Black Friday = Pricewatch Bekijk onze selectie van de beste Black Friday-deals en voorkom een miskoop.

Apple voegt optie voor Amerikaanse paspoorten toe in Wallet-app

Amerikaanse iPhone-gebruikers kunnen nu binnenlandse vluchten maken zonder paspoort met een Digital ID op basis van hun paspoort in de Wallet-app. Digital ID gaat in de toekomst ook werken op sites en in apps om bijvoorbeeld de leeftijd te verifiëren.

De functie Digital ID vereist een Amerikaans paspoort en bij de set-up moeten gebruikers zich verifiëren met onder meer Face ID en een bewegende foto, zegt Apple. De bedoeling is dat diensten informatie die erin staat kunnen opvragen, zoals bijvoorbeeld leeftijd. Zo kan een online slijterij gaan checken of iPhone-gebruikers boven de 21 zijn en dan geeft Apple Wallet alleen die informatie. Gebruikers zien altijd welke info een dienst vraagt voordat de app die deelt.

Met de nieuwe functie kunnen iPhone-gebruikers met Digital ID gaan reizen binnen de VS. Voor internationale reizen blijft een fysiek paspoort nodig. De optie om een rijbewijs of ID-kaart van een staat toe te voegen was er al langer. Het verifiëren van identificatie op smartphones gaat meer komen. In 2026 komt de EU met een eigen app daarvoor.

Apple Digital ID met paspoort VSApple Digital ID met paspoort VS

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

13-11-2025 • 14:36

36

Submitter: slijkie

Reacties (36)

Sorteer op:

Weergave:

ik heb nooit begrepen waarom wij een succesvolle Digid authenticatie niet als identificatiemiddel open straat etc kunnen/mogen gebruiken.

[Reactie gewijzigd door oNNoZeLe op 13 november 2025 14:39]

Inderdaad, want ze pakken je id kaart en checken vervolgens ergens in een database of het klopt..
DigiD is in praktijk een type van Federated Authentication. De echte vaststelling wordt gedaan door de overheidsmedewerker bij de balie van de gemeente, waarbij deze verificatie enkel door wordt gezet door DigiD nadien. Omdat er een interpretatielaag tussen zit is dit theoretisch gezien minder betrouwbaar. Zeker omdat jouw fysieke aanwezigheid niet vereist wordt om deze betrouwbaarheidscheck te doen (reden waarom je fysiek aanwezig moet zijn bij de aanvraag/afhalen van een paspoort).

In praktijk speelt Apple nu in het grijze gebied waarbij FaceID deels die fysieke aanwezigheid probeert te vervangen en zodoende goedkeuring heeft gekregen een verificatie met "hogere betrouwbaarheid dan een reguliere overheidslogin" te mogen doorspelen.
Eens, we kunnen ook documenten (ID, paspoort, rijbewijs) verifiëren door middel van NFC dan zou het ook andersom moeten kunnen als je het aan mij vraagt. Ik ben in ieder geval voor.
Jammer dat we dit niet in Nederland en Europa hebben. Ik moet eerlijk toegeven dat ik nooit mijn paspoort bij mij heb aangezien ik nooit of zelden bij criminele activiteiten betrokken ben en ik dus ook nooit hoef te legitimeren. Maar kunnen reizen zonder paspoort dat je makkelijk kwijt kunt raken? Graag!
En dan sta je daar, aan de andere kant van de wereld, met een defecte telefoon. Mag je ineens op zoek naar hoe je een noodpaspoort moet aanvragen om toch maar thuis t egeraken. Dat is stress die ik echt niet nodig heb. Ik ga op vakantie en neem mee ... mijn paspoort.
Ik zou aan de andere kant van de wereld m’n paspoort liever in het hotel laten dan meenemen naar een willekeurige kroeg. Nu sleep ik dat ding overal mee naartoe met alle risico’s van dien. En als je telefoon dan leeg is, of gestolen, dan kan je altijd nog terug naar het hotel om het fysieke document te halen.
Of nog beter, men accepteert het niet in een app.

Toevallig 2 weken terug gezien in de super, 2 Poolse jongere mannen die hun ID moesten tonen voor het kopen van 3 kratten bier, ze tonen hun Poolse ID in de app maar de kassamedewerkster zei "dat ze de fysieke pas wil zien".

Dus hun in gebrekkig Engels dat dit "officieel" in Polen is, naja misschien is dat zo maar hier dus niet.

(ik had het die dag wel opgezocht omdat ik benieuwd was, en je hebt inderdaad in Polen een optie voor digitale ID in een app van de overheid zelf daar)

was EU niet al mee bezig dat dit soort systemen wel in de hele EU geldig zijn?

Bier mocht niet mee btw.

[Reactie gewijzigd door Mizgala28 op 13 november 2025 14:58]

Nee hoor, heb Apple Watch en daarnaast kan ik gewoon een ander toestel kopen en daarop inloggen als het moet
En dan sta je daar, aan de andere kant van de wereld, met een gestolen of kwijtgeraakte paspoort. Mag je ineens op zoek naar hoe je een noodpaspoort moet aanvragen om toch maar thuis te geraken
Dat is een risico waar je zelf voor kiest. In je eigen regio is de impact te overzien. Als je naar de andere kant van de wereld reist is het mooie optie om redundantie te creëren.
nooit of zelden? Soms wel dus? 8)7

Je bent verplicht een legitimatie bij je te hebben. ID (in heel EU) of een rijbewijs (in Nederland) is voldoende of je nou criminele activiteiten uitvoert of niet,,,,
Theoretisch gezien is er geen draagplicht maar een toonplicht. Al komt dat in de praktijk vaak op hetzelfde neer.
Je moet het kunnen tonen. Oftewel naar het politiebureau om het te laten zien als je het niet bij je hebt. Praktisch gezien is het dus handiger om het bij je te hebben.
Je dient je ten alle tijden te moeten kunnen legitimeren. Of je nou bij criminaliteit betrokken bent of niet.


In Nederland word gelukkig je rijbewijs ook gedoogd.
Je rijbewijs is gewoon een geldig identiteitsbewijs in Nederland. Gedogen betekent dat het het eigenlijk niet zou zijn.
https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/identificatieplicht/vraag-en-antwoord/met-welke-identiteitsbewijzen-kan-ik-mij-identificeren
Dat ligt ook aan de situatie. Een werkgever moet ook de identiteit van een werknemer controleren, maar dat mag niet met een rijbewijs, omdat de nationaliteit er niet op wordt vermeld.
Dat klopt en valt ook te lezen in de link die ik postte. In de context van de post waar ik op reageerde, is een rijbewijs wel genoeg. Het ging mij vooral om dat woordje "gedoogd".
De politie moet toch een reden hebben om ernaar te vragen? Dat heeft een agent mij ooit verteld toen ik hem zelf erop wees dat ik het niet bij me had (ik had eerste hulp verleend bij een ongeval)
Ja, officieel wel. Maar die reden kan zijn dat je op een bepaalde plek bent op een bepaald moment. Of dat je in een auto rijdt. Of dat je lijkt op iemand die ze zoeken. Of er niet roomblank-Nederlands uitziet (triest genoeg).
Klopt, maar gebiedscontroles worden steeds vaker ingezet en dan mogen ze er naar vragen.
ja, maar je bent wel verplicht in Nederland om jezelf te kunnen legitimeren. Allemaal niet heel spannend, maar mocht je ooit in de situatie komen dat ze erom vragen en je hebt niets bij, dan zou je daar een boete voor kunnen krijgen.

Tsja, ik ga als ik een boodschap ga doen op de fiets ook heus mijn portemonnee niet meenemen en dus ook geen legitimatie.


Ontopic: fantastisch dit! En zoals eerder gezegd bijzonder jammer dat de EU hier niet op aansluit.

[Reactie gewijzigd door Ocin32 op 13 november 2025 15:54]

Kijk eens een videootje van Politievlogger Jan-Willem. Genoeg mensen die routinematig worden gecontroleerd en je moet je altijd kunnen legitimeren als erom wordt gevraagd.

https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/paspoort-en-identiteitskaart/vraag-en-antwoord/wat-is-de-identificatieplicht

[Reactie gewijzigd door Sluuz op 13 november 2025 14:58]

Tot je je iPhone laat vallen, gejat wordt of leeg is;)
Mochten we inderdaad naar meer ID controle op mobiele websites en apps gaan (de vraag is meer wanneer ipv óf), dan zijn zulke ondersteuningen ipv een losse app wel erg handig.
Ik zie niet in waarom big tech ook maar op enig moment het recht zou moetne hebben om mijn identiteit te verifieren bij een ander. Dat is hun taak niet, hun verantwoordeiljkheid niet en ik vertrouw hen daar niet mee. Liever een app vanuit de overheid.
Volgens mij maakt het vrij weinig uit. Ik ga er van uit dat als iets in Apple Wallet staat dat de detaildata (denk aan creditcard nummers, pasnummers van winkels, vluchtnummers bij een boarding pass) niet bij Apple zelf opgeslagen staat maar gehaald wordt daar waar de data van is (een bank, een luchtvaartmaatschappij etc).
Ik vind het echt maar niks alles op 1 plek bewaren.

Zo een app klinkt leuk, maar als een cybercrimineel software op je smarthone weet te installeren en screenshots kan maken, hebben ze dus in 1 keer al je gegevens.
Als ik naar mijn Apple Wallet ga zie ik alleen de laatste 3 cijfers van mijn bankrekeningnummer bij mijn bankpasjes staan. Zelfs ná ontgrendeling met FaceID. Dus ik weet niet wat ze precies willen screenshotten dan
Daarom gebruik ik ook geen password managers.
Wat ik dan zo mooi vind, is dat zoveel Amerikanen zitten te schreeuwen dat ze nooit meer naar de EU willen komen door de nieuwe EU-digitale paspoorten en dat ze bij aankomst biometrische gegevens moeten afstaan, terwijl zijzelf precies hetzelfde aan het implementeren zijn/al lang hebben gedaan
Ik ben benieuwd vanuit het vlak van controle of iemand ergens documentatie weet voor het daadwerkelijk uitlezen van zo'n Apple Wallet Digital ID.

Ik zie veel van de kant: Je kunt het nu toevoegen aan je Apple Wallet, maar weinig voor ontwikkelaars om hier iets mee te kunnen doen. Hoe nuttig zo'n systeem is, is ook afhankelijk of het veel gebruikt kan worden.
Zo zonde dat de EU dit compleet negeert en zelf een app gaat ontwikkelen om hetzelfde te bereiken maar dan omslachtiger. Dit is een heel mooi geïntegreerde feature waar men gewoon op aan kan sluiten, maar nee, moet er zo'n app voor in de plaats komen. Alle leeftijdsverificatie (eg apps, websites, bepaalde producten kopen) had zo netjes via een universeel systeem geregeld kunnen worden wat standaard al is ingebouwd in de telefoon. Stel ook dat je hier woont zonder NL paspoort maar met een VS paspoort (of later evt andere), dan zou je het alsnog naadloos kunnen gebruiken hier met een universele standaard

Nee, gaat men juist nu er in de EU nog geen dergelijk systeem is al beginnen de boel te versnipperen door een eigen app te bouwen. Zeker weten een gemiste kans.
De helft (bij wijze van spreken) van deze site gaat over onafhankelijk worden van de VS en jij pleit ervoor om Amerikaanse tech te gaan gebruiken voor onze paspoorten?
Hoe dan ook gebruik je Amerikaanse tech, want de Amerikanen hebben zo ongeveer al onze tech uitgevonden. Dus ja, het draait op iOS (of evt de variant van Google), maar dat doet het of je nu zelf een losse app ontwikkelt of niet.

Waar het werkelijk om draait is het gebruik van standaarden. Apple krijgt niets te weten over je id/paspoortgegevens--dat is hoe dit mooie systeem werkt. En het op eigen houtje allerlei verschillende standaarden gaan bedenken mag je dan wellicht heel onafhankelijk doen voelen terwijl je nog steeds je app op een Amerikaanse iPhone draait, maar echt netter wordt de implementatie er niet van, en zo is het m.i. nogal een verspilling van moeite. Het is juist fijn om te werken met universele standaarden (bijv van ISO). Voorkomt veel omslachtigheid en onnodig werk.

Juist vandaag de dag, nu meer en meer landen werk willen maken van digitale leeftijdsverificatie en er nog nauwelijks iets bestaat is dit een goed moment te werken met een universeel systeem. Maar helaas lijkt het erop dat we gaan eindigen met een boel verschillende apps waar alle platforms vervolgens weer op individueel niveau ondersteuning voor moeten gaan inbouwen.

Dus ja, ik pleit zeker voor een universele aanpak, maar ik denk helaas niet dat dit ook werkelijk gaat gebeuren.
Gezien de huidige spanningen tussen USA en EU, laten we vooral niet nog meer afhankelijk zijn van Amerikaanse producten. Plus als de EU Apple ondersteunt, moeten ze alsnog een app maken voor Android gebruikers. Of het tezijnertijd ook toelaten op Google als deze het integreert in hun Wallet app.
Ik zou mijn paspoort nooit toe vertrouwen aan een Apple of een Google.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn