WhatsApp geeft ouders grip op kinderaccounts zonder chats mee te lezen

WhatsApp introduceert nieuwe instellingen voor ouderlijk toezicht op het gebruik van WhatsApp door kinderen. Het dochterbedrijf van Meta voegt de komende maanden beheermogelijkheden toe voor kinderaccounts. Daarmee is WhatsApp te beperken tot alleen chatberichten en gesprekken.

WhatsApp benadrukt dat alle persoonlijke gesprekken privé blijven en worden beschermd met end-to-endversleuteling. De nieuwe beheermogelijkheden voor ouders en voogden geven dus geen inzicht in conversaties die kinderen voeren via WhatsApp. Wel krijgen ouders en voogden beheermogelijkheden voor de lijst met contactpersonen en deelnemers aan groepsgesprekken. Ook kunnen zij chatberichtverzoeken van onbekende contacten controleren en de privacyinstellingen van het account beheren.

Pincode

Op apparaten van kinderen zijn deze nieuwe instellingen voor ouderlijk toezicht afgeschermd met een pincode. Daarmee hebben alleen ouders toegang tot de privacyinstellingen, stelt WhatsApp. Voor gebruik van dit ouderlijk beheer zijn twee apparaten met WhatsApp nodig: een van het kind en een van de ouder of voogd. Daarbij moeten de accounts van die gebruikers worden gekoppeld om de nieuwe beheermogelijkheden te gebruiken.

Door ouders beheerde WhatsApp-accounts voor kinderen (bron: WhatsApp)
Door ouders beheerde WhatsApp-accounts voor kinderen. Bron: WhatsApp

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

12-03-2026 • 09:21

139

Submitter: Bananenplant

Reacties (139)

139
137
48
10
1
74

Sorteer op:

Weergave:

De zoveelste poging van big tech om social media voor (jonge) kinderen te normaliseren. Kinderen, zeker als ze jong zijn, hebben niets te zoeken op social media.
In principe met je eens maar:
  • WhatsApp is toch vooral een messaging app. En in veel gevallen helaas onmisbaar, met name vanwege appgroepen. Ja, het is een hellend vlak en WhatsApp heeft zeker ook Social Media-trekjes. Maar feit is dat WhatsApp in veel clubjes en scholen als belangrijk communicatiemiddel wordt gebruikt. Dan is het dus geen optie om je kind geen WhatsApp te geven, en daarom ben ik wel blij met deze ontwikkeling. (Al blijf ik ook wel argwanend ten opzichte van Meta.)
  • Een deel van de oplossing is ook om je kinderen niet te vroeg een telefoon te geven. Eigenlijk hebben ze op de basisschool helemaal geen telefoon nodig. Toch is mijn dochter bijna de enige in groep 6 zonder telefoon...
Ik lees met veel interesse de berichten rondom dit onderwerp en maak me ook zorgen over het normaliseren van social media, zoals Whatsapp en de groepsdruk die daarmee is ontstaan. Wij als ouders van 2 jonge kinderen (6 en 9) zijn zelf daarom aangesloten bij de oudergroep Smartphonevrij opgroeien (https://smartphonevrijopgroeien.nl/). Dit is een steeds groter wordende groep van ouders die dit anders willen. In plaats van een smartphone, beginnen met een 'startphone' voor de communicatie op de middelbare school met sms en bellen.

Wij willen onze kinderen geen social media laten gebruiken tot ze 16 jaar zijn. Thuis mag er wel onder toezicht gebruik gemaakt worden van de laptop of tablet, maar geen eigen smartphone. Ik weet zelf hoe verslavend het allemaal is en daarvoor wil ik ze zo lang mogelijk voor beschermen tot hun hersentjes in ieder geval wat verder zijn ontwikkeld :-).

Er zijn ook steeds meer (middelbare) scholen die het gebruik van smartphones op school of in de les ook verbieden en / of verminderen. Als er genoeg ouders / kinderen zijn die zich daarbij aansluiten, zal de school daar ook iets mee moeten. Kijk vooral ook op de website voor (veel) meer informatie.

Inmiddels zijn er al op 4592 scholen en 67.000 kinderen (ouders) aangesloten
Het kan inderdaad verslavend zijn voor kinderen.
Veel ouders klagen over gebruik van mobiel van kids en dat snap ik niet, want instellen van limieten is best wel makkelijk.
We hebben family link, gewoon onderdeel van android, en daar kun je alles inregelen. Content die ze kunnen zien en heel belangrijk scherm tijd voor ieder individuele app. Mijn zoontje (13 jaar) heeft een totale scherm tijd van 1 uur 15. Met nog eens meer beperkte tijd op youtube, what's app en brawl stars. Na 22:00 helemaal geen schermtijd (behalve in weekend).

Misschien is het lastig (of veel werk) om in te stellen voor sommige ouders?
Er zou misschien standaarden kunnen worden gesteld door de overheid voor kinderen waarmee automatisch schemtijd en content bepekt wordt. Bij het opstarten van nieuwe telefoon kunnen ouders aanvinken dat het een 'kindertelefoon is waarmee deze settings automatisch worden geactiveerd.
Die standaarden helpen ouders ook met kinderen die klagen dan een vriendje wel dit of dat op zijn telefoon mag.
Wij hebben ook family link en dit werkt prima om limieten in te stellen. M'n dochter heeft maximaal 10 minuten whatsapp per dag. Signal daarentegen wel langer en op die manier overtuigt ze meteen d'r vrienden om dat te gebruiken.
Waar ik niet zo van hou is dat je al die dataslurpers nu ook nog eens tot in detail gaat melden hoe de gezinsstructuur eruit ziet en hoe de verschillende accounts aan elkaar gelinkt zijn, hoe oud iedereen is, wie hoelang kijkt en wat wel en niet mag etc etc.
Wat het lastige is, is dat WhatsApp allerlei 'social media' achtige functies heeft toegevoegd:

- Status updates in Instagram stijl. Je kunt 'volgers' hebben.
- "Channels" - waar bijvoorbeeld je favoriete voetbalclub, Kardasians of Mr Beast een Channel can hebben en filmpjes kan posten.

Dit maakt het wat lastiger. Als ouder vind ik het prima dat mijn kind WhatsApp gebruikt. De 'core functionality' van WhatsApp. Ik will die 'Channels' kunnen blokken. (hoewel die filmpjes niet lang zijn, en dit niet echt boeiend is voor mijn dochter gelukkig)

Net zoals Spotify. Mijn kinderen mogen onbeperkt muziek luisteren. Maar dan heb je weer dat Spotify 'video-podcasts" toelaat. Zit je kind opeens 2 uur Mr Beast te streamen via Spotify. Spotify biedt geen controls om videoclips/video podcasts te blokkeren. Dus Spotify ging eruit. Apple Music kwam erin waarin de parental controls wel goed werken.
Die laatste zin triggerde mij, mijn dochter (nu 13, 2de jaar middelbare) was in groep 8 een van de weinige zonder telefoon. Mijn zoon nu (11 jaar) heeft wel al een telefoon en gebruikt whatsapp voor heel veel zaken, school, afspreken met vrienden, de sportclubs, voetbalteam., bijna niet meer weg te denken.

Voor mij geld whatsapp niet als socialmedia maar de troep die rond gestuurd wordt is wel zorgwekkend, dit ga je niet tegenhouden, proberen er over te praten is het hoogst haalbare.
Onze kinderen van 9 en 12 (groep 6 en 8) hebben echt nog geen smartphone, de oudste heeft een oude Nokia, en dat voldoet. Op deze school is de smartphone nog niet wijd verspreid, maar dat is op andere scholen heel anders. Vanaf middelbare school zal het een stuk moeilijker worden.

Voor het sporten kan ik het me zeker voorstellen, maar voor de rest, basisschool is in principe iedere dag hetzelfde en er is hooguit een whatsapp groep voor ouders.
Een paar kinderen hebben wel wat opgezet voor de fun, en dat gaat gelukkig nog goed, maar we hebben eigenlijk van iedere leraar gehoord dat die kinder whatsapp groepen vooral in groep 8 werkelijk iedere keer tot ellende leiden, vroeger of later.

Als je Whatsapp kunt beperken tot alleen chat berichten, geen links/foto's, en wat van onbekende contacten kan blocken, zou dat heel mooi zijn.
Maar ik blijf erbij dat je smartphones zoveel mogelijk moet uitstellen, wat een ellende heb ik al gezien bij andere kinderen. Vooral de groepen en de verslavingskant van het verhaal.
"Onze kinderen van 9 en 12"

Ik begrijp je goede bedoelingen, maar pas goed op dat je hiermee voor je oudste kind voor "uitdagingen" kan komen te staan op gebied van medische zorg. Wettelijk heb je vanaf 12 als ouder geen vrije toegang en zeggenschap meer over belangrijke medische zaken. Daar liep ik plots tegenaan toen mijn kind een arm brak. DigiD vereist (=telefoon nodig). Een kind van 12 is echt nog niet gereed om met digiD en medische zak3n om te gaan alleen.
Digid Op je eigen telefoon, met een login en sms controle?

Mijn oudste is 10, volgend schooljaar groep 8. Zoals het er naar uitziet, gaat ze de enige zonder smartphone zijn. Al die ouders die zeggen dat ze het slecht vinden, maar puntje bij paaltje geven ze er toch 1..
Voor zover ik heb kunnen nagaan is het niet mogelijk om meerdere personen/digiD accounts te gebruiken op een enkele telefoon. In elk geval niet zonder technische truukjes.

Ik wijs slechts op de tegenstrijdigheden in beleid en mogelijk praktische hindernissen. Verder gun ik ieder zijn recht om zijn eigen keuzes te maken.
Ik gun dat ook iedereen, vandaar mijn tip over digid.

Misshcien was die niet zo duidelijk: maak een account/login met wachtwoord, en mfa via SMS (jouw nummer zolang ze er zelf niet 1 hebben).

Dan kunnen ze gewoon inloggen op digid, zonder dat er een smartphone aan te pas komt. Wel een eigen 06 en evt dumbphone, en anders dus je eigen 06.
Ik had het op geen enkele manier als negatief opgevat. Mijn reactie was dan ook enkel bedoeld als verduidelijking.

Login met enkel password is voor zover ik weet en heb ondervonden voor een aantal zaken sinds een behoorlijk aamtal jaren niet meer geaccepteerd. Ik heb geen overzicht van wat wel of niet overigens.

Wellicht kan je via de "machtigings route" wat doen, maar dan is de vraag of voor het door je kind afgeven van zo'n machtiging die alsnog niet weer eerst een elektronische toegang nodig is. Schriftelijke machtiging was hier bij het ziekenhuis in elk geval al niet meer mogelijk.

Hoe dan ook wordt het je niet al te makkelijk gemaakt.
Je zou digid onder je werkprofiel op je telefoon kunnen installeren?
Ja, daar doelde ik een beetje op met "truukjes". Maar dan moet je niet teveel kinderen hebben uiteraard :).

Hopelijk geeft dit ouders wat ideetjes en inzichten. Zelf heb ik er voor gekozen trouwens om geheel te weigeren DigiD aan te vragen voor mijn kind. Dat kost me wel regelmatig de nodige discussie en betekend dat we geen informatie kunnen inzien. Ook op dingen zoals eventuele vragenlijsten e.d. hebben we geen toegang. Als dat nodig is zullen ze die dus alsnog ter plekke op papier aan me moeten aanleveren of de informatie zelf opnemen vanuit mij en mijn kinds mondelinge input.
Bij onze oudste heeft maar 1/3e een smartphone in groep 8, en van de rest heeft een groot deel een Nokia o.i.d. Maar goed, dat is ver beneden gemiddeld denk ik.
Heb inderdaad ook wel veel ouders gehoord die hun kind geen smartphone wilde geven, en even later hebben die kids gewoon een smartphone.
Goed punt, bedankt.
Mijn dochter van 10 kan nog prima zonder telefoon, maar ik ben inderdaad benieuwd hoe lang dat zo blijft. Eens met wat je zegt over troep die wordt rondgestuurd. Erover praten is nodig en werkt bij ons ook wel. Onze zoon (14) kwam op een gegeven moment zelf tot de conclusie dat hij bepaalde troep niet meer wilde en verliet een appgroep. Dat is natuurlijk het beste, dat ze zelf bewust worden van de keuzes die ze kunnen maken.
Snap je zorgen.... maar op die leeftijd zat ik op Newgrounds :+ Dat was nou ook niet de beste of meest geweldige content. En toen gingen er ook al filmpjes rond.

En de generatie voor mij had dan geen (social) media, maar die spookten ook vanalles uit (zoals de boomhut waar je bij een meisje ff mocht voelen voor een kwartje).

Uiteindelijk is het bespreken en bespreekbaar maken het belangrijkst. Erover praten is het hoogst haalbare, maar ook het belangrijkste.
Op Newgrounds was cartoon geweld ongeveer het ergste dat je kan overkomen. Nu worden kinderen in chatgroepen gezogen waar ze afgeperst worden om initialen van afpersers in hun lijf te kerven. Ik geloof niet dat die 2 met elkaar in verhouding staan.
Ook weer niet overdrijven he, dat dat gebeurt dat geloof ik meteen en dat is vreselijk natuurlijk, maar dat is (hier in elk geval) zeker niet de norm of het gemiddelde hoor :-)
Ook dat kon je overal doen hoor. Zat gewone online chatboxen en profielreacties op Hyves waar mensen je van alles wijs wilden maken. Dat staat helemaal nergens mee in verhouding, want dan kun je net zo goed de samenleving zelf als kwaadaardig wegzetten en in een boomhut wonen en met scherp schieten op de incassoman.
Misschien komt die angst, doordat ik ook in die boomhut zat en dus weet wat er gebeurd, wel daar vandaan alleen nu sta ik aan de andere kant van de medaille, het is ook vooral een loslaat dingetje voor mij als ouder. ;(
Voor sociale activiteiten is het bijna een must. Maar ik denk dat je de telefoon dan gewoon moet zien als agenda. En niet meegeven aan het kind. Dus af en toe lezen wat er gezegd wordt. Afspraken maken en daarna telefoon weer in de la.
Juist door die groepen is het social media.
En de onderliggende koppeling met alles wat Meta biedt. Het opbouwen van je profiel begint zodra je via een van hun producten binnenkomt.

Eigenlijk is het een datamining tool verpakt als instant messagimg applicatie.
Tja, de schoolklas is sociaal, de klas online is media. We moeten ons ook niet doodstaren op een kwaadaardig label en dat zo wijd mogelijk inzetten om het onszelf onnodig lastig te maken.
Precies, in een schoolklas (sociaal) wordt er gepest. En in die app groepen (sociaal) net zo hard, al dan niet erger. Je vergelijking klopt en dus is het social media.

Met tegenwoordig ook nog eens miljoenen kanalen die je kunt volgen en op reageren.

Het is allang niet meer een vervanger van SMS om iemand een (kort) berichtje te sturen.
Klopt helemaal. We managen dat erg strikt. Er mag bijvoorbeeld geen kanaal.community gevolgd worden etc.

Het liefst heb ik dat big tech de ouder de controle heeft over HOE de software gebruikt wordt.

Dus bijvoorbeeld dat hele kanalen shit uit gezet kan worden, als ook de AI assistent.

Zoals @gielie ook al aangaf, triggerde mij het te vroeg beginnen en op de basisschool geen telefoon nodig is.

Dit klopt in mijn ogen niet helemaal. Je wilt je kind ook voorbereiden op de nieuwe stap naar middelbare school waar telefoon en communicatie met vrienden en vriendinnen heel belangrijk wordt. Zeker als je ook contact wil (blijven) onderhouden met de personen die niet mee gaan naar dezelfde school.

Onze dochter is nu 11 en in groep 8. We hebben toen ze naar groep 8 ging haar een telefoon beschikbaar gesteld om contact te onderhouden. ze willen ook wat meer zelfstandigheid. Het punt is dat WA primair nog steeds als chat app gezien wordt, ook al wil Meta hun social media door je strot duwen. DIT moet beter gemanaged kunnen worden door ouders.

[Reactie gewijzigd door phoenix2149 op 12 maart 2026 13:14]

Hoe heb je kanalen en AI-assitent uit kunnen zetten?

Dat zou ik namelijk ook wel willen doen.

Die kanalen zijn echt de pest, kinderen zetten vanalles online, fotos van zichtzelf vooral en je kunt niets ooit meer terugdraaien. Je kunt zelf niet je eigen kanaal stoppen, want als je het stopt dan laat Meta de inhoud toegankelijk blijven. Dit is denk ik in strijd met de AVG (ben geen advocaat).
Het kan helaas juist niet en dat is het hele punt. Het wordt door je S*^*% geduwd en je hebt er geen controle over. Met name als je je kind langzaam wil introduceren aan de digitale wereld.

Ik snap best dat een bedrijf zelf vind dat ze mooie tools introduceren, maar als je een DMCA niveau bedrijf bent heb je een maatschappelijke verantwoordelijkheid de ze consequent niet willen naleven.
Groepsdruk is lastig. Dat zie je met e-bikes (iedereen heeft er 1) maar ook met telefoons. Ik sluit me 100% aan bij dat ze op de basisschool geen telefoon nodig hebben. Onze kinderen zijn al ouder, maar ik zie ook dat onder de 15 (en daarboven vaak ook nog, ouders geven soms een slecht voorbeeld) het heel lastig is niet erg veel uren kwijt te maken op de mobile telefoon (wat zelfs blijven zitten of een lager schoolniveau oplevert).

Dus eigenlijk is het: ouders: weersta de groepsdruk en kies voor een hogere leeftijd, bijv. 15. Ik heb wel het idee dat de mening een beetje aan het kantelen is en de negatieve effecten van smartphone gebruik nadrukkelijker in beeld zijn. Voorbeelden, vanuit overheid, een collectief en een krant: https://www.rijksoverheid.nl/actueel/nieuws/2025/06/16/duidelijk-advies-voor-ouders-wacht-met-sociale-media-tot-15-jaar, https://ouderpact.smartphonevrijopgroeien.nl/, https://decorrespondent.nl/16529/een-kind-met-een-smartphone-is-niet-langer-vanzelfsprekend-dankzij-deze-ouders/8c58eaae-a6b1-0796-2f3a-9582b46281af.

Voor de lagere school denk ik dat de school zelf niet met WhatsApp communiceert (hoop ik, ik zie vaker Parro oid). Voor het voortgezet onderwijs hoop ik dat ze dat ook niet doen, maar bijv. Magister.

En wellicht een open deur: zorg ervoor als ouders dat a. je zelf het goede voorbeeld geeft b. bij huiswerk maken de smartphone elders parkeert (in een bakje, ver uit zicht en gehoor van de plek waar huiswerk gemaakt wordt). Je helpt je kind ermee.

En ik besef ook wel dat je als kind niet tof vindt om de enige te zijn zonder smatphone of e-bike. Maar goed, ook dat maakt je hopelijk weerbaarder. Anders hebben we over 25 jaar bijziende obesitas volwassenen en klagen ze dan, ouder en wijzer, hun ouders aan: waarom deed je toen niets?
  • WhatsApp is toch vooral een messaging app.
Precies. En communiceren is een waanzinnig belangrijke vaardigheid voor kinderen, op welke wijze dan ook. Zelfs via WA leren ze dat bepaalde dingen wel of niet begrepen worden, dat je boodschap overkomt, dat dingen kwetsen.
Mooi dat je kind geen telefoon heeft in groep 6. Ik vind dat hun vooral gekke ouders hebben en jouw kind een verantwoordelijke. Laat je niet gek maken hoor! Het is niet normaal dat je kind op de basisschool een telefoon bij zich heeft.
Wat het met name social media maakt is dat WA wel wordt gebruikt voor profilering en analyse van meta-data. What’s in a name. En dat is het verdienmodel.

Ik begrijp werkelijk niet dat iedereen nog met oogkleppen op gebruik maakt van deze ‘gratis service’.
Herkenbaar, mijn dochter kreeg pas een telefoon toen ze dit vorig jaar naar de middelbare school ging. Daar is het echt nodig in verband met OV reizen en rooster informatie etc. op de telefoon.

Waar ik heel erg blij mee ben is dat veel scholen (hopelijk allemaal) geen telefoon toestaan in de klas en geen gebruik van de telefoon toestaan in het school gebouw.

WhatsApp hebben ze inderdaad toch vaak wel nodig onderling als communicatiemiddel ook vanuit school voor de klassen groeps app. Dus ik ben persoonlijk blij met extra controle naast dat de telefoon, laptop, tablet al onder controle staan plus ingesteld op de juiste leeftijdsgrens.
Doe je goed (vind ik) mijn dochter kreeg pas in de 2e van de middelbare een smartphone, daarvoor moest ze het doen met een domme GSM. Vond ze niet altijd even leuk maar nu zij 27 is is ze mij er nog altijd dankbaar voor dat ik dit zo gedaan heb.
Uit nieuwsgierigheid en niet vervelend bedoeld. Heb je zelf kinderen, en in welke leeftijdsgroep?

Ik heb het nu specifiek over WhatsApp (of Signal/enz.). In de basis is dit een veredelde SMS-dienst. Mijn dochter (11) heeft nu een paar jaar een telefoon met een simkaart (primair zodat ze een WhatsApp account kan hebben.) Sinds dat ze dat heeft is haar sociale leven een heel stuk dynamischer geworden. Ze heeft allerlei chatgroepen met de klas (of kleine groepjes). Ze spreken met groepen af (sinds dat ze dit heeft, is ze veel meer buiten aan het spelen). Ze zit regelmatig in een groepsgesprekken op haar kamer. (wanneer het buiten donker is, of wanneer het pestweer is.) Ze spreekt met veel lagere grenzen af met anderen. Enzovoorts.

Uiteraard is het niet allemaal perfect en leuk, enzovoorts. Ik houd het ook strak in de gaten. Ik heb met haar afgesproken dat wij (de ouders) met enige regelmaat haar telefoon afgaan om te kijken of alles goed gaat. Zaken als plagen/neigend naar pesten drukken we gelijk de kop in. (Ze mogen uiteraard wel wat klagen over personen, maar dat moet niet een eigen leven gaan lijden. Dit doen ze tenslotte ook als ze buiten aan het hangen zijn, en dan heb ik er al helemaal geen controle op.)

Ze heeft op deze manier ook veel contact met opas/omas/ooms/tantes/neefjes/nichtjes. Ze hebben een veel meer familiair contact hierdoor.

Mijn dochter leert nu op jonge leeftijd 'hoe ze moet omgaan' met zaken als WhatsApp, zodat de kans straks kleiner is dat het ergens is verkeerd gaat op wat voor manier dan ook.

Algemene suggestie voor mensen met kinderen in die leeftijdscategorie. Op Videoland is een serie H3L. Dat is een serie die gaat over een HAVO-3 klas. Het is eigenlijk een soort 'jeugdsoap', maar dan heel rauw. Allerlei onderwerpen komen naar voren. Pikantere foto's (al dan niet van een 'gehackte telefoon') die met heel de klas worden gedeeld, drugsgebruik, alcoholmisbruik van ouders, (seksuele) intimidatie, enz. Dus allerlei onderwerpen waar jongeren mee in aanraking kunnen komen in meer of mindere mate. Voor ons is het een hele goede serie om bepaalde onderwerpen te bespreken. (Creëert aanleiding om de bullshit van het leven te bespreken.) Let wel. Het is een jeugdserie, dus het is wel allemaal 'op een bepaald niveau'.
Mijn dochter leert nu op jonge leeftijd 'hoe ze moet omgaan' met zaken als WhatsApp, zodat de kans straks kleiner is dat het ergens is verkeerd gaat op wat voor manier dan ook.
Leg mij eens uit waarom ze zoiets wel op 11-jarige leeftijd kan leren maar niet als ze 16 is? Alsof ze zonder nu WhatsApp te gebruiken als 16-jarige compleet de weg kwijt is.
Daar kan ik je heel makkelijk antwoord op geven. :)

Op de eerste plaats het sociale stuk:

Toen m'n dochter die SIM-kaart kreeg, ging ze in eerste instantie alleen met 'ons', opa's en oma's, en één of twee vriendinnetjes appen. Ze leerde daarmee de 'etiquette' van het appen. Wat je wel en niet moet doen. (dus niet iedere 30 seconden 12 stickers sturen als 'grappige reactie' op willekeurige berichtjes. Opas en omas snappen het wel dat hun kleinkind het moet leren) Ze kan nu als 11-jarige beter inschatten wat ze wel en niet moet doen, en wanneer. Dit voorkomt dat ze straks voor joker staat bij d'r klasgenoten.

De groepsdynamiek van een groep7-klas is compleet anders dan die van een klas3-middelbare school. Ook hier heeft ze nu dus geleerd hoe ze ermee om moet gaan, en ze 'groeit mee' met de opbouwende en veranderende dynamiek van zo'n (app)groep. (uiteraard is iedere groep anders.) Bijvoorbeeld: Ik weet niet of je wat 'ouderen' (70-75+'ers) die proberen 'mee te doen' met zaken als WhatsApp, maar kan regelmatig vrij gênant wat daar gebeurd. Dat wil je niet hebben als je een puber bent. (en niks ten nadele van die 70+'ers die ook maar gewoon hun best doen!)

Er zit ongelofelijk veel negativiteit in groep7/8 (verschilt uiteraard per klas). Dat uit zich ook in die groepsgesprekken. Kinderen kunnen soms vrij hard tegen elkaar zijn. Soms omdat het gewoon eikels zijn en soms omdat ze nog niet goed weten hoe ze moeten doseren. Door dus mee te kijken met de gesprekken van de kinderen, kun je daarop aansturen. (uiteraard altijd achteraf.) Bij 14-15-jarigen heb je een stuk minder invloed hierop.

Als je als vijftienjarige 'spontaan' aan de WhatsApp komt, waar de rest van je vriendengroep er al wel jaren mee bezig is, dan kun je echt vrij in een wilde/lompe wereld terecht komen, en dan moet je dus maar zien hoe je daarop reageert (terwijl je nog vol met hormonen zit.) Je 'onkunde' ervan kan dus ook weer voor heel gênante zaken zorgen, en dat kan in de pubertijd al heel snel, voor heel veel gedoe zorgen.

Ten tweede ook nog wat anders:

In onder andere WhatsApp (en alle andere vormen van sociale media) kun je in aanraking komen met verkeerde types. Mensen die zich voordoen als anderen, je dingen willen laten doen, enz. Denk hierbij aan foto's opsturen (waarna je gechanteert wordt), maar ook ronseling om even 'pakketje ergens naartoe te brengen' voor wat makkelijk geld (75 euro is heel veel geld voor een 14-jarige.) Dit zijn gewoon echte dingen die heel veel voorkomen. Door al langer ervaring te hebben met het communicatieplatform, kun je daar beter weerbaar voor zijn.


Ik wil nergens suggereren dat als je als zestienjarige aan WhatsApp begint dat je dan per definitie de lul bent, maar het helpt niet.
Ik snap je punt, maar je spreekt jezelf toch ook weer tegen.
Er zit ongelofelijk veel negativiteit in groep7/8 (verschilt uiteraard per klas). Dat uit zich ook in die groepsgesprekken. Kinderen kunnen soms vrij hard tegen elkaar zijn. Soms omdat het gewoon eikels zijn en soms omdat ze nog niet goed weten hoe ze moeten doseren. Door dus mee te kijken met de gesprekken van de kinderen, kun je daarop aansturen. (uiteraard altijd achteraf.) Bij 14-15-jarigen heb je een stuk minder invloed hierop.
Dat impliceert dat (praktisch) alle kinderen die op hun 11e met appen beginnen, die negativiteit en hardheid op hun 15e niet meer hebben. Want ze zijn 'aangestuurd'.
Als je als vijftienjarige 'spontaan' aan de WhatsApp komt, waar de rest van je vriendengroep er al wel jaren mee bezig is, dan kun je echt vrij in een wilde/lompe wereld terecht komen, en dan moet je dus maar zien hoe je daarop reageert (terwijl je nog vol met hormonen zit.) Je 'onkunde' ervan kan dus ook weer voor heel gênante zaken zorgen, en dat kan in de pubertijd al heel snel, voor heel veel gedoe zorgen.
Als je dus al 15-jarige in die groep komt waar de rest wel al jaren mee bezig is, is er dus niets aan de hand want die zijn al sinds hun 11e 'aangestuurd'. Dus zou er, theoretisch gezien, geen probleem zijn.
In onder andere WhatsApp (en alle andere vormen van sociale media) kun je in aanraking komen met verkeerde types. Mensen die zich voordoen als anderen, je dingen willen laten doen, enz. Denk hierbij aan foto's opsturen (waarna je gechanteert wordt), maar ook ronseling om even 'pakketje ergens naartoe te brengen' voor wat makkelijk geld (75 euro is heel veel geld voor een 14-jarige.) Dit zijn gewoon echte dingen die heel veel voorkomen. Door al langer ervaring te hebben met het communicatieplatform, kun je daar beter weerbaar voor zijn.
Als je als 11-jarige NIET op WhatsApp, Signal, Telegram, etc. zit, ben je 100% niet vatbaar voor dat soort narigheid die op je afkomt als je er wél op zit. En als je dan als 15-jarige instapt, heb je stukken meer levenswijsheid (je bent ruim een kwart van je bestaan als 11-jarige ouder) zodat je dan echt niet ineens in een fuik valt.

Voor beide kanten is iets te zeggen. Wat wel opvalt, ondanks alle mooie verhalen over groeps-appen, veel contact met familie, vrienden, etc. is dat de sociale cohesie van de jeugd dramatisch is in vergelijking van zeg 40 jaar geleden.
Tel daarbij op dat veel jongeren een soort depressie, eenzaamheid en andere psychische zware zaken ervaren die mede ontstaan zijn door sociale media maar ook door chatapps zoals WhatsApp. Als je vroeger door gepest te worden van school veranderde, dan was je er vaak wel vanaf. Tegenwoordig is het nieuws sneller dan jijzelf bij de nieuwe school (kan ook via Snapchat zijn) en gaat het pesten daar vrolijk verder.
Ga eens terugdenken aan hoe je zelf was toen je 16 was. Allemaal niet zo moeilijk te begrijpen dit.
Als 16 jarige dronk ik bier, ging ik op stap, laat thuis etc.. Allemaal legaal. Nooit misdragen of in aanraking gekomen met de politie.

Opvoeden is een kunst, en ouders die dat niet doen zullen deze feature gewoon nooit gebruiken. En daar gaat het mis.

En als je als 16jarige nog toezicht hebt van je ouders over je whatsapp.. Dan zoeken ze wel andere manieren, en dat is juist weer gevaarlijk. Je kunt beter gewoon in gesprek met je kind, dan via dit soort tools ze in de gaten houden

[Reactie gewijzigd door moonlander op 12 maart 2026 15:03]

.... en dus laten we de kinderen die ouders hebben die dat niet kunnen aan hun lot over?

zoontje heeft ook een vriendje waarvan de ouders niet echt naar hun kinderen omkijken. Maar als die trots binnen komt met "ik had een 1" vraag ik ook gewoon hoe dat komt, of zijn ouders hem hebben geholpen met leren (9 jaar, dus daarvan kan je niet verwachten dat ze dat allemaal al zelf plannen en regelen) en toen dat bleek niet zo te zijn hebben we laten zien hoe wij dat oefenen en hoe vaak.

Opvoeden wordt vaak naar de ouders geschoven (opvallend vaak door mensen die geen kinderen hebben, en zelf wel goede ouders hebben gehad) maar "vroegah" was opvoeden een taak van de samenleving als geheel.
"It takes a village to raise a child"

Die village is nu echter bijna wereldwijd geworden. Dus krijg je ook wereldwijde oplossingen voor issues.
Precies en het ge-bemoei van Big Tech en de overheid is in en in triest...

Opvoeden en normen en waarden moet je je kroost zelf bijbrengen en daar heb ik geen Big Tech of andere bemoeienis bij nodig, Het is sowieso vallen en opstaan anders leren ze het nooit en krijg je curling-ouders(nog erger)!
Al gehoord van pubertijd? Sommige zaken aanvaard men nu eenmaal makkelijker voor men gaat zitten puberen. Natuurlijk kan je niets garanderen, maar als ouder kan je maar proberen, en je best doen, en voor de rest.. hopen dat het goed gaat met hen.
Hoewel de leeftijd waarop de puberteit begint per persoon verschilt, begint het bij meisjes gemiddeld 1 tot 2 jaar eerder dan bij jongens (de puberteit begint bij meisjes tussen de 9 en de 14 jaar en bij jongens van 10-17 jaar).
Puberteit - Wikipedia

De pubertijd begint eerder dan je denkt
Hoe oud was je zelf toen je voor het eerst ging teksten? Persoonlijk vind ik 11 aan de jonge kant, maar je ziet nu ook dat er steeds meer consensus ontstaat over het moment waarop kinderen een eigen telefoon moeten/mogen krijgen. 16 vind ik juist weer aan de late kant.
Hoe oud was je zelf toen je voor het eerst ging teksten?
Een jaar of 20 met een Siemens S3. Toen ik 11 was, hadden we allemaal een vaste lijn in de gang aan de muur en had niemand een mobiele telefoon. Terugkijkend was dat echt een fantastische tijd... :D
Dat heb je gewoon zelf in de hand hoor. Donder die telefoon de deur uit en terug is je vrijheid.
Jammere is wel dat in WA nu veel meuk is toegevoegd door kanalen en communities en meta daar keihard weer jonge zieltjes aan het winnen is, als de focis van overheden fb is, dan doen ze insta, is de focus insta, verplaatsen ze het naar WA. Het is een dans en het moet stoppen imho.
Denk dat dit een groot deel van het probleem is, mijn dochter is bijna 12 en gaat komend jaar naar de middelbare school. Met hoe whatsapp nu ingericht is krijgt ze geen smartphone, op school heeft ze het niet nodig en thuis ligt een 'huistelefoon' waar ze wel mee in groepsapps kan maar die blijft beneden en voor ons toegankelijk. Met de berichten over de 'meidenhuizen' en alle andere kanalen waar ze aan mee kunnen doen is het net een tweede snap of insta geworden.

Oplossing zou simpel kunnen zijn, geef in die beheerfunctie de optie mee waarin je bepaalt of een gebruiker toegang heeft tot de functie kanalen en/of communities en eventueel de optie om bepaalde dingen wel vrij te geven.
Dit is LETTERLIJK wat deze functie kan doen volgens dit artikel?
Helaas niet, je kan kanalen/updates en communities niet helemaal uitzetten en het wordt ook niet genoemd.

Het artikel hier op tweakers en de link naar het bericht van WA zelf noemen het niet maar zag dat het in een techcrunch artikel wel genoemd werd, als dan ook de mogelijkheid bestaat om dit tot een bepaalde leeftijd in stand te houden dan zou een semi-dumbphone wel een optie zijn.

[Reactie gewijzigd door beumer op 13 maart 2026 13:51]

Eigenlijk vind ik dit soort zaken iets dat in de opvoeding thuis hoort en niet binnen de wetgeving waar het naar toe gaat. In de basis ben ik het niet eens dat WhatsApp een veredelde SMS dienst is. Het is bij ons op de basisschool ook mis gegaan met whatsapp groepjes, waarbij er vervelende dingen zijn gezegd en er ook gedreigd is met kinderen eruit zetten.

Er is wat voor te zeggen dat kinderen vrijheid moeten hebben en mogen leren, maar dit valt toch wel met samen met een stuk begeleiding. Ik ben het ook niet met je eens dat je een kind van 11 in een WhatsApp groep laat meedoen, maar ik zie wel dat dit kan mits je maar je kind goed begeleid. Als er een of meerdere ouders in die groep hadden gezeten op onze basisschool, dan was het ongetwijfeld alweer anders een beter gelopen. Dan nog had ik mijn kind nog zelf willen opvoeden en dat niet op gaan leunen, enfin.

Mijn kinderen hebben om de behoefte om contact te hebben met anderen. Ze kunnen dat uitsluitend thuis via WiFi en met familie via iMessage (en naar ons via skype/teams). Ik wil wel dat ze dit leren (middelste dochter net 11) heeft nu een mailadres, maar wij hebben ouderlijk toezicht op de smartphones van al onze kinderen en de unlock code.

Zodra de oudste naar de middelbare school gaat krijgt hij een simkaart en WhatsApp en signal en als blijkt dat hij er goed mee omgaat meer vrijheid en privacy.

Ik zal dus nooit zeggen dat jij het niet goed doet en dus ook niet een exacte leeftijd op WhatsApp, Facebook, Instagram, etc. plakken. Maar het concept van altijd bereikbaar, aanstaan en continue gestoord worden door notificaties is iets wat eigenlijk al niet goed is voor volwassenen, laat staan via kinderen. kudos dat je jouw kids bewust opvoed.

Zomaar een leeftijd (ik sta wel achter 16 als principe) hanteren is onvoldoende. Kinderen gaan er sowieso te maken mee hebben op de middelbare school, ik heb ook oog voor het sociale aspect en de voor kinderen moeilijke positie waarin ze gezet worden als iedereen iets kan en mag en jij niet. Kortom je kinderen worden al door anderen opgevoed als we niks doen.


Heel lang verhaal voor, voed bewust op en kijk naar je kind 😅.
Dat klinkt helemaal positief, maar die bewustwording kan al beginnen voordat de smartphone er is. En met het apparaat zelf leren omgaan pakken ze ook later heel snel op.

Bij onze basisschool en andere scholen vertellen de docenten dat het eigenlijk altijd wel misgaat in de groepen. Daar zit het gevaar.
En ik heb het ook wel bij anderen gezien die net iets voorlopen, jongens schermverslaafd, en meiden die met elkaar op hun telefoons zitten om uit de klassen groepsapp te stappen en 5 minuten later er weer in. Er zijn nog jaren genoeg voor die ellende, en er is al meer dan genoeg research gedaan dat het de ontwikkeling van je kind schaadt. Uitstellen tot 16 is niet realistisch i.v.m. middelbare school en basale communicatie, maar streven naar 13/14 kan wel.

Uiteraard is het probleem niet dat kinderen alleen Whatsapp gebruiken om met vrienden af te spreken, en kan dat positief zijn. Als het lukt, al dan niet met deze nieuwe parental mogelijkheden van Whatsapp, dan is het prima. Onze oudste (groep 8) heeft daarvoor een Nokia, handig wat ze gaan gewoon meer zelf op pad.
Maar het gaat veel te vaak mis, en de winst is erg beperkt.
In de basis is dit een veredelde SMS-dienst.
In de basis misschien ooit, maar inmiddels zeker niet meer. Er is allemaal functionaliteit aan toegevoegd die veel meer richting sociale media gaat (om niet te beginnen over de AI-meuk). NRC had er laatst een artikel (zonder paywall) over, waar ouders precies hetzelfde dachten als jij hier zegt, maar hun dochter (daar gaat het verhaal over) ineens allerlei informatie publiek bleek te delen en verleid werden mee te doen aan kanalen die niet hele goede bedoelingen lijken te hebben.

[Reactie gewijzigd door Aftansert op 12 maart 2026 14:00]

Ja, en met deze beheerfunctie kan je al die meuk uitzetten. Dus opgelost.
Pfff wat een lulverhaal en dat krijgt +2.

Mijn dochter van 12 heeft al jaren whatsapp, nooit geen probleem totdat ze zo nodig die groepen moesten introduceren. Nu zit ze informatie te delen met wildvreemden. En is ze verdrietig en boos als mensen haar ontvolgen.

En nu komt dit dan op het op te lossen zogenaamd, veel te laat.

Tja ik kan whatsapp ook niet verbieden en haar helemaal isoleren. Maar dat soort apps, het is echt de pest van deze wereld.
Ik spreek puur over mijn ervaring.

Dat jij andere ervaringen hebt, maakt jouw of mijn verhaal geen lulverhaal.

Ik denk overigens dat je 'Kanalen' bedoelt (gezien je hebt over 'volgen' enzo.), maar als ze moeite heeft, met het feit dat mensen stoppen met volgen, dan zou ik dat probleem niet WhatsApp leggen, maar in gesprek gaan waarom ze daar zoveel moeite mee heeft. Het is tenslotte haar beleving (dat ze het vervelend vindt), en de volgers doen wezenlijk niets verkeerd, toch?
Social media is een breed begrip, whatsapp is niet veel anders als vroeger SMS. Een instagram oid waar fotos gepost worden om likes te verzamelen is aan de andere kant absoluut niet normaal.
Whatsapp is juist in de jonge jaren een groot probleem, vooral in groepen.
Heel veel whatsapp groepen die de kinderen zelf opzetten, waar een docent weinig aan kan doen, gaan mis. Jongens die links of beelden delen naar grove dingen of porno, meiden die elkaar het leven zuur maken, en het algemene concept van pesten. Kinderen die extreem laat nog berichten sturen dus telefoon in bed. Het pesten kan dan dag en nacht doorgaan in plaats van alleen op school.

In de basisschool leeftijd is er veel risico en weinig nut.
Vanaf een jaar of 10 is social media gewoon een vorm van communicatie, zeker WhatsApp. Hoezo hebben ze daar niets te zoeken? Het is juist goed om ze beperkt ermee om te laten gaan zodat ze straks niet in dezelfde valkuilen stappen als de meeste volwassen. Als ik op Facebook kijk maak ik mij meer zorgen om de gemiddelde 50 plusser.
Onze oudste gaat naar de middelbare school, dan hoort het er helaas bij. Ik zou het liever helemaal verbieden maar dan heb je een kind dat gepest gaat worden omdat het niet mee mag doen met de rest, en daar wordt ook niemand beter van.
In plaats daarvan praten wij gewoon zeer regelmatig over alles. Zo gauw wij gaan merken dat we niet meer mee zouden mogen lezen of er te veel aandacht naar het scherm gaat in plaats van de buitenwereld doen we daar wat mee.

Ik ben zelf echt geen voorstander van social media, maar alles meteen verbieden zorgt er alleen voor dat je kind wanneer die 18 is rare dingen gaat doen om het in te halen. Opvoeden doe je als ze jong zijn, en daar hoort tegenwoordig ook digitale opvoeding bij.
Er komt een leeftijd dat ze oud genoeg zijn. Op dat moment kan dit helpen.

Beetje net als leren fietsen. Velen zijn begonnen met zijwieltjes.
Biobak heeft gelijk.
Maar waarschijnlijk straks in grote delen van de wereld pas op 13 of 16 jaar op social media, dus dan zijn die zijwieltjes niet meer van toepassing.
16 ok, maar ik denk dat juist op 13 voor vele die wieltjes nog van toepassing zijn. Het is juist zo een leeftijd waarop ze dingen gaan uitproberen en ontdekken die soms in het nieuws verschijnen als "onwenselijk".

Gegeven de keuze zou ik liever zien dat kinderen met hun vriendjes of vriendinnetjes in een stil hoekje thuis kruipen dan dat ze zo een chantage figuur op whatsapp of zo tegenkomen met alle schade van dien.
Loslaten is eng. Veel plezier met ze dat is het belangrijkste.
Als je pech heb laat je los en hebben ze "plezier" met de verkeerde figuren.

Het is niet dat je hun berichten gaat monitoren. Je perkt alleen wat functionaliteit in en ziet of er geen vreemden buiten hun kring inzitten. En in een aantal landen is al een social media verbod tot 16 verschenen. (ik ga het er nu niet over hebben of dat goed of slecht is). Dit haakt daar alleen maar op in.

Ik zou liever zien dat het niet nodig is. Maar er lopen wel wat verschrikkelijke mensen rond in de wereld. En je branden aan een kaars ondanks een waarschuwing van je ouders is heel anders dan een levenslang trauma vanwege seksuele chantage, verkrachting of zoiets.

[Reactie gewijzigd door bzuidgeest op 12 maart 2026 11:20]

Ik vergelijk het liever met roken. Praktisch niemand krijgt een vuurtje van z'n ouders bij z'n eerste peuk.
Kinderen, zeker als ze jong zijn, hebben niets te zoeken op social media.
Ik zie niet in wat er mis met is. Meer controle van de ouders is net beter. Ook kinderen hebben recht op communicatie en veel kinderen doen dat ook al op een heel gezonde mannier die hun leven positief bëinvloed.

De ouders van vandaag laten hun kinderen niet zomaar meer buiten spelen. Kinderen komen zo buiten de schoolmuren niet zomaar in contact met andere kinderen. Het zijn vaak mensen die socialmedia niet snappen die een totaalverbod eisen maar de praktijk is veel genuanceerder. We hebben gewoon meer nood regel die platformen in de juiste richting sturen en socialmedia zo inrichten zodat het geen schadelijke effecten heeft en ouders handvaten krijgen om alles te regelen.

En dat is voor alles in het leven zo. Dat gaat ook over gewone televisie, over Applicaties, over gaming, over Xbox en Playstation over schermtijd. Het gaat al lang niet meer over enkel Socialmedia.
Waarom niet? Ik gebruikte ook msn en andere zaken toen ik jong was….
Als je leest dat er zieke groepen actief zijn die jongeren online aansporen tot sadisme en zelfmoord dan is het echt belangrijker om een oog te hebben op je kinderen hun digitale wereld dan hun privacy respecteren.
Dat, maar ook dat grote bedrijven zich richten op jonge tieners als doelgroep. Zoals die skincare bedrijven die jonge meiden allerlei cremes willen aansmeren. Plastische chirurgie. Vitamines en supplementen. Dan nog die influencers die hun eigen prodcut willen promoten. Het algoritme van social media die al deze content voorschotelt aan deze kinderen omdat bedrijven hiervoor betalen. Deze partijen nemen ook contact op via whatsapp.

[Reactie gewijzigd door com2,1ghz op 12 maart 2026 10:53]

Je zou dit bijna bij jezelf instellen zodat mensen je niet meer kunnen bellen via whatsapp.
Dat zou echt een uitkomst zijn. Ik heb ook een paar van die whatsapp bellers. 3x per gesprek valt de verbinding weg omdat ze niet gewoon willen bellen.
De bitrate van WhatsApp belgesprekken is hoger dan traditionele telefoonlijn mits beide partijen een goede en stabiele internet verbinding hebben.
So...? Ik wil gewoon niet via Whatsapp bellen. Punt.
Dan zet je de meldingen toch uit? Dan zie je enkel achteraf een keer dat je gebeld bent als je de app opent
Dat werkt dus niet op iOS.
Ik heb op mn iphone gewoon whatsapp meldingen uit staan en heb nooit last van oproepen. Zie ze altijd pas als ik de app echt open
Jij bepaalt niet wat whatapp wel of niet doet. Punt!, dat doet Meta, PUNT! :) :) :)

Ga over op signal of die ene andere app die tegenwoordig de whatsapp api kan gebruiken waarvan ik de naam niet meer weet.
Er zit een symbool voor punt op je toetsenbord, je hoeft het niet volledig uit te spellen.
Als je even terugleest dan zie je dat ik een humoristische reactie heb gemaakt op iemand die dat nog niet beseft. 🙃
So? Dan bel je toch gewoon niet via Whatsapp.
Waarom? De gesprekken zijn end to end encrypted en ook qua privacy veiliger dan telefoonlijn omdat AIVD kan meeluisteren met telefoonlijn.
Daarom. Plus ik heb meer vertrouwen in de AIVD dan in Meta. Plus, ik wil gewoon de keuze hebben. Zeker om niet bereikbaar te zijn via Whatsapp. Maar dat mag dus niet van Meta.
Je gebruikt het gratis, dan moet je niet mauwen
Deze archiveer ik onder "ik heb toch niets te verbergen"...
Helemaal zelf weten, maar leg eens uit wat het met privacy te maken heeft? :+ Bovendien zeg je net zelf dat je liever hebt dat de AIVD meeleest, dus rare opmerking.

[Reactie gewijzigd door Boxman op 12 maart 2026 14:27]

Prachtig! Op papier dan, want ik geef totaal niet om gesprekskwaliteit die 5 minuten per maand dat ik bel.
ja en dat laatste is nu net het probleem. Ik neem ze ook gewoon niet op. Maar blokkeren zou beter zijn.
Daar heb ik er ook een aantal van (familie). Ik heb ze gezegd dat ik gesprekken via WhatsApp niet meer opneem. Als ze me willen bellen doen ze dat maar "gewoon", ook vanwege de kwaliteitsissues en het vaak wegvallen van de verbinding zoals jij ook al aangeeft.

Dat werd in het begin niet geaccepteerd maar dat was een kwestie van mijn poot stijfhouden.
Als kinderen geen reclame te zien krijgen ga ik dit ook voor mezelf instellen :P

[Reactie gewijzigd door Hydranet op 12 maart 2026 10:10]

Wat een lifehack zou dit zijn zeg!
Haha, mag je jezelf dan weer als kind rekenen? :)
Dat zou wel voordeliger zijn want kinderen zijn goedkoper kwa entree overal
Maar als je het voor jezelf doet, moet je betalen als volwassene + 1 kind. Dat is duurder, dan 1 volwassene.
Voor gebruik van dit ouderlijk beheer zijn twee apparaten met WhatsApp nodig [...]
Heb je dus wel een 2e toestel met een 2e nummer nodig...
Ook kunnen zij chatberichtverzoeken van onbekende contacten controleren
Wat ik ook graag zou zien is de optie om chatberichtverzoeken van onbekenden uit te zetten.

Ook voor niet-kinderaccounts, overigens.
Die is er toch wel : je kan aanzetten dat alleen uw contacten u kunnen appen ! Ik heb dit aanstaan en krijg nooit ( zeg nooit nooit ) onbekenden in de "Chat".

Dát is m.i. de reden waaroim WhatsApp "communities" ( groepen ) heeft gemaakt, want die kan je zo niet blokken en zo komt de 'rommel' alsnog binnen.

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 12 maart 2026 09:39]

Bedoel je de geavanceerde optie "berichten van onbekend account blokkeren"?

Die blokkeert enkel "als ze een bepaald volume overschrijden".
Betekent dit ook automatisch dat je verplichte identificatie moet doen als ouder? Dat is nl voor mij meestal de reden om ver van dit soort tools te blijven en volwassenen-accounts aan te maken voor onze kinderen. (ondanks dat een aantal functies best handig kunnen zijn).

edit:

stap 3: Verify you’re an adult. <-- ws wel dus

[Reactie gewijzigd door gevoelig op 12 maart 2026 09:50]

Terwijl in sommige gevallen het account al zo oud is dat er bijna geen mogelijkheid meer is dat je geen volwassenen bent :+

Ik heb al Whatsapp sinds 2010 dus over 2 jaar zou je zeggen dat het zonder verificatie al duidelijk is dat er een volwassenen achter zit :+
Ik denk dat de account nu al oud genoeg is. Tenzij je toen je 2 was al kon lezen en schrijven.
Alsof ik mij als familie ga aanmelden bij Meta. Dat gaat natuurlijk niet gebeuren. Mijn jongste zit in groep 8 en krijgt binnenkort voor het eerst een telefoon. Bij mijn oudste al geleerd dat ik helemaal klaar ben met "parental controls". Een tech probleem oplossen met nog meer tech is echt achterstevoren imo. Kijk gewoon met je kinderen mee wat ze doen en wie ze spreken op die apparaten ipv op je eigen scherm tig vinkjes, klokjes en weet ik veel wat in te stellen onder het mom van 'controle'.
Ik mis hier eigenlijk wel iets: de mogelijkheid om meerdere ouders toestemming te geven voor ouderlijk toezicht. Vanaf een ouderaccount kun je een kindaccount op afstand instellen, maar hoe zit dat met meerdere ouders? Heeft één ouder de PIN-code nodig als de ander niet beschikbaar is?

Ook ben ik wel benieuwd hoe men omgaat met nieuwe activaties van een oud nummer (SIM-kaart in een nieuwe telefoon + geen zin om backups te transferen = nieuw account op zelfde nummer).
Hm, ik vind de titel wel erg lezen als een advertorial eerlijk gezegd. Ik heb ook mijn twijfels bij de motieven van Meta om dit soort functionaliteit aan te bieden. Het komt op mij over als een poging om bezwaren weg te wuiven en zo al jong de volgende generatie gebruikers aan zich te binden.
Dat ben ik met je eens. Of het grip geeft bepaald iemand zelf wel. @Bananenplant even in het forum melden wellicht?
Off topic. Voor diegenen die de Dawson vs Meta claim willen volgen:
https://www.courtlistener.com/docket/72183413/dawson-v-meta-platforms-inc/

Klik op "Dockets entries" en vooral 23 januari 2026 "Complaint" is heel interessant.

TLTR End to end encryption bestaat niet bij WA en o.a. medewerkers kunnen (gewiste) WA berichten inzien middels een tool. Document heeft 51 pagina's. Het zijn de inleidende beschietingen en er staat geen bewijs in.

De link wordt bijgewerkt als er nieuwe documenten of gebeurtenissen worden ingediend bij de rechtbank.
Als ouder van twee jonge kids (nu 2 en 4) vind ik dit eigenlijk wel een goede ontwikkeling. Tegen de tijd dat zij een telefoon krijgen wil ik vooral kunnen sturen op met wie ze contact hebben en wie hen kan benaderen, zonder dat ik per se hun gesprekken hoef te lezen. Voor jongere kinderen lijkt het mij wel nuttig maar voor tieners waarschijnlijk vooral symbolisch toch?
Ik heb ondertussen zoons van bijna 40.
Toen de eerste mobieltjes betaalbaar werden wilden zij er ook een toen ze rond de 14 waren. Handig en veilig zeiden ze want dan waren ze altijd bereikbaar voor ons.
Nou vergeet het maar, geen bereik, accu leeg en meer van die dingen als we ze niet te pakken kregen als ze weer eens te laat thuis kwamen.
Ze en hun vriendjes zijn heel creatief. :-)
Gewoon uit nieuwsgierigheid, wanneer ben je van plan ze een telefoon te geven?

Ik ben persoonlijk van plan (mocht uberhaupt een smartphone en zoiets als whatsapp nog relevant zijn), ze pas na 12 een telefoon/smartphone/.. te geven. En ook alleen als ze zelf het nut/lol ervan inzien. Compleet los van wat de maatschappij als normaal beschouwd.
Ik heb een zoon van 10 die op voetbal zit enz. Het is juist heel prettig dat hij een telefoon heeft voor ons beiden. 12 jaar is in de huidige maatschappij wel echt oud hoor.
Een apparaat om mee te bellen is erg handig. Dat zijn we ook steeds meer gewend van elkaar.

Maar een smartphone is veel meer dan dat. Je kan er op Social Media me, oneindig YouTube filmpjes kijken of gamen, je kan makkelijk afgeleid en verslaafd raken. Dat wil je liever niet.

Er zijn ook apparaten waarmee je contact kan hebben wat geen, denk aan een smartwacht á la One2track waarmee je eigenlijk alleen kan bellen. Of een dumbphone á la Nokia 3310? Waarmee je enkel kan bellen. En Snake kan doen :Y)

En dan is er nog de vraag: moeten we echt zoveel in contact staan met onze kinderen?
Dat kun je met ouderlijk toezicht allemaal dichtzetten / aanpassen naar wens. We hebben altijd schermtijd gehad en alleen goedgekeurde websites toegestaan. Social media ben ik sowieso tegenstander van en hou ik ze zoveel mogelijk buiten. Youtube/Gamen doet alles en iedereen tegenwoordig dus daar heb ik me aan overgegeven (op schermtijden na).

Het gaat niet zozeer om constant in contact staan met ze. Het gaat er meer om dat als je kind na voetbal niet op tijd thuis komt je ff kan bellen waar hij/zij blijft. Of als er onderweg iets voorvalt hij/zij contact met je kan opnemen.
Dat ouderlijk toezicht vind ik heel moeilijk om in te stellen, omdat youtube juist wil dat ze rommel kijken. Die volwassen gamers hebben bv 10 kanalen met dezelfde rommel. Sluit je iets af dan vindt het kind zelf weer een alternatief. Met game websites hetzelfde. De ipad helemaal het huis uit blijft dan als optie over.
Voor Youtube is het inderdaad lastig. Daarom tot een bepaalde leeftijd gewoon Youtube Kids. Daarna wordt het inderdaad wat lastiger, dat bespreken we met de kinderen en bepaalde Youtubers (Dutchtuber is er bijvoorbeeld zoeen) zijn hier uit den boze. Dylan Haegens bijvoorbeeld vinden we wel weer leuk.

Het is en blijft lastig. Je kan ook niet 100% alles verbieden. Fortnite was bijvoorbeeld een tijd een hele hype. Ik ben fel tegenstander van Battlepasses (en Fortnite an sich) en alles wat inspeelt op FOMO om het voor elkaar te krijgen kinderen en ouders zoveel mogelijk geld los te frutselen. Toch heb ik ze een poosje mee laten doen.

Heb ook dat wel weer in een "les" veranderd door het ze te laten betalen van zakgeld. Wil je dan vervolgens iets anders van je geld? Jammer, uitgegeven aan iets niet tastbaars. De oudste vindt het nu ook zonde van zijn geld en spaart liever door voor een Lego set.
In de vorige eeuw was roken onder kinderen ook heel normaal in de maatschappij.

De reden dat ik dat schrijf is niet om je belachelijk te maken, maar om duidelijk te maken dat de maatschappij niet altijd weet wat goed is voor kinderen.

Ik las in je andere reactie dat je allerlei ouderlijk toezicht-opties gebruikt, en dat vind ik heel verantwoord, maar hoe weet je zeker dat je kind niet op social media zit via zijn smartphone?
Mijn kinderen (inmiddels 23 en 21) kregen bij het naar de middelbare school gaan een mobiele telefoon, oftewel met 12 jaar. Zij behoorden toen tot de laatsten in de klas die nog geen telefoon hadden. Volgens mijn jongste broer is die leeftijd inmiddels 2 jaar opgeschoven naar 10. Ik snap je, en heb het zelf ook zo lang mogelijk uitgesteld, maar ik vraag mij af of 12 nog wenselijk is.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.