Enige tijd na het uitkomen van het eerste Service Pack voor Windows XP lijken de grote OEM's nog niet doordrongen van de noodzaak om de nieuwe software te installeren, zo meldt ZDNet. SP1 biedt een aantal wijzigingen, waaronder de toevoeging van drivers voor USB 2.0 en Microsofts Mira en een aantal beveiligingsupdates. Een feature die nog niet eerder in patch-vorm te zien was, is de gewijzigde productactivatie. Gebruikers van bepaalde gelekte volumelicenties krijgen een mededeling dat er iets mis is met de activatiecode, waarna de installatie niet verder gaat.
De terughoudendheid van de pc-fabrikanten om de updates mee te leveren heeft verschillende oorzaken, waarvan de belangrijkste ogenschijnlijk de goede werking van het besturingssysteem is. De OEM's ontvangen relatief weinig hulpverzoeken voor XP-installaties en hebben dus geen noodzaak om over te stappen, in tegenstelling tot de eerste releases van oudere besturingssystemen van Microsoft. Een andere reden om nog niet over te stappen is het toegenomen gebruik van Windows Update, waardoor veel kritieke patches al bij de consument zijn geïnstalleerd. Tel daarbij nog het feit dat de release in eerste instantie niet voor alle talen beschikbaar is en de houding van de fabrikanten is verklaarbaar.
Opvallend is dat het nieuwe middleware-principe waartoe Microsoft door de rechter veroordeeld werd niet zorgt voor groot enthousiasme. In een poging de marktoverheersing van Microsoft te verminderen moet het bedrijf een aantal zaken - waaronder de Media Player en de browser - vervangbaar maken. Tot nog toe is er echter weinig software aangepast om met het nieuwe principe te werken, waardoor OEM's nog altijd de software van Microsoft als standaard leveren. HP zal waarschijnlijk als een van de eerste grote computerbouwers overstappen op het nieuwe Service Pack:
Hewlett-Packard plans to start shipping new commercial PCs with the service pack on Nov. 14. "That may sound like a long (time). But you've got to remember Monday's announcement is an English-only SP1," said an HP representative. "We support 23 different languages."
The company expects to offer the update on Pavilion and Presario consumer PCs much earlier, possibly in October.
Sony, by contrast, doesn't plan to offer the update on new PCs until 2003.
"We're announcing our fall line imminently, and (Service Pack 1) will not be preloaded on the fall line," a Sony representative said. "It will be preloaded on all of our spring models, and those are models that ship at the end of December or January."