Google investeert in Duitsland 5,5 miljard euro in cloud- en AI-infrastructuur

Google gaat in Duitsland 5,5 miljard euro investeren in cloud- en AI-infrastructuur. Het bedrijf gaat de komende vier jaar onder andere een nieuw datacenter bouwen in Frankfurt en zijn datacenter in Hanau uitbreiden. Het is Googles grootste investering in Duitsland tot dusver.

Google zegt toe tussen 2026 en 2029 5,5 miljard euro te investeren in Duitsland. Het bedrijf wil daarvan onder meer een datacenter bouwen in Dietzenbach, in de buurt van Frankfurt, maar vermeldt niet wanneer deze precies operationeel is. Ook wordt niets vermeld over het formaat ervan. Google zegt enkel dat het datacenter het Google Cloud-netwerk moet versterken. Dat netwerk telt wereldwijd 42 locaties en biedt volgens Google AI-diensten en cloudoplossingen aan bedrijven. Voor de uitbreiding van het Hanau-datacenter, dat in 2023 werd geopend, wordt dezelfde reden gegeven.

Naast de datacenters gaat een deel van de investering ook naar extra kantoorpanden in verschillende Duitse steden. Volgens het techbedrijf moet deze recordinvestering jaarlijks 900 banen opleveren in Duitsland. Onlangs kondigde Deutsche Telekom ook aan dat het een AI-datacenter ging bouwen in het land.

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

12-11-2025 • 11:51

17

Reacties (17)

Sorteer op:

Weergave:

Miljarden lijken wel de nieuwe miljoenen...

Ik ben de laatste 35 jaar gewend dat de performance per euro (in het begin per gulden) toeneemt volgens de wet van Moore, dus ik snap er echt helemaal niets van.

Wat maakt de 'cloud' toch zo enorm duur? Het is niet dat je hiermee de hele EU van voorzien, gezien ze wereldwijd al 42 locaties hebben... Blijkbaar is 'de cloud' toch een stuk meer dan een SSD in een waar mijn foto's, mail en google docs staan.

[Reactie gewijzigd door Alxndr op 12 november 2025 11:58]

Precies wat jij zegt. Wet van Moore. En de laatste jaren was de regel, hoe meer rekenkracht en data, hoe beter het ai model. Je hebt twee keuzes, of je wacht tot de technologie het toelaat om meer rekenkracht in te zetten. Of je forceert een voorsprong door meer computers in te zetten.

Zie het zo, ze maken hierdoor een sprong wat eigenlijk pas mogelijk was over 2 tot 4 jaar.

Normaal doe je dit natuurlijk niet, want de kosten zijn veel hoger dan de opbrengst. Het idee is alleen dat ze niet durven te wachten omdat ze bang zijn de boot te missen. Of erger dat er een punt is waarbij je op een technologisch omslagpunt komt waarbij het model zichzelf snel kan verbeteren.

Deze kapitaalinjecties zijn op deze schaal alleen niet houdbaar voor de lange termijn. Je kan prima meer investeren om later dit terug te verdienen, en je ziet startups dit soms jaren lang volhouden. Maar met de tientallen miljarden die er nu in gepompt wordt kan dit niet. Als straks dus een nieuwe generatie npu/gpu komt, is het maar de vraag of er genoeg geld is om alles te vervangen. Die voorsprong van een paar jaar zal je dus niet kunnen volhouden. En ipv dat je op dat moment nog steeds een aantal jaar voorsprong hebt ga je naar huidige tijd. Met andere woorden, de modellen zullen tijdelijk stagneren. Om pas later weer te verbeteren.
Traditionele cloud, zegmaar webservers, opslag, streaming, etc is relatief goedkoop.

Meeste geld wordt nu gestopt in AI datacentra. Die staan vol met extreem dure gpu's, die ook nog erg veel stroom verbruiken.

Deels wordt dat gebruikt om nieuwe modellen te trainen. Deels om die nieuwe modellen in te zetten voor allerlei AI taken als chatbots, videos genereren, samenvattingen als je wat googled, etc.

Niet voor niks is Nvidia het waardevolste bedrijf ter wereld, andere bedrijven kopen voor miljarden aan gpu's van ze.

EDIT: Toevoeging. Veel grote cloud bedrijven doen graag aan greenwashing, dus naast het datacentra kopen ze vaak ook nog een windmolenpark of iets dergelijks zodat ze kunnen doen alsof ze goed bezig zijn voor het milieu.

[Reactie gewijzigd door Robbierut4 op 12 november 2025 12:37]

En hoeveel subsidie en belasting voordelen krijgen ze?
Onbegrijpelijk! Zo knopen wij ons nog verder op aan een afhankelijkheid van de Amerikanen. Had liever gezien dat de EU 5,5 miljard zou uitgeven aan Europese initiatieven die onze onafhankelijkheid zouden stimuleren.
Waar lees je dat de EU dit betaalt?
Goed lezen. Dit zegt @HuubdJ ook niet.
5,5 miljard over 4 jaar is een schijntje voor Google. Ze krijgen er vast ook bepaalde voordelen voor terug, voor wat hoort wat. Ik denk dat dit ook te maken heeft met de wetgeving, data van Duitsers moeten ook in Duitsland worden opgeslagen. Weet iemand of dit ook meespeelt?
Ze hoeven geeneens voordelen te krijgen. Data centers op belangrijke locaties leveren vanzelf een hoop omzet en winst op.
Google doet nogal uitbreidingen. Hier in België gingen ze ook iets gelijkaardig qua bedrag doen.
leuk voor duitsland👍en belgië ook

ze wilden hier (NL) ook investeren dacht ik maar ons overvolle stroomnet kan geen datacenter meer aan helaas. met dank aan de achterlijke, ondoordachte energietransitie
achterlijk niet, ondoordacht zeker.
ik vind het nogal achterlijk een energietransitie door te voeren zonder de benodigde verzwaring van het net, en dat is precies wat er is gebeurd
Is het leuk voor Duitsland en België? Ik hoor altijd zaken als investeren, maar als je dan verder leest word er vooral ook gevraagd om vanuit de overheden te investeren en daarnaast nog wat (belasting) voordelen omdat er geïnvesteerd word. Kost dus een hoop om zo een bedrijf binnen te halen.

Waar zien we nu eindelijk eens wat het daadwerkelijk heeft opgeleverd voor de landen zelf? Hoeveel houd Duitsland er zelf aan over dat Google daar nu zit en wil uitbreiden?

Neemt niet weg dat ons energie netwerk inderdaad achter loopt, maar volgens mij is het niet zo een probleem dat we hier door datacenters van buitenlandse bedrijven mis lopen.
Serieuze vraag: Zou iemand (site) een telling bijhouden van alle miljarden investeringen ai? Ik ben wel nieuwsgierig hoe groot de "gekte" is
In een mooi grafiekje, geen idee. Maar kreeg deze artikelen op een rij en je krijgt een aardig idee: https://www.wheresyoured.at/
Zag in een analyse op RTLZ dat die man van de film The Big Short nu short gaat op AI. De man werd schatrijk toen hij als een van de weinigen voorspelde dat de huizen hypotheek bubbel in elkaar zou storten.

Schijnbaar zijn de financiers er achter gekomen dat je als aandeelhouder meer winst maakt op AI big tech dan als financier voor het bouwen van dit soort data/AI centers die Big Tech dan van hen huurt.

Uiteindelijk moeten die miljarden terug verdiend worden, met winst. Dat zal dus o.a. inhouden dat de iPhone/Google Pixels etc nog veel duurder gaan worden, net als de abo's.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn