Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft Apple en vier uitgevers aangeklaagd die actief zijn in de verkoop van e-books. De bedrijven zouden zich schuldig hebben gemaakt aan verboden prijsafspraken bij de verkoop van e-books.
Naast Apple worden de uitgevers Hachette, HarperCollins, Macmillan en Penguin door de Amerikaanse justitie aangeklaagd, zo meldt Bloomberg. De uitgevers zouden samen met Apple in 2010 bij de lancering van de eerste iPad verboden prijsafspraken hebben gemaakt over de verkoopprijzen van e-books. Volgens de afspraken zouden uitgevers zelf de verkoopprijs mogen bepalen en 30 procent van de opbrengsten aan Apple uitbetalen, waarbij Apple tevens zou hebben geëist dat de uitgevers de prijzen voor andere e-bookverkopers niet zouden verlagen. Justitie stelt dat dit onevenredig hoge prijzen heeft opgeleverd en dat de antitrustwetgeving wordt overtreden.
De aangeklaagde bedrijven ontkennen de beschuldigingen. Zij stellen dat de prijsafspraken tussen Apple en de uitgevers de concurrentie op de markt voor e-books juist zou bevorderen, omdat Amazon een te dominante positie zou innemen. Drie uitgevers - Simon & Schuster, Hachette Book Group en HarperCollins - zouden echter nog steeds met justitie onderhandelen in een poging tot een schikking te komen.
Welke strafeis de Amerikaanse justitie zal eisen, is nog niet bekend. Vorige maand werd echter al duidelijk dat justitie druk uitoefende op de uitgevers en Apple door te dreigen met een rechtszaak.
[Reactie gewijzigd door CAPSLOCK2000 op 11 april 2012 22:46]
Grappige link.Die 30% zijn ook nodig om de App Store en Apple Music Store draaiende te houden.
http://news.cnet.com/8301....3-billion-a-year-to-run/
Ik begrijp niet dat je zo'n "onderzoek" als betrouwbaar kunt zien.Analyzing numbers provided at Apple's Worldwide Developers Conference last week, Dediu factored in the average price of songs and apps, the split between the company and its developers, and word from Apple that it runs the store at or slightly above the breakeven point.
[Reactie gewijzigd door worldcitizen op 11 april 2012 23:57]
Dat is op dit moment slechts een vermoeden!Het probleem zit hem niet in die 30% marge voor Apple, maar de eis van Apple dat het via andere kanalen niet goedkoper aangeboden mag worden.
[Reactie gewijzigd door Carbon op 11 april 2012 18:59]
De aanklacht lijkt echter vooral gericht te zijn tegen de uitgevers. De uitgevers waren blijkbaar gefrustreerd met de prijzen die Amazon vroeg (naar hun mening te laag) en ze zochten een oplossing om de prijzen hoger te krijgen. Apple wilde hier wel in meegaan. De uitgevers wilden zelf de prijzen kunnen bepalen (schijnbaar verkoopt Amazon soms boeken onder kostprijs en daar zijn de uitgevers niet zo gelukkig mee, want hierdoor geven concurrenten van Amazon het op en kunnen de uitgevers niet meer om Amazon heen).Ach ja als Apple al 30% opslokt van je verkopen moet je wel wat vragen om er nog wat aan te kunnen verdienen.
Apple leek in dit alles vooral een faciliterende rol te spelen.That doesn't mean negotiations with Amazon were easy: after Macmillan couldn't get the deal it wanted, it pulled its books from Amazon. The rest of the publishers rallied to support the company, sending emails that said "I can ensure [sic] you that you are not going to find your company alone in the battle." Two days later, Amazon caved.
Meer info hier: http://www.theverge.com/2...against-apple-an-analysisThe DOJ says Apple "knowingly served as a critical conspiracy participant" by promising all the publishers the exact same deal and keeping everyone informed about the status of negotiations. When Penguin explicitly said that it wouldn't sign unless at least three other companies signed, Apple "supplied the needed assurances."
[Reactie gewijzigd door MacWolf op 11 april 2012 21:52]
Je hebt er dus duidelijk niets van begrepen!Dit omdat tegen een prijs van $ 9,99 de marge voor Apple te laag was.
[Reactie gewijzigd door Carbon op 11 april 2012 18:29]
En dus word de verkoopprijs niet door de agent bepaald, maar door Apple. Waarvoor ze nu dus (terecht imho) voor aangeklaagd worden.Bij het agency model zoals Apple dat o.a. in de App store hanteert wordt de verkoopprijs door de uitgever bepaald waarbij de verkoper (Apple,Amazon) een een vast percentage krijgt.
Nu gaat het verhaal dat Apple de uitgevers heeft verplicht dat dezelfde boeken via een andere agent niet goedkoper mogen worden aangeboden, dat zou kunnen als een agent een lagere marge hanteert dan 30%
Nope, Apple heeft daarover geen enkele invloed want het is de uitgever die de stickerprijs bepaalt.En dus word de verkoopprijs niet door de agent bepaald, maar door Apple.
[Reactie gewijzigd door Carbon op 11 april 2012 18:45]
[Reactie gewijzigd door Grovdna op 12 april 2012 16:10]
Het probleem is dat Amazon een monopoly positie had op ebooks, maw ze drukten andere ebook verkopers gewoon uit de markt door ebooks tegen dumpprijzen te verkopen. Vroeg of laat waren ze de enige ebook verkoper geworden en hadden ze de uitgevers in hun macht gehad.Wat betreft dat Amazon tegen kostprijs of daaronder zou verkopen bij $9,99 hebben zij altijd tegen gesproken. Maar ook als dat gebeurd zou zijn, dat is nou eenmaal marktwerking, ook de supermarkt werkt zo.
[Reactie gewijzigd door Grovdna op 12 april 2012 14:24]
Apple wou zelf ook lagere prijzen maar daar hadden de uitgevers geen zin in.Een gezonde prijzenoorlog is goed voor de consument en houdt de concurrentie scherp. Ook Apple zou op $9,99 kunnen gaan zitten,
Die 30% is bruto!maar dan hadden ze geen netto marge van 30% gehad.
Ben ik niet met je eens, het agency model legt de controle neer bij de uitgever/developer, maw het verkoopkanaal is slechts een dienst (agent) waar je als maker/uitgever van een product tegen betaling gebruik van kunt maken.Off -topic wellicht, maar het is de manier waarop het business model van Apple gebouwd is. Op de huidige manier wordt de consument een oor aangenaaid door kunstmatig hoog gehouden prijzen.
[Reactie gewijzigd door Carbon op 11 april 2012 19:58]
Onder brutomarge wordt de verhouding tussen de brutowinst en de omzet verstaan.Dus de marge voor Apple is netto, daar hoeven alleen de beheerskosten van de itunes servers vanaf, dan blijft bruto winst over.
[Reactie gewijzigd door Grovdna op 11 april 2012 20:31]
Schikken is niet hetzelfde als schuld bekennen! Kan ook niet want er ligt nog geen uitspraak van de rechter.Bloomberg rapporteert dat een drietal uitgevers nu al een deal met justitie hebben gesloten, dat was snel als er niets aan de hand was!
En waarom weigeren Apple ,Macmillan, and Penguin dan te schikken?Denk je nou echt dat die bedrijven geen rechtszaak kunnen betalen als ze dachten dat ze een goede kans van slagen hadden?
[Reactie gewijzigd door Carbon op 12 april 2012 13:46]
[Reactie gewijzigd door Grovdna op 12 april 2012 14:18]
volgens mij moet schuld eerst bewezen worden in een rechtzaal, door een rechter, voor men überhaupt kan gaan nadenken over straffen.Praat niet en handel met rigide straffen.
De consument is de dupe en betaald te hoge prijzen
[Reactie gewijzigd door Grovdna op 12 april 2012 17:47]
Mooi, ze ontkennen niet eens dat ze prijsafspraken gemaakt hebben. Ik weet niet hoe het in Amerika werkt, maar een dergelijk kartel hoort gewoon niet.De aangeklaagde bedrijven ontkennen de beschuldigingen. Zij stellen dat de prijsafspraken tussen Apple en de uitgevers de concurrentie op de markt voor e-books juist zou bevorderen, omdat Amazon een te dominante positie zou innemen. Drie uitgevers - Simon & Schuster, Hachette Book Group en HarperCollins - zouden echter nog steeds met justitie onderhandelen in een poging tot een schikking te komen.
Formeel klopt dat ook want dit gaat niet over onderlinge prijsafspraken.Mooi, ze ontkennen niet eens dat ze prijsafspraken gemaakt hebben.
Kartelvorming is niet per definitie verboden, integendeel. Ook prijsafspraken zijn lang niet altijd verboden. En bovendien ontkent minstens 1 CEO zeer duidelijk dat er sprake is van verboden prijsafspraken.[...]
Mooi, ze ontkennen niet eens dat ze prijsafspraken gemaakt hebben. Ik weet niet hoe het in Amerika werkt, maar een dergelijk kartel hoort gewoon niet.
[Reactie gewijzigd door madmaxnl op 11 april 2012 21:40]
[Reactie gewijzigd door Grovdna op 11 april 2012 18:04]
Het gaat hier niet over de prijsstelling maar hoe de verkoopprijs tot stand komt.En terecht, het is niet normaal dat boeken voor E-readers vaak even duur zo niet duurder zijn dan de boeken in de winkel.
[Reactie gewijzigd door Carbon op 11 april 2012 18:57]
en een compleet leger aan kranten en magazines, The New York Times, Wired, en The Guardian om maar een paar van de <sarcasme> kleine publicaties </sarcasme> * te noemen. Kijk voor de gein eens in de Kiosk van Apple hoeveel publicaties je daar tussen ziet.waarom denk je dat Times Magazine overgegaan is op een gratis html5 app met native wrapper...die denken waarom 30% afstaan als het ook anders kan.
[Reactie gewijzigd door arjankoole op 11 april 2012 18:36]
Dat is bij geen enkel Amerikaans bedrijf anders hoor. Hoe groter, hoe meer risico op dat vlak. Kijk maar hoe vaak google en microsoft al zijn aangeklaagd.Je zou maar werken bij de juridische afdeling van Apple, elke dag dat je naar je werk gaat is het weer een vraag door wie of welk bedrijf je dit keer word aangeklaagd.
[Reactie gewijzigd door arjankoole op 11 april 2012 18:37]
[Reactie gewijzigd door RobbieB op 11 april 2012 18:42]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Tablets E3 2013 Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Apple Games Politiek en recht Consoles
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. onderdeel van De Persgroep, ook uitgever van Computable.nl, Autotrack.nl en Carsom.nl • Hosting door True