Be quiet kondigt instapreeks System Power ATX 3.1-voedingen aan

Be quiet kondigt de System Power 11-serie voedingen aan. Het gaat om ATX 3.1- en PCIe 5.1-compatibele psu's met een vermogen van 450, 550, 650 en 750W, hoewel de instapvariant van 450W niet over een 12v-2x6-aansluiting beschikt. Er zijn nog geen prijzen bekendgemaakt.

be quiet System Power 11Het instapmodel is de System Power 11 450W die volgens be quiet ondersteuning voor PCIe 5.1-gpu's heeft, die in dit geval via twee PCIe 6+2-pinskabels van stroom voorzien worden. De drie hoger geplaatste modellen ondersteunen ook stroomtoevoer via een 12v-2x6-kabel. De 750W heeft daarbij nog een extra PCIe 6+2-pinsaansluiting voor de videokaart, dus in totaal drie. Alle voedingen uit de System Power 11-serie voldoen aan de ATX 3.1-standaard.

Geen van de nieuwe psu's is modulair en ze behouden de 80Plus-certificering van de System Power 10-reeks. De laatstgenoemde voedingenserie had ook een 850W-model, maar daar komt geen geüpdatete versie van uit. Er is nog geen releasedatum bekendgemaakt. Be quiet is na Cooler Master, Thermaltake, Sharkoon en Deepcool de eerste grote psu-fabrikant die een ATX 3.1-voeding van 550W of minder op de markt brengt, zo blijkt uit gegevens van de Pricewatch.

Door Yannick Spinner

Redacteur

22-04-2025 • 18:56

11

Reacties (11)

11
11
5
2
0
6
Wijzig sortering
System Power zijn de minste ATX voedingen Be quiet. Ook de nieuwe serie heeft nogsteeds een topologie met double forward op de primaire zijde. Dat is ondanks de verkregen ATX 3.1 spec niet meer van deze tijd.

De line up van Be quiet kun je ongeveer indelen als volgt:
  • Ultra High-End (enthousiast): Dark Power 13
  • High-End: Straight Power 12
  • Tussen High-End en Mid-Range: Power Zone 2 / Pure Power 12
  • Mid Range: Pure Power 11
  • Budget (Low-End): System Power 11
De reden dat het 450W model niet over een 12v-2x6 aansluiting beschikt is omdat zo’n aansluiting voor voedingen >450W verplicht is om aan de ATX 3.1 standaard te voldoen.

Overigens is niet iedere 12v-2x6 aansluiting van de overige voedingen gelijk.
Het 550W model accepteert max 300W voor de aansluiting. Het 650W model moet het doen met max 450W en het 750W krijgt wel de volle bandbreedte van max 600W.

[Reactie gewijzigd door Djarune op 22 april 2025 21:07]

Pure Power reeks is het efficientste (op lage belasting <10%) van alle beschikbare ATX voedingen op de markt op dit moment, en wordt daarom aangeraden voor een zuinige thuis server.
Ben benieuwd hoe efficient de nieuwe 450W modellen zijn, wachtend voor een uitgebreide review!
Quote: ze behouden de 80Plus-certificering van de System Power 10-reeks

Het had netjes geweest als dit wat uitvoeriger was beschreven. Even in de pricewatch duikend zie je in 5 seconden dat de 850W een 80Plus gold certificering heeft en alles eronder een 80Plus bronze, en aangezien de 11 geen 850W uitvoering (nu) heeft, kun je simpelweg zeggen dat de System Power 11 PSU's op dit moment allemaal 80Plus bronze gecertificeerd zijn.

Voor een instapmodel voeding niet slecht, jammer alleen dat de 850W variant met mogelijk gold certificering (nu) niet leverbaar is voor net dat beetje extra gemoedsrust (hoger maximaal leverbaar vermogen) en iets efficiënter.
Dat hij 80Plus gold is, betekent niet dat hij in de echte wereld efficiënter is. Zowel Gold als Bronze meet niet bij 10% load en lager. Met een 850 watt voeding zit je altijd onder de 10% tenzij je iets zwaars aan het doen bent.
Overigens is het verschil tussen bronze en gold onder belastingen waar wel gemeten wordt maar enkele procentpunten. Het duurt duizenden uren om een meerprijs van slechts 20 euro terug te verdienen bij de huidige stroomprijzen.
Je moet dan 66 KILO watt uur besparen met een efficiëntie verschil van max 2 procentpunt onder hogere load. Dus je moet nog 50 keer zo veel verbruiken voordat je de goedkopere voeding ingehaald hebt.

Dat van die gemoedsrust is ook een gevaarlijke mindset. Het is helemaal niet gezegd dat een 550 watt voeding van betere kwaliteit die hetzelfde kost als een 850 watt system power voor die 850 onder doet. Sterker nog, de kans is heel erg groot dat de system power in vrijwel elk opzicht verliest.


“Hoger getalletje beter” is NVT bij pc voedingen

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 april 2025 20:15]

Hangt er ook een beetje van af hoe je je PC gebruikt. Ik doe mn game PC min of meer alleen aan om games op te spelen. Anders zit ik op de bank met een andere computer (low power laptop) op de TV aangesloten.
Bij die use case doet efficientie er vrijwel niet toe vanwege de beperkte vlieguren en beperkt idle verbruik. Een bronze voeding zit maar 2% onder gold vanaf halverwege zijn vermogensbereik.

En omdat je hem dus maar max een paar uur per dag gebruikt, gaat het meer dan 10 jaar duren om 20 euro te besparen.

imho is de enige reden om een gold voeding te kopen omdat goede kwaliteit voedingen tegenwoordig vrijwel altijd minimaal gold zijn. Niet om het gold label zelf.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 april 2025 21:09]

Juist dan lijkt me efficientie best belangrijk als je hem alleen onder load gebruikt.
Onder load zijn de verschillen tussen voedingen juist kleiner. Het verschil loopt juist op bij lage/geen load.

Maargoed stel je kan dan bijv. 20W besparen, en je gamed dan 500 uur per jaar, dan heb je welgeteld 10kWh bespaart in een jaar, nog geen 3 euro. Je moet zoals @youridv1 aangeeft ook echt enorm veel gamen om de extra kosten voor een efficiëntere voeding eruit zien te krijgen...

Uiteraard is er ook nog een milieu-technisch aspect, maar ook 10kWh op een jaar is niks, dat is praktisch evenveel energie als 1 liter benzine.

Maar het is uit te rekenen en je kan er dus rekening mee houden, maar imo blijft het rommelen in de marge.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 23 april 2025 11:44]

Het duurt duizenden uren om een meerprijs van slechts 20 euro terug te verdienen bij de huidige stroomprijzen.
3300 uur is toch niet zoveel? Als ie vijf jaar meegaat is dat gemiddeld 13 uur per week.
met een efficiëntie verschil van max 2 procentpunt onder hogere load.
Bij 50% is het 4%. verschil (92 vs 88), waar komt die 2%. vandaan?

[Reactie gewijzigd door Olaf van der Spek op 22 april 2025 21:42]

Die 2% kwam uit natte vinger werk.
Goed, het is dus 4%.

De gemiddelde game pc trekt max 400 watt onder load. 4% daarvan is 16 watt.

20 euro bij 30 cent per kWh is ~66,666 kWh is bij 16 watt 4166 uur gamen. Dan kom ik uit op 16 uur per week.
Of het nou 13 of 16 is maakt ook niet zo veel uit.
Voor de meeste mensen is 13-16 uur gamen per week, elke week, 5 jaar lang een hele opgave. Niet voor een jochie op de middelbare school die zijn eerste DIY pc heeft, maar de rest van ons…
Ik ben zelf wel een fan van modulair, zeker als je kast niet al te groot is en je niet alle stekkers nodig hebt, bijv. omdat je geen losse GPU-kaart hebt.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn