Heb je al eens op 240hz gespeeld? Het verschil in hoe vloeiend het beeld is, voelt voor mij een stuk groter dan het verschil in detail tussen 1080p en 1440p of 4k. Dat zie ik alleen als ik stil sta. Je ziet het in slecht gemaakte textures die lelijk zijn op 1080p, bijv. de armor van Geralt in the witcher. Dat is een probleem wat bij de game dev ligt. Met goede mipmaps en AA los je dat voor meer dan de helft op. In films merk je er ook vrij weinig van. Ja, het pak van Black Panther glimt net wat anders dan op 1080p.
Onder de 144hz is het budget segment nu. Slechtere processing chips, slechtere panelen, hoge latency, laag contrast bij hoge brightness. Daarom zijn ze ook zo goedkoop. Ja, in het budget segment kan freesync wel nut hebben.
Voor mij is er ook het probleem dat je met variabele refresh rate geen constante frame timing hebt tenzij je toch al je gewenste fps haalt. Je vervangt de ene soort stuttering, (partial) frame repeat, door een andere, het vorige frame langer weergeven, totdat de volgende kan worden getoond. Dat is net zo goed merkbaar. je hebt minder tearing en meer vertraging. Het is niet veel beter dan Vsync.
Met 240hz heb je bijna 0 extra stutter tov het signaal wat je videokaart uitstuurt omdat dat scherm meestal meerdere keren per frame refresht. Zelfs als je fps net onder de 240 zit heb je niet die enorme scan lines die door beeld heen lopen zoals bij 59fps op 60hz. Daarvoor gaat het te snel. Ik merk dat soort dingen echt meteen als het gebeurt, dan kijk ik nergens anders naar. Als je fps 60 is, ziet dat er veel vloeiender uit dan 60fps op een 60hz scherm. Ik garandeer je 100% dat jij geen tearing ziet op een 240hz monitor, bijna onafhankelijk van de fps, tenzij je screenshots gaat maken en analyseren.
Met 60fps op 240hz, heeft 1/4 van de refreshes tearing waar het nieuwe frame voor het eerst wordt getoond, dat frame wordt daarna nog 3x volledig weergegeven. De tearing is 4ms zichtbaar, het hele frame zonder tearing is 12ms zichtbaar. Je hersenen corrigeren dat zonder dat je het doorhebt.
Als je 240hz hebt, die bottleneck van de onvoorspelbare interactie tussen je gpu frame timing en de monitor panel refresh timing is praktisch weg, dan hoef je alleen nog maar te zorgen dat je framerate enigzins acceptabel is. Er is minder frame variance.
Veel games zijn voor mij nu met lagere fps en hogere settings vloeiender dan ze daarvoor op 160hz waren met hogere fps. Omdat die monitor alles wat binnenkomt meteen weergeeft.
Dat lijkt me een betere oplossing dan variabele refrash rate waar je alleen iets aan hebt in specifieke situaties waarin je fps tussen de 30 en 144 of 165 ligt. 240hz maakt het beeld altijd vloeiender, al heb je 30fps of 500, tov een scherm met lagere refresh rate. Als over een paar jaar 240hz de standaard is, zijn Freesync en Gsync overbodig geworden. Het is een doodlopend pad.
En ja, als je de nieuwste games nu wilt spelen op zo'n (volgens mij onnodig want je kunt op 1080p prima zien) hoge resolutie heb je of enorme stuttering of een enorme rekening bij de computerboer. Laat DOOM en Far Cry 5 lekker een paar jaar wachten totdat je ze wel kan draaien met een goede framerate, dan heb je een veel betere ervaring. En je bespaart heel veel geld. Speel gewoon Far Cry 3 nog een keer. Het is toch exact dezelfde game...Over 4-5 jaar heeft elke gaming monitor 4k en 240hz voor een schappelijke prijs.
EDIT: zag toevallig net deze:
nieuws: Acer brengt dit jaar 4k-monitor met 144Hz-ips-paneel uit voor 1049 euro
Das dus best een flink prijsverschil tov 1080p 144hz
[Reactie gewijzigd door Origin64 op 25 juli 2024 02:51]