Honda daar nou net wat leuks voor hebben. Die Afeela, mooie auto maar wordt 'm dus niet, de EV kei car komt weldegelijk, iig naar de UK en hopelijk ook in Europa wanneer ze het stuur eindelijk eens op de correcte plek zetten. De Honda Super N EV komt er dus aan. Hier een "Late brake show" video over deze uiterst praktische EV stadswagen van Honda, mits de prijs een beetje concurrerend is zie ik hier wel toekomst in voor op ons wegennet.
Voor een groot deel van de wereldbevolking zal het ook nog heel lang toekomst blijven.
Honda gaat zich meer richten op hybride platformen en onderzoek naar waterstof. EV is lastig concureren momenteel. De vraag naar ev's neemt wereldwijd af door politieke keuzes dus het is wel logisch. Honda is niet de enige die dit doet. Ook andere automerken schalen EV af en focussen op hybride
De vraag naar EV's is juist de laatste tijd weer enorm gestegen... maar of de huidige vorm van EV houdbaar is op de lange termijn is de vraag. Er gaat een moment komen dat er simpelweg niet genoeg palen geplaatst kunnen worden en ook het netwerk niet meer kan voorzien in de vraag. Leuk al die auto's met snellaadfuncties, maar die laders komen niet bij jou en mij in de straat te staan. Alternatieve schone brandstoffen die je gewoon in een paar minuten kan tanken zal het zeer wss toch weer op de lange termijn worden... waterstof is daar wss het sleutelwoord. Met de huidige brandstofprijzen is het verschil in kosten per km momenteel ook zo goed als verdwenen tussen benzine en waterstof... alleen het tanken van waterstof is nog een groot probleem.
Waterstof gaat het voor personen autos niet worden. Daar is al heel vaak over geschreven. Snelladen in de straat? Waarom zou je dat willen? Snelladen is het duurste wat er is een bovendien niet heel goed voor je accu.

Je gaat er ook van uit dat elke auto en laadpaal moet hebben. Dat is totaal niet nodig. Ik laad 1 of max 2 keer per week een rij ongeveer 20 tot 25k per jaar, wat ruim bovengemiddeld is.

Wat ik nog heel erg jammer vindt is dat het altijd van de 11kw palen zijn. Als je het mij vraagt kan je beter palen neerzetten voor laden met 3.7 en 7.4kw en een paar van 11kw voor wie het nodig heeft. De eerste twee kan je dan vanaf het moment dat je thuis bent gebruiken en de volgende dag weer eraf halen zonder kleefboetes. Die palen kan je op 1 fase aansluiten waardoor het allemaal een stuk eenvoudiger en minder belastend is.

De palen met lager laadvermogen zijn dan goedkoper dan die van 11kw. Dat scheelt een hoop wat betreft aansluit waarde en heb je een betere spreiding van de piek. En als je het allemaal slim maakt kan je tijdens piektijden het laden tijdelijk beperken of stoppen om dan in de nacht weer vol vermogen gaan.

Er zijn genoeg mogelijkheden en opties om het allemaal mogelijk te maken. Denken dat EVs het niet gaan redden omdat er niet genoeg laadplekken zijn nu is mi doemdenken.
Niet perse voor elke auto een laadpaal... maar er zullen er nog véél meer moeten komen om straks iedereen van een volle accu te voorzien. Jij bent er overigens comfortabel mee om maar eens in de zoveel dagen te laden, zeer wss geen grote afstanden etc, maar genoeg mensen die dat niet zijn en gewoon een volle accu willen en de auto dus altijd iedere avond aan de paal willen hangen... voor sommige zal het zelfs een moetje zijn.

Ik weet niet hoe het in jouw omgeving zit, maar bij mij in de buurt zijn er momenteel nog niet eens zoveel palen en grote delen hebben geen eigen parkeerplaatsen voor een eigen lader... er zijn al ruzies ontstaan tussen buren omdat buurman A zijn auto niet op tijd weg had gehaald voor buurman B.

De laadpaal is voor EV's een noodzakelijk kwaad, maar er zal echt een beter alternatief moeten komen.
maar er zullen er nog véél meer moeten komen om straks iedereen van een volle accu te voorzien
Dat is dan in 2045-2050 als de laatste ICE autos die in 2034 verkocht zijn (als die deadline niet weer verschoven wordt) langzaamaan uit het wagenpark verdwijnen.
genoeg mensen die dat niet zijn en gewoon een volle accu willen en de auto dus altijd iedere avond aan de paal willen hangen... voor sommige zal het zelfs een moetje zijn
Omdat mensen bij een 3/4 voor tank ook naar de benzine station gaan? Mijn bereik is 426km bij volle accu. Pas als ik onder de 110km daal of als ik de volgende ochtend en lange rit moet maken ga ik laden. De accu is dan lang niet leeg, ofwel het laden duurt ook nog eens korter.

Ongeveer 45% van de mensen hebben een eigen oprit. Die zie je dus niet aan de publieke laadpaal. Gemiddeld rijden mensen 20 a 30km per dag. Zijn er mensen die dagelijks 200km of meer rijden? Absoluut, maar dat is een minderheid van het wagenpark in Nederland.
De laadpaal is voor EV's een noodzakelijk kwaad, maar er zal echt een beter alternatief moeten komen.
Valt eigenlijk nog mee, ik heb op vakantie 2 weken lang mijn auto geladen aan een schuko stekker. Niet ideaal, maar het kon wel. 30kw per dag (ruim 200km) was ongeveer wat ik voor elkaar kreeg.

Dat er alternatieven moeten komen ben ik met je eens. Laadpleinen, laden met lager vermogen zodat je meer laadpalen kan plaatsen zonder kleefboetes. Laden op de stoep tegenover je woning als je geen oprit hebt enz.

Zoals gezegd duurt het nog heel lang, 20+ jaar voordat vrijwel alle autos electrisch zijn. Alternatief waterstof gaat er in ieder geval niet komen voor personen vervoer, dat is vrijwel zeker.

[Reactie gewijzigd door david-v op 22 april 2026 16:44]

Ik koop meestal auto's van 12-15 jaar oud, dus na 11-16 jaar de auto's uit het straatbeeld lijkt me stug.
Dat denk ik ook, het zal wel een minderheid zijn en lastig en duur om te tanken verwacht ik, maar dat ze in 2045 nog voorkomen ga ik wel vanuit. Als je weinig kilometers maakt en de auto doet het prima, dan is er geen reden om te wisselen, toch? Gewoon de auto op rijden en dan kijken.
De vraag naar ev's neemt wereldwijd af door politieke keuzes dus het is wel logisch.
Nou, in de EU in ieder geval niet, de vraag is enorm gestegen. In China zitten ze volgens mij al op de 50% EV bij de aankoop van nieuwe autos.
Mooi. Sony moet zich lekker focussen op de dingen waar hun kracht ligt. En, als ze toch een auto avontuur aan willen gaan, dan moeten se dat met een echt automerk doen.
Ik kijk veel meer op tegen Honda als merk, dan Sony. Sony kan het beter bij virtuele auto's houden.
Dit is gewoon een nette manier om te zeggen dat het project mislukt is.

Honda stopt met z’n EV-plannen, dus Afeela had geen basis meer en ging automatisch ook de prullenbak in.
Sony blijft dan over met software en infotainment, wat sowieso beter bij ze past.

“Terugschalen” is hier gewoon corporate taal voor: we kappen ermee zonder het zo te noemen.
Honda is stervende maar weet dat zelf nog niet.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn