Het Japanse beveiligingsbedrijf Trend Micro heeft details vrijgegeven van een lek dat door Apple in oktober is gedicht. Het lek maakte het mogelijk om een kwetsbaar systeem over te nemen met een kwaadaardige geheugendrager, zoals een usb-drive of sd-kaart.
Volgens het bedrijf was de kwetsbaarheid met kenmerk CVE-2017-13811 aanwezig in het macOS-onderdeel fsck_msdos. Dat is een tool die aangesloten apparaten op fouten controleert als ze zijn geformatteerd in het bestandssysteem FAT. Zodra een dergelijk randapparaat wordt aangesloten, wordt de tool uitgevoerd. Het bedrijf kwam erachter dat de kwetsbaarheid het mogelijk maakte om op die manier code uit te voeren op systeemniveau door gebruik te maken van bijvoorbeeld een kwaadaardige usb-stick.
De kwetsbare code is ook aanwezig in andere besturingssystemen, waaronder Android en systemen op basis van BSD, aldus Trend Micro. Het bedrijf heeft de verschillende ontwikkelaars op de hoogte gesteld, maar ontving geen antwoord. Google zei dat het de kwetsbaarheid niet gaat oplossen, omdat de tool in Android draait 'binnen een zeer beperkt SELinux-domein'. Dat is een techniek waarmee beheerd kan worden wat op een systeem uitgevoerd mag worden en die gebruikers toegangsmachtigingen laat instellen aan de hand van mandatory access controls.
Trend Micro is de aanval nog niet 'in het wild' tegengekomen. Doordat er een usb-drive of ander opslagmedium nodig is voor de aanval, is fysieke toegang tot een kwetsbaar apparaat vereist om deze uit te voeren. Apple heeft het lek inmiddels gedicht en omschrijft de gevolgen als 'het uitvoeren van willekeurige code op systeemniveau'.