Rolls-Royce wil eind 2023 eerste elektrische auto uitbrengen

Rolls-Royce heeft de Spectre geïntroduceerd, het eerste volledig elektrische model van het merk. Dit model moet in het vierde kwartaal van 2023 op de markt verschijnen. Spectre gaat hetzelfde platform delen als andere Rolls-Royce-modellen.

De autofabrikant geeft nog niet veel details over de eerste EV van het merk. Het lijkt om een tweedeurs coupé te gaan, vergelijkbaar met de huidige Wraith. Rolls-Royce zegt de auto te bouwen op hetzelfde aluminium platform als alle Rolls-Royce-modellen sinds 2017. Dit platform wordt dus nu gebruikt voor benzineauto's maar is volgens Rolls-Royce van begin af aan ontwikkeld om ook voor elektrische auto's gebruikt te kunnen worden.

Rolls-Royce hint al een tijdje naar de komst van een elektrische auto en zei eerder dat dit model 'nog in dit decennium' zou verschijnen. Nu blijkt de auto over twee jaar al in verkoop te gaan. Vanaf 2030 bouwt en verkoopt de fabrikant alleen nog maar elektrische auto's. Concurrent Bentley verwacht in 2025 de eerste EV op de markt te kunnen brengen, ook deze fabrikant wil in het volgende decennium alleen nog maar elektrische auto's verkopen.

Rolls-Royce SpectreRolls-Royce SpectreRolls-Royce SpectreRolls-Royce Spectre

Door Hayte Hugo

Redacteur

29-09-2021 • 15:26

129

Reacties (129)

129
129
52
10
0
64

Sorteer op:

Weergave:

Persoonlijk begrijp ik niet dat Rolls Royce hier niet veel eerder aan begonnen is. Een elektrische auto rijdt al enorm veel zoals een Rolls Royce met soepele en vlotte acceleratie. Wat is er nu luxer als nooit meer hoeven te tanken? Qua gewicht kan hier gemakkelijk een 150 kWh accu in. De afname is beperkt dus resources makkelijk te krijgen. Daarnaast is de impact van de grote accu op de catalogusprijs nihil, de huidige brandstofaandrijflijn kost waarschijnlijk meer.
Ik vermoed dat Rolls Royce gewoon een te klein automerk is om "even" een elektrische auto te bouwen. Klanten verwachten - en terecht voor die prijs! - dat ook een elektrische Rolls h-e-l-e-m-a-a-l tof is, dus alle miskleunen die we van elektrische autos gewoon zijn zouden ook minder gewaardeerd worden. Dat zie je ook al aan het gebruik van hetzelfde platform als voor verbrandingsmotoren: het kan wel, maar zal geen optimaal resultaat opleveren.
BMW te klein?
Rolls-Royce Motors was a British luxury car manufacturer, created in 1973 during the de-merger of the Rolls-Royce automotive business from the nationalised Rolls-Royce Limited. It produced luxury cars under the Rolls-Royce and Bentley brands. Vickers acquired the company in 1980 and sold it to Volkswagen in 1998. Bentley Motors is the company's direct successor; however BMW acquired the rights to the Rolls-Royce trademark for use on automobiles and launched a new Rolls-Royce company shortly afterwards.
WIKI
O_O

Dus de nieuwe RR's zijn alleen RR in naam, maar niet noodzakelijk van dezelfde kwaliteit? Daarvoor moet je een Bentley kopen?
Ik vermoed dat, sindsdien RR van BMW is, de kwaliteit alleen maar is toegenomen. Dat RR shopt in het onderdelen magazijn van BMW, wilt echt niet zeggen dat de kwaliteit daar minder door is geworden. BMW is niet voor niets een succesvol premium merk.

Zelfde voor Bentley. Onderdeel van VW. Net als andere premium merken als Lamborghini, Audi. Zelfs Bugatti..... En die verkoopt auto's met een vanaf prijs van 2,4 miljoen.

Dat je onderdeel bent van een groot autoconcern, zorgt (vaak, niet altijd) voor een toename in kwaliteit. Omdat r&d gespreid kan worden. Onderdelen in grotere oplages gemaakt. Etc
Alleen is Bentley een merk van VW groep...
Een Bentley kan toch echt niet tippen aan een Rols.
Ik heb vorig jaar beide aangeschaft, maar t is mij om het even
Rolls Royce is een klein merk, zelfs als het onderdeel is van een groter concern. Er worden gewoon weinig modellen uitgebracht. Daardoor moet men wachten totdat er een geschikt model aan de beurt is om die te vervangen door een EV versie. De meeste RR's worden door een chauffeur gereden en zijn achterin al muisstil. Het comfort van de chauffeur is minder belangrijk en tanken mag de chauffeur voor of na de rit in zijn eentje doen. De kans dat dit soort luxe wagens een goed verkoop succes worden is hierdoor klein.

Het wachten was dus op een meer sportief model waar de eigenaar zelf achter het stuur kruipt om zich eens lekker te ontspannen of juist uit te leven. Een twee-zitter is daar natuurlijk ideaal voor en met een elektromotor kan je heerlijk stil over de weg zoeven, maar ook juist snel optrekken en hard door de bocht.
Dit is de markt voor de mensen die niet op een paar stuivers hoeven te letten, maar wellicht wel milieubewust willen overkomen. Met een elektrische wagen kan men plezier beleven en tegelijkertijd een milieubewuste uitstraling hebben. Dat de rookwolken nu uit een smerige Duitse of Poolse bruinkoolcentrale komen ipv uit de uitlaat ziet toch niemand.
Altijd weer die onzin over dat elektrisch net zo slecht zou zijn omdat er ergens energie opgewekt moet worden. Als je die anti-informatie nu nog steeds verspreid moet je jezelf toch eens goed achter de oren krabben over waarom je zo vast zit aan die gedachte terwijl het zo makkelijk te ontkrachten is.
Ik schrijf helemaal niet dat elektrisch net zo slecht is. Het is wel een feit dat de energie dan ergens anders opgewekt moet worden. Dat is (lang) niet altijd even schoon!. Auto rijden voor de lol is gewoon energieverspilling. Een elektrische auto heeft dan wel een "groen" imago, maar de energie moet wel ergens opgewekt worden.
Of een elektrische auto meer of minder vervuild dat een benzine of diesel heb ik me niet uitgelaten.Volgens de laatste berekeningen die ik heb gezien is elektrisch rijden zelfs met de Poolse (meest vervuilende) energiecentrales nog net ietsje schoner, mits de aanname dat de batterijen na 8 jaar nog in goede conditie zijn (> 80% capaciteit) ook klopt.
Het voordeel van elektrisch rijden is wel dit schoner wordt naarmate er meer vervuilende centrales worden verbeterd of gesloten. Een benzine of diesel auto blijft altijd evenveel vervuilen.
Dat de rookwolken nu uit een smerige Duitse of Poolse bruinkoolcentrale komen ipv uit de uitlaat ziet toch niemand.
Paar zonnepanelen erbij bedingen ☝🏼
Maar het gaat hier niet om BMW als merk, maar om RR. En RR is in productiecijfers een klein merk. In 2019 maakte het 5100+ auto's. BMW zelf maakte in die periode 2.450.000 auto's. BMW maakt letterlijk MEER auto's per dag dan RR op één jaar.
Het lijkt me dat de "miskleunen" van elektrische auto's bijna volledig op te lossen zijn bij een Rolls Royce. Iets wat het mainstream maken van elektrische auto's lang heeft tegen gewerkt zijn voornamelijk 3 dingen lijkt me: 1) het gewicht van een accu als je een grote range wil. 2) De prijs van deze accu. En 3) het opladen, al dan niet thuis.

Ik zou zeggen prop een 200kwh accu in een Rolls Royce, en geef als optie dat mensen thuis een snellader kunnen installeren (100kwh ofzo). Dit is volkomen irreëel voor de normale burger, maar een beetje Rolls Royce kost al gauw 300.000 euro en weegt meer dan 2½ ton, dus dat lijkt me prima te doen.
Wat is het nut van een snellader thuis? Je hebt er werkelijk niks aan. Mijn auto is thuis volledig opgeladen na ongeveer 3 uur en dat met maar 11kw. Dat is alleen als ik met een vrijwel lege accu thuis kom en de volgende dag een volle accu wil. Je zou dit zelfs naar 17kw kunnen opkrikken (mits de auto dat ondersteunt, bij mij is 11kw het max). Lijkt mij voldoende om je auto thuis op te laden.

Maar, de grote vraag, waarom zou je een enorm gewicht aan batterijen willen vervoeren elke keer als dat in 99.9% van de gevallen helemaal niet nodig is? Een bereik van rond de 500 tot 600 km is met een dergelijke auto prima, en daar heb je echt geen 200kwh accu voor nodig, zonde van het gewicht en de prijs die je ervoor betaald (al is dat bij een RR niet echt van toepassing, maar toch).

Even de vergelijking met een benzine auto, waarom is een RR niet voorzien van een 400 liter tank benzine met een bereik van 2500km per tank beurt? Zelfde met een accu, wat is voldoende bereik vs prijs en gewicht
Dit gaat over Rolls Royce, je kan die hele auto afbreken tot de grond met vragen die beginnen met: "waarom zou je....?"

Nogmaals het is een Rolls Royce, dus, omdat het kan.
Dan snap ik nog steeds niet waarom ze nooit een RR hebben gemaakt met een 400 liter benzine tank zodat je kan aansluiten bij de vrachtwagens, super snel tanken en enorm bereik. Of waarom iemand met een RR niet en benzinetank opslag in zijn huis heeft om thuis te tanken, dat lijkt me nog beter. Gewoon omdat het kan Non discussie dit. Voor je het weet geven we de RR nog vleugels.
Benzine opslag bij huis is niet heel ongebruikelijk overigens.

En 400 liter tank beperkt je nogal in je design.

En dat jij het niet snapt is wel duidelijk, maar dat komt omdat je vooral redeneert vanuit je eigen situatie en wat onder jou normaal valt.

En je volgende stap is dan naar goed gebruik hier het in het extreme trekken. Maakt het zo lekker duidelijk dat de argumenten op zijn.
Benzine opslag bij huis is niet heel ongebruikelijk overigens.
Ja want het rijden van een RR is namelijk super gangbaar......
Benzine opslag is vooral kostbaar en voor velen onnodig. Dus waarom doen? -> omdat het kan.
En 400 liter tank beperkt je nogal in je design.
Helemaal niet. Je moet gewoon een deel van je laadruimte opofferen.
"ja maar ja maar.. waarom zou je dat in godsnaam doen!" -> omdat het kan.
Ja, de argumenten zijn op als iemand reageert met "omdat het kan" terwijl je uitlegt dat een snellader thuis redelijk zinloos is. Omdat het kan... En ik ben degene zonder argumenten. Tja.
Offtopic: mag ik uit interesse weten hoe vaak je thuis oplaadt en hoeveel je dit extra kost?
Op dit moment (thuis werken) is het meestal maar een keer per week schat ik. Bij uitzondering 2 keer per week als ik die week bij vrienden of familie op bezoek ga. Ik heb een bereik van 370 maar ik laad het nooit vol, 320 (ongeveer tot 90%). Als je de hele tijd tot 100% gaat laden krijg je een melding dat dat niet heel goed is voor de batterij. Met 320 km kan je minstens 250 km rijden. Net zoals bij een benzine auto rij je hem niet leeg, maar hou je rond de 40 tot 50 km over. In de (koude) winter is het bereik minder, dan kan ik zonder problemen 200km rijden.

Wat de kosten betreft, ik zit nu op ongeveer 20 cent per kw, mijn accu is 50kw, dus elke laadbeurt is denk ik 35kw - 40 kw (van 10%-15% tot 90%). Dat is dan ongeveer €6 per laadbeurt waarmee ik dan 250km mee kan rijden (of 200km in de winter).

Edit: de prijzen van snelladen verschillen overigens enorm. Ik heb met 50kw gratis kunnen laden, met ongeveer 29 tot 32 cent per kw bij Tesla (de goedkoopste als we de gratis laadplek niet meerekenen), de middenmoot zit rond 50 cent per kw, Ionity was de duurste met 79 cent per kw.
Edit2: in het buitenland heb je nog wel hier en daar gratis laders, bijvoorbeeld bij de Ikea, Lidl (max 30 minuten met 11kw, maar als je het ontkoppelt en weer aankoppelt werkt het weer voor 30 minuten 8-) ) en grote winkelketens (3,4kw, meestal 1 tot 2 uur max)

[Reactie gewijzigd door david-v op 23 juli 2024 09:00]

Euhm, Rollsvalt onder BMW Group
Niet geheel een kleine speler te noemen..
Binnen de groep is het een relatief kleine speler.
Kijk je naar het aantal auto's dat ze maken betekend het dat ontwikkeling over een veel kleiner aantal verdeeld kan worden. Ja ze zullen op componenten van bmw teruggrijpen maar desondanks zullen ze aanpassingen moeten doen.

Kijk dan naar de marges dan zie je bij bently dat die heel krap zijn: https://annualreport2020....om/divisions/bentley.html
20 miljoen winst op 2 miljard omzet bij iets meer dan 10.000 auto's.

https://www.bmwgroup.com/...ns/facts-and-figures.html
rolls royce 2020 3756 auto's tegen 2019 5100
Rolls-Royce is van BMW, dus zeker niet klein. En al was dat niet zo, dan nog konden ze een motor van een ander gebruiken, net zoals bijv. Mazda elektrische motoren bij Toyota gaat inkopen.
Rolls-Royce maakt ook kernreactoren. Een elektrische motor moet dan wel lukken neem ik aan. Daarnaast denk ik bij Rolls-Royce aan motoren waar je een muntje op zijn kant op kan zetten. En dan kan starten zonder dat het muntje opvalt. Dus ik neem aan dat ze gewoon met een zéér goede eigen motor komen!
Maakt Rolls-Royce kernreactoren? Dat wist ik niet. Dat ze vliegtuigmotoren maken wist ik daarentegen weer wel
Ze maken geen kernreactoren maar door kernenergie aangedreven motoren en aandrijflijnen voor marineschepen, maar dat terzijde. Overigens heeft het bedrijf dat zowel de vliegtuig- als zeemotoren maakt geen enkele relatie (meer* ) met BMW en Rolls Royce motor cars.

Rolls Royce is daarentegen 100% BMW en eigenlijk hebben ze alleen de merknaam en -uitingen overgenomen van het rolls royce dat we kennen van de klassieke auto's.

BMW is jarenlang een van de grootste aandeelhouders geweest, maar dat is al ruim een decennium niet meer het geval.
Dat is informatief, dank u wel
Rolls Royce is daarentegen 100% BMW en eigenlijk hebben ze alleen de merknaam en -uitingen overgenomen van het rolls royce dat we kennen van de klassieke auto's.
Hier was ik van op de hoogte. Het is een strijd geweest met VAG dat Bentley had ingelijfd. Bentley deelde heel veel met Rolls Royce maar BMW is niet verder geraakt dan de merknaam en -uitingen zoals u dat beschrijft. Het was wel de bedoeling van BMW om meer te kunnen hebben en dat is zelfs voor de rechtbank uitgevochten.
Zoveel problemen kent de aandrijflijn van de i3 toch niet? De rest is gewoon zoals gebruikelijk.
Ik reageerde puur op RR, niet op het moederconcern, maar goed: wij hebben een i3 op het werk, uitvoering zonder expansion pack. het ding rijdt geloof ik goed, zelf nog niet gebruikt. Maar uit Duitse voorzichtigheid mogen met dat ding niet van Bremerhaven naar Bremen rijden (66 km) uit angst dat we niet meer terug komen! Alles onder die afstand gaat al snel met een (elektrische) fiets. Zo leer je elektrisch rijden wel af, ja...
RR is al jaren gewoon een luxere BMW 7 SERIE.
Omdat het voor een merk als Rolls Royce niet van belang is.

Het gaat heel lastig worden om soepeler op te trekken met een elektrische auto, in vergelijking met hun V12 motor. Tanken doe je niet als eigenaar, daar heb je een chauffeur voor en als die geen tijd heeft, vraag je het aan je butler. Gewicht is zeker wel van belang, aangezien die auto's al bizar zwaar zijn vanwege alle luxe. Ze hebben bij de laatste versie iets minder dempings materiaal moeten gebruiken om gewicht te besparen. De kosten van de aandrijflijn is niet van belang voor een Rolls Royce eigenaar. Vaak geven ze liever nog extra geld uit als dat meer aanzien geeft.

Rolls Royce is niet een auto die je koopt omdat je perse een geweldige auto wilt hebben om in te kunnen rijden. Het is een extreem luxe mobiel kantoor en het is een stuk mobiel aanzien. Het is alsof je in een extreem duur maatpak stapt. Die 6.75 liter V12 is daar een belangrijk onderdeel van. Dat is het toppunt van brandstof motoren. De soupplesse die de aandrijflijn heeft, is ongeevenaard. Besef dat die motor dusdanig gemaakt is dat het extreme luxe geeft voor de passagier. Het is geen motor die gemaakt is om snel te zijn. De motor loopt net zo stil als een elektrische motor.

Ik heb meerdere malen in Rolls Royce auto's mogen zitten en er ook stukjes mee mogen rijden. Ik zou er zeker geen willen hebben, zelfs als ik het geld zou hebben voor zo iets, maar het is echt een hele andere wereld. Ik vind het om die reden zelfs een wonder dat ze uberhaupt gaan overstappen naar elektrisch. Niet alleen omdat een elektrische auto een stuk minder is dan een prachtige V12, maar ook omdat het lastig gaat zijn om voor zo'n lage productie een aandrijflijn te laten maken die tot in de puntjes perfect is. Ik denk dat veel van hun klanten daar absoluut niet op zitten te wachten.
Eens, mensen hebben moeite te begrijpen dat een brandstofmotor ook wat toevoegde. Het gaat niet alleen om stil, of snel optrekken. Allemaal dingen die een EV prima kan. Het mist echter de beleving die sommige mensen op dit moment zoeken.

Zie zo'n V12 als het mooiste horloge dat je kan kopen. Deze tikt ook, is complex, duur. Waarom dan geen digitaal horloge? Omdat je het juist wil hebben vanwege het feit dat zo'n complex apparaat zo perfect werkt.

In elk topic over ev's zie je dit weer terugkomen. En ik denk dat dat vooral komt omdat een aantal mensen geen voorstelling kunnen maken dat er een beleving aan zit, omdat ze zelf niks met die beleving hebben.
Effe een beetje caravan trekken zal dus niet gaan, zit je zooo over de 3500 kg met een EV RR met dikke batterij en dikke eigenaar :)
Sorry, maar ik snap even niet waarom het niet mogelijk zou zijn om een elektrische aandrijving te maken die goed is voor een 571pk en 900nm. Vooral niet omdat bij een EV dit vermogen en de trekkracht altijd onmiddellijk beschikbaar zijn, daar waar het bij een ICE maar in een beperkt toerenbereik beschikbaar is.

De EQS van Mercedes is goed voor 523pk en 855nm, die altijd beschikbaar zijn.

Ik ben van mening dat juist die prachtig mooie V12 zeer eenvoudig is te vervangen door een elektromotor. De V12 heeft als unique selling point alleen nog maar het zeer fraaie geluid en de historische emotie die het oproept. Qua rijcomfort heeft een V12 geen enkele meerwaarde t.o.v. een potente elektromotor.

Ik rij zelf V8 én EV en imho is alleen het geluid van de V8 beter dan van de EV. Voor het rijden moet je echt de EV hebben, die is beter. Maar ja, dat geluid...
Niet alleen omdat een elektrische auto een stuk minder is dan een prachtige V12
Die snap ik totaal niet. Rolls Royce, en alle andere fabrikanten van luxe mobiele kantoren, doen alle mogelijke moeite om een zo soepel mogelijke rij-ervaring te creëeren. Geen geluid, vlakke koppelkromme, heel veel vermogen bij lage toerentallen. Allemaal zaken waarin een EV excelleert.

Dus ik ben eigenlijk wel reuze benieuwd waarin een machtige V12 in een Rolls Royce dan verschilt van een even machtige elektromotor.
Dat een V12 zo prachtige is zal de meeste eigenaren een rotzorg zijn, Jan met de pet is vreselijk onder de indruk uiteraard, maar er is iets meer nodig om iemand met vele miljoenen op te laten kijken hoor.

Je kan de meeste eigenaren vragen wat voor een motor er in zit en dan zullen de meeste je verveeld aankijken en denken "who cares".

12 jarige jochies die de poster boven hun bed hebben hangen en iedere morgen met de lease Mondeo van papa naar school gebracht worden vinden het wel machtig interessant. :P
Opladen is ook tanken hoor. Duurt nog langer zelfs dan tanken...
Ik heb nog geen seconde gewacht voor het opladen, bij tanken is dat gebruikelijker.
dat zal wel komen als elektrisch rijden gewoon word.
En dan kun je zeggen dan laad ik thuis op maar ik moet nog zien wat er gebeurd als de halve straat een laadpaal heeft en een elektrische auto. (je hoeft iig dan niet meer je stoep van sneeuw te ontdoen)
Je moet niet alle wilde verhalen geloven.

Als iedereen morgen een nieuwe brandstofauto koopt is Nederland in één klap vol met alle aan de kant van de weg achtergelaten 2de hands auto's. 8)7

Oftewel dat gebeurd niet in 1 keer he slimmerik...
Men heeft nu al problemen nu mensen pv installaties nemen. Ik zie de problemen ook niet overal ontstaan alleen in bepaalde gebieden.

Als men hier in ons doarp moet verzwaren dan graven ze simpel ff een deel van de straat op met minimale hinder.

Probeer dat eens in Amsterdam of Utrecht.
dat vraag ik mij dus ook af... Wat gebeurd er als een hele straat in de avond de auto even op laad.
Heeft iedereen straks een extra diesel generator in de tuin om toch nog stroom te hebben :+
Daar is best wel een slimme oplossing voor te vinden. Er worden nu al experimenten met een slim netwerk uitgevoerd. Laden kan eenvoudig gespreid worden d.m.v. een computerprogramma. Prioriteit kan gekocht worden of uitonderhandeld.
Eigenlijk is dat dezelfde vraag als toen de waterkoker kwam, of de wasdroger. Het antwoord is: het stroomnet moet worden uitgebreid qua capaciteit naarmate het volk meer nodig heeft. Dat gebeurde ook altijd prima, totdat er in Westerse landen een aantal jaren geen capaciteitsverhoging nodig was. Dat kwam omdat de groei van energiegebruik werd gecompenseerd door zuiniger apparaten. Nu is er wel weer groot groeipotentieel en dus zullen de netbeheerders flink aan de bak moeten.

We gebruiken nu per persoon vele malen meer stroom dan decennia geleden. De capaciteit daarvoor is er gekomen. Dan moet het nu ook kunnen. Het is wel een enorme opgave, want alles dat nu nog met gas verwarmd wordt moet ook nog elektrisch. Plus zonnepanelen die terugleveren, en andere grote invloeden op het stroomnet. Oftewel: een grote opgave, maar het kan wel over jaren uitgespreid worden naarmate de vraag stijgt, en het zal simpelweg moeten.
Iedereen die hierin meespeelt weet ook wat ze te doen staan. Het grootste knelpunt is dan ook niet de financiering of de technologie, maar momenteel voldoende handen om al die plannen uit te voeren.
Als de halve straat een laadpaal heeft (bij mij is dat al bij 15% van de huishoudens) gebeurd er helemaal niks, om twee redenen:

1) je laad niet elke dag op (nederlanders rijden gem 30km per dag, dus ga maar na hoe vaak je moet laden per week, 1 of 2 keer?)
2) Niet iedereen zal op hetzelfde tijdstip gaan laden. De een zal het overdag doen zodra die thuiskomt, de ander als het nachttarief start, de andere zal het zo instellen dat de auto midden in de nacht begint zodat het rond vertrektijd volgeladen is (bijvoorbeeld om 7:30)

Er moet nog wel wat gedaan worden aan het net, de infrastructuur moet beter en groter, maar dat is niet anders dan met de tankstations, die zijn er ook niet zomaar gekomen en daar moet je ook van alles voor regelen zoals bevorraden (wat nu dus een probleem is in Engeland door tekort aan mensen)
Is je accupakket binnen 10min weer vol dan?
mja maar voor opladen hoef je niet naar een tankstatiton. dat kan je 's nachts lekker laten gebeuren ofzo
heb je toch gewoon personeel voor :+
Iemand met een nieuwe Rolls zal inderdaad niet vaak zelf tanken neem ik aan! Die mensen sturen überhaupt niet zelf. Die hebben gewoon een Bentley voor als ze een keer zelf willen rijden.
En ik vermoed dat iedereen die zo'n auto kan betalen ook wel een eigen oprit of garage heeft...
Een Rolls tank je ook nooit. Dat doet de chauffeur wel voor je.

In beide gevallen (benzine of electrisch) meer je daar als eigenaar (als het goed is) nooit iets van.
Er zijn genoeg Rolls Royce eigenaren die gewoon zelf rijden, echt niet allemaal rijden ze met een chauffeur rond.
Heb weleens gelezen dat Rolls Royce klanten rechts achterin zitten. En ernaast een Bentley hebben om zelf op de bestuurdersstoel te zitten. Beetje zoals boeren een trekker hebben en een luxe auto voor zondag.
Dat is iets van voorheen. Rolls Royce is een merk waarbij steeds meer eigenaren zelf rijden. Aldus RR zelf.
“We are very much a self-driver’s brand nowadays,” Muller-Otvos says during a recent visit to Australia.

“We might have formerly been chauffeur-driven, but that has completely changed. The minority of cars we sell are for chauffeurs, with the exception of maybe the Phantom in long wheelbase form. Everything else is purely driver’s cars.”
Ik neem aan dat mensen die een nieuwe Rolls Royce kunnen rijden ook wel ergens wonen waar ze zelf thuis kunnen laden.. Dat is dan dus een non-issue en zelfs beter dan bij een tankstation moeten tanken.. Tenzij ze er meer dan 300-400km per dag mee rijden natuurlijk, dan zullen ze ergens anders ook moeten laden, maar dat zullen er niet veel zijn..
Ze zouden beter universele batterijen nemen die je even kan "vervangen" bij een tankstation. Met het nodig materiaal, ik weet dat deze geen 20 kilo wegen.
Na een jaar electrisch rijden heb ik daar totaal geen behoefte aan. Er is geen enkel moment geweest waarop ik dacht "kon ik nou mijn batterij binnen 3 minuten vervangen om dan door te rijden". Eerder andersom "is de auto nu al klaar met snelladen? maar ik krijg mijn koffie net voorgeschoteld hier ppfff"
Misschien komen ze met zonnepanelen, net als de Sono Sion of Lightyear One.

[Reactie gewijzigd door Soldaatje op 23 juli 2024 09:00]

Dit zal te maken hebben met schaal, precies de reden waarom Italiaanse luxemerken onlangs de EU hebben verzocht om een vrijstelling/uitstel te krijgen voor het elektrisch moeten gaan. Bij een dermate kleine productie per type auto is het from scratch ontwikkelen van een elektrische aandrijflijn en die gecertificeerd op de weg krijgen een flink struikelblok.
Rolls Royce is van BMW, dus die kunnen gewoon een aandrijflijn uit Beieren pakken. Er zit al een BMW V12 onder de motorkap bij de benzinemodellen.
Die aandrijflijn moet dan wel passen bij je platform.
Maar die komt uit de zelfde loods. RR is een 7 serie met een andere koets en afwerking.
Sinds 2020 is geen enkele Rolls Royce meer gebouwd op het 7-serie platform. De Ghost deelde dat platform, maar dat is niet meer sinds 2021 model. Nu wordt alles gebouwd op een eigen inhouse ontwikkeld platform. Wel zijn er nog onderdelen die hergebruikt worden. Dat zit zo rond de 20%. Ook wordt alles in Engeland gebouwd en komt het dus ook niet uit dezelfde loods.
Ah, Dat krijg je ervan wanneer Topgear niet meer leuk is. Mijn auto kennis is in 2015 blijven steken.
Nee, maar als ze weten dat er een BMW motor in zou moeten passen, houden ze daar toch rekening mee met ontwerpen. Dat lijkt me niet heel erg ingewikkeld. Of ontwikkelen ze ook weer een eigen motor?
https://www.autoblog.com/...0YORRRca-QeT03hPQdH17DX5M
Under this new skin is a chassis that's exclusive to Rolls-Royce, unlike the old Ghost's BMW 7 Series-derived chassis. This new frame uses the flexible all-aluminum platform that underpins the new Phantom and the Cullinan.
Helaas voor jou was ooit zwaar gemodificeerd onderstel uit de 7 serie voor de ghost maar dat is dus niet van toepassing op alle modellen of de nieuwe.
i3 of i8 aandrijflijn ligt al jaren op de plank. Alleen wat meer batterijen. Die range extender had er 5 jaar geleden ook in gekund om onafhankelijk te zijn van snelladers.
Net als waarom er volgend jaar ook toevallig een BMW 7 serie komt die elektrisch is. BMW is niet zo snel met die dingen. Die maken soms van die marketingmobielen zoals de i3 en i8, maar eigenlijk zijn ze niet zo goed nog in elektrische auto's op dit formaat bouwen.
BMW is niet zo snel met die dingen.
Voor een merk dat niet graag wil overstappen zie ik ook nog geen elektrische A8 of S-klasse. Terwijl 7 series bezitters (evenals de 2,3,4,5,x1235) gewoon lekker kunnen stekkeren met bijna 100km range. Met nu de i4, iX en elektrische mini zijn ze niet langzaam hoor
Die maken soms van die marketingmobielen zoals de i3 en i8
Nee hoor, de verkoop resultaten waren hoger dan verwacht
maar eigenlijk zijn ze niet zo goed nog in elektrische auto's op dit formaat bouwen.
Met zoveel kennis, lange ervaring en leveringen van Formule E autos zijn ze behoorlijk kundig hierin
(...) zie ik ook nog geen elektrische A8 of S-klasse(...)
Euhm, EQS? Het is letterlijk de EV versie van de S-Class. Net zoals de EQE die er ook aankomt dat van E-class is.

[Reactie gewijzigd door Mlazurro op 23 juli 2024 09:00]

met bijna 100km range.
Wat een klapper...
Nee hoor, de verkoop resultaten waren hoger dan verwacht
Zonder de verwachtingen te weten en de resultaten van de concurrenten ernaast is het vooral een loos statement dat meestal voor marketingredenen wordt gebruikt.
Met zoveel kennis, lange ervaring en leveringen van Formule E autos zijn ze behoorlijk kundig hierin
Zou leuk zijn als ze dat eens laten zien in normale consumentenproducten.
Met zoveel kennis, lange ervaring en leveringen van Formule E autos zijn ze behoorlijk kundig hierin
BMW is uit de Formule E gestapt. Na 2021 seizoen doen ze niet meer mee (net als Audi en Mercedes).

Die 100km is trouwens wel extreem optimistisch.
Wat een treurige vertoning is dat zeg, dat die 3 merken zich terugtrekken uit de formule e.
Het zou (wedstrijd) organisaties sieren door participatie in de formule e te verplichten als je als merk ook mee doet met de formule 1. in de DTM Investeer je niet in de electrificatie, jammer dan. Dan mag je strafpunten rekenen of gewoon geen startbewijs ontvangen.

Edit na hiostu's reactie.

[Reactie gewijzigd door lulkoekje op 23 juli 2024 09:00]

Audi en BMW doen sowieso niet mee in de Formule 1. Al gaan er geruchten dat ze wel aan het kijken zijn naar Formule 1. Dat komt dan weer voort uit de geruchten dat de Formule 1 zich gaat richten op synthetische brandstoffen om zo CO2 neutraal te worden.
Wellicht dat ze hun plof motoren kennis nog een tijdje wilden/willen uitbuiten. Want ze hebben wel hun best gedaan om zelf nieuwe motortechnieken / motoroptimalisaties te ontwikkelen.

Maar ze ontkomen er vermoedelijk niet aan [de omschakeling naa volledig elektrisch].
Ik kan wel verschillende redenen bedenken:
- Een Rolls Royce rijdt al super zacht & stil
- Verbruikskosten zijn minder van belang
- Ontwikkeling hiervan is duur voor zo'n kleine constructeur (ja, ik weet het, onderdeel van BMW, maar ook dan zijn ze niet zo groot)
Stiller en zachter dan een elektrische motor? Verbruikskosten heb ik bewust niet benoemd aangezien dit toch geen kilometervreters zijn. 5 jaar geleden hadden ze hiermee een enorme voorsprong kunnen behalen omdat de schaal juist in hun voordeel werkt. De ontwikkelingskosten vallen mee door de aandrijflijn van de i3 en/of i8 toe te passen met een grotere batterij, de rest van het binnenwerk hoeft niet opnieuw uitgevonden te worden.

Mijn vermoeden is dat ze dit niet hebben gedaan omdat ze juist de huidige aandrijflijn nog wilde uitmelken en BMW pas vrij recent elektrificatie serieus neemt. Zie ook het uiterlijk van de i3 terwijl ze het bij de i8 wel begrepen, echter kreeg die dan weer geen volledige elektrische aandrijflijn (met fatsoenlijke accu). Tot slot was hun pilot met een elektrische 1 serie coupe ook een groot succes (voorloper van de i3), die hadden ze zo in productie kunnen gooien als leuke auto voor erbij.

[Reactie gewijzigd door Deveon op 23 juli 2024 09:00]

Stiller en zachter dan een elektrische motor?
We zitten nu al in een fase dat er auto's rondom het 30k segment verkocht worden waarbij de brandstofmotor praktisch onhoorbaar is in 95% van de gevallen en het gevecht vooral is met nvh vanuit andere bronnen, zoals winruis en rolgeluiden. Zaken waar elektrische auto's ook last van hebben. De motoren zijn het probleem niet meer. Zeker niet bij wat grotere en rustigere motoren. Ja, natuurlijk in je 1000cc of minder opgefokte turbotorretje is nvh vanuit de motor nog wel wat meer een ding, maar dat is meer de keuze voor die techniek van de autobakker. Er zijn genoeg alternatieve producten die wel normale motoren gebruiken.
waarbij de brandstofmotor praktisch onhoorbaar is in 95% van de gevallen
Bijzonder. Waarom moeten elektrische auto's dan een zoem-geluid produceren bij lage snelheden?
Stiller van binnen ging het over hè. Maar ook van buiten hoor je bij veel moderne auto's ook niet veel meer buiten de auto van de motor.
+ RR rijders zijn traditioneel nogal conservatief denk ik. Minder bij Bentley. De motor is ook deel van de identiteit van RR. Een V12 heeft nu eenmaal een andere bijklank, letterlijk & figuurlijk en connotatie dan een elektrische motor - die je tegenwoordig overal kan vinden, tot in een "betaalbare" hatchback toe.
Filmpje onder dit artikel, 3:35.
Ze kijken er dus al een paar jaar naar, maar ik heb ooit begrepen dat de voornaamste reden waarom Rolls Royce nog geen EV had, vanwege de beperkte range is die de EV's tot een paar jaar terug hadden.
Je snapt niets van luxe wagens ...
Die worden overal verkocht en overal ter wereld heb je brandstof.
Je tankt hem vol in 3 minuten en je kunt weer honderden km's rijden.
Je komt altijd wel een station tegen daar waar gewone wegen zijn en dus nooit heb je wat dat betreft een beperking.

Succes met het laden en de wachttijden.
Precies. EV past heel goed bij het merk. Stil, vlot (Topgear: "quick, but never urgent"), zwaar, en je wil geen uitlaatgassen verspreiden. Kosten relatief onbelangrijk.

Dat is ook de reden dat RR nooit een diesel heeft gebouwd.
Wat is er nu luxer als nooit meer hoeven te tanken?
In de file bij een snellaadstation staan is wel luxe? Elke dag gaan lopen pielen met een stekker bij je huis is wel luxe?

En een Rolls Roys weegt zonder accu's al meer dan 2,5 ton...hoezo kan daar dan nog een ton (of meer) aan accu's bij?

Je rijcomfortargument kan ik begrijpen, maar de rest niet.
De accu’s komen natuurlijk in plaats van de huidige aandrijflijn, z’n V12 weegt ook niet niets.

Het pielen van een stekker valt ook wel mee. Zelfs voor de gene die er zelf mee rijdt verwacht dat er een vorm van huishoudelijk personeel is als dat teveel moeite is.
“Wat is er luxer dan nooit meer te hoeven tanken”

Ik denk dat veel RR rijders een chauffeur hebben die alles doet ;)
Dit ziet er toch heel wat conventioneler uit dan hun eerdere studie model :) . Onderstaand concept is ook daadwerkelijk gebouwd. Zijn ook verschillende youtube filmpjes over te vinden.

https://robbreport.com/wp...loads/2019/10/103ex02.jpg

[Reactie gewijzigd door hiostu op 23 juli 2024 09:00]

Conceptcars worden wel vaker gebouwd, maar ik moet er nog 1 tegenkomen die ooit een 1 op 1 van concept naar productie is gegaan.
Denk dat de Hyundai ioniq 5 idd een van de hele zeldzame keren is.dat een bedrijf het aandurfde.
Het verbaasd me dat Bentley zo ver achterloopt. Met Porsche en Audi in de familie hebben ze een Bentley-waardige aandrijflijn liggen, en een hoogwaardig platform om op verder te bouwen. En in tegenstelling tot RR zijn die er niet vies van om platformen en motoren van elkaar te gebruiken.
Dan zullen ze hun carosserie wel een grammetje lichter maken. Die dingen wegen vandaag bijna zoveel als een lichte vrachtwagen.
De Wraith weegt ruwweg 2400 kilo, dat valt dus nog best mee. (een lichte vrachtwagen weegt 3500+ kilo) Tel daarbij een Model S accupakket op voor het gemak (544kg), een motor of drie (100kg/stuk) negeer de complete benzinemotor die je weglaat en alle aanverwante tanks en je komt ruim onder de 3500 uit.

[Reactie gewijzigd door pagani op 23 juli 2024 09:00]

2400kg voor een benzine auto ja. Maar zo'n accu weegt ook wat, een Model 3 doet ook 1831kg, dat is 6-700kg zwaarder dan de gemiddelde middenklasser. Dus als RR het gewicht van hun eerste EV een beetje binnen de perken wil houden mogen ze wel wat aan het gewicht van de basis doen.

Overigens vind ik dat RR rijkelijk laat is met hun eerste EV.
RR heeft natuurlijk ook wel een behoudende clientèle.

Maar echt licht zal een RREV niet worden (tenzij ze een relatief klein accu-pakket monteren).

Het probleem bij EV's is toch wel een beetje het gewicht. Vanwege het accu-gewicht hebben ze sterkere motoren nodig en die wegen weer meer en verbruiken weer meer...
Blijft een beetje onzinnig als je ziet hoeveel extra gewicht we meezeulen als we in ons 1tje in de auto zitten. Die trend zag je overigens ook bij ICE.
Leg me eens uit. Hoe is gewicht van significant belang bij versnelling en op snelheid blijven?
Van extreem belang bij versnelling, de benodigde kracht (koppel) neemt linear toe met gewicht. Stel dat een 1000kg auto met 150Nm koppel van 0 naar 100 gaat in 10 seconden, dan heb je dus 450Nm nodig om dit met 3000kg te doen. Dit verbruikt 3x de stroom dus moet je een grotere en weer zwaardere batterij inbouwen, waardoor je nog meer koppel nodig hebt... je ziet waar dit heen gaat! :-)

Op snelheid blijven is ook flink belangrijk, omdat een flink deel van de rijweerstand proportioneel aan autogewicht is. Voer je de 1000kg en 3000kg auto uit met de laatste eco band techniek dan heb je altijd gewoon 3x de rolweerstand in de zware auto. Een zware auto is meestal ook groter, en daarmee neemt de luchtweerstand (bij gelijke vorm in vergelijking tot de 1000kg auto) ook toe.

Bij 108km/h heeft de 3000kg auto bijna 2x het aandrijfkoppel nodig van de 1000kg auto.

3x bij acceleratie, 2x bij constante snelheid, dus dat is al snel een 2.5x grotere batterij voor gelijk bereik (zeer vereenvoudigd).

Bij gas los / afremmen kan je natuurlijk iets terugwinnen maar dat valt erg tegen, en ik denk ook niet dat de grote auto daar relatief meer wint dan de kleine. Heeeeel iets misschien omdat de luchtweerstand de auto minder snel afremt. Maar alleen als je echt start/stop binnenstad verkeer doet zou het ietsiepietsie doen. Ik denk dat het verschil in 'regen' tussen zwaar en licht verwaarloosbaar is. Soort van proportioneel aan gewicht, dus ja, een zware auto wint 3x meer terug maar heeft ook 3x meer nodig om weer op te trekken.
RR heeft natuurlijk ook wel een behoudende clientèle.
Rappers en profvoetballers? :?
Ja da's waar - die vergat ik. |:(
Groter probleem zal de cw waarde zijn.

Waarom is het bereik van ev mede zo hoog, omdat de meeste ondertussen lage cw waarde hebben.
Geen idee wat die waarde bij een rolls is maar ziet er niet gestroomlijnd uit. Daarbij is het oppervlak ook nog groot, dus niet ideaal.

Wil je een beetje bereik hebben zal de cw waarde omlaag moeten en zul je er minimaal 100kw aan accu's moeten ingooien, waarschijnlijk eerder 150 kw.
Enig idee wat voor blok er doorgaans in een RR ligt ??
Enige idee wat voor versnellingsbak ?
Weet je wat zoiets weegt ?

Zal ik eens doorgaan:
- Vloeistoffen, warmte wisselaars, isolatie voor demping motorgeluid, leidingen, en ga zo maar een kwartier door.

Ja, een accupack is zwaar en je hebt ook nog heel wat kabelwerk MAAR de motor en aandrijflijn en alle aanverwante artikelen in een Rolls wegen ook flink wat daar zit geen groen 3 cilindertje in.
Kortom, er gaat heel wat kilo's af en er komen heel wat bij. Uiteindelijk zal hij niet veel zwaarder zijn schat ik in.

[Reactie gewijzigd door Bomberman71 op 23 juli 2024 09:00]

Sowieso kan het gewicht niet boven de 3500kg komen, anders heb je een vrachtwagen rijbewijs nodig om de auto te mogen besturen (met maximaal 6 inzittenden, geloof ik). Als het dan al een type goedkering krijgt, omdat de auto er niet uitziet als een vrachtwagen. :+

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 23 juli 2024 09:00]

En een twaalfcilinder is weer een stuk zwaarder dan een 3 cilinder uit een golfje oid. Die rr Al ongetwijfeld een zware tank worden, maar maakt dat ook echt uit? Ik zie misschien 5 Rolls Royce s per jaar
Mijn Tesla 3 is maar 1584kg hoor. Volgeladen nog wel :+
Een middenklasser van 1100 kilo? Mijn mg tf woog al 1000 kilo. En een model 3 1800+ kilo?

Of ben je voor het gemak naar eigen goeddunken en wat je het beste uitkomt een "beetje" in je voordeel aan het afronden?

Oftewel als je nou eens echt even kijkt naar de gewichten van ev en ice in dezelfde klasse dan zal je erachter komen dat het verschil misschien 300 kilo is.

[Reactie gewijzigd door Flagg op 23 juli 2024 09:00]

Bekijk even wat een andere middenklasser met vergelijkbare prestaties en vierwielaandrijving weegt. En doe er dan nog een volle tank bij en het weegt ongeveer hetzelfde als een model 3.
Beetje overdreven. Vrachtwagens wegen minimaal 3500 kilo en hebben een andere rijbewijs nodig. Je wil ook wat ruimte over houden voor wat (trek)gewicht (totale combinatie is dan immers ook maximaal 3500kg).
Nice, eindelijk een electrische auto die ik kan betalen 8)7 :D
Bedankt voor de fijne presentatie Schwarzenegger :9
Nou, toch eens kijken wat die in de lease doet.
Denk dat ik mijn maandsalaris erop stuk kan slaan :+
Dan wordt het nog wikken en wegen voor de volgende Bond film, Rolls Royce of Aston Martin.
Zal wel niks worden zo met al die letters op.
Ik denk dat je er wel een dik accu pakket in kan leggen. Maar qua gewicht van het interior en de rolls zelf denk ik dat je een lage actie radius haalt. Maar ik denk dat tijd dit zal gaan vertellen
Gewicht is niet heel erg bepalend voor de actieradius van een EV. Dat is meer een probleem voor een ICE, i.v.m. het niet kunnen terugwinnen van energie bij afremmen. Wat veel bepalender is, is de luchtweerstand en zaken als koeling/verwarming van het interieur en de accu's. Uiteraard heeft gewicht wel wat invloed op rolweerstand, maar lang niet zo veel als luchtweerstand. Daarom merk je minder verschil in efficiëntie tussen modellen die zwaarder of lichter zijn, maar wel duidelijk als het daar om SUV vs sedan door meer luchtweerstand bij SUV.
Bij stop-en-go verkeer neemt de range van een zwaardere auto veel harder af dan van een lichter model. F = m * a, dus om dezelfde acceleratie te bereiken met een zwaardere auto is veel meer energie nodig.
Met een EV maakt dat minder uit, want die winnen weer 80% terug bij afremmen (mits je normaal afremt). De energie die in de auto zit is hoger door het zwaardere gewicht, dus win je ook weer meer terug bij afremmen. Bij een ICE verdampt alles wanneer je afremt. Een hybride verbetert het iets, maar de motor in een hybride is vaak niet sterk genoeg om veel energie te regenereren.
F = m x a werkt ook bij afremmen. Een EV remt af op de motor en wint daarmee (behoorlijk) wat energie terug (in mijn E-Niro soms tot wel 30% op normale rit op vlakke weg). Die teruggewonnen energie is direct afhankelijk van het gewicht. Vooral bij stop-and-go verkeer, of in de stad, is dat heel duidelijk merkbaar. Zoals @hiostu al zegt: een EV is ontzettend efficient in het omzetten van energie in beweging, maar is (daardoor) ook erg afhankelijk geworden van externe factoren zoals wind, temperatuur, wegcondities en de luchtweerstand.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.