China is niet in staat om zelf competitieve processoren te ontwikkelinen, kan sowieso de machines om dit te produceren niet ontwikkelen. Fabricatie technologie is in handen van Foxconn, Pegatron etc wat allemaal Taiwanees is.
China ziet natuurlijk Taiwan als een onderdeel van zichzelf dus dat zien ze heel anders
Maar ik denk ook wel dat ze vooruitgang gaan maken en ons wellicht inhalen. Onze 'kenniseconomie' is al erg uitgehold met bezuinigingen op onderwijs en onderzoek. We zijn vaak al blij met wat handel en belastinginkomsten (denk aan de vele brievenbusmaatschappijen) die puur administratief zijn en ons geen enkel blijvend voordeel geven. Hetzelfde met die datacenters die niets tastbaars opleveren voor onze kennis. Alleen maar remote hands werk daar.
Echte innovatie zien we maar als 'lastig' en risicovol. Als een produkt al succesvol is dan wordt het afgestoten want het is makkelijker om aan de verkoop te verdienen dan zelf het werk te doen (denk aan Philips met hun TV's en LED verlichting). Uiteindelijk gaan we daardoor steeds meer achterlopen. Qua venture capital is er ook heel weinig interesse voor in heel Europa. Daarom hebben we ook geen goede alternatieven voor de Googles en Facebooks van de wereld.
Want waar waren we goed in in Nederland? Electronica: Allemaal verkocht of uitbesteed. Infrastructuur, polders en deltawerken enzo: Mag allemaal niet meer ivm milieu. Als we al wat doen dan is het een drama (HSL, Noordzuidlijn). Gas: is op (en was ook niet echt innovatief). Auto/vliegtuig industrie: Ook allemaal weg. Wat is er over? ASML is er nog ja, maar daar hou je geen heel land mee op peil. DSM/Chemelot, tja.. Zo innovatief is dat niet.
En het is ook de gang die andere opkomende landen hebben doorgemaakt. Taiwan stond in het begin ook bekend om zijn goedkope prullaria en daar houden we nog steeds de sneer 'made in Taiwan' aan over. Tegenwoordig zijn we echter dolblij met onze Asus of AMD. Hetzelfde met Japan, een decennium eerder op het gebied van auto's.
Ik denk dat we uiteindelijk op een soort nieuwe koude oorlog uitkomen, want hun staatssysteem en ons systeem zijn gewoon niet compatible. Meer Chinese invloed op de wereld zal altijd tegengegaan worden net zoals met de sovjetunie destijds. Ze zullen hun invloedssfeer uitbreiden (bijv. Afrika zoals ze nu al doen) maar ik denk dat wij als westerse landen er steeds harder tegenover gaan staan tot er een nieuw evenwicht komt. Ook niet zo erg denk ik, sinds de val van de sovjetunie vind ik dat er teveel centrale krachten op de wereld spelen omdat er geen tegenhanger meer is. Maar het zou me niet verbazen als ze ons op technisch gebied in gaan halen.
[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 24 december 2021 14:09]