AMD repareerde 27 kwetsbaarheden in Graphics Driver voor Windows 10

AMD heeft een lijst met 27 kwetsbaarheden gepubliceerd die in de AMD Graphics Driver voor Windows 10 zitten. 18 ervan kregen een hoge risicofactor mee, terwijl 9 kwetsbaarheden worden gecategoriseerd als gemiddeld risicovol. Voor de kwetsbaarheden zijn er updates uitgebracht.

Via de kwetsbaarheden is het volgens AMD mogelijk dat er een privilege escalation of een denial of service plaatsvindt op getroffen systemen, of dat informatie toegankelijk wordt voor kwaadwillenden die ongepatchte systemen willen uitbuiten. Sommige kwetsbaarheden geven ook toegang tot het kernelgeheugen. AMD meldt dat de kwetsbaarheden via updates in Radeon Software en Radeon Pro Software for Enterprise verholpen worden. Alle genoemde problemen zijn vanaf AMD Radeon Software-versienummer 21.4.1 opgelost. Die update dateert al van het voorjaar.

Het bedrijf publiceerde onlangs ook een lijst met 22 kwetsbaarheden die het had aangetroffen in de eerste, tweede en derde generatie van zijn EPYC-serverprocessors. De kwetsbaarheden bevinden zich in AMD Platform Security Processor, AMD System Management Unit en AMD Secure Encrypted Virtualization. Vier kwetsbaarheden op deze lijst werden bestempeld als een hoog risico. Alle kwetsbaarheden kunnen verholpen worden door de Agesa-software van AMD te updaten. Het bedrijf gaf deze updates vrij aan de oem’s van EPYC-systemen en vraagt gebruikers om daarmee contact op te nemen.

Door Jay Stout

Redacteur

12-11-2021 • 12:28

53

Reacties (53)

Sorteer op:

Weergave:

Waarom is dat zo gek? Een driver is niets meer dan een stukje programma. Die alleen toegang heeft tot Ring 0 van Windows...

Als daar dus een programmeerfout in zit (buffer overflow bijvoorbeeld, of iets anders) kan dat net zo goed een risico opleveren.

Er is een mooi gezegde: waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Mensen die weinig werken, maken weinig fouten. Ik ken mensen die helemaal geen fouten maken...

Ook programmeurs, van drivers én van overige software, zijn nu eenmaal mensen en kunnen dus wel eens een fout maken.
Ik denk dat @ZZP 's punt vooral is dat de radeon drivers 37 mb groot zijn, en dit veel meer bevat dan echt enkel de aansturing van de video kaart.

Daarmee zit er veel bloat in, die allemaal ruimte overlaten aan bugs. Terwijl, je wilt dat drivers zo klein mogelijk zijn gezien dit cruciale software is voor een PC en geen marketing tool voor de fabrikant moet zijn.
Wat doet alleen de driver dan meer dan het aansturen van de graphicskaart? En zitten de kwetsbaarheden in de 'bloat' of niet?
AMD heeft het zelf over kwetsbaarheden in:
- AMD Graphics Driver for Windows 10
- AMD Radeon Software
- AMD Radeon settings Installer
- AMD Radeon Kernel Mode driver
- AMD Display driver

bron: https://www.amd.com/en/co...rity/bulletin/amd-sb-1000
Waarom je een 0-score krijgt snap ik niet. Er zaten dus kwetsbaarheden in zowel de driver als de "bloat".
FYI, een volledig driver pakket is bij AMD al snel zo'n 450-500 Mb groot. En ja, enorm bloated.

Over bloated gesproken, op m'n werk pc (met een Radeon Pro WX 5100) heb ik de ervaring dat de Radeon software at random en spontaan wordt geactiveerd, terwijl ik met hele andere taken bezig ben; enkel killen via het Taakbeheer stopt dit dan nog.
Welke toeters en bellen? Het software pakket zit niet in ring 0, maar alleen de driver zelf. De driver is niet het hele software pakket er om heen

Dat hele controlcenter heeft geen ring 0 toegang. Sterker nog, je kan alleen de driver installeren zonder het software pakket door handmatig de driver te installeren als een echte OG via apperaatenbeheer.
Kijk, dat wist ik dan weer niet. Weer wat geleerd vandaag. Vraag ik me nog wel af hoeveel % van de reguliere gebruikers dit ook weet.
zelfs AMD legt dit uit. Makkelijk te googlen.
Dat is natuurlijk waar, maar hoe meer functies, hoe meer code en hoe meer potentiele veiligheidsproblemen.

Wat ZZP probeert te zeggen is dat we misschien de functies van driversoftware tot het minimum moeten beperken, net omdat ze zoveel toegang hebben op onze computer. Wanneer kijkt naar welke achterdeurtjes allemaal in onze drivers gestoken worden om onnozele dingen zoals "instant replay delen op sociale media" oid te ondersteunen, stel ik mij daar toch ook wel vragen bij.
Precies dat.

Als je op een Mac werkt heb je meestal het geluk dat die minimale driver-variant standaard en vrijwel automatisch via Apple te downloaden is. Geen noodzaak om bloated driversoftware van een leverancier (met allerlei toeters en bellen die je niet gebruikt of functies die niet mijn belang als gebruiker maar hun belang als leverancier dienen) te downloaden en te installeren. Maar op een computer met een ander OS heb je dat geluk vaak niet. Dan zit je dus opgescheept met de driver + alle troep die erbij meegeleverd wordt. Met alle security risico's vandien.

Laatst nog een mooi voorbeeld van gezien: een simpel draadloos logitech muisje. Download je de 'officiële' driver van de logitech website dan krijg je er allerlei dingen bij die alleen maar in de weg zitten: icoontjes op je menubalk, reclames voor andere producten (jawel), totaal van het OS afwijkende 'handige' instelvensters, wekelijkse updates die je handmatig moet accorderen en noem maar op. En op de achtergrond draaien er opeens allerlei trackers mee 'om jouw ervaring te optimaliseren'.
Drivers zijn juist dingen waar makkelijker kwetsbaarheden in zitten.
Ja drivers hebben heus niet dingen zoals internetverbindingen of login systemen waar kwetsbaarheden in kunnen zitten, maar het zijn Ring 0 programmas, dus ze hebben toegang tot alles in Windows.
Als je iets vind waarmee je kunstmatig het gedrag van de drivers kan beïnvloeden, dan heb je een kwetsbaarheid. Bijvoorbeeld buffer overflows of use-after-frees.
Op Windows zijn display drivers al een tijd geen ring 0 meer, ze worden in hun eigen sandbox gedraaid net omdat ze vaak zo brak zijn, en vroeger resulteerde dat in Blue screens en dergelijke.

Voor Microsoft besloot om het WDDM systeem te introduceren, hetgeen display drivers een eigen runtime geeft en het mogelijk maakt om te herstellen van een crash, waren meer dan 80% van de crashes op Windows veroorzaakt door fouten in display drivers.

[Reactie gewijzigd door sspiff op 8 augustus 2024 09:58]

Heel interessant, bedankt voor de info.
Kwetsbaarheden in drivers komen niet per se van toeters en bellen en zijn er altijd al geweest.
[nvm reactie op verkeerde persoon]

[Reactie gewijzigd door jaenster op 8 augustus 2024 09:58]

Toch wel knap dat het ze zo veel kwetsbaarheden wisten in te bouwen.
Niet persé. Maar zonder al die toeters en bellen is de kans op kwetsbaarheden volgens mij een stuk minder groot.
Het is software, software zitten inherent lekken in. Zelfs de meest triviale Hello World kan nog kwetsbaar zijn door fouten in een compiler of runtime, laat staan complexe software als drivers.
Nog meer 5700XT gebruikers hier? Ik heb met verschillende games het probleem dat na een korte willekeurige tijd mijn scherm zijn input kort verliest, als de input weer terug is gekeerd is de game afgesloten zonder foutmelding en ben ik weer terug op mijn desktop. Dit probleem heb ik bijvoorbeeld bij Forza Horizon 5 en Far Cry 6.

Een erg frustrerend probleem en ik heb vrijwel alles al geprobeerd, nieuwste BIOS, nieuwste VGA BIOS, alle drivers volledig up to date, Windows 11 volledig up to date. :?
Nog niet gemerkt met forza horizon 5 maar ik zal er eens op letten. Moest wel een nieuwe driver installeren voordat ik forza uberhaupt kon spelen.
@@r!k @SoulStorm @cricque @fapkonijntje @hackerhater @max5478 @Sinester

Hartelijk dank voor al jullie reacties!
  • Windows heb ik al opnieuw geïnstalleerd, geen oplossing helaas
  • Ik heb in de Windows logboeken gekeken en ik zie alleen een hele algemene fout dat de videodriver ermee is gestopt, een erg brede 0x00***** foutcode waar heel veel verschillende problemen op gevonden kunnen worden
  • Voeding is een Corsair AX860i welke volgens mij meer dan voldoende power moet leveren
  • Systeem is niet overgeclocked, dus geen CPU of GPU overclock. Alleen XMP is ingeschakeld in de BIOS op de 3600MHz van mijn Corsair 16GB ram
  • Temps zijn allemaal ok op het moment van crashen in een game
Bijvoorbeeld bij het spelen van Rocket League heb ik 0 problemen, het lijkt echt alleen bij de zwaardere games voor te komen en het is zo frustrerend... ik wil zo graag genieten van Forza Horizon 5 maar dat kan niet op deze manier als ik steeds tijdens een race een crash heb ;(

Specs voor de duidelijkheid:

Gigabyte Z490 Vision D
Intel Core i7 - 10700
16GB Vengeance RGB 3600MHz ram
Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8GB
Alles geïnstalleerd op een Samsung 970 Evo NVMe SSD

Dell S3222DGM aangesloten met Displayport op 165Hz
Klinkt toch ergens als of een probleem met de kaart zelf, de voedingskabels of de voeding.
Of defect ram, dat wil ook wel eens rare effecten hebben.

Over het power-deel: Je hebt de secundaire stroomkabels erop zitten he?
Anders krijgt je kaart niet genoeg prik voor volle belasting.

[Reactie gewijzigd door hackerhater op 8 augustus 2024 09:58]

@hackerhater @fapkonijntje

Hartelijk dank nogmaals voor het meedenken.

Ik ga vanavond is kijken of ik de RX5700XT met 2 aparte voedingskabels vanaf mijn PSU heb aangesloten, zo niet dan pas ik dat gelijk aan.

Ook ga ik stresstesten met Furmark en evt Prime erbij is kijken of hij dan bijvoorbeeld een half uur kan blijven draaien, dat is vaak langer als dat Forza Horizon 5 het doet. Wat het vreemde is, soms draait het een uur en valt hij dan alsnog uit... er is geen pijl op te trekken.

Heb ook letterlijke alle processen behalve Intel spul uitgeschakeld in MSCONFIG, het lijkt dus niet aan software te liggen..

Zojuist gelezen dat het soms voorkomt dat factory overgeclockte kaarten voor dergelijke problemen als deze kan zorgen. Zag een oplossing dat iemand zijn boostclock iets had verminderd in de AMD software, ook wellicht nog iets om te gaan proberen.
Hoe is het met de temperature? Crash bij hoge belasting kan ook een thermisch ding zijn.
Bij mijn eerste PC die ik zelf ineen geflanst heb meer dan 10 jaar geleden had ik voor de lol een 1000W voeding gekocht van een degelijk merk want die stond in promotie en toch massa's problemen gehad met crashes, vooral als ik eens alles open moest trekken voor een spelletje.
Na van vanalles geprobeerd te hebben uitendelijk een andere voeding van 250 of 350W van iemand gekregen om te testen en die er gewoon in laten zitten want alle problemen waren opgelost. En het was er echt zo een uit een merkloos beige PC'tje van op zijn werk, niks speciaals dus.
Als 't specifiek zware load in een spel is. is eigenlijk is een test met furmark interessant om te bekijken. Als 't daarin fout gaat dan is het zeker iets met de GPU of voeding. Een zwaardere CPU stresstest (zoals prime95) zou ook wat kunnen vertellen. Mogelijk klapt de GPU er niet uit bij Furmark, maar wel een CPU en GPU stresstest tegelijk, dan is het de voeding bijvoorbeeld.

Als er echt een hardware issue is, dan kom je er zo wel achter. In theorie moet 't geen kwaad kunnen, de boel stressen, maar wees er voorzichtig mee met hardware die al raar doet. Het is dus op eigen risico, maar het is wel een manier om te achterhalen waar je probleem mogelijk kan zitten.

Een 10700 (200W+) en een RX5700XT (250W) samen onder load kunnen best wat stroom trekken. Je zit op die manier al aan een 450W en piek kan zelfs nog hoger. Beetje andere componenten erbij en je hebt er zo 50 tot 100w bij en dat is voor veel voedingen best een zware kluif. De intels van die generatie met 8 cores of meer zijn serieuze stroomvreters.

Eigenlijk hoort dit op 't forum thuis natuurlijk, maar dat vind ik zelf ook niets.
Mss maakt de game een crash log aan en meld dat iets nuttigs? anders Windows opnieuw installeren en niet Windows ltsb gebruiken voor games.
En die logs geraak jij uit wijs ? :) Die logs zijn voor de makers, net hetzelfde als de logs van mijn eigen software. Daar zal je niet veel wijzer uit worden, maar ik kan er wel iets uithalen. En het tijdperk van Windows herinstalleren is toch wel echt al lang voorbijgestreeft. Windows XP kon ik nog verstaan, maar vanaf Windows 7 is het toch een pak beter geworden. Ok ik ga niet zeggen dat je dit niet eens mag doen, maar niet zoals bij windows 95 of ME elke maand een image terug zetten
Klinkt als een issue dat je krijgt als je te ver overclocked en/of je stroomtoevoer het niet trekt. Je GPU crasht bij jou en een oorzaak kan vanalles zijn. Ook een defecte GPU of vrm ofzo.
Ik herken het in ieder geval niet van mijn kaart onder Linux.
Die doet netjes wat ie moet doen zonder problemen.
Het zou kunnen dat je voeding niet genoeg stroom kan leveren voor wat het moet renderen.
Laatst paar uur Forza 5 gespeeld, eerste wat Forza melde is dat me drivers geupdate moesten worden, Laatste drivers gedownload via AMD en spel opgestart

Tot nu toe ben ik die problemen niet tegengekomen met Forza 5 of met andere spellen met me 5700XT
Enige verschil is ik draai Windows 10, dus wellicht zit daar het probleem?
undervolten

https://www.youtube.com/watch?v=fN3n63laxEA

staat ook een link bij van de settings

en rest kabels ,bios etc is allemaal onzin als je teminste een voeding van 600 watt hebt .

[Reactie gewijzigd door thczero13 op 8 augustus 2024 09:58]

Dit leek erg hoopvol, tutorial gevolgd en uitgevoegd. Helaas alsnog hetzelfde probleem...... na een korte tijd te gamen weer een crash naar desktop zonder foutmelding.

De hele avond bezig geweest en alles waar ik aan kon denken getest, ook de GPU aangesloten met 2 aparte voedingskabels.

Op het eind van de avond na XMP uitgezet te hebben in de BIOS heb ik een half uur kunnen gamen zonder crashes. Ben benieuwd of dit de oplossing is geweest maar ik verwacht dat hij morgen weer gaat crashen..

Dit is het eerlijk gezegd het meest frustrerende probleem wat ik ooit met een PC van me heb gehad, de oorzaak is zo moeilijk te achterhalen en ik begin te denken dat de GPU de oorzaak is.
en toch is het een voltage probleem .

kun je experimenteren wat je wil .

gpu is inderdaadhet probleem dat hij door de fabrikant een te hoge voltage heeft.

begin maar eens bij 1750 en vram op 1750 en je voltage op 1100 in de laatste vakje en je fans op 60 of 75% , als hij dan er nog steeds uitklapt kun je aan je gpu denken

xmp,bar etc maken niet het verschil
@thczero13 @GeroldM

Thanks guys.

Ik ga nogmaals proberen te undervolten... gisteren was het dus helaas niet de oplossing. Ben erg benieuwd als ik de settings misschien nog iets lager zet.

Het zou ook inderdaad nog de voeding kunnen maar lijkt me wel sterk, de crash is de ene keer na 15 minuten en de andere keer na 65 minuten (zoals zojuist). De voeding is een Corsair AX860i Platinum van ong 8 jaar oud, heeft ook 10 jaar garantie deze voeding.

Ik was er zojuist van overtuigd dat het opgelost was na XMP uit te schakelen en Resizable Bar aan te zetten maar alsnog een crash.... |:(
Ik denk dat je gelijk hebt! Voltage op 1100 pakt hij niet, na een reboot staat hij automatisch weer op 1200. Op 1150 gezet en zojuist meer dan 2 uur Forza Horizon 5 kunnen spelen zonder uitval! Ik juich nog niet te vroeg maar kans is erg groot dat dit de fixt is :D
@thczero13

Helaas toch nog crashes...

Hoop dat het nog Tweaken is tot ik een setting vind die wel goed blijft draaien. Heb jij ook een 5700XT? Ik heb de Gigabyte RX5700XT Gaming OC en probeer het nou op 1137mV..
heb een nitro+ se 5700xt

heb de mijne stabiel op 1075 mV en 2000 Mhz , de fans op 75% geen finetuning ,

wat bij mij beetje opviel was als de junction temp constant hoger is als 90 dat hij dan na verloop van tijd eruit klapt ,

en kaart zit samen met een raid controller op een pcie bus x570 moederbordje 3700xt proc 32gb 3200 op 3600 resize bar aan en een 600watt voeding silverstone , 2 monitoren 1 dp 4k en hdmi 1080 , owja en een riser van 20cm om de kaart rechtop in de kast te zetten dus slechter kun je het niet krijgen .

en idd je moet je profiel wel telkens erin laden of de bios flashen
Ik heb gisteren een 6800XT gehaald, toen nog steeds dezelfde issues....

Toen ander RAM in mn PC gezet en gister 1,5 uur goed kunnen gamen. Ik ga het vanavond testen, hoop dat dat het probleem was.
Weet/meet je zeker dat de voeding nog genoeg spanning/stroom levert op de "rsils"? Of kijk je alleen naar de waarde op de sticker en/of ingraveringing/emboss-ing op de behuizing van de voeding?

Het zal niet de eerste keer zijn dat een van de "rails" in een voeding net voldoende prik kan kan leveren voor normaal gebruik, maar dus niet voor gamen. Een standaard voeding heeft vaan 2 "rails" en deze zijn vaak niet evenredig belast. Waarbij de ener "rail" sneller 'slijt' dan de ander.

Een merk voeding (EVGA, Corsair enz). zakken vaak na zo'n 6 a 7 jaar onder het nivo dat een krachtige video-kaart nodig heeft. Dan kan de markering op de voeding 600 Watt melden, in realiteit worddat na verloop van tijd niet meer geleverd. Electronica is wel degelijk aan slijtage onderhevig.

Seasonic is zo'n beetje de enige fabrikant die 10+ jaar garantie geeft. De rest begint daar niet eens aan, die houden al na een jaar of 3 tot 5 voor gezien. Daadwerkelijk meten hoeveel je voeding echt kan leveren over een langere periode is de enige manier om te zien of je je voeding moet vervangen.

Een voeding die net wel/net niet genoeg spanning/stroom kan leveren wanneer de apparatuur erom vraagt, dat levert altijd vage fouten op. Deze vorm van problemen krijg je veel sneller met witmerk voedingen of voedingen die de fabrikant meelevert bij de kast. Die zijn zo goedkoop mogelijk geproduceerd en als je ze de 1e keer aanzet, dan leveren ze meetsl wel de spanning/stroom die vermeld staat op de sticker.. Na een jaar is dat al echt niet meer zo. Bij sommige merken ben je al blij als je 6 maanden haalt.

Bovenstaande is helaas geen onzin.

Van de ruim 400 PC's die ik hier in Paragay en Nederland in elkaar heb gestoken, zijn de klanten die erop stonden de meegeleverde voeding te gebruiken echt diegenen die me het vaakst terugbellen vanwege vage problemen. Diegenen die de meegeleverde voeding vervingen door een merk voeding bellen me terug voor uitbreidingen, hulp met software etc. Want hun PC blijft jarenlang betrouwbaar werken.
AMD heeft net ook een nieuwe versie van de AMD Adrenalin software uitgebracht: https://www.amd.com/en/su...-notes/rn-rad-win-21-11-2
Zoals aangegeven in het artikel zijn de meeste issues al opgelost in 21.4.1. De driver update van vandaag is alleen voor Battlefield 2042 icm de Radeon 6000 serie.
@JayStout Je kunt beter schrijven, dat het al is verholpen. Want AMD Radeon Graphics Drivers 21.4.1 WHQL is van April 2021.
Nou, inderdaad. We zijn bij 21.11.2 op dit moment en de laatste WHQL is 21.10.2. Aangezien het eerste cijfer op het jaar slaat en het 2e cijfer op de maand, is dit best wel oud nieuws, zou je denken. Maar dat komt volgens mij vooral omdat AMD er nu pas mee naar buiten komt.
Ben benieuwd in hoeverre deze kwetsbaarheden zich ook voordoen in Windows 11? Draai nu een week W11 en vraag me dan af of dit dan behoort tot de verbeteringen onder de motorkap. Want boven de motorkap valt het verschil met W10 reuze mee.
Het zou interessant zijn om te weten of dit een performance impact ten gevolge heeft.
Tsja, het blijft absurd dat er nog steeds geen universele aansturing voor grafische kaarten is. Voor SATA, Firewire en USB hebben we respectievelijk AHCI, OHCI en xHCI zodat er geen chipset-specifieke drivers nodig zijn. Het is gewoon enorm inefficient om voor iedere GPU aparte drivers te schrijven terwijl dat met een gestandariseerde register-set die helemaal niet nodig is.
Ze hebben de afgelopen releases steeds dingen opgelost de meeste blijkbaar al in 21.4.1? Dat was in april.
Op HWI staat een ander schema waar het lijkt dat er in de 21.11 driver ook weer dingen opgelost zijn.

[Reactie gewijzigd door Astennu op 8 augustus 2024 09:58]

Ik vraag me af hoe het zit met de drivers van laptops. In mijn geval bv de AMD Ryzen 7 4700U. versie 27.20.11028.10001 date:19-11-2020 01:00:00

Dit is duidelijk van voor deze fix. Toch vreemd dat hoewel er meer laptops dan desktops verkocht (schijnen te) worden dat hiervoor niet of nauwelijks updates voor verschijnen.

Dit speelt vast niet alleen voor mijn laptop. Dit betekend dus dat veel apparaten onveilig zijn.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.