Door Eric van Ballegoie

Reviewcoördinator

Amazon Echo en Echo Dot review

Een halfbakken introductie in Nederland

22-02-2021 • 14:00

107

Multipage-opmaak

Inleiding

  • Amazon Echo
  • Amazon Echo Dot

Samengevat

De Amazon Echo weet voor zijn afmetingen prima geluid te produceren, met duidelijk aanwezige bas. Daarnaast reageert het ronde apparaat goed op spraakcommando's. De bijbehorende smartphone-app zit fijn in elkaar en het koppelen van diensten en maken van routines werkt eenvoudig. Daarnaast kun je dankzij de ingebouwde Zigbee-controller allerlei smarthomeapparatuur koppelen zonder dat je externe hubs nodig hebt. Het grootste minpunt is dat de speaker alleen maar Engels verstaat en dat daardoor commando's met Nederlandse termen vaak verkeerd gaan.

Getest

Amazon Echo (4e generatie)

Prijs bij publicatie: € 99,-

Bekijk product

Samengevat

De Echo Dot is Amazons instapsmartspeaker. Het ronde apparaat reageert goed op spraakcommando's en biedt voor zijn omvang prima geluidskwaliteit. Voor wie echt van muziek wil genieten is deze speaker niet gemaakt. De bijbehorende smartphone-app zit fijn in elkaar en het koppelen van diensten en maken van routines werkt eenvoudig. Het grootste minpunt is dat de speaker alleen maar Engels verstaat en dat daardoor commando's met Nederlandse termen vaak verkeerd gaan.

Minpunten

Getest

Amazon Echo Dot (4e generatie)

Prijs bij publicatie: € 59,99

Bekijk product

Amazon maakte zijn Alexa-stemassistent eind vorig jaar beschikbaar voor de Nederlandse markt, samen met de introductie van 4e generatie Amazon Echo en Echo Dot slimme speakers. Daarmee lijkt er eindelijk concurrentie te zijn voor Google Assistant, de ándere grote stemassistent, die we natuurlijk kennen van de Google/Nest Home-producten. Toch zijn er een aantal kanttekeningen te maken bij de werking van Alexa in Nederland die ervoor zorgen dat Google zich voorlopig nog geen al te grote zorgen hoeft te maken.

Amazon bracht de eerste Echo slimme speaker al in 2014 uit op de Amerikaanse markt, twee jaar voordat Google met de eerste Google Home-speaker kwam. Amazons zwarte, cilindervorming luidsprekers met blauwgroene ledring aan de bovenzijde waren in eerste instantie in beperkte hoeveelheden beschikbaar voor Amazon Prime-gebruikers, maar groeiden in de jaren daarna uit tot een groot verkoopsucces. Niet alleen omdat de Alexa-stemassistent gebruikt kan worden om via spraak antwoord te krijgen op vragen als 'wat voor weer wordt het' en omdat je er gemakkelijk spraakgestuurd muziek af kunt spelen, maar ook omdat er in de loop der tijd steeds meer apparaten zijn gekomen die direct of via een omweg door Alexa aangestuurd kunnen worden.

Amazon - dat de speakers voor relatief lage prijzen op de markt brengt en geen geld vraagt voor gebruik van de Alexa-dienst - heeft zelf ook direct baat bij gebruik van de Echo-luidsprekers. Melk of wc-papier op? Vraag Alexa het aan je boodschappenmandje toe te voegen en voilà, direct extra omzet voor Amazons eigen webwinkel.

De Echo-speakers waren tot vorig jaar niet officieel in Nederland verkrijgbaar en als je ze via een omweg importeerde was de functionaliteit beperkt. Het knowledge domain van Alexa bevatte geen informatie over ons land en de Nederlandse taal werd niet ondersteund. Doordat Amazon ons land - en veel andere Europese landen - lang links liet liggen, heeft Google met zijn Google en Nest Home-producten een grote voorsprong kunnen opbouwen. De Google Assistant-stemassistent begrijpt en spreekt sinds 2018 Nederlands en heeft een schat aan lokale informatie beschikbaar. Denk daarbij niet alleen aan informatie over weer en verkeer, maar ook over de aanwezigheid en openingstijden van winkels in de buurt van jouw locatie. Ook Google Assistant werkt met tal van andere apparaten en diensten samen, waardoor Googles Assistant en slimme speakers een populaire methode zijn geworden om onder andere verlichting aan te sturen.

Waar Amazon met Alexa en de Echo in de VS een voorsprong op Google had, zijn de rollen bij ons dus omgekeerd en moet Alexa het opnemen tegen de Google Assistant die inmiddels is ingeburgerd op Android-telefoons en in veel slimme luidsprekers. Of Amazon de Nederlandse markt ook écht wil veroveren is echter de vraag. Want hoewel de 'Internationale versie' van de Echo-speakers en stemassistent Alexa nu werken in Nederland, wordt onze taal nog altijd niet ondersteund, kunnen we in Nederland geen aankopen doen via stemcommando’s en werkt local search ook niet. Wat je wél kan met Alexa en hoe de 4e Generatie Echo en Echo Dot die nu te koop zijn in de praktijk werken, zochten wij voor je uit.

Wat is Alexa?

Alexa is net als Google Assistant en Apple’s Siri een stemassistent die vragen kan beantwoorden en opdrachten kan uitvoeren. Waar Siri vooral gebruikt wordt op iPhone’s en Apple Watches, hebben Alexa en Google Assistant de afgelopen jaren meer voet aan de grond gekregen in apparaten die vast in huis opgesteld staan. Waar Apple’s HomePod-speakers en HomeKit-ecosysteem deze functionaliteit ook bieden, is de populariteit van en integratie met diensten van derden bij Amazon en Google veel uitgebreider.

Configuratie van Alexa gebeurt via de gelijknamige app voor Android en iOS, waar je inlogt met een (bestaand) Amazon-account. De app is niet in het Nederlands beschikbaar; na installatie staat de taal standaard op Engels. Voor de beste werking in Nederland moeten we dat na installatie handmatig aanpassen naar specifiek Brits Engels. De app vraagt je na installatie welk apparaat je wilt configureren, waarbij je kan kiezen voor Amazon Echo-speakers, maar ook directe links naar Philips Hue-, Kasa- en Hive-smarthomesystemen worden gegeven. Onderverdeeld in tal van categorieën waaronder verlichting, schakelaars, camera, sloten, beveiligingsapparatuur, thermostaten, speakers, televisies, stofzuigers en daarnaast vind je ook koppelingsmogelijkheden met 'Works with Alexa' producten van tal van andere merken waaronder Ikea, Samsung, LG, Sony, Logitech, Innr, Lifx, Osram, Sengled, Arlo, D-Link, Google, Ring en Yale. Veel van deze diensten werken met Alexa samen via een cloudkoppeling, maar als je gebruikmaakt van een Echo of Echo dot kunnen sommige apparaten ook lokaal via die luidsprekers aangestuurd worden.

Amazon Alexa App
Amazon Alexa App

Koppeling van Alexa met producten van derden gebeurt doorgaans via ‘skills’, een soort apps die verbinding leggen tussen Alexa en het betreffende apparaat of dienst. Zo zijn er skills om een Philips Hue-bridge, Honeywell-thermostaten en LG-tv’s aan te sturen, maar er is bijvoorbeeld ook een NOS Nieuws-skill die ervoor zorgt dat je het laatste NOS-radionieuws te horen krijgt als je naar het laatste nieuws vraagt.

De mogelijkheden van Alexa komen grotendeels overeen met die van Google Assistant, al zijn daar voor Nederland nog wel wat kanttekeningen bij te plaatsen, waarover op de volgende pagina meer. Na installatie van de app op Android-telefoons kan je ervoor kiezen om Alexa als standaard spraakassistent in te stellen, waardoor deze Google Assistant vervangt. Wil je dat niet, dan kan je Alexa ook zo instellen dat deze alleen luistert wanneer je de Alexa-app geopend hebt.

De app is ook de plek waar je routines aanmaakt, functionaliteit die vooral voor home automation-doeleinden handig is. Met een routine kan door middel van één spraakcommando meerdere handelingen uit laten voeren. Zo kan je ervoor kiezen om een 'good night'-commando te maken dat de deur op slot doet, het weerbericht voor morgen afspeelt, gedurende een half uur kalmerende muziek afspeelt en na vijf minuten ook alle lichten uitschakelt. Die functionaliteit komt vrijwel overeen met wat Google ook biedt via de Home-app, al gaat het in instellen van pauzes in routines bij Google wat omslachtiger.

Alexa leeft niet alleen als spraakassistent in je telefoon, maar ook - en vooral - als onderdeel van apparatuur die in je huis staat. De slimme Echo-speakers van Amazon zijn daarvan het bekendste voorbeeld, maar bijvoorbeeld ook de Sonos One Gen2, nieuwere LG-, Philips- en Samsung-televisies en de Fitbit Versa 2 en 3 en Sense-smartwatches hebben 'Alexa Built-in’, wat verder gaat dan 'Works with Alexa'. Dat laatste wil zeggen dat een apparaat door Alexa aangestuurd kan worden, terwijl apparaten met Alexa Built-in hun ingebouwde microfoons kunnen gebruiken om direct zélf stemcommando’s te verwerken. Voor derde partijen die Alexa Built-in ondersteunen, geldt overigens dat deze functie per land of regio door de betreffende fabrikant ingeschakeld moet worden, wat op dit moment nog voor geen van bovengenoemde voorbeelden het geval is in Nederland. Wil je buiten je smartphone aan de slag met Alexa, dan ben je feitelijk aangewezen op de Echo-speakers van Amazon zelf.

Net als Google Assistant luistert ook Alexa continu naar of er een 'wake word' gesproken wordt. In het geval van Google is dat 'Hey Google', bij Alexa is het standaard 'Alexa', maar je kunt ook kiezen, voor Amazon, Computer of Echo. Zodra de luidspreker het gekozen ‘wake word’ hoort, licht de led-ring onderop de luidspreker blauw op en hoor je - als je dat instelt - een toon die aangeeft dat de luidspreker nu naar spraakcommando's luistert.

Privacy

Alexa werkt net als Google Assistant via de cloud, waarbij alle stemcommando's en zoekopdrachten die je uitspreekt naar servers van Amazon worden gestuurd en daar worden verwerkt en opgeslagen. Leg je via Alexa verbinding met diensten van derden, dan kan daarbij ook persoonlijke informatie gedeeld worden, mits je daar toestemming voor hebt gegeven. Amazon is vrij transparant over hoe het met je data omgaat, met onder andere uitleg in duidelijk niet-juridisch Nederlands over hoe de dienst werkt. In de app kan je zien welke spraakopdrachten naar de cloud gestuurd zijn en als je niet snapt waarom Alexa in actie komt of een bepaald antwoord geeft kan je om verduidelijking vragen met 'Why did you do that?'- of 'What did you hear?'-commando's. Via de app kan je heel je zoekgeschiedenis of specifieke vragen uit de geschiedenis verwijderen en ook middels spraak kan je jouw laatste vraag wissen door 'Delete my last request' te zeggen.

Onder de streep blijft natuurlijk staan dat je net als bij de Google Assistant veel informatie deelt met een commercieel bedrijf. In het geval van Google is het een bedrijf dat die informatie gebruikt om jou gepersonaliseerde advertenties te verkopen, terwijl Amazon vooral wil dat je direct via spraak aankopen doet in zijn eigen webwinkel, functionaliteit die op het moment van schrijven overigens nog niet in Nederland beschikbaar is. Samen met het feit dat Google ook op andere manieren al heel wat persoonlijke informatie vergaart, klinkt het onderliggende doel van Amazon wellicht wat minder bezwaarlijk, maar ben je écht privacy minded, dan zijn beide diensten waarschijnlijk niet voor jou.

Alexa in Nederland, maar niet Nederlands

De introductie van Alexa in Nederland doet een beetje denken aan de manier waarop Amazon zijn webwinkel in Nederland uitgerold heeft. In eerste instantie was er geen officiële Nederlandse webwinkel, maar was een groot deel van de Duitse site wel in het Nederlands vertaald en kon je daar eenvoudig en snel aankopen doen. Pas vorig jaar betrad Amazon de Nederlandse markt officieel met een groot productaanbod op Amazon.nl, terwijl het ons land feitelijk al jaren officieus bediende. Met de introductie van Alexa lijkt het nu hetzelfde te gaan. Sinds november 2020 heeft Alexa een knowledge domain voor Nederland, wat in een notendop betekent dat de dienst nu weet dat Nederland bestaat. Als je opgeeft dat je in Rotterdam woont en in Amsterdam werkt, kan Alexa je vertellen wat de verwachte reistijd met de auto is en of er onderweg file staat. Vraag je naar het weer, dan krijg je automatisch de weersverwachting voor jouw locatie en op de vraag ‘Wie is de premier?’ antwoordt Alexa ‘Mark Rutte’, omdat het ervan uitgaat dat je de premier van Nederland bedoelt.

Dat laatste is overigens niet helemaal waar, want ‘Wie is de premier?’ levert als antwoord ‘The Premier League, often referred to outside the UK as ….” op. Alexa spreekt en begrijpt namelijk geen Nederlands en Amazon raadt Nederlandse gebruikers aan om Alexa in te stellen op ‘Brits Engels’ voor optimale werking in ons gebied. Wil je weten wie de premier is, dan zal je dat dus in het Engels moeten vragen. Voor Nederlanders die het Engels goed machtig zijn, lijkt dat wellicht geen probleem, maar in de praktijk zijn daar wat kanttekeningen bij te maken waar we later op terugkomen.

Amazon Echo en Echo Dot
Amazon Echo (links) en Echo Dot 4e generatie

Een andere beperking van Alexa is dat deze voor Nederland vooralsnog geen local search ondersteunt. Vragen over winkels en bedrijven in de buurt blijven onbeantwoord en ook informatie over bijvoorbeeld openbaar vervoer zijn vooralsnog niet beschikbaar. Al geldt dat we op de vraag ‘How long does it take to get to Schiphol’ wel antwoord kregen, kennelijk omdat Alexa ‘Schiphol Centrum’ als plaatsnaam in plaats van als bedrijf of commerciële locatie kent. Tegelijkertijd lukte het ons in eerste instantie niet om ‘Jacob Bontiusplaats, Amsterdam’ als werkadres in te voeren, terwijl dit later wél lukte. Amazon wilde desgevraagd niets kwijt over eventuele plannen voor introductie van local search en ondersteuning van de Nederlandse taal. Of en wanneer die er komen, is dus onbekend.

Beperkingen

Hoewel veel Tweakers weinig problemen zullen hebben met de Engelse taal, kleven er toch wel wat haken en ogen aan Engelstalige aansturing van een spraakassistent in Nederland. In hoeverre je daar in het dagelijks leven tegenaan loopt, hangt af van hoe je de dienst gebruikt. Een voorbeeld: Alexa biedt via TuneIN toegang tot vrijwel alle Nederlandse radiostations, waardoor je met het stemcommando ‘Alexa play <stationaam> on TuneIn’ een stream kunt starten. Dat werkt prima voor zenders zoals Sky Radio, Radio Veronica en Radio 538, waarvan de naam in het Engels uit te spreken is. Maar opdrachten om BNR Nieuwsradio, Radio Rijnmond of zelfs NPO Radio 1 af te spelen leiden tot een wereldwijde ontdekkingstocht langs Amerikaans, Spaanse en zelfs Braziliaanse radiostations en brengen ons niet bij de kanalen die we willen horen. Alexa biedt - naast Amazon Prime Music - ook goede integratie van Spotify, maar wil je een Nederlandstalig nummer afspelen, dan loop je tegen dezelfde problemen aan.

Ook bij koppeling met andere apparaten binnenshuis kunnen problemen optreden. Voor televisies die Alexa ondersteunen geldt dat het oproepen van Nederlandse tv-zendernamen dezelfde problemen oplevert als voor radiozenders, maar ook bij koppeling met andere apparaten die Nederlands als taal gebruiken kunnen beperkingen of hindernissen gelden.

Koppel je Alexa aan een bestaand Philips Hue-systeem, dan neemt Alexa standaard de namen over die je eerder aan jouw lampen hebt gegeven. Zijn dat Nederlandse namen als keuken, leeslamp, eettafel of zithoek, dan is de kans groot dat stembesturing van specifieke lampen niet altijd goed zal werken. Dat probleem is op te lossen door de lampen in de Alexa-app een Engelse naam te geven, maar het is iets om rekening mee te houden.

Echo en Echo Dot 4e generatie

Bij installatie van de Alexa-app krijg je direct de mogelijkheid om een Echo-apparaat te configureren en uiteraard kan je ook later (extra) Echo’s toevoegen. Het Echo-ecosysteem omvat en omvatte meerdere apparaten. Naast de Echo-speaker is er ook de kleinere Echo Dot-speaker. Van beide apparaten zijn inmiddels vier iteraties uitgebracht. Naast de Echo en Echo Dot is er ook een Echo Dot met ingebouwde klok en heeft de Echo Show een ingebouwd beeldscherm, vergelijkbaar met de Nest Home Hub van Google. Daarnaast zijn en waren er apparaten als de Tap, Echo Spot, Echo Plus, Echo Flex, Echo Link, Echo Amp en Echo Tap. Geen van deze apparaten zijn echter verkrijgbaar in Nederland; hier zijn alleen de Echo en Echo Dot 4th gen te koop.

Amazon Echo en Echo Dot

Voor deze test gingen wij met zowel de 4e generatie Echo als de Echo Dot 'Internationale versie' aan de slag. De toevoeging 'Internationele versie' suggereerst dat er ook een Nederlandse versie is, maar op dit moment is dat (nog) niet het geval. De Echo kost honderd euro, de Echo Dot is vier tientjes goedkoper. Beide apparaten lijken als twee druppels water op elkaar, waarbij de Echo Dot een kleinere versie is van de Echo. De nieuwe vierde generatie Echo’s zijn bolvormig, in tegenstelling tot hun cilindervormige voorgangers. De karakteristieke led-ring die oplicht wanneer je tegen de speaker praat is hierdoor van de bovenzijde naar de onderkant verhuisd en het grootste deel van de voor- en bovenkant van beide apparaten is afgewerkt met een fijnmazige grille waarachter de luidsprekers schuil gaan. In het geval van de grote Echo gaat het hierbij om drie drivers: een omhooggerichte middentoner en twee tweeters die naar links en rechts wijzen en zo een ruimtelijker (stereo)beeld kunnen creëren. De Echo Dot moet het stellen met één breedbandluidspreker, die uiteraard alleen monogeluid produceert.

Amazon Echo muted
Een rood oplichtende microfoonknop en rode ledring betekent dat de microfoons uitgeschakeld zijn.

Bovenop beide speakers zijn vier fysieke knoppen aangebracht: volume omhoog en omlaag, een actieknop en een microfoon-aan-uitknop. De werking van de volumeknoppen spreekt voor zich en de microfoon-aan-uitknop zorgt ervoor dat de ingebouwde microfoons uitgeschakeld worden, waarna een rode led oplicht. Volgens Amazon is uit ook écht uit: stroom kan óf naar de rode led gestuurd worden óf naar de microfoons, maar niet naar beide tegelijk, zo werd ons verteld. Het is echter een tiptoets en geen fysieke twee- of driestandenschakelaar, dus we nemen deze bewering voor kennisgeving aan.

De actieknop kan verschillende functies hebben. Standaard activeert deze de luisterfunctie zonder dat je het wake word hoeft uit te spreken en kan deze een inkomende oproep aannemen. De actieknop kan echter ook geprogrammeerd worden als onderdeel van routines, waarbij je een specifieke functie aan de knop kan meegeven, bijvoorbeeld om andere apparaten in of uit te schakelen.

Aan de achterzijde van de Echo en Echo Dot zijn twee aansluitingen te vinden, één voor voeding en een 3.5mm line-aansluiting. In het geval van de Echo Dot doet deze alleen dienst als line-uitgang waarmee je het geluid van de Echo bijvoorbeeld via een betere speakerset kunt afspelen. Bij de grote Echo kan je er ook voor kiezen om de aansluiting juist als line-ingang te configureren, waardoor je bekabeld geluid van een externe bron via de ingebouwde luidsprekers van de Echo kunt afspelen.

Beide apparaten zijn daarnaast voorzien van Bluetooth 5.0 en BLE, waarmee je muziek en geluid van de Echo's via externe bluetoothspeakers of -headsets kunt afspelen, terwijl zowel de Echo als de Echo Dot zélf ook als bluetoothspeaker dienst kunnen doen en zo ook direct met een smartphone gekoppeld kunnen worden zonder de Alexa-app te gebruiken. Bluetooth dient niet alleen om verbinding te kunnen leggen met audioapparaten, maar kan ook gebruikt worden voor smarthome-apparaten die via bluetooth communiceren.

Amazon Echo en Echo Dot

Buiten het zicht zijn achter de luidsprekergrille ook vier far-field-microfoons weggewerkt die stemgeluid oppakken en doorsturen naar de ingebouwde Mediatek MT8515 2GHz-dualcoresoc met ingebouwde ‘Amazon AZ1 Neural Edge processor’. Die laatste zou moeten bijdragen aan snellere en nauwkeurigere lokale stemverwerking. In hoeverre stemherkenning daadwerkelijk lokaal gebeurt vertelt Amazon niet. Duidelijk is wel dat het resultaat - de tekst die je spreekt - in alle gevallen naar Amazons cloud gestuurd wordt, waarna de verwerking van jouw vraag of opdracht daar gebeurt. Een privacyvoordeel levert deze lokale stemverwerking dus niet op, snelheidswinst mogelijk wel.

De Echo 4th gen is daarnaast ook voorzien van een ingebouwde Zigbee-controller die dienst kan doen als basisstation in een netwerk van Zigbee-apparaten. Op de manier is het bijvoorbeeld mogelijk om Philips Hue- en IKEA Tradfri-lampen direct met de Echo te koppelen, zonder tussenkomst van een Philips- of Ikea-hub. De Echo Dot moet de ingebouwde Zigbee-controller missen.

De Echo's in de praktijk

De Echo en Echo Dot presteren in de praktijk érg goed. Kanttekeningen over de problemen met de herkenning van Nederlandse woorden daargelaten, is de stemherkenning van beide apparaten uitstekend. Ook op grotere afstand worden het wake-word en opvolgende zoekopdrachten meestal correct verwerkt. Verschil met de Google Assistant op Nest Home-appraten is lastig te duiden. Antwoorden op vragen zijn vaak grotendeels gelijk, omdat beide diensten hun antwoorden veelal uit dezelfde openbare bronnen halen. Wat wel opvalt is dat Alexa doorgaans aanzienlijk rapper is dan Google Assistant. Zowel bij gebruik van de smartphone-app als via de Echo-apparaten levert Alexa sneller antwoord en worden ook smarthome-taken duidelijk sneller uitgevoerd. Waar bij Google Home-apparaten een merkbare vertraging optreedt tussen het uitpreken van een commando om bijvoorbeeld Philips Hue-verlichting aan of uit te schakelen, gebeurt dit bij Alexa via de Echo's vrijwel direct.

Amazon Echo en Echo Dot

Over de audiokwaliteit van de Echo en Echo Dot kunnen we kort zijn. De kleine Echo Dot klinkt best oké en duidelijk beter dan de Google Nest Mini, maar is geen luidspreker waarop wij graag langdurig naar muziek luisteren. De enkele breedbandluidspreker mist zowel sprankeling in het hoog als diepte bij de lage tonen.

De grotere Echo klinkt een hele klap fijner. Hoewel het volume van de behuizing beperkt is, weet de luidspreker prima basweergave te realiseren, al mist deze verfijndheid en laat de speaker zijn ondergrond flink meetrillen. En hoewel de dubbele tweeter stereoweergave mogelijk maakt, moet je daar in de praktijk niet te veel van voorstellen: beide luidsprekers zijn vlak naast elkaar gemonteerd en hoewel ze elk een andere kant op afstralen, klinkt het gewoon als een puntbron. Het grootste voordeel van de dubbele tweeter is vooral dat het geluidsbeeld wat breder wordt omdat de speaker zijn geluid niet puur in één richting afstraalt.

Verder is de grootste Echo voorzien van ‘adaptive audio’, wat betekent dat de ingebouwde microfoons analyseren hoe de luidspreker in de ruimte klinkt, en de toonregeling daarop aanpassen. Deze functie is niet handmatig in of uit te schakelen en het effect is moeilijk te kwantificeren, al lijkt de speaker de basweergave wat terug te schroeven wanneer je hem in de hoek van een kamer zet.

Wil je stereogeluid, dan kan je zowel de Echo als de Echo Dot in paren van twee aan elkaar koppelen waardoor échte stereoweergave mogelijk wordt.

Conclusie

Met de officiële verkoop van de Echo en Echo Dot 4e generatie is Amazons Alexa stemassistent nu ook in Nederland beschikbaar. Onze ervaringen met Alexa en beide speakers laten een gemengd beeld achter. De dienst werkt snel, stemherkenning is goed en zeker de grote Echo klinkt prima in relatie tot zijn prijs van 100 euro. Toch raden wij de Echo-speakers en Alexa op dit moment niet aan. Reden daarvoor is dat Alexa weliswaar werkt in Nederland, maar nog geen local search ondersteunt en - belangrijker nog - geen Nederlands verstaat of spreekt. Hoewel dat wellicht geen probleem lijkt voor mensen die het Engels goed machtig zijn, levert het in de praktijk beperkingen op die vervelend kunnen zijn. Denk daarbij aan de praktische onmogelijkheid om sommige Nederlandse radiostations of liedjes af te spelen, maar ook aan het feit dat apparaten binnen je huis die je Nederlandse namen hebt gegeven soms lastig te bedienen zijn. Er valt allemaal omheen te werken, maar het zijn barrières die Google met zijn Assistant die wél Nederlands verstaat, niet heeft.

Uiteraard gelden voor beide diensten privacybezwaren; alles wat je tegen Alexa zegt wordt in Amazons cloud opgeslagen, net zoals Google dat doet met alles wat je tegen Google Assistant zegt. Googles einddoel is daarbij om meer van jou te weten te komen zodat het je gepersonaliseerde advertenties kan voorschotelen, Amazon slaat het advertentiegedeelte over en wil je gewoon direct spullen verkopen, liefst gewoon door tegen Alexa te vertellen wat je nodig hebt. Opmerkelijk is daarom wellicht dat juist die aankoopfunctie op dit moment nog niet werkt in Nederland.

Als we die privacybezwaren van Google Assistant en Alexa voor het gemak even zwaar wegen, moeten we concluderen dat Alexa in haar huidige vorm nog geen echte concurrent voor Google Assistant is in Nederland. Ben je nu op zoek naar een slimme speaker om via stemcommando's muziek af te spelen en/of apparatuur in huis te bedienen? Dan ben je met bijvoorbeeld de goedkope Nest Home Mini of Nest Home audio in de meeste gevallen duidelijk beter af.

Reacties (107)

107
105
44
4
0
53
Wijzig sortering
“Halfbakken introductie in Nederland.” Naar mijn mening geld dat voor de hele Amazon introductie in Nederland. Ook Amazon.nl vind in maar een bende. En er zijn maar weinig Nederlandse producten/reviews te vinden.
De introductie van Amazon.nl was ook ontzettend gehaast en rommelig, vermoedelijk omdat management hoopte te profiteren van de pandemie. Hele vertaalslag is in een paar maanden er doorheen gejaagd, terwijl dat voor de Nederlandstalige storefront van Amazon.de eigenlijk ruim een jaar geduurd heeft. Ook mocht het niks kosten, allemaal, terwijl het wel bar snel moest. Tsja, snel, goed of goedkoop: kies er twee. Amazon koos snel en goedkoop.

Ook heeft Amazon last van hetzelfde makke als Bol.com tegenwoordig: een explosie aan Chinese aanbieders die hun advertenties 1-op-1 van AliExpress gekopieerd lijken te hebben. Je ziet in heel veel productcategorieën hele lijsten aan identieke producten onder verschillende merk- en productnamen verkocht worden, waardoor iedere zoektocht een oefening in frustratie wordt. Ook de filters worden door slordige databases eigenlijk onbruikbaar, hierdoor, terwijl de zoekfunctie van Amazon al jaren stuk is (andere aantallen resultaten als je ordent op prijs, aanbevolen of naam, dat is wonderlijk).
Herkenbaar. Ik vraag me echt af in hoeverre Bol.com hier goed aan doet. Ik kan me voorstellen dat er gebruikers zijn die blij zijn met een groter aanbod; op die gebruikers lijkt Bol.com ingezet te hebben. Ik heb het zelf echter vaak redelijk snel door dat het niet goed zit, ik denk dat dat voor veel tweakers geldt. Bol.com stond voor mij altijd gelijk aan kwaliteit, maar daar is ondertussen weinig van over, het is inderdaad erg vergelijkbaar aan Amazon. En Amazon is goedkoper, dus dan is het erg makkelijk om Bol.com rechts te laten liggen. Coolblue is hier nog een verademende uitzondering op, daar neig ik nu eerder naar als ik een webshop zoek die kwaliteit biedt.
Eens, ik default voor dingen met een stekker nu ook naar Coolblue (of ouderwetsch de BCC, ivm goede ervaringen klantenservice daar). Als ik op Amazon of Bol kijk, sluit ik ook als stap 1 alles uit dat niet direct door Amazon/Bol wordt verkocht, geen Marketplace/Plaza-verkopers. Dat maakt het vaak al een stuk overzichtelijker en eventuele garantieafhandeling is zo ook veel betrouwbaarder, mocht dat nodig zijn.

Het idee is leuk, maar de gebruikerservaring is afgelopen jaren alleen maar slechter geworden.
Ik denk dat BOL.com vooral veel gebruikers en omzet wil hebben. Daarmee kunnen ze beter de strijd aan met Amazon, want ze hebben eigenlijk geen USP ten opzichte van Amazon. De enige pré is het Nederlandse karakter, maar als het een euro duurder is, dan is het meestal ook datzelfde Nederlandse karakter dat toch voor de goedkoopste kiest. :)

Veel ouderen weten niet dat BOL.com ook een soort van marktplaats is en je niet altijd bij BOL.com zelf koopt (ondanks dat het er wel bij staat). Coolblue heeft wat dat betreft een veel groter onderscheidend vermogen en kan qua prijs tegenwoordig vaak best aardig meekomen.
Coolblue levert dan weer maar een fractie van het assortiment van Amazon en Bol, is vaak duurder en hun aanbevelingen slaan ook lang niet altijd de spijker op de kop.
Laat dat 'ouderen' maar weg.
k denk dat BOL.com vooral veel gebruikers en omzet wil hebben. Daarmee kunnen ze beter de strijd aan met Amazon, want ze hebben eigenlijk geen USP ten opzichte van Amazon.
Pakjes afhalen en retourneren bij Albert Heijn. Dat is imho echt een groot voordeel.
Idd herkenbaar. Honderden zo niet duizenden artikelen met een levertijd van 3 tot 4 week. Goh waar zou dat vandaan komen. En niet te vergeten de zeer matige productpagina's van die producten. Gewoon leeg.
Herkenbaar. Waar je eerst op amazon.nl/de bijna blind kon vertrouwen op levertijd van 1-3 dagen, moet je nu echt kijken dat je niet een Chinese leverancier hebt met lange levertijd. Eigenlijk een filter nodig voor levertijd <=3 dagen.
Dat geldt anders ook voor niet-Chinese aanbieders. Ik heb bijv. meer dan een week moeten wachten op een pakketje uit het VK van een Brits bedrijf. En ja, het pakketje werd echt vanuit hun Britse warenhuis verzonden, niet vanuit China naar het VK.

En soms kan het ook sneller gaan dan geprojecteerd: laatst nog iets besteld waar een week levertijd voor stond, maar binnen een week al op de mat lag.
Maar dat is vrij normaal. Ik koop ook regelmatig van een winkel in de VK (rechtstreeks vanuit hun webshop, niet via Amazon), maar dan heb je bij normale verzending gewoon 5 tot 7 dagen levertijd. Het is dus helemaal niet raar dat je een week moet wachten voor iets uit de VK. Het kan wel sneller, maar dan betaal je ook direct (veel) meer.
Ik zeg ook niet dat het raar is, maar hierboven werd gesteld dat het alleen voor producten uit China zou gelden en dat wilde ik dus even corrigeren.
Filter op Prime ;)
Herkenbaar. Waar je eerst op amazon.nl/de bijna blind kon vertrouwen op levertijd van 1-3 dagen, moet je nu echt kijken dat je niet een Chinese leverancier hebt met lange levertijd. Eigenlijk een filter nodig voor levertijd <=3 dagen.
Recent nog iets besteld wat uit Oostenrijk moest komen. Ruim 2 weken moeten wachten en het verkeerde onderdeel geleverd.. Retourneren gaat ook weer een paar weken duren en je moet maar afwachten of je je geld terug krijgt. nee voor mij voorlopig geen Amazon meer.
Filter aan op 'prime only' verhelpt dit. Voor giedkoop lange levertijd spul open ik Wish of Ali express wel.
Je heb maar 1 kans op een eerste indruk, Amazon heeft zichzelf geen goede dienst bewezen hiermee.
Voorlopig blijf ik nog lekker bij Bol.com shoppen, weliswaar wat duurder, maar met Select abbo geen verzendkosten en worden retouren gratis bij je opgehaald. Achteraf betalen is meestal ook mogelijk..ideaal.
BOL.com is ook gewoon de AliExpress van de lage landen geworden. Dan liever Coolblue, dan weet je in ieder geval waar je wat koopt.
Coolblue is veel beter maar voor een boek of sportschoenen of een poppenhuis kan je er niet terecht.
Boeken verkopen ze bij de lokale boekhandel voor dezelfde prijs als online, steun je de lokale ondernemer ook nog mee. Zelfde geldt voor een poppenhuis of ander speelgoed.
Voor sportschoenen zou ik ook nooit internet raadplegen. Die wil ik toch echt passen en met specialistisch advies kopen.
Lokale boekwinkel helemaal met je eens. Daar kan je nu ook online bestellen. Alleen sommige dingen die niet meer in druk zijn kan je soms nog wel tweedehands via Amazon of bol vinden en bij de boekhandel niet.

Een poppenhuis ofzo laat ik liever bezorgen, speelgoedwinkel is niet echt iets waar ik graag tijd doorbreng.

Sportschoenen laatst voor het eerst via internet gedaan (wel via een. Lokale winkel maar die hebben nu even niet zoveel meer te bieden dan bol.com), en op zich met je eens dat in een winkel beter is viel het me toch mee. Als je een merk hebt dat bevalt en je bestelt dezelfde maat en een zelfde soort model kan er niet heel veel mis gaan.

Eigenlijk ben ik het wel met je eens dat je niet bij bol of Amazon terecht hoeft te komen, maar je kan ook niet voor alles bij Coolblue terecht ook al hebben die een prettige site en service.

[Reactie gewijzigd door Vizzie op 22 juli 2024 16:25]

Bol.com heeft geen 2FA, maar wel achteraf betalen. Het liefst koop ik dus niets bij bol.com.

Misschien dat we bol.com een tijdje moeten boycotten, zodat 2FA wel wordt geintroduceerd.

[Reactie gewijzigd door Han_Solo op 22 juli 2024 16:25]

Achteraf betalen heeft wel een beveiliging ingebouwd. Je kan maar een maximaal bedrag bestellen.
Bol.com heeft geen 2FA, maar wel achteraf betalen. Het liefst koop ik dus niets bij bol.com.
Is dit niet wat tegenstrijdig? Achteraf betalen is de veiligste vorm van 2FA: ze moeten eerst leveren en dan ga jij pas betalen.
Wat Han Solo bedoelt: als iemand je account hacked, kan hij dus bestellingen plaatsen zonder te betalen.

Waardoor jij het slachtoffer wordt.

[Reactie gewijzigd door Wkrooshof op 22 juli 2024 16:25]

Ikke? De webshop zal schade leiden, ik niet. Ik heb niets besteld en evenmin iets betaald. Dat een webshop geen 2FA gebruikt, is hun keuze. Daarnaast is er nog wetgeving die stelt dat de webshop verantwoordelijk is voor de beveiliging. En dus is er 0 risico voor klant
Wat je ook veel ziet is die aliexpress dropshippers. Prijs 10x over de kop en levertijd van 4 weken...
Die gasten zitten ook altijd lekker op YouTube te adverteren met van die AliExpress meuk. En altijd met van die heerlijk algemene namen als "Jeroen de Vries". Allemaal zo ontzettend fake en belachelijk duur. Het valt mij overigens op dat het veelal misleiding is. Drones van zogenaamde werknemers die bij een grote drone fabrikant hebben gewerkt of zogenaamde artsen. Allemaal ontraceerbaar natuurlijk, maar het klopt van geen kant. Wat mij betreft worden dit soort jongens keihard aangepakt. Productaansprakelijkheid hebben ze i.i.g. nog nooit van gehoord...
Toch heb ik tot nu toe geen slechte ervaringen bij Amazon. Heb er nu een paar keer besteld een alles wordt keurig netjes geleverd. Als ze verzonden worden door Amazon zelf, zelfs de volgende dag. Ik heb er ook wat china meuk besteld die duurde inderdaad iets langer, maar dat stond er ook gewoon netjes bij. Uiteindelijk kwam het nog redelijk snel aan. Een stuk sneller dan Alieexpress in iedergeval.
Er wordt gewoon dit soort rotzooi aangeboden: https://www.amazon.nl/Sor...che-GeForce/dp/B07RWRRYHF
Misschien valt sommigen dit design wel op, het lijkt wel akelig veel op de 1050 Ti's die op Wish.com en AliExpress voor € 45 worden aangeboden. En kijk je naar de reviews, dan blijken deze kaarten gewoon hartstikke nep te zijn. Ze kopen een oude GPU, flashen er moderne firmware op en plakken er een nieuw koelertje op. Als je geluk hebt, kan je hem nog terug flashen naar wat het oorspronkelijk was (bijvoorbeeld een GTX 550) en heb je een duurkoop begaan. Als je pech hebt, vliegt je kaart in de brand.
Amazon zou zich moeten schamen dat dit soort misleidende en gevaarlijke troep via een webwinkel met een grote naam aan de Nederlandse consument verkocht wordt. Bovendien wil ik wel eens weten welke Nederlandse instantie tegen dit soort dingen optreedt. Ik heb geen juridische achtergrond, maar kan me toch amper voorstellen dat dit zomaar mag
Paar jaar terug kocht ik nog wel eens via bol.com, maar nu mijd ik die site echt. de klantenservice is echt drastisch achteruit gegaan. Je koopt weliswaar via hun, maar de eindverantwoordelijkheid nemen ze niet op zich als er iets mis gaat. Dat is ook exact waarom ik bij Amazon niks zou kopen, je mist gewoon klantenservice. Plus Amazon kopieert ook goed lopende producten en maakt er dan een eigen goedkopere variant van.
Dat is inderdaad wel waar het op neer komt. Als ik op zoek ben naar een product moet ik eigenlijk altijd even een prijs/beschikbaarheids-vergelijking doen bij alle EU Amazon websites voordat ik de goedkoopste heb en weet waar vandaan ik hem het eerst kan verwachten.
Het is leuk dat Amazon.nl er is, maar het voelt meer als een 'moetje' dan een echte volledige business die zijn eigen markt zo optimaal mogelijk wil bedienen.
De review van de Echo past volledig binnen dit beeld. ;(
Ik vind sowieso de hele amazon site 1 grote onoverzichtelijke bende.De kwaliteit per product page kan echt enorm varieren en soms tref je echt van die copy-paste beschrijvingen waarvan de formatting totaal naar de knoppen is. Beschamend slecht af en toe.
Heel herkenbaar.
Zo heb ik dezelfde bureaustoel op een verschillende amazon websites als favoriet kwam hij op amazon.nl plots als flashdeal voor -100euro.
Dezelfde headset was plots veel goedkoper bij amozon.uk
Echt zeer onoverzichtelijk.
Het is niet ideaal, amazon.nl, vooral inderdaad door kleinere aanbod dan .de en gebrek aan recensies.
Maar het is ook niet helemaal slecht, omdat prime op de nl site nu zo goedkoop is, 3 vs 8 euro per maand in bijvoorbeeld Duitsland. Waarschijnlijk wordt het ook wel duurder als het beter wordt, maar voorlopig goedkoop free shipping en video dienst.

Voor wat betreft die product reviews, ze hebben natuurlijk in Nederland nog niet zoveel verkocht dus dan ook weinig recensies, hoewel sommige producten wel heel veel recensies hebben, zoveel dat ik vermoed dat ze ze automatisch vertaald hebben.

Maar Amazon, het blijft allemaal wat vage schizzle, ook met al die rare aanbiedende verkopers. Maar zo heb ik bij amazon.de al in juli 2018 een echo dot international version gekocht, gewoon met Nederlands account/ adres dus niks stiekems. Dus wat nu deze introductie precies is als het nog steeds geen Nederlands ondersteund...?
Dus wat nu deze introductie precies is als het nog steeds geen Nederlands ondersteund...?
Dat vraag ik me ook af. Misschien hoef je nu niet meer voor even te verhuizen naar Amerika om je Spotify te koppelen ?
Ik zit nog altijd bij Amazon.de met mijn Prime met ik krijg nog wekelijks emails van Amazon dat Amazon.nl goedkoper is en evenveel bied :P
Ja daar word ik ook ziek van. Nee ik wil niet naar NL met minder aanbod en soms een hogere prijs.
Mijn laatste 6 orders waren dus niet te krijgen op Amazon NL, waaronder een PS5.

Overigens vind ik dat ze Prime video ook goed verziekt hebben met met mixen van betaald aanbod en kanalen tussen de video's die daadwerkelijk bij Prime zitten.

Nu Disney plus met Star komt en daar voor een aanzienlijk deel dezelfde content in zit denk ik dat ik Prime gewoon ga dumpen in het algemeen.
Leuk artikel over de Amazon Echo, maar ik mis nog een stukje diepgang omtrent functies die vooral Tweakers zullen aanspreken. Namelijk de bediening van je volledige smart home middels de API. De standaard functies zijn prima, maar de echte meerwaarde zit voor mij toch in de bediening van mijn smart home.

Je kunt zelf al geruime tijd 'Skills' ontwikkelen en zo allerlei zelfbedachte acties uitvoeren. Maar iets meer recent is de optie om een "smart home skill" aan te maken. Deze skill kun je een lijst van apparaten als input geven, waarna je deze virtuele apparaten kan bedienen alsof ze daadwerkelijk in je huis staan. De skill maak je in de cloud (Amazon biedt allerlei tutorials) en ook de bijbehorende code kun je in de cloud hosten (lambda). Thuis kun je dan de code voor ontvangende kant op bijvoorbeeld een Raspberry Pi installeren. Op deze manier kun je dan je apparaten in huis aansturen, ook al ondersteunen ze out-of-the-box geen bediening via Alexa.

Een concreet voorbeeld is dat ik hiermee mijn Somfy gordijnen en jaloezieën kan bedienen: "Alexa, close the curtains", of "Alexa, set the blinds halfway". Mijn Raspberry Pi ontvangt de commando's en stuurt de commando's naar de Somfy-producten middels een RFXCom-apparaat. Ook mijn TV (aan/uit, volume en zender) bedien ik inmiddels met Alexa.

Zelf vind ik de smart home skill van Amazon prettig werken. Er zijn veel verschillende type apparaten beschikbaar en het werkt lekker intuïtief. Aanvullend had ik ook nog graag een vergelijking gezien tussen de smart home API van Google t.o.v. die van Amazon.
Deze diepgang ontbrak idd. Heb zelf de andere kant opgewerkt: een skill gemaakt (met hulp van de tutorials) die alle apparaten vanuit Domoticz in de Alexa omgeving tilt (zo kunnen dus de KAKU lampen en schakelaars door Alexa worden bediend). Daarnaast alle "Chinese spulletjes" (Xiaomi, Tuya) en Koreaanse (Smartthings) gekoppeld. LaMetric, de Shield, Roborock en wat klein spul en uiteindelijk komt alles samen in één aan te sturen omgeving - met stem of automatisch.

Het enige wat nog ontbreekt is een locatie integratie in Alexa voor de aanwezigheid van de smartphone - dat gebeurt nu nog op basis van WiFi aanwezigheid in de Unifi omgeving.

Mis het ontbreken van Nederlands totaal niet - geluid is meer dan goed en samenwerking tussen de Echo's gaat ook prima (heb de Echo 4, Echo 3+, Spot, 2x Dot met display --> die heeft Google dus niet...daar is het begonnen voor mij). Google zal ook best goed zijn maar de mogelijkheden voor integratie, het geluid en de looks maken dit een prima keuze.

[Reactie gewijzigd door lbuijk op 22 juli 2024 16:25]

Hoe heb jij Alexa werkend gekregen op Domoticz?
Want ik gebruik nu mij Hue lampen om een soort van codes te versturen die Domoticz oppikt en in acties omzet (bv rolluiken).
Andersom: ik heb Domoticz apparaten in Alexa kunnen zetten. Bedoel je dat?

(de 'hoe' is hier te vinden: https://github.com/rimram...TO-CreateAlexiczskill.pdf)

[Reactie gewijzigd door lbuijk op 22 juli 2024 16:25]

Heb hier al 5 jaar de alexa en domoticz integratie via een software hue bridge, welke op een raspberry pi draait. Kan ook in een container.
Dat zag er ingewikkeld uit.
Hier import Alexa echo inmiddels alweer 4(?) je oud - nu in ieder vertrek een dot staan.

Heb toen een praktijk test gedaan; herkenning van opdrachten, daar had die van Google duidelijk meer moeite mee. En dus Alexa aangeschaft. Misschien dat nu anders is.

Enige wat mis, is dubbele opdrachten via spraak; turn lights on and set thermostats to 20.

Dat werkt niet standaard, kan wel een skill/routine maken die die 2 opdrachten uitvoerd. Verder dik tevreden mee
De "follow-up mode" kan wel meerdere opdrachten verwerken zonder opnieuw het wake word te hoeven gebruiken. Dat is bijna wat je zoekt denk ik.
Als het nou zou gaan zoals in Star Trek The Next Generation bijvoorbeeld, dan zou het wel indrukwekkend zijn. Zover is het nog niet. En wil je Alexa wel of niet in je slaapkamer? Een oprechte vraag. En wat als je vriendin toevallig Alexa heet?

De huidige generatie kunstmatige intelligentie interactie lijkt meer op dat van Star Trek The Original Series, zeker betreffende interactie. Het is duidelijk een computer zoals in die allereerste series. Verre van Star Trek TNG.

Daarnaast wil ik persoonlijk liever dat een kunstmatig intelligentie programma gewoon aangesproken wordt als 'Computer' en niet als een mens. Maar dat is voor ieder weer anders.

En ik heb geen behoefte aan een Alexa in de slaapkamer. Sorry mannen en vrouwen.
Je kunt het wake-word aanpassen van "Alexa" naar "Computer". Dit is één van de 4 standaard opties.
Kon Google dat maar... "Alexa" spreekt zoveel makkelijke uit dan "owkeegoegel'
precies, wat @fapkonijntje zegt: 't zit niet in hey of ok, maar in google... ook okay bloemkool of okay poodle maakt 't niet beter.
Alexa bekt veel beter. Heb zowel echo als google in huis, dus met beiden ervaring. En m'n ervaring is ook dat Alexa minder vaak per ongeluk aanslaat dan Google.
Dat merkte ik toen een 5 jaar oud jochie wou praten met de Google mini ('hoe klinkt een dinosaurus?' is leuk). Helaas heeft hij veel moeite met het feit dat je eerst ' Hey' en daarna 'Gjoogel' moet zeggen. Vaak 'snapt' Google er dan ook niets meer van.

Toen besefte ik ook dat het een echt slecht keyword is.
Google blijft een naar woord om uit te spreken.
Je kunt bij de Amazon Echo devices instellen wat het 'wake word' is, dus wanneer je vriendin Alexa heet verander je het 'wake word' naar Amazon, Echo of Computer.
Drie opties:

1. op je echo dot kun je kiezen uit vier wake words: Alexa, Amazon, Computer of Echo.
2. je kunt je vriendin hernoemen
3. je kunt aan je echo dot vragen om een nieuwe vriendin te zoeken

Opties 2 en 3 zijn untested en voor eigen risico ;)
Ik ken wel een man die Alex heet, en die heeft een vriendin die soms ' Ahhhh ' zegt. Dus dan in zijn situatie zou het woord computer beter zijn, of nog beter inderdaad ' Echo '.

Ondanks dat alles, is in mijn situatie het dus beter om ' Echo ' te kiezen dan bijvoorbeeld ' Computer ' immers heb ik een computer in de slaapkamer, en ik weet uit ervaring dat relatief veel mensen onbewust praten in hun slaap.

Het woord echo heb ik bij vrouwen die slapen nog niet gehoord. Maar ik praat zelf ook wel eens in mijn slaap, en heb ook wel geslaapwandeld. Kortom, voor mij is het belangrijk dat ik onbewust maar ook bewust altijd duidelijk begrijp dat ik verzoek of interactie aanga met kunstmatige intelligentie.

Wat ik in mijn slaap doe heb ik geen controle over, net zoals alle andere mensen.

De huidige situatie is voor mij, gewoon in de slaapkamer geen kunstmatige intelligentie, en liefst ook geen mobieltje e.d. Ben niet van de nieuwe generatie.

Spraaksynthese heeft een ongelooflijke revolutie doorgemaakt, van monotone spraakcomputers zoals Professor Stephen Hawking tot het heden waarin op dit moment 10 seconden van een menselijke invoer genoeg zijn, op dit moment alleen in het Engels, om diens/haar stem volledig na te bootsen.

Bedoeld is dat spraaksynthese zo goed is geworden, dat iemands spraak zo gemakkelijk en zo snel in 10 seconden zelfs technologisch mogelijk maakt dat je niet meer weet of je tegen een computer of een mens spreekt. Met bij dat laatste dat een mens met dit soort software zich kan voordoen als iemand anders, door de woorden te typen die de spraaksynthesizer moet spreken.

Bij de Barack Oboma Deepfake merkte ik achteraf ook pas bijvoorbeeld dat het Deepfake was.
moet het nou bij elk Google-gerelateerd item (in de comments) over de privacy gaan?
moet het nou bij elk slimme assistent item (in de comments) over de privacy gaan?

Tuurlijk is het niet iets wat je moet vergeten en er mag ook best over gediscussieerd worden. Maar elke keer weer die dezelfde argumentloze replies: "ik snap niet dat mensen bewust een afluisterapparaat in hun huis zetten" etc etc etc. En dan daar weer elke keer dezelfde reacties op "je telefoon heeft ook een microfoon" etc etc.

Zo ontzettend vermoeiend. Kunnen we het niet gewoon over de werking van het product hebben zonder telkens die standaard meningen/verwijten heen en weer te gooien?

[Reactie gewijzigd door Tusk op 22 juli 2024 16:25]

Dat het apparaat luistert naar mensen in de ruimte en deze data naar externe servers stuurt, dat is toch de werking van het product?

Wanneer je op je telefoon en in apps van derden advertenties kan verwachten omdat een dergelijk apparaat een gesprek op heeft gevangen waardoor Amazon weet dat je aan zoiets geïnteresseerd bent, dat is functionaliteit die je geleverd krijgt bij een dergelijk apparaat.

Het niet bespreken zou de review onvolledig maken waardoor potentiële kopers niet goed geïnformeerd worden. Zolang de zaken gewoon objectief belicht worden en er geen FUD verkocht wordt is er geen reden een dergelijk niet te bespreken.
lees mijn reactie even opnieuw ;)
Waar ik mij zo aan erger bij Amazon is die opdeling in regionale markten. Ik heb nu de Echo's op de .com site afgesteld staan zodat ik audioboeken van Audible.com kan afspelen, maar dan kan je weer niet de Duitse skill voor m'n TV gebruiken en geen bestellingen van amazon.nl volgen. Snap niet dat ze niet alles over .com doen zoals de meeste andere bedrijven.
Het antwoord op doorzaak van je ergenis is: belasting door eu lidstaten. Deze marktplaatsen zitten vast aan retail regio's vanwege de eisen die Brussel stelt.
Misschien ook even belangrijk om te vermelden dat het aan te raden is om Amazon Sidewalk uit te zetten
Als dat aan staat gaan je Amazon devices namelijk je netwerk delen
Da's enigszins overdreven gesteld. Wat sidewalk doet is verkeer van amazon devices van derden ontvangen en rechtstreeks doorsturen naar amazon. En dat gebeurt alleen als die devices zelf geen goede verbinding hebben. Dus zowel wat betreft security als netwerkbelasting is de impact verwaarloosbaar.

Voorbeeld: jij en je buurman hebben beiden een Echo device, die van jouw staat voor, die van hem staat achter. Jullie hebben beide een deurbel bij de voordeur en een weerstation in de achtertuin. Omdat de muren het signaal nogal blokkeren maken beide deurbellen connect met de amazon cloud via jouw Echo en maken de weerstations die verbinding via zijn Echo. Geen van jullie is in staat de inhoud van het verkeer te zien.

Ook zijn er trackers voor huisdieren/kinderen/bejaarden die via jullie Echo's aan de cloud doorgeven waar ze ongeveer zijn. De verzorgers van die huisdieren/kinderen/bejaarden kunnen vervolgens het dichtstbijzijnste kruispunt zien waar de tracker heeft gerapporteerd.

[Reactie gewijzigd door SirBlade op 22 juli 2024 16:25]

Waarom zou je dat uitzetten? Al dat verkeer wordt netjes anoniem over een tunnel gejaagd. Heb je dus geen last van en is bedoeld voor kleine hoeveelheden data.
Iemand ervaring met meerdere Echo's? de google home mini's zijn nou niet bepaald sterk in samenwerking.
Hoe wil je het laten samenwerken ;)
Vraag maar raak, ik heb meerdere modellen staan.
Ik wil bij speaker A een timer of een wekker instellen op speaker B. Ik heb 2 speakers op een dusdanige afstand in de buurt dat ik op een bepaald punt in mijn huis 2 speakers hoor reageren. Die speakers, of de service daar achter uiteraard, zouden op zijn minst moeten afvangen dat een commando 2x wordt uitgevoerd (ik heb wel eens een alarm ingesteld die bij de een anders geïnterpreteerd werd en 10u later af ging terwijl dat niet de bedoeling was). Dat soort zaken. Wat @klepje zegt daar heb ik geen problemen mee.
"Alexa, set 5 minute timer on $devicename" werkt gewoon. (Als ik bijvoorbeeld in de keuken vraag voor $devicename "office"
Als er 2 (woonkamer en keuken hier) je kunnen verstaan, dan slaat 1 van de 2 af, net wie je het beste ontvangt denk ik. Commando wordt er dus maar door 1 van de 2 verwerkt. (Met "Alexa, lights on" kan dat vervelend zijn als je aan elke Alexa een kamer, en dus lampen hebt gekoppeld, heel soms gaat dat hier op de bovenverdieping mis, maar 1 op 1000)

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 16:25]

Ik heb daar 1 klein probleempje mee gevonden bij de Relaxing Sounds Skill. Als ik vraag "Alexa, ask relaxing sounds to play rain on bedroom echo" wordt dat denk ze dat ik "Rain on bedroom echo" wil horen, en vertelt me dat dat geluid niet bestaat.
In welk opzicht vind je de samenwerking niet echt sterk? Wanneer ik bijv. TuneIn gebruik in combinatie met een groep om op meerdere Nest Mini's de radio aan te zetten, loopt de audio eigenlijk altijd precies in sync. Ook het stoppen van de muziek gebeurd dan op alle apparaten tegelijkertijd.

En als ik het goed heb kun je ze, als je er 2 hebt, zelfs ook in stereo mode zetten.
Sinds Sinterklaas 2 van deze dots in huis (aanvulling op de bestaande set Alexa's), en die klinken toch net even beter als de voorgaande modellen. Tuurlijk, het zijn relatief kleine speakers, dus je mag er niet de wereld van verwachten, maar ze doen het goed!
En als je engels spreekt, dan is een Alexa een geweldig ding in huis, voor het sturen van verlichting, verwarming en stofzuiger of het opvragen van zaken als weer en verkeer, maar ook als extra bel op je Ring deurbel! Al met al nog altijd erg blij met Alexa.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 16:25]

In hoeverre waarschuwt Amazon je voor het niet of gebrekkig ondersteunen van de Nederlandse taal? Staat dat omschreven op de productpagina van Amazon, of op de verpakking? Kan me voorstellen dat als iemand zoiets koopt en dat niet weet, dat dat flinke discussies kan opleveren over bijv. retourneren.
Er staat duidelijk "Internationale versie" bij.
Denk in de omschrijving ook wel dat er geen NL wordt ondersteund, maar niet zeker, niet gelezen.
Internationale versie is BS. Wat Amazon in Duitsland verkoopt is identiek aan de "internationale" versie. Het is wel een goeie zaak dat je niet meer via the Amazon.com site die dingen moet kopen (en te veel betaald).

Persoonlijk vind ik de Google stemherkenning beter. Google verstaat meerdere talen tegelijk en de herkenning van Engels met een NL accent is stukken beter. Bij Amazon moet je (soms) even doen alsof je een Country zanger uit Nashville bent, dus je moet praten met een "twang".
De Duitse int. versie wordt ook buiten DE opgestuurd. Daardoor is niet het hele assortiment hier te krijgen Z
Ze doen het overigens prima! zowel de DE als USA versies, als de INT.


En google, mogelijk doet de herkenning het beter, ik doe liever geen zaken met Google. ;)
Kennelijk praat ik standaard als Country zanger uit Nashville, want ik heb er geen last van.
Brits-Engels kan ook he, mag je lekker kakkerig praten :P
Mijn in Duitsland gekochte en gebruikte Echo's kunnen soms op Duitsland staan! Ik wil mijn Echo's Engels laten praten, maar omdat ik in Duitsland woon, krijg ik dus het Duitse nieuws (OK, logisch) en wordt het Duitse Weersbericht erna soms wat vermengd met Engels "...mit eine Höchsttemperatur von elf degrees und eine Tiefsttemperartur von vier degrees", wat echt niet klinkt, maar alla.

Mijn google home mini staat ernaast en kan het Nederlands/Belgisch nieuws laten horen, maar ook BBC nieuws, en Duits nieuws.
Bij
https://www.amazon.nl/gp/product/B085K45C3S
gaat de tweede omschrijving bullet al over de talen, en staat er "Nederlands is niet beschikbaar."

Oh, en ik zie nu dat er bovenaan die pagina ook nog in een lichtblauwe banner staat:
"Nederlandse taal niet beschikbaar. Engels UK is de aanbevolen taal. Dit product wordt alleen naar Nederland verzonden."

Maar dat is eigenlijk wat ik wou zeggen, dat ze het wel duidelijk kunnen omschrijven, maar dan is het nog de vraag wie het leest, want ik had zelf die banner in eerste instantie niet gezien.
Home automation is toch zoiets als een probleem verzinnen voor een oplossing. Misschien denk ik daar over een paar jaar toch anders over, echter momenteel voelt het toch echt zo.
Waarom moet alles een probleem oplossen? Je kan toch ook dingen kopen omdat het leuk/handig is? Ik zelf ben ook absoluut niet nodig, maar toch ben ik wel van plan om er wat mee te gaan doen zodra ik verhuist ben.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.