De Nederlandse Rijksinspectie Digitale Infrastructuur heeft Vodafone een boete opgelegd van 160.000 euro. De provider zou tussen 2013 en 2019 intern verkeersgegevens van 'een groot aantal' abonnees voor onjuiste doeleinden hebben verwerkt.
Volgens de RDI heeft Vodafone verkeersgegevens verwerkt voor een samenwerkingsproject met een ongenoemde 'aanbieder van mobiliteitsinformatie'. De gegevens werden gebruikt om te tellen hoeveel mensen op een bepaald moment binnen een bepaald gebied aanwezig zijn. Deze data werd gepseudonimiseerd en via een softwaresysteem verstrekt aan de samenwerkingspartij.
Onder verkeersgegevens vallen onder meer tijdstippen van telefoongesprekken en locaties van bellers. Dergelijke privacygevoelige gegevens mogen voor bepaalde doeleinden worden gebruikt, zoals de eigen facturering, maar niet voor dit samenwerkingsproject. Vodafone heeft daardoor de Telecommunicatiewet geschonden, oordeelt de RDI.
Het is niet duidelijk van hoeveel klanten precies gegevens zijn gebruikt. Volgens de RDI gaat het om 'een groot aantal' abonnees. Op basis van de Telecommonitor van de Autoriteit Consument & Markt had de provider in 2019 tussen de 5,6 tot 7 miljoen mobiele aansluitingen.
De provider begon medio 2013 met het project en hield daar in 2019 op eigen initiatief mee op. De overtreding heeft in de tussentijd niet geleid tot ernstige gevolgen of risico's, stelt de overheidsinstantie. Ook valt de boete lager uit doordat Vodafone niet de ruwe verkeersgegevens heeft verstrekt en doordat de provider heeft meegewerkt aan het onderzoek.
Eerder dit jaar legde de RDI al een boete van 175.000 euro op aan Odido vanwege een soortgelijke overtreding. Die provider had tussen 2018 en 2019 een samenwerking lopen met het CBS om in kaart te brengen hoe grote groepen mensen zich verplaatsen.