Raspberry Pi OS maakt overstap naar Debian 13 Trixie

Raspberry Pi heeft een nieuwe versie van zijn OS vrijgegeven. Deze is gebaseerd op de nieuwste versie van Debian en krijgt ook enkele andere wijzigingen, zoals een nieuw thema. Het besturingssysteem is vanaf nu te downloaden.

Volgens Raspberry Pi zit de grootste wijziging onder de motorkap; het OS slaat de datum en tijd voortaan op als een 64bit-waarde, waar dat voorheen gebeurde in 32bit. De datum en tijd van het OS wordt berekend op basis van het aantal seconden dat sinds 1 januari 1970 is verlopen. Met de 32bit-waarde zou dat op 17 januari 2038 zijn maximum bereiken. Dankzij de overstap naar 64bit kan het OS de datum begrijpen tot ruim voorbij het jaar 292 miljard.

Verder krijgt Raspberry Pi OS Trixie een nieuw thema die gebruikers kunnen selecteren, met nieuwe icoontjes, een nieuw lettertype en nieuwe achtergronden. Ook wordt de Control Centre-applicatie geïntroduceerd; gebruikers kunnen daar verschillende systeeminstellingen vinden die voorheen werden verdeeld over losstaande apps. Tijdschriftenapp Bookshelf krijg nieuwe features en de manier waarop Raspberry Pi OS wordt verpakt gaat ook op de schop, zodat deze makkelijker wordt om aangepaste images te maken.

Gebruikers kunnen de nieuwe versie van Raspberry Pi OS vinden op de website van Raspberry Pi.

Raspberry Pi OS Trixie

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

02-10-2025 • 18:08

40

Submitter: JSBach

Reacties (40)

Sorteer op:

Weergave:

Heeft er iemand eigenlijk wat uitleg voor mij waarom ze (op linux) de datum zo doen ??

Ik weet dat hierdoor nog al problemen geweest zijn zoals met de GPS een paar jaar geleden dat die ook aan hun limiet kwamen van het "aantal seconden sinds ze beginnen tellen zijn" ??

Welke redenering zit daar eigenlijk achter, of welk voordeel ?
In princiepen tellen we de huidige datum en tijd ook al op seconden. Of zelfs millisecondes. Vandaar dat we weten dat het vandaan 2 oktober 2025 is :)

Je moet ergens beginnen dat kan bij 1 januari in het jaar 0.

Unix geboorte datum is 1970. Linux is afgeleid van Unix en heeft het datum/tijd mechanische geërfd/overgenomen.
Waarom leven wij nu in oktober 2025?

We zijn ergens gaan tellen en voor de meeste mensen is dat met de geboorte van Christus.

Voor de meeste computers (OS’en) was dat EPOCH 1-1-1970 in “mensen tijd/datum”

[Reactie gewijzigd door xxs op 2 oktober 2025 19:04]

Waarom leven wij nu in oktober 2025?

We zijn ergens gaan tellen en voor de meeste mensen is dat met de geboorte van Christus.
Hoe kan het dan dat Christus is geboren op 25 december en de jaartelling begon op 1 januari?
Was jaar 0 dan het jaar waarin Christus is geboren of begon jaar 0 7 dagen later?
Leuke 🐇 🕳️ om in te duiken .. en dan kom je er achter dat die 25ste (of was het de 24st :9 ) gewoon verzonnen is op een later moment .. en dat het waarschijnlijk ook niet in ons jaar 0 was .. maar een paar jaar later.

Mooi begin:

Wikipedia: Jezus (historisch)
En we zijn in september 1582 overgeschakeld van de Juliaanse naar de gregorische kalender waardoor er 10 dagen werden overgeslagen. En kerst wordt in orthodoxe landen gevierd juist rond 6/7 januari.
En als je dan ook nog bedenkt dat Pasen elk jaar op een andere datum valt… De leeftijd van Jesus op zijn sterfdag is dus variabel
Het jaar 0 heeft nooit bestaan omdat we (in ieder geval in dit deel van de wereld) het getal 0 nog niet kenden.

Het eerste jaar was dus 1. Dat kun je ook makkelijk vaststellen door de verschillende jaartellingen naast elkaar te leggen. De Joodse of Romeinse bijvoorbeeld. Dan zie je dat er tussen het jaar 1 voor Christus en het jaar 1 na Christus niet nog een jaar zat.

Daarom begon de 21e eeuw ook strikt genomen pas op 1 januari 2001 omdat het jaar 2000 het laatste jaar van de 20e eeuw was.

[Reactie gewijzigd door Maurits van Baerle op 2 oktober 2025 20:35]

Er was ooit een monnik die een schatting maakte van de geboorte van Jezus en dat ging al fout. Overigens is 25 dec een door de kerk gekozen symbolische datum en de schattingen dat Jezus geboren geboren is lopen uiteen van 6-4 v.c.

Daarnaast zijn we ook nog eens ooit van kalender veranderd dus feitelijk klopt er niks meer van.
Voor de meeste computers (OS’en) was dat EPOCH 1-1-1970 in “mensen tijd/datum”
Voor UNIX gebaseerde computers was dat 1970. MS-DOS gebruikte begin 1980. Het Windows NT epoch start in 1601. En dan zijn er nog zat applicaties met hun eigen representatie dus is maar net wat je 'de meeste computers' noemt.
Als je alle *nix/bsd based computers/telefoons bijelkaar neemt kom je ruim boven de installed base van Win/dos.

Nee, ik heb daar geen cijfers van maar pak Android en iOS bijelkaar en je bent er al denk ik.
Welke redenering zit daar eigenlijk achter, of welk voordeel ?
Ten opzichte van wat?
Het is de compactste manier om een tijdstip / tijdstempel / datum/tijd op te slaan en maakt het makkelijk de delta tussen twee tijdstippen te berekenen.
Nouja je hebt nu eenmaal een manier nodig om de tijd op te slaan, en dat zal altijd een unit van verlopen tijd sinds een verkozen punt zijn.

In Linux/UNIX is het het aantal seconden sinds 1 january 1970.
In Windows gaat het om het aantal 100-nanoseconden-intervals sinds 1 januari 1601 🤷‍♂️
Ik was er niet bij, maar op zich is het denk ik wel efficient om een éénduidige manier te hebben om een date/time-stamp te kunnen hebben met dag, maand, jaar, uren, minuten EN seconden in 4 bytes.

En dit allemaal in één 32-bit waarde is ook extra makkelijk sorteren en vergelijken. Anders moet je 6 aparte waarden gaan evalueren (als twee jaren hetzelfde zijn, dan moet je naar maanden gaan kijken, etc). Nu is het gewoon kijken of x>y is en je bent klaar.
en nu maar hopen dat je Pi het volhoudt tot 292.000.000.000 na Christus :+

[Reactie gewijzigd door S.J.Onnie op 2 oktober 2025 18:16]

Gemiste kans om daar 314.159.265.358 na Christus van te maken ;)
Eh.. hoe zie je dat voor je? Een 65-bit OS ontwikkelen? :?
Gewoon het "computer jaar 0" niet op 1 jan 1970 zetten .. maar een "aantal miljoen jaar" in de toekomst ..
Je kunt best tijd meten in 128bit zonder dat je meteen 128bit aan adresgrootte moet hebben.
En de aarde.

Ik wens ze tegen die tijd sterkte hier!
De zon houdt het niet uit zolang, na zeker 5 miljard jaar is het waterstof op. De zon is dan in de volgende fase aangeland en zal een rode reus worden. Of de Aarde dan nog kan bestaan is nog onzeker, zie Bron: Wiki - Zon.

Wel als men voor die tijd de aarde heeft verlaten en op zoek is naar andere nederzettingen in ons zonnestelsel of daarbuiten, niet vergeten raspberry pi versie xx mee te nemen dan ;), wellicht is dat de computer van het ruimtevoortuig.

[Reactie gewijzigd door IchigoShinigami op 2 oktober 2025 19:14]

Tegen dan moet ons heel tijdssysteem op de schop, want op galactische is een epoch niet absoluut bepalend: tijd loopt verschillend per planeet. En dat verschil is al snel merkbaar: 24 uur op de maan verloopt al meer dan 50 microseconden sneller dan op de aarde.
Denk je dat dan de jaar is van de linux desktop al gekomen is? ;)
Vooralsnog heb ik hier zelfs nog twee Raspberry Pi 1's in bedrijf die het nog steeds doen. Ik heb van elke generatie en elke soort Raspberry er wel minimaal 1 draaien momenteel (behalve de compute modules) en er is er nog nooit 1 kapotgegaan. Misschien moet ik dit even afkloppen, maar tot dusver absoluut geen klagen over de kwaliteit. Maar zodra ze hun 292-miljardste levensjaar ingaan, dan laat ik je dat wel even weten. ;)
Fijn, daar zat ik al even op te wachten. Beter dan upgraden vanaf bookworm.
Fijn, daar zat ik al even op te wachten. Beter dan upgraden vanaf bookworm.
Upgraden vanaf Bookworm ging vlekkeloos.
Het kan ook zeker goed gaan, echter is het niet de aanbevolen methode. Dat is de reden dat ik gewacht heb op de officiële release voor de Raspberry Pi.
First, we will never officially recommend or support doing this - our recommended approach will always be to start with a clean trixie image and to install whatever programs and data you need from the previous bookworm image.
https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=389477
Ik had een verse back-up voor het geval het fout ging.
Cool! Hopelijk komt OMV ook snel met versie 8 die Trixie ondersteunt, dan kan ik mijn Raspberry upgraden
Cool! Hopelijk komt OMV ook snel met versie 8 die Trixie ondersteunt, dan kan ik mijn Raspberry upgraden
Ik heb begrepen, dat dat nog wel even duurt (na de release van Trixie op het OMV forum gekeken).
zonder GUI is nog steeds bookworm
tnx, in de imager van raspberry pi stond ie dus nog niet alleen met GUI
Achtergrondinfo: de kernel timers doen al sinds v2.6 aan 64 bits. (daarvoor waren er jiffies met resolutie van 1 tot 10ms).

Dit bericht gaat dan over system-calls etc. waar ze 32 bit versies eruit slopen.

Dit staat los van het feit of het systeem in 32 of 64 bit mode draait (de compiler maakt er toch 2 keer een 32 bit operatie van indien nodig). 64 bit mode wordt aangeraden behalve op oude RPis die het niet ondersteunen.
Misschien dat ik iets gemist heb maar ik heb mijn RPI4 ergens deze zomer al een upgrade gegeven naar Trixie (13.1). Dus ik dacht dat dit er alweer een paar maanden lang was.
Is dat dat dan een release candidate geweest? Debian 13 Trixie waar raspberry PI OS van is afgeleid is ge-released op 6 september
Huh? Trixie was op 9 Augustus uitgebracht hoor, een maand eerder. En omdat het gewoon repositories zijn waar naar verwezen wordt, kan je net zo makkelijk de ARM repo gebruiken van Debian ipv die van Raspbian. Je mist alleen wat Raspberry specifieke packages.
Is met dit OS nog steeds X11 te kiezen ipv Wayland in de grafische omgeving?
Dat is afhankelijk van de desktop omgeving die je gebruikt. Ik dacht dat Xfce de standaard is bij Raspbian en die heeft experimentele ondersteuning. Beter dus nog even om X11 te gebruiken hiervoor.

Is er iets specifieks dat je grafisch doet met een Pi waar je mogelijk Wayland voor zou willen gebruiken? Let ook op of je applicaties überhaupt Wayland ondersteunen. Kan mij zo indenken dat als je een Pi met emulators gebruikt, deze (nog) niet werken op Wayland en effectief XWayland gebruiken.
Ik heb enkele programma's die grafisch sneller zijn onder X11.
Ik ben zendamateur en gebruik o.a. FLDigi op een RPi4B. Als je deze applicatie onder Wayland draait, dan is zelfs een RPi4B tergend langzaam met schermopbouw.
Tot zelfs een RPI2B draait dan nog met X11, maar niet meer met Wayland.
Maar goed te lezen dat er nog steeds te kiezen valt.

Edit: ik kan me nog wel herinneren dat een type OS van de Raspberry Pi community standaard Wayland had aangezet, en ik zoeken waarom het zo tergend langzaam reageerde...

[Reactie gewijzigd door MachIII op 2 oktober 2025 20:38]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn