Stichting Norma, een organisatie die de zogenoemde naburige rechten van musici en acteurs behartigt, sleept CanalDigitaal voor de rechter. De aanbieder van digitale satelliettelevisie weigert vergoedingen te betalen voor de naburige rechten van musici en acteurs.
De rechtenorganisatie wil dat CanalDigitaal vergoedingen gaat betalen aan musici en auteurs voor het doorgeven van televisie-uitzendingen. Volgens de organisatie is de satelliet-aanbieder daartoe verplicht, maar verspreidt CanalDigitaal al jaren films en televisieprogramma's zonder musici en acteurs daarvoor te compenseren. Voor openbaarmaking van optredens van musici en acteurs moet worden betaald, omdat ze over zogenoemde naburige rechten beschikken.
CanalDigitaal wil tegenover Tweakers niet aangeven waarom het Norma niet wil betalen, maar volgens Norma verwijst CanalDigitaal naar een verloren rechtszaak van Stichting Norma tegen de kabelmaatschappijen. Vorig jaar oordeelde de rechter dat die niet meer hoeven te betalen aan Norma, vanwege het 'heruitzenden' van materiaal. Vroeger plukten de kabelaars etheruitzendingen uit de lucht en zonden die via de kabel uit, waarmee sprake was van een 'tweede openbaarmaking'. Tegenwoordig wordt content direct aangeleverd, waardoor kabelaars niet opnieuw hoeven te betalen, oordeelde de rechtbank.
Volgens Norma-directeur Wisso Wissing is de situatie van CanalDigitaal echter niet te vergelijken met de kabelaars. "In gewone-mensen-taal: het zijn hele andere artikelen in de wet", aldus Wissing. "De reden dat onze zaak tegen de kabelaars is afgewezen heeft de maken met bepaalde vormen van techniek, en dat is voor de openbaarmaking door CanalDigitaal niet van toepassing."
Volgens Norma betaalt CanalDigitaal ook niet aan andere rechtenorganisaties, maar onduidelijk is of ook die een rechtszaak overwegen. Een woordvoerder van Buma/Stemra kan daarover nog geen uitsluitsel geven.