Intels nieuwe Nova Lake-S-desktopchips zouden een grote sprong vooruit maken met het prestatieniveau van de ingebouwde npu voor AI-taken. Deze Core Ultra Series 4-chips zouden 74Tops halen, wat ruim vijf keer zoveel is als de 13Tops van Arrow Lake-S en de refresh daarvan.
Intel zou met de Core Ultra Series 4 dan ruim voorbij de minimale vereisten komen die Microsoft stelt voor zogeheten Copilot+-pc's. De aankomende nieuwe Nova Lake-S-chips hebben een ingebouwde npu (neural processing unit) die volgens een gerucht maximaal 74Tops (tera operations per second) halen. Microsoft stelt voor Copilot+ een minimum van 40 Tops.
Nova Lake-S is niet Intels eerste chip die deze grens passeert, meldt TechPowerUp, maar wel de eerste voor desktopcomputers. De Lunar Lake-chips die Intel biedt voor laptops halen met hun npu 48Tops. Daarmee maakte de chipmaker in 2024 al een flinke sprong: de npu voor AI was toen vier keer zo snel. De huidige desktopchips van Intel, Arrow Lake-S en de aankomende Arrow Lake-S Refresh, hebben een oudere npu-generatie, die nog stamt van de Meteor Lake-chips. De Arrow-Lake-chips halen daarmee slechts 13Tops.
De nieuwe, krachtigere Core Ultra Series 4 zou tegen het einde van dit jaar pas op de markt komen.