Welk argument je er ook tegenaan smijt, je komt niet om het feit heen dat G-Sync een gesloten standaard is. De implicaties hiervan zijn dat de techniek veel minder bereikbaar is dan FreeSync. Je techniek kan nog zo goed werken, als het voor bijna iedereen in de vitrine blijft staan, heeft men er niets aan.
Een aantal punten voor FreeSync vs G-Sync:
- Er zijn 256 FreeSync monitoren; er zijn maar 49 G-Sync monitoren.
- Xbox en PS zullen FreeSync ondersteunen; geen enkele console krijgt G-Sync ondersteuning.
- Een aantal (Samsung) TVs ondersteunen nu al FreeSync; een paar TVs zullen G-Sync ondersteunen, maar die zijn voor bijna iedereen onbetaalbaar en het verschil in het aantal modellen zal nog groter zijn dan op de monitoren markt.
- Intel iGPUs zullen FreeSync gaan ondersteunen (Intel iGPUs domineren de markt voor laptops); het markt aandeel van G-Sync laptops zal dan niet te vergelijken zijn.
Dit allemaal omdat FreeSync gratis is, en via OTA zelfs op een later tijdstip kan worden toegevoegd, zoals wij al hebben gezien bij TVs en game consoles.
Overigens is de "G-Sync een premium ervaring over FreeSync" kreet onzin. Er zijn een aantal FreeSync monitoren die van dezelfde kwaliteit zijn als de G-Sync tegenhangers. Voorbeeld:
Acer Predator Z321QU en de Asus ROG Strix XG32VQ. Beiden hebben zeer waarschijnlijk hetzelfde Samsung SVA LSM315DP01 paneel, en de afwerking ziet er even lux uit (eigenlijk ziet het FreeSync model er luxer uit, ondanks dat die veel minder kost).
Ja er zijn dan nog geen FALD monitoren met FreeSync, maar de enige reden waarom die monitoren G-Sync hebben is niet omdat G-Sync in de praktijk zogenaamd superieur is, maar omdat fabrikanten weten dat mensen die een 2k monitor kunnen betalen, alleen een high-end videokaart zullen gebruiken, en AMD geen aanwezigheid heeft in dat segment.
Het enige waar de markt op wacht is dat AMD weer een comeback maakt en Intel succesvol de markt betreedt. Zodra zij de midrange markt van Nvidia kunnen stelen, zal niemand er rauwig om zijn dat G-Sync met pensioen zal gaan.
G-Sync kon mooi zijn, als Nvidia het royalty free had gemaakt en AMD toeliet het te gebruiken. Of op zijn minst had Nvidia nu allang naast G-Sync ook FreeSync kunnen ondersteunen vanaf de videokaarten. De realiteit is dat Nvidia simpelweg niets om jou geeft als klant. Zij maken een bewuste anti-consument keuze om hun markt positie te misbruiken en zich aan jou te binden (je zal veel minder snel terug naar AMD of Intel gaan als je een 800€ G-Sync monitor hebt gekocht die niet compatibel zal zijn met AMD of Intel). Dit binden zorgt dus dat concurrenten minder markt aandeel kunnen terugnemen, waardoor Nvidia hun prijzen hoger kunnen houden, en jij dus niet alleen meer betaald voor G-Sync over FreeSync, maar ook nog eens meer over je videokaarten.
Als je met al dit G-Sync het nog steeds waard vindt over FreeSync, dan pardon, maar dan ben je knettergek.