Google verplicht fabrikanten Android-smartphones 2 jaar updates uit te brengen

Google heeft in een nieuw contract fabrikanten van Android-smartphones met minstens 100.000 activaties verplicht om twee jaar lang kwetsbaarheden binnen drie maanden te patchen. Vanaf 31 januari volgend jaar moeten alle toestellen daaraan voldoen.

Android update
Update op HTC Dream uit 2008

De voorwaarden zitten volgens The Verge in een nieuwe overeenkomst die nodig is vanwege de aanpassingen die Google moest doorvoeren van de EU, waardoor fabrikanten nu in Europa moeten betalen voor het installeren van onder meer de Play Store.

Momenteel moet een fabrikant de updates minimaal twee jaar uitbrengen voor 75 procent van de modellen en vanaf 31 januari moet elke telefoon minstens twee jaar van updates voorzien worden. Daarbij moeten fabrikanten een patch doorvoeren binnen drie maanden. Google eist niets over upgrades van het besturingssysteem naar een nieuwe versie.

Google zei al eerder dat deze verplichting eraan kwam. Veel fabrikanten beloven inmiddels om smartphones drie jaar van updates te voorzien. Stevige smartphones krijgen als ze in het Android Enterprise Recommended-programma zitten vijf jaar updates.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

25-10-2018 • 15:35

116

Submitter: SumBeam

Reacties (116)

116
103
70
1
0
7
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

Het is vooruitgang, maar nog niet zoals het zou moeten helaas. Sowieso zou de 2 jaar pas in moeten gaan nadat de telefoon uit productie is, maar we komen er wel. Ooit :P
Inderdaad. Die twee jaar, gaat dat in vanaf de de eerste verkoop of de laatste verkoop?
Los van Android en Google, het zou mooi zijn als een fabrikant verplicht moet aangeven (op een website b.v.) hoelang minimaal er nog updates uitkomen voor elk model.
Inderdaad. Die twee jaar, gaat dat in vanaf de de eerste verkoop of de laatste verkoop?
Los van Android en Google, het zou mooi zijn als een fabrikant verplicht moet aangeven (op een website b.v.) hoelang minimaal er nog updates uitkomen voor elk model.
Dit is vanaf de eerste verkoop / release van een smartphone.

Nogmaals, ik vind Apple het beter doen m.b.t. software updates, echter de prijs die je daarbij betaalt is wat hoger.
Maar als je kijkt naar Samsung, die hebben tig modellen en versies, dus richten ze op de flagships. Alhoewel ze nu wel iets beter doen.
Er gaat een hoop tijd in het testen van die updates, omdat meeste fabrikanten hun crapware + custom skin bijleveren, dat vertraagd de gehele update proces, waardoor er niet veel updates uitkomen.

Daarnaast heeft Samsung 2 SoC's, voor in de EU gebruiken ze hun eigen Exynos SoC en in Azië en USA maken ze gebruik van de Qualcomm SoC. Dit vergt meer tijd, omdat ze de drivers goed moeten ondersteunen (+ de makers van de SoC's moeten hun drivers ook vrijgeven).

Ik vind ook dat de 2 jaar moet ingaan, nadat de laatste batch van de fabriek is uitgerold en in de winkels ligt. De high-end telefoons worden flink wat goedkoper als de opvolger is aangekondigd c.q. in de winkel ligt.
Als de fabrikanten ook hun budgetmodellen moeten ondersteunen, dan zouden veel fabrikanten de prijs ophogen, zodat ze de ontwikkelkosten voor de updates wel kunnen bijhouden (wat voor gigantische fabrikanten beetje onzin is). Ook de crapware en skin mogen wat mij betreft via de Play Store gedownload en geüpdate worden. Nu neemt dat alleen maar onnodige ruimte in en je kan die apps niet uitschakelen (bijv. Samsung apps).

Misschien een idee dat fabrikanten een versie op hun site zetten, die volledig kaal is en alleen de Google Apps op heeft staan of dat ze wel ondersteuning bieden om je telefoon te rooten en een custom rom op te zetten. Vooral nu telefoons steeds langer mee kunnen gaan en de innovatie beetje gestagneerd is, zullen mensen niet zo gauw een nieuwe telefoon halen.
...zullen mensen niet zo gauw een nieuwe telefoon halen.
Betwijfel ik sterk. Als ik om mij heen nog zie hoeveel mensen een Abonnement incl. telefoon hebben voor een vaste periode, zal er weinig veranderen aan hoe snel iemand een nieuwe telefoon haalt/neemt. Na twee jaar / duur abonnement komt er toch een nieuwe telefoon binnen.

Of dit moet komende jaren veranderen..
En daarna wordt de oude telefoon vaak doorgeschoven binnen het gezin. Ook kids hebben recht op een veilige smartphone!
Juist kids moeten een veilige smartphone hebben naar mijn mening. Ze zijn in mijn ogen kwetsbaarder dan de meeste volwassenen, vooral met betrekking tot privacy
Volgens mij is de trend voor deze verandering al ingezet. Nog niet zo heel lang geleden was nog in het nieuws dat er steeds meer Sim only’s verkocht worden, deze mensen (waaronder ik zelf) zijn allemaal wel van plan om langer dan twee jaar met hun toestel te doen.
Ik ben ook zo'n sim-only klant. Mijn vorige (een mid-range compacte Sony) binnen 2 jaar de deur uit gegooid omdat de updates gestopt waren. Nu maar overgestapt op een iPhone.
Mijn vriendin heeft een iPhone 6 plus (uit 2014) die nog gewoon de laatste updates krijgt. Dus ja wat dat betreft is Apple een voorbeeld voor veel andere fabrikanten.

Overigens was het zo dat mijn Sony toestel zelf nog geen 2 jaar was, maar de laatste update dateerde van april/mei 2018 en het toestel is in september 2016 uitgekomen. Dat is dus net aan 1,5 jaar vanaf release datum. Het toestel is nog steeds via 9 winkels verkrijgbaar volgens de pricewatch... best een kwalijke zaak dus eigenlijk.

Zou zoiets niet ook onder garantie kunnen vallen? Je hebt immers 1 / 2 jaar na aanschaf (ik weet niet precies hoe dat zit) recht op een goed werkend apparaat. Dus als de hardware het af laat weten, en je kan er als gebruiker zelf niks aan doen, heb je recht op compensatie. Waarom beperkt zich dit tot de hardware en niet ook tot de software? Als daar een kritische fout in zit waar jij als gebruiker schade (privacy) van kan ondervinden... dan zou je de fabrikant daar net zo hard voor verantwoordelijk moeten kunnen houden.
Wat bilgy_no1 zegt

[Reactie gewijzigd door firedancer-88 op 22 juli 2024 17:04]

In dat geval is dus 3jaar updates nodig ipv 2

Ervanuitgaande dat iedereen zn telefoon met een 2-jarig abonnement neemt zou iedereen dus gegarandeerd 2 jaar lang updates hebben

Tenzij ze een model kiezen van meer dan 12mnd oud op het moment van aankoop
De EU zou verkopers kunnen verplichten op dergelijke verpakkingen een sticker te plakken

Of zelfs 2jaar abonnementen verbieden met toestellen die zo'n lable hebben zo Moet de klant zich bewust zijn van de risico's en kan hij ook de schuld niet afschuiven op 'ja maar ik ben gehackt'
Als het goed is is het doorvoeren van updates veel gemakkelijker geworden sinds Treble. Hopelijk zien we daar de komende tijd de gevolgen van.

Waarom gebruikt Samsung eigenlijk verschillende processoren op verschillende continenten? Iets met octrooien?
Nogmaals, ik vind Apple het beter doen m.b.t. software updates, echter de prijs die je daarbij betaalt is wat hoger.
Niet echt, je hebt ook €1000 Android telefoons tegenwoordig. De prijsverschillen voor nieuwe apparaten loopt wel flink uiteen, dwz, Android is breder vertegenwoordigd qua price range. Het zijn volgens mij ook eerder de budgetmodellen die niet zo lang geupdate worden.
Als consument kun je op het Android platform kiezen voor Android ONE. Dit garandeert maandelijkse beveiligingsupdates voor tenminste 3 jaar na de initiële release van de telefoon.
Laatste verkoop is praktisch niet te controleren. Je kunt hoogstens 2 jaar na laatste levering vanaf de fabriek garanderen.
Vanuit het perspectief van de Europese koper geldt simpelweg dat je een wettelijke garantietermijn hebt van twee jaar na aankoop (in NL zelfs mogelijk langer, omdat het principe van de redelijke verwachte levensduur geldt).

Binnen die garantietermijn is de verkoper verantwoordelijk voor de deugdelijke werking van het product. Het is prima te beargumenteren dat een Smartphone zonder de regelmatige updates simpelweg niet aan dat criterium voldoet.

Volgens het garantierecht is een winkelier dus verantwoordelijk voor de updates, maar die zal dus alleen producten gaan verkopen waarvoor de fabrikant garandeert de updates lang genoeg uit te brengen. Probleem opgelost.
Apple haalt gewoon het model van de markt. Zo kan het ook.
ik ben ook van mening dat dat het moet zijn
Ben eigenlijk wel benieuwd naar dat, wordt bv de S7 van samsung nog steeds geproduceerd?
of zijn dit:

https://www.belsimpel.nl/telefoon/samsung

gewoon voorraden ?
Hoe lang denk jij dat een telefoon in productie is? Er is een zeer groot verschil tussen productie en verkoop. Op de grote verkoopskleppers na worden de meeste toestellen op een periode van enkele weken geproduceerd.
Eens en zelfs in dit voorstel staat niets over hoeveel updates of hoe snel er in het 2e jaar moeten plaatsvinden
Dit zou toch eigenlijk al opgelost worden door de Treble functie van Android toe te passen? of zie ik dat verkeerd :?
Gewoon niet uit productie nemen dan hoef je ook geen updates te pushen :+
Wat wordt er bedoeld met stevige smartphones? rugged of flagship?
Rugged smartphones, zoals die onder het merk CAT bijvoorbeeld gemaakt worden. Staat in het artikel achter de laatste url.
Juist CAT levert die garantie nog niet, maar ze zijn het wel van plan. Ik vermoed dat daarover nog wel een bericht komt vanuit Tweakers, als die overeenkomst er is.
Het voorbeeld voor een rugged phone klopt echter wel ;)
ja dat was blond, had de url onder t word stevig verwacht
Dacht ik ook, maar als je op het blauwe linkje klikt, heb je je antwoord.
rugged, was het maar zo'n feest dat alle android flagships 5 jaar updates kregen.
En in datzelfde contract staat zeker ook die 35 euro die ze moeten betalen als ze geen chrome/store gebruiken in hun android versie? Lijkt net alsof nu Google beetje damage control probeert te doen 'zo kijk eens wat wij gaan afdwingen bij de android-fabrikanten?'.

2 jaar is niet bijzonder lang, veel toestellen worden rustig nog jaar tot 2 jaar na release verkocht, waar dus in principe voldaan is aan de 2 jaar voorwaarde.
Damage control van welke damage doel je precies op?

2 jaar is zeker niet bijzonder lang, het is gewoon een eerste stap, je kan niet ineens zeggen 5 jaar dat pikt geen enkele fabrikant natuurlijk. Daarnaast geldt het voor alle fabrikanten en voor alle telefoons, niet enkel de dure maar dus ook de goedkope.
Dat geld moeten de fabrikanten voor telefoons in europe in ieder geval betalen, alleen krijgen ze de mogelijkheid na het betalen gratis chrome en search mee te leveren. Hieronder de rechtstreekse quote uit het artikel op tweakers van 17-10 jl.
"Ook geeft Google de mogelijkheid aan fabrikanten om Google-apps los af te nemen, zonder de Google Search-app en de Chrome-browser. Alle fabrikanten moeten gaan betalen voor het gebruik van Google-apps op toestellen die zij in de Europese Economische Ruimte uitbrengen. Search en Chrome blijven gratis beschikbaar voor fabrikanten via een andere licentie, zonder de bundeling met de Google-apps."

Verder ben ik het met je eens dat die 2 jaar niet veel voorstelt. Er zou geregeld moeten zijn dat dit minimaal 2 jaar na verkoop aan de consument is. En met minimaal bedoel ik hier dat het eigenlijk best langer mag zijn, om op die manier de wegwerp economie wat minder te stimuleren, door consumenten hun telefoon langer dan de 2 jaar veilig te laten gebruiken.
Juist niet..
De consument moet 2 jaar updates krijgen voor zijn telefoon. Als een telefoon na 2 jaar nog verkrijgbaar is dan gaat de 2 jaar ondersteuning dan in. Zou mooi zijn als ze gewoon aangeven wanneer een telefoon End of Life is en vanaf die datum 2 jaar rekenen.
Mijn goede telefoons die ik had gekocht hadden wel 0 updates. Toen Stagefright was gevonden werd nog gezegt dat er een update zou uitkomen. Nooit meer gezien.
dus vind 2 jaar als eis al een hele verbetering.

Dat er vanaf nu 35 euro betaald moet worden zijn meerdere mensen niet blij mee. Had ook niet echt iets anders verwacht nadat ze die boete hadden gekregen.
Zou twee jaar na verkoop moeten zijn.
Dat is simpelweg niet haalbaar. Ik kan vandaag nog altijd nieuwe, ongebruikte exemplaren kopen van computers uit de jaren 80. Volgens jouw redenering zou de fabrikant (als die nog bestaat) er nog altijd ondersteuning op moeten geven.
Waarom denken in onmogelijkheden? Dan maak je het wat explicieter: 2 jaar nadat Samsung de laatste levering heeft gedaan aan leveranciers. Of iets in die richting wat neerkomt op +/- 2 jaar nadat 99+% van de telefoons verkocht zullen zijn. Sticker erop tot wanneer updates te verwachten zijn en klaar. :) Als er dan nog een obscuur winkeltje is die 25 jaar na dato nog nieuwe Samsung S3's te koop heeft weet je wat je kan verwachten.
Is niks nieuws hoor.
In de medische wereld standaard dat bedrijven verplicht zijn gebruikers te informeren als een product End of Life of End of Service is. Daarna hebben ze nog de wettelijke plicht om 7 (of 5) jaar onderdelen en support te geven voor het apparaat.

Nu is de impact van telefoons natuurlijk minimaal maar een vermelding of e-mail dat een apparaat niet meer gemaakt wordt is peanuts.
Ja, dan kan je lang wachten, Dit is vrij lastig. het is makkelijker het per model te regelen en hier de gebruiker op informeren.
2 jaar slaat natuurlijk nog steeds nergens op. Mensen zullen dit wel downvoten, maar als fabrikanten zoveel al van elkaar afkijken, laat ze het update beleid ook eens van Apple afkijken. IOS 12 is zelfs beschikbaar voor de iphone 5s uit 2013. Dat is 5 jar geleden!

Wellicht apples met peren vergelijken, gezien apple een stuk minder telefoons uitbrengt per jaar dan samsung (a serie, j serie, s serie en dan ben je er al overheen), maar daar moet de consument niet de dupe van zijn. Je moet ergens beginnen en ze zijn er nog lang niet, maar Ik vind het een goede stap van Google.

Edit: iedereen met de opmerking: “dan koop je toch een iphone”, jij hebt het niet begrepen

[Reactie gewijzigd door Qlusivenl op 22 juli 2024 17:04]

Ja leuk dat iOS 12 werkt op een 5s, de vraag is alleen hoe vlot werkt het? Ik heb de 5s 2,5 jaar geleden verkocht en toen was hij al wat trager dan in het beginsel, niet storend traag maar wel trager. iPad 3 uit ellende verkocht na een paar jaar uit traagheid. iPhone 6s en iPad Air 2 werden nauwelijks trager zover ik merk tov toen ik hem kocht. Zeker met iOS 12 voelt het idd vlotter aan. de Iphone heb ik wel verkocht omdat ik over ben naar Android.

Ik heb ook het idee dat dat traag worden ook meer voor kwam op oudere devices en/of omdat iOS zo ongeveer wel uitontwikkeld is. In die zin dat er nu zoveel functies al inzitten tov pak weg een jaar of 5 terug. Eigenlijk zou het mooier zijn als je kon kiezen tussen major updates en security updates. Dus dat je bijv. wil blijven op hangen op een oudere iOS versie om de snelheid zo veel mogelijk intact te laten, maar dat je wel beveiligingspatches wil.
De 5s draait nog altijd relatief prettig met iOS12. Met oudere apparaten (de iPad2 is zo ten ondergegaan) was het wel eens anders, maar sinds de 64-bit processoren lijken de apparaten niet zoveel last meer te hebben van trager worden bij opeenvolgende OS-versies (ik maak nu even abstractie van het debacle met het initieel ongedocumenteerde downclocken van de CPU bij een slechte batterij). Met iOS12 is inderdaad een inspanning gedaan om vooral de oudere toestellen weer wat sneller te maken.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 17:04]

Ah oke, nou ja ik kocht hem met iOS 7 er op en uiteraard draaide dat zeer, zeer snel. Ik heb hem verkocht toen er iOS 9.x opstond. Het was natuurlijk wel goed bruikbaar nog, maar je merktte gewoon dat het toen al een stuk trager ging. Met name de animaties. Dat was niet perse de reden dat ik hem verkocht hoor, dat was de zwakke batterij en omdat ik een wat groter schermpje wou.

Ik vind het wel goed dat ze bij iOS 12 gefocust hebben op performance. Natuurlijk blijft het nog even afwachten wat de minor updates gaan doen in iOS 12, maar over het algemeen doen die weinig/geen afbreuk aan de snelheid is mijn ervaring.
Google is hier al langere tijd mee bezig via Project Treble. Steeds meer toestellen zijn hier compatible mee, zoals bijv mijn OnePlus 5T, die dit heeft ontvangen in een vorige update.

Goede ontwikkeling.
Ik hou je niet tegen om een iPhone te kopen.
Kwetsbaarheden binnen 3 maanden patchen? Ik snap best dat er sommige dingen best lastig zal zijn maar 3 maanden vind ik wel vrij lang. 1 maand met uitzondering op ingewikkelde problemen klinkt mij logischer.
de kwetsbaarheden moeten ook getest worden op verschillende modellen? wat werkt op een Galaxy S9 hoeft niet te werken op een A8 2018 model. Daarnaast heeft samsung ook een Exynos S9 en een SD845 S9.
Nu ben ik geen telefoon maker dus ik kan het verkeerd hebben. Maar het lijkt mij dat het meer gaat om de verschillende soorten android systemen (Jelly bean, Marshmallow, Kit kat, ect). Natuurlijk zijn het er wel een aantal die dan gemaakt moeten worden maar ik denk dat Jelly bean op elke telefoon hetzelfde is. Al zullen er functies uitgeschakeld zijn die de telefoon dan niet heeft. Dus ik verwacht op zich met de aantal dingen die ze moeten bijhouden dat het wel meevalt. Maar ik kan er naast zitten. Ik heb me er nooit echt in verdiept.
Ik geef je zeker geen ongelijk, Ik zat er meer mee dat er voor verschillende modellen ook verschillende hardware word gebruikt en hier andere drivers etc voor nodig zijn, en dit grondig getest moet worden. Het moet namelijk ook niet met andere drivers gaan rommelen.kuch Windows kuch Maar alsnog net als jij bent ik geen telefoonfabrikant.. dus het is misschien goed mogelijk.
Dit zal wel ge-down-mod worden.. maar:

Hehe. Eindelijk
Jij noemt 2 jaar eindelijk? Belachelijk dat het twee jaar is.Ze hadden de kans om dit bijna of helemaal gelijk te trekken met Apple. Dom dat ze dit niet gedaan hebben.
Muahh.. het is niet zoals bij Apple dat ze dit kunnen besluiten door bij wijze van spreken een verdieping hoger iemand aan zijn jasje te trekken.
Google en Android is verweven met veel te veel verschillende hardware onderdelen en software belangen van de fabrikanten . Die heeft altijd gezocht om met zijn toevoegingen in apps e.d om mensen aan het merk te binden en anderen aan te trekken.
Ja dom zeg dat ze een fabrikanten die maar 100 euro voor een toestel vragen niet verplicht worden hetzelfde te doen als een fabrikant die voornamelijk toestellen van 1000 euro verkoopt.

Wat ik belachelijk vindt is dat er een positieve trent is er altijd een negatieve draai aan gegeven moet worden door bepaalde personen :) Dit nieuws is gewoon positief, niks meer en niks minder.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 22 juli 2024 17:04]

Oh ja laten we even de laagste prijs noemen om het toch recht te kunnen praten. De Android fabrikanten die telefoons van €1000 produceren geven ook geen 5 jaar garantie voor updates.

2 jaar is gewoon veel te weinig, of het nu een toestel van €100 of €1000 is. Android gebruikers betalen toch met hun persoonlijke gegevens dus zouden ze even lang update support moeten krijgen als dat gebruikers Google voorzien met persoonlijke gegevens.
Het is een algemene regel nogal logisch dat dat de goedkoopste het hardste raakt wat dat ook het sterkste argument maakt. 2 jaar is dus een prima basis regel :)

Bij duurdere toestellen gaat het gelukkig ook een stuk beter, de S en Note serie hikt bijv. al tegen de 4 jaar aan. Het kan zeker beter, maar dat kan het altijd, ook bij Apple natuurlijk (bedoel is precies de tijd dat Apple een toestel ondersteund goed en langer niet beter?). Neemt niet weg dat de meeste mensen geen Android telefoon voor 1000 euro kopen, ook al kost ie dat bij de introductie misschien wel, de gemiddelde verkoopprijs ligt fors lager dan de iPhones.

Blijkbaar ben je ook niet op de hoogte van het feit dat fabrikanten er niks van terug zien dat Google geld aan mensen verdient 8)7

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 22 juli 2024 17:04]

Daar zien fabrikanten nochtans veel van terug. Het betekend dat ze amper iets aan R&D moeten spenderen
Als ze het 1:1 over zouden nemen dan zou het inderdaad kosten schelen, de praktijk wijst wat anders uit, en dat is dat fabrikanten er hun eigen draai aan geven en dat kost gewoon R&D/geld.

Misschien valt het zelfs nadelig uit, gezien je iets achteraf in moet gaan bouwen ipv iets zelf in 1 keer bouwen zoals je het wilt. Het voordeel is dat het allemaal (app)compatible met elkaar is waardoor je niet het app probleem wat bijv. windows phone had bijv. dat is dan ook de kracht en de zwakte van Android. Het ecosysteem zorgt dat je zo van merk wisselt zolang het maar Android is :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 22 juli 2024 17:04]

Euh als je wil lachen met het app probleem van Windows wil ik je even wijzen op het tablet app probleem van Android wat even lachwekkend is na al die jaren
Sowieso... hoe lang ondersteund Apple eigenlijk een model? Zijn ze daar wel open over?
Apple garandeert inderdaad niks. Maar de 5s gaat inmiddels zijn 6e (!) jaar met ondersteuning voor het courante OS in, dus niet alleen beveiligingsupdates.
Of het nu 100 of 1000 euro kost het moet veilig zijn...
Absolute veiligheid bestaat niet, dus geen enkel toestel voldoet daar aan, neem aan dat je zo veilig mogelijk bedoeld.

Maar dat veilig zijn hoeft niet net zo lang, net als een tupperware bakje levenslange garantie heeft itt het goedkoopste opbergbakje van de action. En dat zit hem ook geaoon in de prijs natuurlijk. Niet voor niks gaat goedkoop = duurkoop 9 van de 10 keer op.
Een fabrikant van een 100€ android toestel zou er stock android op kunnen zetten en prima kunnen verdienen aan de hardware. Met die stock android kan je dan snel en lang updates leveren en dat zou voor veel consumenten een extra reden zijn om voor dat toestel te gaan ;)
2 jaar.... diep triest is het. Vooral omdat het merendeel van die telefoons na 1,5 jaar nog gewoon te koop zijn. Ja, dan krijg je nog steeds de 'laatst beschikbare update' natuurlijk, maar alles daarna houdt direct op.
Too little - Apple doet beter (en ik ben een notoir apple-hater).
Dit zal de meeste cheap Chinese smartphone makers de nek omdraaien gok ik.
Het is zeker goed om aanbieders te motiveren om updates aan te bieden, maar de meeste Chinese budgetphones krijgen nooit updates.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.