‘Apple-chiparchitect Srouji ontkent gerucht over vertrek’

Chiparchitect Johny Srouji heeft geen plannen om Apple te verlaten, verklaart hij in een uitgelekte interne memo. De topman spreekt daarmee het gerucht tegen dat hij recent tegen ceo Tim Cook zou hebben gezegd te overwegen om te vertrekken bij Apple.

Srouji schrijft in een memo aan Apple-werknemers dat hij houdt van zijn team en baan bij Apple en niet van plan is binnenkort te vertrekken. Deze interne mededeling van Srouji is in handen van Apple-watcher Mark Gurman bij persbureau Bloomberg.

Deze ontkenning volgt op het gerucht dat de hoofdverantwoordelijke voor Apples zelfontworpen Arm-chips serieus zou overwegen om Apple in de nabije toekomst te verlaten. Gurman hoorde dit van interne bronnen bij Apple en meldde het mogelijke vertrek van de chiparchitect afgelopen weekend. Apple-ceo Tim Cook, die meer topbestuurders ziet vertrekken, zou Srouji meer geld en in de toekomst meer verantwoordelijkheden hebben beloofd, meldt de Apple-watcher nu.

Het belang van Apples eigen chips

De chiparchitect van Apple is verantwoordelijk voor hardwaretechnologie bij het bedrijf en valt direct onder ceo Cook. Srouji trad in 2008 in dienst en had de leiding over de ontwikkeling van de A4-processor. Die Arm-chip voor iPads en iPhones was de eerste zelfontworpen soc van Apple. Na meerdere generaties van die krachtige en energiezuinige chips schakelde Apple voor zijn Mac-computers over op zelfontworpen processors. Srouji belichtte het achterliggende werk voor de eerste generatie van die M-chips bij de onthulling van Apple Silicon in 2020.

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

09-12-2025 • 12:14

25

Submitter: 19JM81

Reacties (25)

Sorteer op:

Weergave:

Het verbaasde me al dat dit op de planning zou staan. Deze man heeft echt Apple op een ander niveau gebracht.

Pas dit jaar is het gelukt voor Qualcomm om in dezelfde ballpark te kunnen spelen als Apple met de SD8 elite Gen 5.

Daarvoor is het altijd pappen en nat houden geweest bij android processoren. Huawei is een keer dichtbij gekomen met de Kirin lijn, maar Apple heeft het 14 generaties vol weten te houden om een significante lead te behouden op power/efficiency.

Dat er aan opvolging gedacht wordt is niet gek (immers zijn we over een paar jaar al weer 20 jaar verder), maar op korte termijn weg zou ik erg raar vinden gezien de grote successen die hij heeft geboekt en de transitie waar men nog midden in zit.
Dat Qualcomm nu in dezelfde 'ballpark' als Apple terecht is gekomen, komt door voormalige Apple medewerkers die hun eigen chipbedrijf, Nuvia, zijn begonnen. Qualcomm heeft dit bedrijf later overgenomen, wat heeft geleid tot mooie concurrentie in performance per watt waarvan wij als gebruikers profiteren.

Srouji speelde een sleutelrol bij de ontwikkeling van Apple’s eerste eigen chip, de A4. De opvatting dat iedere medewerker die Apple nu verlaat automatisch ‘good riddance’ is volgens velen, gaat wat ver. Hij is een belangrijk figuur binnen het bedrijf. Toch heeft Apple in het verleden bewezen dat zulke vertrekken goed kunnen worden opgevangen: mensen als Scott Forstall, Bernard Serlet, Tony Fadell, Jony Ive, Bob Mansfield en helaas ook Steve Jobs, allen met een indrukwekkende staat van dienst, zijn uiteindelijk succesvol vervangen. Echter, Srouji die aanblijft, is goed nieuws voor Apple.

Ik hoop alleen niet dat Apple voortaan elke scheet van Gurman aan het eind van de week zich geroepen voelt het gerucht te moeten ontkrachten.
Om Steve Jobs nou in dit lijstje mee te nemen vind ik misschien wat ver gezocht.
Steve Jobs was een zegen, maar gelijktijdig een vloek.

Steve Jobs heeft Apple uit het slop getrokken en had een goed beeld met hoe een telefoon moest zijn. (Doe het goed of doe het niet, captive schermen zijn door hem groot gemaakt)

Maar de vraag of de koppigheid van Steve Jobs het bedrijf hier later in de weg zou hebben gezeten. Zijn wil was nagenoeg de wet in het bedrijf.
Ik zit mij oprecht af te vragen of iPhones wel zo groot zouden zijn geworden en of de MAX überhaupt zou hebben bestaan. Een telefoon moest volgens Jobs met een hand te bedienen zijn, dus misschien dat we dan nog wel een mini hadden gehad _/-\o_

Ik kan de bron helaas niet meer terugvinden, maar ik heb ooit een interview gelezen van iemand binnen het designteam van Apple die aan gaf hoeveel meer vrijheid ze kregen in hun voorstellen en niet meer bang hoefden te zijn voor complete afbranders voor afwijkende ideeën nadat Jobs zich er niet meer mee bemoeide. (Zonder jobs er op aan te vallen, er werft met veel respect over hem gesproken. Maar hij stond natuurlijk bekend om zijn directe mening)
Hoezo dat dan? Het lijkt mij verre van vergezocht om Steve Jobs in dat rijtje te noemen, zeker als ik de nadruk legt op hun staat van dienst en de adequate vervangingen van de genoemde personen. Steve Jobs werkte nauw samen met de namen die ik noemde. Jobs was hands-on betrokken bij de Apple producten, in tegenstelling tot Tim Cook die het leiderschap over productontwikkeling delegeert. Onder Jobs zijn geweldige producten ontwikkeld, maar velen denken ten onrechte dat hij dat in zijn eentje deed. Hij had zeker flinke vingers in de pap.

Ik vermijd altijd speculaties als ‘hoe zou Steve Jobs het hebben gedaan’; de beste man heeft de aarde al 14 jaar geleden verlaten. Onder hem groeide Apple nog niet tot de reus die het nu is, al plantte hij wel de zaadjes. De ontwikkeling van eigen chips begon zelfs onder zijn supervisie en vormt wellicht Apple’s grootste prestatie na zijn overlijden. Ik heb de biografie over hem door Walter Isaacson gelezen, Jobs was geen makkelijke persoonlijkheid en dat wist hij zelf ook, hij hoort absoluut in dit rijtje thuis.
De opvatting dat iedere medewerker die Apple nu verlaat automatisch ‘good riddance’ is volgens velen, gaat wat ver.
Wat mij betreft ook té ver.

Dat er een en ander moet veranderen staat buiten kijf, maar juist de chip engineering divisie zit op het niveau van de absolute top 1%.

dat zie je inderdaad terug in iets als Nuvia, wat een concurrent als Qualcomm weer een boost geeft. Het is wel zo fair om te zeggen dat dit een lange adem zal blijven voor de consument, want de vruchten hiervan zien we pas over drie-ish jaar. Als men echt de concurrentie aan kan (windows ARM wat volwassener is en Qualcomm die daadwerkelijk lekker hardware bakt) gaan we weer zo’n “titanenstrijd” zien zoals AMD vs Intel. Ik denk oprecht dat Apple dan nog steeds wel een paar stappen voor kan blijven, maar de concurrentie zou het iig wel goed doen.

Momenteel opereren ze bijna volledig in een vacuum.
Dit bericht gaan we bewaren voor in de toekomst ;). Dit soort "interne" berichten zie je zo vaak in het bedrijfsleven als iemand "ontevreden" is.
Dat denk ik ook ja. Wat er uitgelekt zal zijn, is wellicht de interne tactiek die de man heeft gebruikt voor een leuke bonus. :)
Dit zegt de beste man misschien alleen maar om de aandelen stabiel te houden en lezen we over een tijdje dat die toch stilletjes vertrokken is.
beetje doorzichtig:

werknemer: ik wil weg

info leak naar buiten

wekgever: hier is meer geld

werknemer: ik hou van mijn job en wil helemaal niet weg
Het gerucht heeft dus voor hem gewerkt, hij zal echt wel eens hebben aangegeven tegen Cook dat hij misschien wil vertrekken, waarna Cook hem dus meer geld en perspectief heeft geboden...
Hoe uniek is deze kennis dat slechts 1 man zoveel impact heeft op een bedrijf?
Visie en ervaring doet veel goedmaken hoor.
Ik hoop het niet, tenzij Apple een vervanger weet te vinden met evenveel kennis en expertise.
We vinden het schijnbaar normaal dat interne communicatie zomaar lekt.

Als dit gelekt is dan moet Apple zich zorgen maken. Als het niet gelekt is snap ik niet waarom ze niet gewoon een officieel bericht ervan maken.
Deze ontkenning volgt op het gerucht dat de hoofdverantwoordelijke voor Apples zelfontworpen Arm-chips serieus zou overwegen om Apple in de nabije toekomst te verlaten. Gurman hoorde dit van interne bronnen bij Apple en meldde het mogelijke vertrek van de chiparchitect afgelopen weekend.
Wie zijn zijn 'interne bronnen'? De dames van HR?
Er moet vers bloed komen, al zou ik dat wel een groot verlies vinden voor Apple.
Ja, alleen deze positie wordt momenteel nog door de juiste man bezet. De Silicons zijn denk ik nu wel de meest succesvolste technologische ontwikkeling van Apple als je naar de afgelopen jaren kijkt.

Er moet vooral naar de softwaredivisie gekeken worden. En ook de ontwikkeling van de apparaten zelf, waar weinig echte vooruitgang de laatste jaren vandaan komt.
De meeste innovatie die Apple de afgelopen jaren heeft getoond is liquid design en dat noem ik geen success. Ik moet er heel erg aan wennen en al mijn apparaten voelen een stuk slomer en haperend aan.
Een computerfabrikant die succesvol in korte tijd volledig is overgestapt van hete, energieverslindende x86 processors naar snelle zuinige ARM processors, in-house ontworpen ook nog waardoor Apple niet meer afhankelijk is van bedrijven als Intel. Dat is iets waar andere PC fabrikanten van dromen...

Liquid Glass is niks vergeleken bij wat ze hier hebben bereikt.
Liquid Glass is objectief een tegenvaller, dus zeker niet te vergelijken met hun eigen silicon.

Ze mogen echter wel werk maken van betere software nu de hardware zo goed is.

[Reactie gewijzigd door Deido op 9 december 2025 13:48]

Toen Steve Jobs nog aan het roer had werd veel meer geïnvesteerd om de professionele gebruiker binnenboord te houden. Zo is toentertijd Final Cut Pro overgenomen en werd de Mac echt een werkpaard. Met Tim Cook is dat uitgekleed en vooral de focus op de gemiddelde consument.

Als video editor zag ik vroeger overal Macs met FCP staan, nu is alles weer Windows met Avid.
lol, dan weet ik niet waar jij rond kijkt, maar zeker niet bij bedrijven die relevant zijn. Windows met Avid zie ik echt nergens.
Dat ziin niet de minste idd.
Als je kijkt naar Apple Silicon, dan zijn die een doorslaand success.

Niet alleen is de iPhone een superzuinige, krachtpatser geworden, wat echt een competitief voordeel is ten opzichte van andere, maar sind 2020 hebben ze ook Intel zo goed als buiten de deur kunnen doen.

Macs met Apple Silicon is een kleine revolutie geweest. Vraag maar aan een willekeurige Macgebruiker wanneer de laatste keer was dat hij zijn ventilatoren hoorde. Dan krijg je verhalen uit het Intel-tijdperk.

Er is ruimte voor verbetering bij Apple, maar hun eigen ontworpen SoCs zijn neusje van de zalm en een belangrijke pijler onder hun succes.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.