Software-update: FreeBSD 15.0

FreeBSD logo (75 pix) De leden van het FreeBSD Release Engineering Team hebben versie 15.0 van FreeBSD uitgebracht. FreeBSD is in 1993 ontstaan en wordt als één geheel ontwikkeld, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Linux, waarvan de kernel door de ene groep ontwikkelaars wordt onderhouden en bepaalde applicaties weer door anderen. Hierdoor wordt FreeBSD over het algemeen als stabieler en robuuster beschouwd dan diverse andere besturingssystemen. Uitgebreide releasenotes kunnen op deze pagina worden gevonden. Dit zijn in het kort de belangrijkste veranderingen:

FreeBSD 15.0-RELEASE Announcement

The FreeBSD Release Engineering Team is pleased to announce the availability of FreeBSD 15.0-RELEASE. This is the first release of the stable/15 branch. Some of the highlights:

  • The FreeBSD "base" system can now be installed and managed using the pkg(8) package manager (see "Packaged base system" below).
  • The FreeBSD 15.0 release artifacts (install images, VM images, etc.) were all generated without requiring root privilege.
  • FreeBSD now has a native inotify implementation, simplifying directory watching and software porting.
  • OpenZFS has been upgraded to 2.4.0-rc4.
  • OpenSSL has been upgraded to the latest long-term support (LTS) version, 3.5.4, which includes support for QUIC and now standardized quantum-resistant algorithms, ML-KEM, ML-DSA, and SLH-DSA.
  • OpenSSH has been upgraded to 10.0p2 which includes support for quantum-resistant key agreement by default.

For a complete list of new features, supported hardware, and known problems, please see the online release notes, hardware compatibility notes, and errata list, available at:

FreeBSD 9 screenshot (620 pix)

Versienummer 15.0
Releasestatus Final
Besturingssystemen BSD
Website FreeBSD
Download https://www.freebsd.org/where
Licentietype Voorwaarden (GNU/BSD/etc.)

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

02-12-2025 • 10:30

22

Submitter: [micro]

Bron: FreeBSD

Update-historie

02-12 FreeBSD 15.0 22
10-06 FreeBSD 14.3 9
03-'25 FreeBSD 13.5 21
12-'24 FreeBSD 14.2 0
09-'24 FreeBSD 13.4 8
06-'24 FreeBSD 14.1 25
11-'23 FreeBSD 14.0 43
04-'23 FreeBSD 13.2 22
12-'22 FreeBSD 12.4 15
05-'22 FreeBSD 13.1 1
Meer historie

Reacties (22)

Sorteer op:

Weergave:

Gebruiken mensen dit uberhaubt nog?
Zeker wel, is nog steeds naar volle tevredenheid mijn daily driver op zowel de laptop als de desktop. Sinds versie 4.2 van zo ongeveer rond de eeuwwisseling, met een paar jaar onderbreking door OpenSuse moet ik er eerlijk bij zeggen

[Reactie gewijzigd door Leonrsv op 2 december 2025 11:22]

Gezien jij het op de desktop draait heb ik een vraag voor je. Hoe is de game ervaring op FreeBSD vergeleken met Linux?
Daar kan ik niks over zeggen, ik ben geen gamer. Daar kun je op phoronix vast meer over vinden
Heb ik wel is gedaan maar ik hecht meer waarde aan personen die dat zelf gedaan hebben dan aan een artikel op een Tech nieuws site.
Zeker wel! Ik heb sinds versie 2.2.7 FreeBSD op mijn home router/file server draaien en ben op dit moment bezig met de upgrade van 14.3 naar 15.0. Tot Mac OS X draaide ook mijn dagelijkse desktop op FreeBSD.

Daarnaast ben ik aan het kijken om de router af te splitsen naar een ARM-based bord op FreeBSD dat in de meterkast past (in een robuuste behuizing ook, er is al eens water van bovenburen doorheen gelopen). Ik had de Ten64 (https://traverse.com.au/hardware/ten64) op het oog, maar die lijkt niet meer te worden geproduceerd, dus dat wordt nog even door zoeken. Om één of andere reden komen de meeste ARM bordjes met te weinig of belabberde netwerk interfaces (Realtek), dat maakt ze direct minder geschikt.

Qua gaming heb ik nog niet echt voortgang kunnen boeken. Dat zou moeten kunnen werken met de Linuxulator, verwacht ik. Ik mis libraries volgens mij, maar die games (War Thunder bijv.) vertellen je niet welke - en ze laden dat kennelijk on-the-fly in, dus van ldd wordt je niet veel wijzer. Maar ik heb daar ook nog niet écht tijd in gestoken...

Ik heb ook Linux wel eens geprobeerd, maar ik kreeg dat nooit aan het booten. Jammer dan.
macOS bevat FreeBSD userland. De 2.5 gbit NICs van RTL werken prima en zuinig op Linux. FreeBSD weet ik niet. WLAN AP op FreeBSD heb ik opgegeven. 802.11ac of beter gaat niet werken. Je kunt gewoon een zuinige Proxmox regelen, en daar dan OPNsense op draaien (zie het zuinige energie topic). SFP+ NICs kosten tweedehands weinig maar velen zijn simpelweg onzuinig qua energie.

Overigens dat Realtek rotzooi levert is echt zo'n meme van 20+ jaar oud.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 2 december 2025 20:14]

Zeker!

Netflix gebruikt FreeBSD vanweg de stabiliteit en snelheid van de TCP/IP stack. Verder wordt FreeBSD gebruikt als basis voor flink wat producten. Onder andere de besturingssystemen van de PlayStation (3, 4, en 5) zijn gebaseerd op FreeBSD. Verder wordt FreeBSD veel gebruikt door bijvoorbeeld Juniper.
Gebruiken mensen dit uberhaubt nog?
Absoluut. Het is een fundamenteel stuk infrastructuur zelfs.
Ja, al heb ik wel het gevoel dat het gebruik afneemt.

Vroeger draaide je FreeBSD om gebruik te kunnen maken van ZFS, dat kan op Linux met ZFS-on-Linux (ZoL) nu ook al.

De TCP/IP stack van FreeBSD was zeker beter, ook pf (packet filter) was stukken beter. Nu Linux eBPF heeft, netfilter en andere zaken zie je ook daar dat Linux echt heel sterk is.

De argumenten waarom je echt FreeBSD moet gebruiken vind ik wel steeds minder worden.
Gebruik je wel eens Netflix of een Nintendo Switch? Of enig router? Juniper's JunOS is op FreeBSD gebaseerd. Ook de PS3 en PS4 zijn op FreeBSD gebaseerd. Wel is het zo dat ZFS tegenwoordig beter draait op Linux dan welk ander OS dan ook, je ziet NAS oplossingen dan ook switchen naar native Linux. Het kan verkeren. Persoonlijk gebruik ik ook OPNsense.
Yes! Het is een van mijn dagelijkse desktops <3 Met KDE als desktop.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 2 december 2025 15:51]

Ja. BSD is misschien niet zo populair als Linux, maar nog steeds een heel solide OS. Omdat het ook niet gebukt gaat onder GPL-achtige licenties zie je het ook in veel commerciële producten terug. Alleen weten mensen dit vaak niet. Weinig mensen zullen FreeBSD met Playstation of Apple associëren.

Waar het bij BSD een beetje aan ontbreekt zijn de distro smaken.
Jazeker. Servers, NAS, desktops, nu ook weer mijn laptops.
1 keer de 15.0 live-fs gestart. Zie ik ineens DHCP werken zonder netwerkkaart. Blijkt er een wifi device in een PC waar ik dat niet van wist. :+ Geen antenne meer nodig?
Antenne is handig als je een goede verbinding wilt, maar wellicht inderdaad niet nodig voor een WPA auth en succesvolle DHCP. Zie je signal strength en packet loss.

Ik heb een duurder moederbord gekocht met o.a. 5 gbit NIC native, Bluetooth, WLAN. Die kan beide ook zonder antenne, maar signaal is slecht. Ze leveren dat er dan ook bij. Heb er uiteindelijk ook een SFP+ PCIe NIC ingezet (want DAC naar switch die alleen 1 of 10 gbit wil), en Bluetooth toch maar met USB (15 EUR) want mijn kat ging met de antenne spelen. Dus uiteindelijk duurkoop.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 2 december 2025 20:13]

Het was nog niet succesvol maar hij vroeg om DHCP gevolgd door de ipv6 optie omdat er een wifi NIC bestaat die klaar is voor gebruik. De SSID en WPA-PSK wachtwoord zijn nog nodig voordat er lokaal iets bereikbaar wordt. Ze zouden het automatisch door kunnen laten gaan met onbeveiligde netwerken proberen. Deed Windows XP ook. :D
Dat is gek. DHCP request of IPv6 zou niet moeten mogen voor AAA (PSK / 802.1x). Enige protocol dat dat wel toestaat is WEP (bewezen onveilig), open AP (bewezen onveilig), authpf(8) (die draai je dan op een open AP), maar die laatste laat bij correcte configuratie geen networking door (behalve SSH). Dit omdat OpenSSH devs WPA niet vertrouwen. Deden ze in 2002 al niet. Probleem is dat je dan nog steeds de wireless data moet versleutelen, dat kan op diverse manieren. Om de SSH auth te doen heb je iets van IPv4 of IPv6 nodig. Nagenoeg niemand gebruikt authpf. Zelf gebruik ik WPA2/WPA3 + Wireguard, an ik mijd zoveel mogelijk wireless... het kost altijd meer stroom of levert minder throughput of hogere latency dan wired. De enige uitzondering is Bluetooth, omdat kabeltjes irritant zijn, maar zelfs dan heb je altijd hogere latency dan wired.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 2 december 2025 23:11]

Ik heb maar een kwartier geprobeerd. Ben nog van 14.1 naar 14.3 aan het gaan met de hele source en ports. Dingetje met secure boot aan de hand volgens mij, waardoor ik het niet van usb kan starten op mijn 13900K

De oude manier werkt gewoon. Als de wlan met het wifi-device al bestaat hoef je alleen nog maar wpa_supplicant te configureren en starten. Daarna wordt de dhcp-server van mijjn modem zichtbaar.

WPA-PSK gebruik ik al jaren op FreeBSD, overigens. De tijd dat WEP alleen maar support had is minstens 10 jaar geleden. Wel een giigantische verbetering. Deze is vziw nog nooit gehackt op een normale thuis-verbinding.

[Reactie gewijzigd door blorf op 3 december 2025 02:38]

KDE is sinds 15.0 ook een standaard optie in de installer (zelf niet geprobeerd want ik upgrade mijn FreeBSD altijd gewoon en ik doe meestal toch alles met de hand, maar wel grappig dat ze het doen).
Screenshot van FreeBSD 14.0
Je kunt deze feedback geven rechtboven in het artikel.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn