G.Skill betaalt 2,4 miljoen dollar vanwege 'misleidende' claims snelheid ram

G.Skill schikt in de Verenigde Staten een rechtszaak voor een bedrag van 2,4 miljoen dollar. Het bedrijf zou de onjuiste indruk hebben gewekt dat de vermelde snelheid van DDR4- en DDR5-geheugen direct haalbaar is en geen extra instellingen vereist. Bij een schikking geeft het bedrijf geen schuld toe.

G.Skill DDR5-geheugen cas 26Klanten uit de VS die tussen januari 2018 en januari 2026 DDR4- of DDR5-geheugen van G.Skill hebben gekocht, kunnen aanspraak maken op een deel van het schikkingsbedrag. Specifiek gaat het om DDR4-geheugen met vermelde transfersnelheden van 2133 megatransfers per seconde of meer, of DDR5-geheugen met vermelde snelheden van 4800MT/s of meer.

Pas na overklokken, niet out of the box

De aanklagers betwisten niet dat het geheugen van G.Skill de vermelde snelheden kan behalen. Het probleem zou zijn dat dit niet out of the box zo is. Gebruikers moeten daarvoor eerst via het bios een overklokprofiel inschakelen.

Het overklokken van geheugen is tegenwoordig gestandaardiseerd. AMD en Intel hebben respectievelijk EXPO en XMP om geheugen gemakkelijk over te klokken. Pas dan behaalt het geheugen de geadverteerde snelheden en dat zou volgens de aanklagers niet duidelijk genoeg zijn. Eerder schikte Corsair al bij een vergelijkbare aanklacht.

Is het terecht dat G.Skill miljoenen moet betalen?

Tomas Hochstenbach
Tomas Hochstenbach
Redacteur componenten

Tomas: "Nee, dat G.Skill en eerder Corsair hiervoor worden aangeklaagd is bizar, en een prachtig voorbeeld van de uit de hand gelopen claimcultuur in de VS.

Individuele geheugenfabrikanten kunnen namelijk niets doen aan het proces van het installeren en overklokken van geheugen. De snelheid op de verpakking of in de productnaam geeft aan op welke snelheid de module gegarandeerd kan draaien.

Dat wil niet zeggen dat bedrijven het niet duidelijker zouden moeten maken. Veel mensen zullen niet weten dat ze XMP/EXPO moeten activeren en zullen hun geheugen dus op een te lage snelheid draaien. Het zijn echter eerder de cpu- en moederbordfabrikanten die daar iets aan kunnen doen, bijvoorbeeld met een pop-up in het bios als je de eerste keer opstart. Het wordt er immers niet duidelijker op als al het geheugen straks 'DDR5-4800' heet en je uit andere toevoegingen moet halen wat de échte bedoelde snelheid van een geheugenkit is."

Door Yannick Spinner

Redacteur

11-02-2026 • 15:16

48

Submitter: HugoBoss1985

Reacties (48)

Sorteer op:

Weergave:

Belachelijk dit. Al zolang als ik me kan heugen bepaalt de geheugencontroller/chipset/cpu de snelheid van het geheugen per default. En dit kun je altijd instellen. Tegenwoordig is het heel handig, met profielen die op de sticks staan, vroeger was dat soms nog wat meer moeite om in te stellen.

Mensen die daarover klagen mogen toch echt wel even 3 tellen in de handleiding kijken hoe het product werkt dat je gekocht hebt.
Als het XMP/DOCP Certified is, moet het zonder extra gerotzooi werken met de snelheiden die op de verpakking staan.
Heel goed dat ze aangepakt worden, moet met alle geheugenfabrikanten gebeuren.

[Reactie gewijzigd door RadYeon op 11 februari 2026 15:29]

Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @RadYeon11 februari 2026 15:31
moet het zonder extra gerotzooi werken met de snelheiden die op de verpakking staan.
En dat doet het ook zodra je het juiste profiel selecteert. Dat kan je geen "extra gerotzooi" noemen.
Als je los geheugen koopt zouden ze eerst een diploma moeten vragen dat je je veters kunt strikken is mijn mening.
Made my day :)

Ik heb altijd al geroepen dat er een verplicht computervaardigheidsbewijs moet zijn, net zoals een rijvaardigheidsbewijs. Een minimale vaardigheid om een complex apparaat veilig voor jezelf en anderen te kunnen bedienen en gebruiken lijkt mij geen overbodige luxe.

Dit is natuurlijk een lawsuit van niks. Heel bewust uitgelokt omdat er ergens een woordje mistte.
Dat kan in de VS.
McDonalds die aangeklaagd wordt omdat de koffie of de kipnuggets heet zijn.

Aan de andere kant; ik heb ook een setje G.Skill uit de VS besteld, ik ga toch eens kijken of ik ook in aanmerking kom.

Ik vraag mij al tijden af waarom dat geheugen zo traag is. (/sarcasme)
waarom? Het gaat hier om mensen die zelf een PC in elkaar zetten. Winkels die dat doen weten hoe het moet. Als je zelf iets bouwt moet je even lezen hoe dat moet.
Gaat dit echt over activeren van XMP/EXPO? kan me dat bijna niet voorstellen. Ieder filmpje op youtube meldt dit en laat zien hoe dat moet. Als er een kloksnelheid van 6000 beloofd wordt en die wordt structureel niet gehaald, is dat wat anders.
Maar daar gaat het niet om, vooral in de VS is het een sport om dit soort claims in te dienen om er zo zonder teveel moeite geld aan te verdienen.

Denk maar aan de claims tegen Starbucks van mensen die "niet wisten dat de koffie heet was" en zich eraan hebben "verbrand". Tuurlijk weten die mensen wel dat koffie heet is die net uit het apparaat komt. Maar het is makkelijk geld verdienen.

[edit] nee, ik heb het niet over die ene zaak waarbij de klacht WEL terecht was, ik heb het over al die onzin claims die ervoor zorgen dat fabrikanten waarschuwingen moeten opnemen in handleidingen zoals dat ze de inhoud van een autoaccu niet mogen opdrinken. Dat je wasmiddelpods niet moet opeten. Enz.

Die zetten fabrikanten in hun handleidingen om claims te voorkomen.

[Reactie gewijzigd door mvds op 11 februari 2026 17:26]

Denk maar aan de claims tegen Starbucks van mensen die "niet wisten dat de koffie heet was" en zich eraan hebben "verbrand".
Ik hoor dit soort verhalen wel vaker. Ik weet niet welke claims u bedoelt, maar ik moet dan denken aan Wikipedia: Liebeck v. McDonald's Restaurants bij McDonald's, niet Starbucks. Hierbij heeft een toen 79e jarige vrouw derdegraads brandwonden gekregen aan koffie die rond de 80 °C was. Dit lijkt mij niet een geval van makkelijk geld verdienen, terwijl dit bij de media wel zo werd behandeld.
Mevrouw haar private delen waren aan elkaar gesmolten omdat de koffie onnoodzakelijk brandend heet was en het deksel te lastig los liet. McDonalds was zich hiervan bewust en had meerdere klachten ontvangen en niks mee gedaan. Ze had oorspronkelijk alleen haar medische onkosten geëist.
Ik blijf dit de mooiste te vinden wat precies die claimcultuur laat zien van amerika: Brand wond door kipnugget. Deze blijft mij wel bij en blijft mij verbazen.
Toen ik dit indertijd las viel mijn b.. mond echt open.
Je bedoelt de hot coffee zaak? Dat was McDonalds, niet Starbucks, en kijk even naar de details graag: YouTube: The Truth About the McDonald's Coffee Lawsuit | Adam Ruins Everything

De vrouw die McDonalds aanklaagde had derdegraads brandwonden, dat krijg je niet van normale vers gezette koffie.

De vrouw wilde enkel dat McDonalds de medische kosten zou betalen, maar de jury besliste anders. Door de juridische procedure was McDonalds verplicht alle relevante documenten inzichtelijk te maken, waaruit bleek dat er al tientallen vergelijkbare slachtoffers gevallen waren, en McDonalds wist wat de oplossing was: simpelweg de machines anders afstellen zodat de koffie kouder was dan de 88 graden die toen standaard was. McDonalds wist van dit risico en koos ervoor niet te handelen: DAT is de kern van deze zaak.

De jury besliste dat McDonalds vanwege deze nalatigheid niet enkel de medische kosten moest vergoeden, maar ook nog een extra schadevergoeding als punitive damage: dat kennen we hier niet, maar dat is een extra bedrag gebaseerd op de omzet van het bedrijf, om te zorgen dat bedrijven zich ook echt aan eeb uitspraak houden. Het gekozen bedrag was de dagomzet die McDonalds uit koffie haalt.

Het is dus niet zo dat iemand een snoof plan smeedde en bedacht McDonalds aan te klagen omdat koffie nu eenmaal heet is, het is een echt slachtoffer dat wonder boven wonder won van de Goliath die McDonalds is.

[Reactie gewijzigd door kiang op 11 februari 2026 16:49]

De VS heeft een totaal ander principe van rechtsysteem dan wij, daar hebben ze het principe van iedereen mag doen wat hij wilt maar als we je voor de rechtbank moeten brengen dan hangen we je publiekelijk aan de schandpaal. Het is dus een heel reactief rechtsysteem.

Als we naar ons systeem kijken dan is dat net heel proactief, consument moet preventief beschermd worden, werknemer moet preventief beschermd worden waarbij niet enkel juridisch hier zo naar gekeken word, ook in wetten zie je dat hard terug. Heel belangerijk om te beseffen, dit is vrij uniek in de wereld.

Om het met een simpel voorbeeld te illustreren,

Hier gaan we preventief overal een pin code op bank kaarten zetten. Als jij pin 1111 op je kaart zet en het nog op een papiertje erbij zet waarbij iemand anders je kaart leeg haalt (verloren/gestolen) dan vind iedereen hier dat je dom geweest bent.

In de US gebruiken ze voor dagdsgelijkse transacties geen pin codes, ook niet op credit cards. De maatschappij daar moet er niet van weten want dat vinden ze een beparking van hun vrijheid. Stel je vind zo een kaart op straat, blanco strafblad en je betaald 100 dollar ermee:

- ze gaan je heel actief opsporen
- in dit geval moet je niet naar de cel maar je zal wel een dikke boete krijgen met wat gemeenschapswerk
- strafblad, levenslang en voor iedereen opvraagbaar met een background check
- heel moeilijk om nog een bank account te openen of een krediet te krijgen, levenslang
- heel veel sectoren / jobs weigeren je omdat je fraud op je record hebt staan, levenslang
- huren op de normale markt word geweigerd want je hebt fraud op je record staan, levenslang

Nogmaals, je hebt een kaart gevonden op straat en er gewoon 100 dollar mee betaald, niet oke maar hier zou dat een stevige preek zijn, werkstraf en opschorting. In de US ben je levenslang een crimineel voor iedereen in de maatschappij.

De US heeft dat ook nodig om zijn samenleving te laten draaien, de angst voor law/justice moet dusdanig hoog zijn dat ze kunnen wegkomen met vrijheid en zo weinig mogelijk inmenging van de overheid.

In de praktijk wilt dit wel zeggen dat ze daar het meest aantal gevangenen hebben tov inwoners alsook dat bedrijven met voldoende juridische middelen boven de wet zweven. Maar als er dan toch is een bedrijf voor iets veroordeeld is dan moeten ze extreem zwaar gestraft worden als voorbeeld voor de rest.
,,,en bijna al die Amerikanen mogen zomaar Europa in zonder gedoe.
Ben jij eens gearresteerd (met of zonder strafblad) dan kom je Noord-Amerika niet in.

Het is eigenlijk triest dat je voor het leven gebrand bent (wanneer je geen geld hebt).
Wat jij zegt, de meeste gevangenen per capita, en dat is ook logisch want eenmaal in die molen kom je er nooit meer uit.

Straffen is één ding, maar iedereen moet een nieuwe kans krijgen en met een schone lei kunnen beginnen wanneer de straf is uitgediend. Er is, ook binnen Europa, te veel onderscheid tussen wie wel en wie niet opnieuw mag beginnen.

Ohja... G.Skill... niks mis mee :D
Ik begrijp het niet helemaal. Wil dit zeggen dat als je uitvoering: Kingston Fury Beast KF560C30BBEK2-32 koopt, en dit in je pc klikt, dit niet standaard op 6.000MT/s draait?
Dat ligt aan je geheugencontroller, maar hoogstwaarschijnlijk doet die dat standaard niet.
Ik vind dat om eerlijk te zijn dan wel kwalijk. Ik heb 14 jaar geleden mjin eerste pc zelf gebouwd en hierna vaak herbouwd, maar ik wist hier niet van. Ik heb misschien dan niet voldoende onderzoek gedaan, maar waarom zou ik? Mijn CPU en GPU hebben wel de kloksnelheid die op de verpakking en tweakers staat zonder dat ik iets moet doen (even los van throttling of idle e.d.)


Op Tweakers staat ook MT/s in de specs, niet maximale MT/s. Waarom zou iemand er dan vanuit moeten gaan dat er eerst iets moet gebeuren voordat de snelheid op de verpakking wordt behaald? Ik verwacht dat er echt veel mensen zijn die dit gewoon niet weten. Niet iedereen is een tweaker.

Ik zeg hiermee niet dat de claim terecht is en de verantwoordelijkheid bij de geheugenmakers ligt, maar ik vind het ook niet echt transparant.
Het lijkt me toch dat als je je eigen PC in elkaar zet, dat je even in de bios kijkt of alles is ingesteld. Dat lijkt me toch echt wel onder de basishandelingen vallen als je iets in elkaar zet.

Als je iets niet weet is dat natuurlijk niet erg, maar als je niet de moeite neemt om even de handleiding van het spul door te bladeren, dan maak je jezelf er ook wel erg gemakkelijk vanaf, en moet je imho niet heel raar opkijken als je niet het maximale uit je systeem haalt.
Tja misschien is dat zo en ik kan mij daar deels in vinden, maar in mijn vriendengroep heeft iedereen een zelf gebouwde pc en niemand doet dit. Onderdelen in elkaar, windows er op en het werkt. Niemand van hen rommelt in de Bios. Misschien ligt dat aan mijn bubbel of aan die van jou.


Ik vind het maximale uit je systeem halen ook iets anders dan vanuit de doos niet de snelheid halen die er op staat.


Anyways, misschien agree to disagree.
Om alle power uit je CPU te krijgen moet je (in windows) wel degelijk aanpassingen doen. Dus idle/boost kun je niet zomaar los zien.

Je pci-ssd werkt ook niet maximaal als je m in het verkeerde slot steekt. Je usb-stick ook niet. 10G networking werkt alleen in een 10G poort met snelle controller. Als je wel op de snelheid van geheugen kunt letten maar vervolgens het niet kunt instellen kan je dat de fabrikant niet aanrekenen.
Volgens mij is het (inderdaad) nog nooit geweest dat geheugen out-of-the-box op z'n snelst draait toch?
Meen mij te herinneren dat ik ook in de tijd ver voor XMP de timings handmatig aan het goed zetten was in m'n BIOS.
Maargoed, voortaan de geheugenverkopers dus maar een dikke "*" naast de geadverteerde snelheden.
XMP/DOCP hadden nooit in de huidige vorm mogen bestaan, met kloks en timings die bij 1% van de setups stabiel blijven werken voor de snellere kits, en/of torenhoge voltages buiten spec van de MB/CPU makers en extra tweaks vragen.

Of het werkt door geheugenprofiel te laden en op F10 te drukken, of niet - dat is precies wat XMP moet doen, juist geen gerotzooi met handmatig overklokken.
Dit geldt voor alle fabrikanten die dat soort geheugens aanbieden.

[Reactie gewijzigd door RadYeon op 11 februari 2026 15:26]

Ik vind het wel een interessante kwestie. Autofabrikanten adverteren ook met maximumsnelheden die in de praktijk op de openbare weg niet (veilig) behaald gaan worden. Wat is er anders aan adverteren met maximale geheugensnelheid?
Mensen gebruiken geheugen niet om met maximale snelheid over de autobahn te knallen? :P

Interessant is het zeker, het geheugen haalt de snelheid wel alleen zul je er iets voor moeten doen. Hier zul je wel even de Tweakersbril af moeten zetten en denken als een doorsnee gebruiker. De doorsnee gebruiker koopt iets op basis van specs, propt het in een computer en gaan met die banaan.

Dat gaan met die banaan is hier niet aan de orde omdat als je niet oplet je de geadverteerde snelheid niet haalt. Ik vind het ook wel misleidend.

Over de vergelijking met een auto. Over het algemeen kun je de geadverteerde snelheid prima halen al moeten daar soms de condities naar zijn en je zult geduld moeten hebben omdat de laatste kilometers in snelheid omhoog een langzame aangelegenheid is. :+

Als G.Skill het duidelijk op de verpakking had gezet dan had er waarschijnlijk geen haan naar gekraaid.
Mensen bouwen geen pcs die kopen er een bij de Mediamarkt. De doelgroep voor dit soort geheugen is zeer beperkt en wat mij betreft mag je geen pcs meer bouwen als je niet de moeite neemt de handleiding te lezen. Maar ook dat is maar een mening. Inde usa kom je er mee weg en krijg je geld. Hier in NL op Tweakers wordt je uitgelachen :+
Fair enough. Toch, om het te kunnen lezen moet ik het wel eerst kopen. :P
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @bazs200011 februari 2026 17:46
Nee hoor, De specs en andere info zijn gewoon online te vinden en staan vaak ook op de verpakking.
Ja schandalig dat iets wat letterlijk Direct OverClocking Profile heet een overclock mogelijk maakt! Straks ga je nog zeggen dat mensen moeten lezen en snappen waar ze mee bezig zijn, belachelijk!

DOCP is prima en ik ben er erg blij mee, scheelt me een hoop gedoe qua settings instellen. De fabrikant verkoopt de set ook die op die snelheid kan werken, of de rest van je hardware er mee overweg kan is je eigen verantwoordelijkheid.
Die 1% die je noemt is ook volledig uit de lucht gegrepen, ja misschien geld dat voor 8000Mhz setjes maar als je iets als 5600Mhz of 6000Mhz pakt dan werkt dat echt wel op meer dan 1% van de systemen. Zeker als je gewoon een set pakt die op de QLV lijst van je moederbord maker staat.
had ook met onstabiel sticks te maken g skill ddr4 ripjaws v 16 gb heb nu 64 gb variant en gekeken staat die op qvl lijst van de fabriekant en van asus zelf moederbort en nu geen problemen i9 12900k asus z690 prime


maar die snelheden moet jhe zelf aan zetten beetje misleidend denkt komen standaart met deze sticks
Ik had XMP profiel 1 en 2 staan als ik naar de BIOS ging bij m'n X370 bordje, maar eerlijk heb destijds dat G.skill geheugen nooit stabiel kunnen krijgen.
Waren altijd spellen waarbij er een BSOD optrad, heb nu een setje value RAM van Corsair (snelheid bij X3D is iets minder spannend) en nooit meer een probleem gehad op zowel m'n X370 bordje als m'n huidige B550 bordje.
Klinkt een beetje als Toyota aanklagen omdat er 180 op de snelheidsmeter staat maar 100 op die rood-witte bordjes langs de snelweg :+
Bizarre claim.
Op mijn snelheidsmeter staat 220km/h. Maar zonder verdere tuning gaat mijn auto nooit die 220km/h halen.
Het is een snelheidsmeter, geen snelheidsbelofte.
Ik zou een rechtszaak aanspannen! :Y)
Helemaal geen bizare claim


Is gewoon zeer misleidend hadden ze gewoon moeten aanpassen zelf ook die geheugen sticks
denkt gewoon dat je 3600 koopt dat ie zo zo uit de verpakking op 3600 draaid helemaal niet gewoon de standaart snelheid bij mij is dat 2666 kan 3600 deze draait stabeil maar ook sticks gehad zelfde rip jaws 16 gb 3600 2133 waren totaal niet stabiel op 3600 blijkt past niet bij de z690 asus toen bij een game zaak komplete pc nog erger dat ie niet niet stabiel was in gaming zelf uit gezocht dat geheugen op qlv lijst moet staan van je moederbord en ram fabriek ik koop 3600 sticks o die draaid ze standaart op 3600 als je nu 2133 stick koopt dan draaid die wel op 2133 zonder xmp met ddr 5 net zo 6000 draaid gewoon op 4800 beetje misleidend moeten eigenlijk ook gecompenseert worden . Beter van dit is de standaart snelheid na xmp of wat anders deze sneilheid
Is gewoon zeer misleidend hadden ze gewoon moeten aanpassen zelf ook die geheugen sticks
denkt gewoon dat je 3600 koopt dat ie zo zo uit de verpakking op 3600 draaid
Als je al denkt dat je dat moet claimen, dan moet je die claim neerleggen bij de CPU fabrikant. Die levert immers de ingebakken geheugencontroller die besluit het geheugen aan te sturen op een bepaalde snelheid.
Er is weinig misleidends aan. Als jij een auto koopt die 200KM/u kan, maar je rijdt alleen op landweggetjes, dan is het logisch dat je de max niet haalt.
Een beetje gezond verstand gebruiken zou geen kwaad kunnen, in plaats van een claim in te dienen. Als het echt niet werkt na een fatsoenlijke instelling, dan heb je zeker een punt. Maar anders is het gewoon gezeik.
Je vergelijkt mensen die in 99% van de gevallen een theorie/praktijkexamen hebben gehad, met voornamelijk digibeten. Dan mag je van die eerste verwachten dat ze het verschil wel snappen tussen de snelheid van je auto en die je mag rijden en van die 2de hoef je geen kennis over computers te verwachten...

Daarnaast wordt een auto verkocht met een topsnelheid waar RAM (niet de auto) wordt verkocht met een bepaalde snelheid. Daar zit toch wel een verschil in communicatie.

Als ze op de doos/reclame niet zeggen 6000MT/s maar tot 6000MT/s was het al niet meer misleidend...

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 11 februari 2026 16:09]

Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @watercoolertje11 februari 2026 17:49
Maar het is vaak niet 'tot'. Met handmatige aanpassingen / instellingen lopen diverse sets behoorlijk sneller.
Dit is inderdaad wel weer een heel sneu voorbeeld hoe de claimcultuur in de V.S. is doorgeslagen. Je kan er misschien iets van vinden dat de geadverteerde snelheid niet meteen out-of-the-box werkt maar dat je het eerst aan moet vinken, want ooit was dit niet standaard (DDR1,2,3) en had je er geen omkijken naar, maar het is natuurlijk bizar overtrokken om hiervoor een claim te gaan leggen.

Ten eerste zijn ze bij de verkeerde partij want zij leveren geheugen op die snelheid, feitelijk zijn het de moederbordfabrikanten / intel / amd die het bios / de cpu zo instellen dat die bios setting handmatig aanpassen noodzakelijk is.

Ten tweede is dit echt al jaren een industriestandaard, iedereen die hier geen idee van heeft en dit zelf vergeet moet zichzelf echt even achter de oren krabben. Het is alsof je Apple of Google aanklaagt dat je zelf eerst WhatsApp moet installeren voordat je whatsapp berichten kan sturen. Ja, je moet even een handeling doen, maar die handeling weet iedereen die zich een beetje normaal inleest.

En dan weer helemaal bizar dat er dus mensen zijn die ongetwijfeld honderden of duizenden euro's krijgen nu in deze massaclaim als tegemoetkoming. Totaal overtrokken compensatie voor leed dat je niet hebt gehad (je bent zelf gewoon lui als je dit niet weet).
Het is hetzelfde als autobanden met een snelheidsindex Y onder je Fiat Panda leggen en dan klagen dat ie geen 300 km/uur rijd.

Voor iedereen met een beetje gezond verstand is duidelijk dat dit een bizarre claim is.
Tsja. Dit is wel een dingetje hoor. XMP is echt wel een raar geval wat zeker in het begin een setting was die veel mensen vergaten.


Het ding is alleen dat DDR5-6000 wel gewoon binnen JEDEC is waar je met DDR4-3200 stopt. DDR4-3600 was echter niet heel vreemd ook aan het begin al, maar dat is dus buiten JEDEC en dus niet standaard. Het is best wel raar dat je dus XMP moest aanzetten om DDR5-6000 te kunnen gebruiken, want XMP aan is technisch gezien wel overclocken en kan dus wel degelijk garantieclaims in de weg zitten. Terwijl er dus niks buiten specs wordt gedraaid.


Terechte claim dan dus dat men hier niet duidelijk over was. Mensen die met DDR4 XMP wel kenden en gewend waren zaten nu dus wel raar te kijken dat het met een JEDEC compliant reep tóch noodzakelijk was.
Zelf woon ik in de VS en besloot gisteren hier al gebruik van te maken. Heb totaal 3 setjes van G.Skill en heb ook de bonnen. Jammer dat er zoveel aandacht op de zaak is, dan merken meer mensen zich aan.

Helaas kun je bij dit soort zaken ook zonder bon een claim indienen (krijgt dan veel minder). Daar wordt veel misbruik van gemaakt, omdat de pakkans erg klein is.
Dit is toch echt te bizar voor woorden. Worden straks ook alle monitorfabrikanten aangeklaagd? Die adverteren ook altijd met de maximaal haalbare refresh rate, maar in de praktijk moet je vaak zelf nog instellingen aanpassen op de monitor of in Windows. Daarnaast moet je vaak DisplayPort gebruiken in plaats van HDMI om de hogere Hz überhaupt te kunnen halen.
offtopic:
Ik spreek uit eigen ervaring: ik dacht lekker gewoon een HDMI-kabel te gebruiken die ik nog had liggen voor mijn pc, maar op mijn 1440p 240Hz-monitor bleek de HDMI-poort slechts 2.0 te ondersteunen. Het resultaat? Ik haalde “maar” 144Hz in plaats van de beloofde 240Hz. Het laat wel zien dat het behalen van specificaties vaak afhankelijk is van allerlei randvoorwaarden die niet altijd duidelijk gecommuniceerd worden.
Grappig... Ik heb het omgekeerde probleem met mn 4k 144Hz scherm op windows 11... Ik wil um eigenlijk op 120Hz draaien (vanwege video) maar wat ik ook doe hij blijft terugvallen op 144Hz na een reboot of standby.
Ben het er wel mee eens dat het er theoretisch gezien op moet staan. Maar ik denk niet dat hier een kwade gedachte achter zat. Het was gewoon 'standaard'. Voor de gamers/technische mensen en de fabrikanten ook.

Maar boete ervoor? Nee.
Ik dacht aan de titel te zien dat het zou gaan om geheugen dat je ook helemaal niet op die beloofde snelheid kunt krijgen, ook al rommel je met de instellingen in de bios. Maar het is iets simpeler. Ook geen verrassing als je kijkt wie ze het Witte Huis in hebben gestemd :+

Ik had dus zo'n setje dat zogenaamd met XMP profiel weetikveel heul snel zou zijn. Nou, mooi naks. Wilde gewoon niet starten met dat profiel. Nog even met de hand geprobeerd door een paar instellingen die ik zo links en rechts had gezien, maar het was gewoon niet sneller te krijgen. Jammer dan. Ik heb ook weer geen zin om daar uren en uren mee bezig te zijn. Die tijd heb ik gehad.

Ondertussen heb ik die PC alweer verkocht en een Mac Mini gekocht. Hoef ik in ieder geval niet meer met RAM spelen.
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @mphilipp11 februari 2026 17:55
Dat hoeft dan weer niet perse aan de memory module te liggen. Stond het artikel bv op de QVL van de moederbord fabrikant? Wanneer je af wat samenstelt en daarbij zoals bijna iedereen de slaanwijzigingen van de fabrikant negeert loop je kans tegen compatibiliteitsproblemen aan te lopen. Het hoeft niet maar kan wel. Niet alle moederborden / CPUs en memory modules zijn even goed compatible met elkaar.
Geen idee of het op een lijst stond. En ik weet wel dat het aan allerlei factoren kan liggen, maar uiteindelijk heb ik mijn doel bereikt door dat ding te verkopen en een Mac Mini te kopen. Ik wilde meer performance, en die heb ik nu... :+

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn