De nieuwste (generatie) NVMe SSDs zijn op ALLE fronten 2x-4x sneller dan de SATA varianten. Niet alleen doorvoer, maar ook IOPS en zelfs het aantal flashkanalen intern.
Je moet geen onzin verkondigen, de IOPS met de meest belangrijke QD1 of QD2 test voor de desktop, hebben vergelijkbare scores met die van de gewone SATA SSDs
Hoeveel kanalen bandbreedte je een SSD ook geeft, het lost niets op van het belangrijkste probleem van de toegangstijd.
De snelste NVMe SSD op het moment voor consumenten is de 'Intel 750 SSD', en die geeft in PCMark maar een 2~3% prestatie verbetering.
Begrijp me niet verkeerd, ik heb niks tegen NVMe op de desktop, het tegen deel ik verwelkom het zelfs, maar niet voor de huidige prijzen, daar zijn de prestatie verbeteringen ge woon te nihil voor.
Maar een hoop ge-hype met nagenoeg irrelevante extreem hoge AS SSD scores, maar waar in de praktijk weinig of niks aan hebt, daar
QD64(*) super intressant is voor een database server, maar totaal irrelevant is voor de desktop, waar een
QD4 min of meer een echte uitschieter is, en QD1~2 de standaard is.
En er wordt tijdens de meeste test en reviews in zijn geheel niet veel gesproken over de bijzonder saaie PCMark 8 Storage totaal score, wat veel meer de praktijk weer geeft.
Er zullen vast momenten zijn dat deze SSD lekker rap aanvoelt, vooral bij het laden van grote files, maar in de praktijk zal je er zeer weinig van merken over een normale moderne SATA SSD/
(*)
Wat is Queue Depth, QD is het aantal uitstaande disk acties die in de wachtrij staan.
Desktop (PCMark 8 scores)
Hoe moet je dat zien, stel je voor je gaat naar een bibliotheek, als je bij de desk komt ben je er steeds met
1~4 mensen tegelijk, als je voor een nieuw boek of een aantal boeken komt, er zijn twee bediendes de een met een kleine kar(SATA), de andere met een grote(PCIe 4x/NVMe).
Server (AS SSD scores)
En hoe moet je dat zien zien, je gaat naar een bibliotheek, en als je bij de desk komt ben je er steeds met
64 mensen tegelijk, als je voor een nieuw boek of een aantal boeken komt, er zijn weer twee bediendes de een weer met een kleine kar(SATA), de andere met een grote(PCIe 4xNVMe).
Waarom zijn er nouwelijks verschillen te zien met PCMark 8
Dat komt omdat er steeds maar max 4 mensen zijn bij de desk die om boeken vragen, gaat de bediende door de rijen boeken heen en komt terug met je boek, de SATA kar komt steeds half vol terug, waar de PCIe/NVMe kar steeds bijna leeg terug komt, maar wel met net zo veel boeken als de SATA kar.
En als eens een enkele keer je
meerdere boeken te gelijk opvraagt dan, dan kunnen die sneller geleverd worden met de grotere PCIe kar, maar dat gebeurd maar zelden op de desktop, en heeft daarom maar weinig invloed op de totaal score.
Waarom zijn er dan wel zulke enorme verschillen te zien met AS SSD
Dat komt omdat er steeds 64 mensen zijn bij de desk die om boeken vragen, en gaat de bediende door de rijen boeken heen en komt terug met je boek, en de SATA kar komt steeds vol terug, maar nu komt ook de PCIe kar steeds vol terug, maar wel met 4x zoveel boeken als de SATA kar.
Samen vatend
Deze SSD is leuk, maar behalve in hele bijzondere omstandigheden, is deze SSD in zijn geheel zijn prijs premium niet waard voor desktop gebruik.
En heb je wel meer bandbreedte nodig voor speciaal gebruik, dan kan je dat vaak ook doen door een extra disk aan te make, en 2 of 3 SSDs in R0 te zetten, is een heel stuk goedkoper per GB.