SEGA-medeoprichter en arcadegamepionier David Rosen is overleden

De medeoprichter van SEGA David Rosen is op eerste kerstdag 2025 op 95-jarige leeftijd overleden, aldus RePlay Magazine. De Amerikaan werd zeer invloedrijk voor de wereldwijde arcadegameindustrie door met zijn Japanse bedrijf entertainment uit de Verenigde Staten te importeren naar Japan.

David Rosen (bron: American Amusement Machine Association)
Bron: American Amusement Machine Association

Rosen was kort na de Tweede Wereldoorlog gestationeerd in Japan en stichtte daar in 1954 het bedrijf Rosen Enterprises. Dat bedrijf exporteerde in eerste instantie Japanse kunst naar de Verenigde Staten. Vanaf 1957 ging het bedrijf zich op fysieke spelkasten richten; dat werd de basis voor het succes van wat later SEGA Entertainment zou gaan heten.

In 1965 fuseerde Rosen Enterprises met Nihon Goraku Bussan, een ander in Japan opererend bedrijf dat door Amerikanen werd gesticht. Daarmee ontstond de merknaam SEGA, een afkorting van Service Games Japan.

De eerste 'game' van Rosen was het elektromechanische spel Periscope. Het arcadespel werd een groot succes en wordt als een van de eerste succesvolle arcadegames gezien. In de jaren daarop bracht het bedrijf onder leiding van Rosen tientallen arcadekasten op de markt.

Rosen richtte zich in de late jaren '70 met SEGA op videogames in arcadehallen, maar ook in de woonkamer. Daar moest het bedrijf concurreren met Atari en Nintendo. Dat lukte in de eerste jaren niet, totdat in 1985 de Sega Master System op de markt kwam. Ook de Mega Drive, de bestverkochte console van Sega, bekend als Genesis in de VS, wist in 1988 succes te vinden. Dat kwam onder meer door de populariteit van het personage Sonic the Hedgehog. Vanaf 1984 had Rosen de leiding over SEGA of America en had hij tot 1996 verschillende rollen bij het bedrijf. In dat jaar ging hij met pensioen.

Door Yannick Spinner

Redacteur

06-01-2026 • 16:04

10

Submitter: qbig1970

Reacties (10)

Sorteer op:

Weergave:

RIP. Ze hadden door moeten gaan met de SEGA hardware-tak. Volgens mij was dat opheffen nooit nodig geweest. De consoles waren goed genoeg voor competitie. Minder focus op snelle action-games was misschien een goed idee geweest. Dat wordt een beetje eenzijdig na een paar jaar console-verkoop...
Op de mislukking om een Sonic-spel voor de Saturn te maken na, waren de spellen zeker niet het probleem; Microsoft en Sony hebben een slechter repertoire. Het probleem was dat Sega of America een hekel aan de Saturn had. Hierom hebben ze de 32X gemaakt, werd de Saturn te vroeg gediscontinued, de Dreamcast te vroeg uitgebracht, en besloten de meeste mensen maar te wachten op de PS2 en GameCube, terwijl de paar mensen die wel een Dreamcast hadden, alle spellen konden pirateren vanwege het gebrek aan beveiliging/DRM.

Als de 32X niet bestond, de Saturn 5 jaar ondersteund was in plaats van 3, en de Dreamcast daarna pas uitgebracht werd met meer kracht, een goed ontworpen controller, enigzins effectieve DRM, en misschien een DVD-speler, dan had SEGA het kunnen redden.
De Dreamcast had een goede DRM, was het niet voor goedkope karaoke cds die dezelfde DRM hadden en makkelijk te vinden. Wat de Dreamcast echt de nek heeft omgedraaid is het feit dat de PS2 een DVD speler had, en ook nog eens de goedkoopste DVD speler op de markt destijds.
Ik meen me te herinneren dat ook grote 3rd party ontwikkelaars als EA de Dreamcast lieten liggen. Als je die games mist kopen mensen ook de concurrent.
Ik vind die coin up kasten van sega zo mooi.

Ik heb de games vroeger in de arcade hal ook gespeelt en heel erg veel 1942 en 43.

Met een flipperkast duwde ik een gulden in en kon de gehele dag op spelen extra ballen en vrij spellen rolde van de kast af maarja daar was ook de score naar.Ik heb er best een leuke tijd gehad.

Maar echt gokken met de gokkasten mocht ik niet van mijn vader omdat dat echt kansspellen waren waar je echt geld mee kon winnen.gokverslaafd ben ik nooit geweest maar wel leuke herinneringen in die tijd gehad.


Dan had je nog een kast in belgié die ging helemaal mee met de joystick de naam is me ontschoten maar men moest er 20 franc in duwen hetzelfde als een gulden en men had 3 levens. Het spel was helemaal 3 d en die graphics waren up to date het was mooi om te spelen met dat ding en iedereen was ernaar aan het kijken voorl als men al wat langer aan het spelen was.De naam van het spel was space harier ik herinner me het weer.andere spellen moest 75 cent in endeze was de duurste kast wat kosten betrefd.

space harrier was ook van sega zo mooi.

die goeie ouwe tijd.


YouTube: The Holy Grail of Arcade Machines, Sega Space Harrier Deluxe 1985


YouTube: Space Harrier at Free Play Florida.


YouTube: Space Harrier - SEGA GENESIS - CLASSIC ARCADE RAIL SHOOTER!!


rip david rosen.

[Reactie gewijzigd door rjmno1 op 6 januari 2026 19:55]

Ik denk dat de Saturn het nooit echt goed zou hebben gedaan in het westen. 3d graphics was de nieuwe hype en de Saturn kon daar niet goed mee overweg en was blijkbaar nachtmerrie om voor te ontwikkelen.
"en de Dreamcast daarna pas uitgebracht werd met meer kracht, een goed ontworpen controller, enigzins effectieve DRM, en misschien een DVD-speler, dan had SEGA het kunnen redden."

:+ Dat werd feitelijk dus de o.g. xbox, maar die moest het zelfs een tijdje met een dergelijk ontworpen controller.
Na twee mislukte consoles had SEGA maar weinig keus. In een halfjaar hebben ze een verlies van 169 miljoen dollar gerapporteerd.

Je moet je voorstellen hoe dat voelde. SEGA was de race tegen Nintendo al aan het verliezen, en vervolgens komt het mega-bedrijf Sony aan en weet maar liefst tien keer zoveel stuks te verkopen.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 7 januari 2026 11:46]

Kreeg daadwerkelijk flashbacks toen ik de titel las. De beste man was een absolute innovator in zijn werkveld.
RIP

[Reactie gewijzigd door vinkjb op 6 januari 2026 17:40]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn