Na onderzoek van de Consumentenbond hebben de SIDN, het Nederlandse Registrar.eu en 1API uit Duitsland 850 domeinnamen van frauduleuze webwinkels verwijderd. De SIDN overlegt met Amerikaanse en Indiase registrars voor meer takedowns.
De Consumentenbond schat dat er in totaal zo'n 25.000 tot 35.000 malafide webwinkels zijn die zich op de Nederlandse markt richten. Deze winkels verkopen nepgoederen of leveren niet. Volgens de bond gebruiken ze vaak bestaande domeinnamen die vrij zijn gekomen, omdat ze bijvoorbeeld niet verlengd zijn, waarmee de webwinkels proberen een goede positie bij zoekresultaten te verkrijgen.
De bond stelde een lijst van 2000 verdachte shops op en speelde deze door naar de SIDN, Registrar.eu en 1API. Die haalden daarop 850 frauduleuze winkels offline. Een groot deel van de rest van de sites zou bij het Indiase Public Domain Registry en het Amerikaanse GoDaddy staan. De SIDN zit met die partijen om de tafel voor de verwijdering van de domeinnamen van deze sites.
Op de door de bond samengestelde lijst van 2000 webwinkels staan onder andere focusopgeluk.nl, freelancekoken.nl, mijnwolwinkel.nl, pokemongozone.nl en valkenswaardkerken.nl. Op de lijst staan ook tientallen .be-domeinnamen, zoals 2host4you.be en ardesignfoodie.be. Volgens de bond boden de winkels vrijwel allemaal schoenen van Nike en Adidas aan verkochte ze kleding en luxeartikelen van merken als Ralph Lauren, Hugo Boss en Tommy Hilfiger.
Openprovider van Registrar.eu claimt maandelijks al vijftig tot zestig domeinen te schrappen. Het bedrijf geeft daarbij ook aan dat er dagelijks duizend tot vijftienhonderd domeinnamen geautomatiseerd worden geregistreerd, waarbij niet te zien is hoe de domeinnamen ingezet worden.