Muzieknummer Rhythm Nation van de Amerikaanse zangeres Janet Jackson kan laptops uit 2005 doen crashen. Dat stelt Microsoft-softwareontwikkelaar Raymond Chen. Het nummer zou frequenties bevatten die storing veroorzaken bij sommige 5400rpm-laptop-hdd's uit die tijd.
Chen deelde een verhaal op zijn blog dat afkomstig was van het supportteam van Windows XP. Daarin schreef hij dat een 'grote computerfabrikant' enkele jaren geleden had ontdekt dat sommige modellen van laptops rond het jaar 2005 konden crashen bij het afspelen van het nummer Rhythm Nation van de Amerikaanse popzangeres Janet Jackson. Laptops die zich in de buurt bevonden van de computer waarop het nummer afgespeeld werd, konden naar verluidt ook crashen. Welke modellen het betrof en welke fabrikant de ontdekking deed, deelde de man niet mee.
Na onderzoek was gebleken dat het nummer van Janet Jackson frequenties bevat die onderdelen van de ingebouwde harde schijf van de laptops konden doen crashen. Het probleem kreeg een CVE-code mee, CVE-2022-38392, en kon door de niet nader genoemde fabrikant verholpen worden door een digitale audiofilter mee te leveren. Die filterde de frequentie uit het nummer van Jackson en verhinderde op die manier dat de harde schijven het begaven. Als deze laptops naast een ander toestel lagen waarop het nummer afgespeeld werd, konden ze wel nog crashen.
Update, 21.45 uur: Inleiding en broodtekst aangepast. Voorheen stond er 'Het nummer zou dezelfde resonantiefrequentie bevatten als sommige 5400rpm-laptop-hdd's uit die tijd.' Met dank aan Exirion.
