Onderzoekers hebben technieken ontwikkeld waardoor een computercursor beter in een driedimensionale omgeving functioneert. De interactie in zowel single- als multiuser-omgevingen en lokale- als extern uitgevoerde samenwerkingsomgevingen moet hierdoor verbeteren.
Het onderzoeksteam van de Canadese universiteit van Montreal presenteerde de technieken zondag op de jaarlijkse conferentie over computergraphics SIGGRAPH in Los Angeles. Op de conferentie legt hoofdonderzoeker Tomás Dorta uit dat de nieuwe technologie 'vraagtekens zet bij wat een cursor doet'. De cursor wordt volgens hem een 'manier om een vlak mee te controleren en ermee te tekenen'. De zondag getoonde techniek maakt gebruik van een tablet om de cursor te besturen, maar in de toekomst zouden ook andere apparaten gebruikt kunnen worden voor de besturing, zoals smartphones of horloges.
Om de 3d-cursor door de ruimte te bewegen, maakt het systeem gebruik van een soort van 'vlindernet' om een object te selecteren. De gebruiker 'veegt' de cursor als het ware door het object heen. Vervolgens kan het object gemanipuleerd worden door gebaren zoals knijp- en draaibewegingen. De presentatie vond plaats binnen het door de onderzoekers gebouwde Hybrid Virtual Environment 3D- of Hyve-3D-designsysteem.
Het systeem dompelt de gebruiker onder in een 3d-omgeving waarin de gebruikers via tablets op de omgeving inwerken. Als de gebruikers zich 'in' de werkomgeving bevinden, kunnen ze bijvoorbeeld verschillende meubelstukken neerzetten in een virtuele ruimte om de werkelijke maat ervan te ervaren. De omgeving wordt gecreëerd door een projector met hoge resolutie die projecteert op een concaaf, halfrond scherm met een diameter van vijf meter. Via de startup Hybridlab wil de universiteit het systeem commercialiseren, zodat het geen 'gimmicky wedergeboorte van de cursor' blijft.