MediaTek heeft zijn X20-soc voor midrange en high-end smartphones en tablets uit de doeken gedaan. De soc bestaat uit drie clusters met in totaal tien rekenkernen. De drie bouwstenen zijn met door MediaTek zelf ontworpen interconnects verbonden.
De Helio X20 of MT6797 is MediaTeks tweede soc onder de nieuwe Helio X-naamgeving: de eerste was de X10 of MT6795. De X20 heeft een opvallende architectuur van drie clusters, waar de meeste ARM big-little-configuraties uit twee delen bestaan. Het zuinigere cluster bestaat uit vier Cortex A53-cores die hun werk op 1,4GHz doen en voor het doorsnee werk is er een vergelijkbaar cluster met vier A53-cores met een hogere kloksnelheid van 2GHz. Daarnaast voegt MediaTek echter nog een blok met twee krachtige A72-cores met kloksnelheid van maximaal 2,5GHz toe voor het zware rekenwerk.
MediaTek claimt dat de traditionele big.little-architecturen niet toereikend genoeg zijn omdat deze aan de ene kant niet zuinig genoeg zouden zijn en aan de andere kant te weinig zware rekenkracht zouden bieden. Bovendien zou de combinatie van een krachtig en een zuinig cluster niet efficiënt in kunnen spelen op doorsnee rekentaken, iets wat MediaTeks 'mid-cluster' dus wel zou kunnen.
De gpu van de soc is een model uit de Mali T800-serie maar details over de videochip meldt MediaTek volgens AnandTech nog niet. De X20 bevat verder een Cortex M4-core die enkele taken extra zuinig voor zijn rekening kan nemen. Zo draagt de core zorg voor audioweergave, wat de accuduur bij het afspelen van mp3-tjes ten goede moet komen. De Cortex M4 kan ook ingezet worden voor stemherkenning en het verbeteren van de audiokwaliteit bij spraak en daarnaast dient deze als hub voor het afhandelen van sensor-data. De soc ondersteunt verder lte cat. 6 met 2x20Mhz carrier aggregation. Dat maakt 4g mogelijk met maximaal 300Mbit/s down.
De eerste samples van de chip verschijnen in de tweede helft van 2015 en producten met de Helios X20 verschijnen pas begin 2016. Waarschijnlijk gaat het model dan niet de concurrentie met Qualcomms krachtigste chips aan, maar wel met de Snapdragon 620 die tegen die tijd de bovenkant van de midrange markt moet bedienen.