Inleiding
Samengevat
De Spectre 13 is een laptop met een bijzonder dun en opvallend uiterlijk. De behuizing voelt stevig aan en het toetsenbord blijkt prettig te tikken, zeker als je bedenkt dat de laptop maar 10,4 millimeter dik is. Die geringe dikte brengt ook nadelen met zich mee; de accuduur is met zeven en een half uur niet bijzonder lang, en de koeling laat onder belasting flink van zich horen en is niet toereikend. De prijs is gezien de specificaties hoog en deze laptop zal dan ook vooral gekocht worden vanwege zijn opvallende uitstraling.
Eindoordeel
In april kondigde HP de Spectre 13 aan. Dat deed het bedrijf niet door een persbericht uit te sturen of door de laptop op een beurs te tonen, nee, HP ging ermee naar Versailles, waar in april de International Luxury Conference werd gehouden. De Spectre moet je, als het aan HP ligt, niet alleen zien als een laptop, maar ook als een luxeproduct.
Het uiterlijk van de Spectre volgt dan ook de laatste modetrend die, zo hebben we ons laten vertellen, goudkleurig is. Daarnaast doet de laptop mee aan de trend die op laptopgebied al een aantal jaar zichtbaar is, namelijk om de hardware zo klein en dun mogelijk te maken. Met een dikte van 10,4 millimeter heeft HP de Spectre dan ook nog dunner weten te maken dan Apples 12"-MacBook van 13,1mm en de Asus Zenbook UX305CA van 12,3mm.
/i/2001198403.jpeg?f=imagenormal)
De uitvoering die wij hebben getest, beschikt over een Core i7 6500U-processor, 8GB geheugen en een 512GB-ssd. Geen misselijke hardware voor een laptop van dergelijke afmetingen, maar daar staat dan ook een stevige prijs van zeventienhonderd euro tegenover. De vraag is natuurlijk of de laptop die prijs waard is en of de bijzonder compacte dimensies ook nadelen met zich meebrengen.
Uiterlijk en aansluitingen
Het ontwerp maakt de Spectre 13 tot een van de opvallendste laptops van de afgelopen tijd en daar is het HP natuurlijk ook om te doen. Dat komt niet alleen door het superdunne formaat, maar ook door de goudkleurige achterkant, de opvallende scharnieren en het gestileerde HP-logo. Maar is het ook praktisch, en zit het een beetje stevig in elkaar?
De aluminium behuizing voelt in ieder geval stevig aan en dat is een prestatie op zich, want doordat er binnen in de laptop ook nog ruimte moet overblijven voor de componenten, is er weinig plek om verstevigingen aan te brengen. De buitenkant van het scherm geeft onder druk in ieder geval nauwelijks mee en ook aan de binnenkant kun je stevig op het metaal drukken zonder dat het een krimp geeft. Die stevigheid heeft ook te maken met de drie rubberen strips aan de onderkant, waarop de laptop staat. In tegenstelling tot de vier rubberen voetjes die je bij de meeste laptops ziet, zorgen de strips ervoor dat de laptop ook in het midden steun heeft en je daar dus flink wat kracht op kunt zetten zonder dat het geheel meeveert.
De goudkleurige metalen 'balk' aan de achterkant is, vermoeden we, ook van belang voor de stevigheid van de laptop, doordat het metaal wat dikker is dan het aluminium van de rest van de behuizing. Zoals het 'goud' betaamt, moet je het wel regelmatig poetsen, want iedere vingerafdruk blijft erop staan.
De goudkleurige achterkant herbergt alle aansluitingen die de laptop biedt. Er is een jack-aansluiting voor een headset aanwezig en verder zijn er alleen maar usb-c-aansluitingen. De uitvoering waarvoor HP heeft gekozen, vinden we bovendien erg geslaagd. Een nadeel van de Apple MacBook, maar ook van de Samsung Galaxy TabPro S, vinden we de aanwezigheid van slechts één usb-c-aansluiting, die ook voor het opladen van het systeem gebruikt wordt. Sluit je de oplader aan, dan heb je geen ruimte meer om randapparatuur aan te sluiten. De Spectre heeft drie usb-c-aansluitingen, waardoor je dat nadeel niet hebt. Bovendien levert HP, in tegenstelling tot Apple en Samsung, gewoon een verloopkabeltje naar usb-a mee, waardoor je al je randapparatuur met de 'gewone' stekker gewoon kunt aansluiten. Tot slot ondersteunen twee van de drie aansluitingen thunderbolt 3.0, waardoor je bijvoorbeeld een externe videokaart kunt aansluiten.
Toetsenbord en touchpad
In de 'gouden' achterkant zitten ook de scharnieren voor het scherm, die eveneens van hetzelfde glanzende metaal zijn gemaakt. Als je het scherm openklapt, schittert die balk je dus tegemoet, vooral bij veel omgevingslicht. Het scherm is glanzend afgewerkt en reflecteert ook, en al die reflecties kunnen behoorlijk hinderlijk zijn als je op de laptop probeert te werken.
Ben je eenmaal aan de slag, dan blijkt het toetsenbord prima te tikken, zeker als je bedenkt hoe dun de laptop is. Die geringe dikte dwong Apple om bij de MacBook voor butterfly switches te kiezen, die vrijwel geen travel hebben en die we onaangenaam vonden tikken. HP heeft dus wel die ruimte gecreëerd en heeft de laptop bovendien zo verstevigd dat het toetsenbord niet doorveert, ook niet als je een stevige aanslag hebt.
/i/2001197167.jpeg?f=imagenormal)
Onder het toetsenbord zit de touchpad van Synaptics, die voorzien is van een glazen oppervlak. De touchpad werkt over het algemeen precies, maar detecteert soms bij het vegen met drie vingers de beweging niet, waardoor je dezelfde beweging nog een keer moet maken. Een druk op de touchpad levert een zacht klikje op en geeft een degelijk gevoel.
Specificaties en synthetische benchmarks
De Spectre 13 wordt in twee uitvoeringen geleverd; met i5- en i7-processor. De versie met i5-6200U-processor is voorzien van een 256GB-ssd, terwijl de i7-versie die wij hebben getest een 512GB-exemplaar meekrijgt. In beide gevallen is er 8GB geheugen aanwezig en ondersteunt de netwerkkaart dualband-draadloze netwerken tot 867Mbit/s.
|
HP Spectre 13-v011nd |
Processor |
Intel Core i7-6500U |
Cores/threads |
2/4 |
Klokfrequentie (turbo) |
2,5GHz (3,1GHz) |
Gpu |
Intel HD 520 |
Werkgeheugen |
8GB ddr3-1866 |
Opslag |
Samsung MZVLV512HCJH |
Wifi |
Intel Dual Band Wireless-AC 8260 |
Geluids-chip |
Conexant SmartAudio HD |
Besturingssysteem |
Windows 10 Home |
Met een behuizing van 10,4 millimeter dik werd de koeling van de laptop wel een uitdaging. Bij andere dunne laptops, zoals de Apple MacBook en Asus UX305CA, wordt er vaak een Core m-processor met een tdp van 4,5 watt gebruikt, maar HP heeft gekozen voor een cpu met een tdp van 15 watt. Om die warmte af te voeren is dus een actief koelsysteem nodig. HP heeft het over 'revolutionaire' hyperbarische koeling, maar nieuw is die manier van koelen allerminst. Hyperbarische koeling berust op het ontwikkelen van overdruk in de behuizing en de twee ventilators blazen dan ook niet direct over een koellichaam heen, maar zuigen koele lucht van onder de behuizing aan. De aangezogen lucht creëert overdruk in de behuizing en wordt daardoor, over een heatsink heen, de behuizing uit 'geperst'.
De behuizing van de Spectre is te openen door de boutjes onder de drie strips aan de onderkant los te draaien. Zoals gebruikelijk bij dit soort dunne laptops is het geheugen gesoldeerd en niet te upgraden, maar de m2-ssd en eventueel de draadloze netwerkkaart zijn dat wel. We hebben onze Spectre zelf niet opengeschroefd, maar diverse andere sites, zoals LaptopMain, hebben dat wel gedaan. Op de foto is goed te zien dat de ventilators niet direct over de heatsink heen blazen, maar koele lucht door de geperforeerde onderkant van de behuizing aanzuigen.
Benchmarks
We hebben de koeling op de proef gesteld door een aantal benchmarks te draaien. Is de koeling niet toereikend, dan zullen de resultaten ten opzichte van laptops met vergelijkbare specificaties tegenvallen, omdat er throttling optreedt. Bij het starten van de benchmarks blijkt al gauw dat de twee ventilatortjes in de Spectre misschien wel genoeg luchtverplaatsing opleveren, maar daarbij ook flink wat geluid produceren. Dat geluid is niet eens zo hard, maar heeft een hoge frequentie, waardoor het een stuk irritanter klinkt dan dat van laptopventilators met grotere afmetingen. De geluidsproductie is dan ook het nadeel dat komt kijken bij de toepassing van een 15-wattprocessor in een dunne laptop. Hij is weliswaar een stuk sneller dan een Core m-processor, maar kan niet passief gekoeld worden en er is alleen ruimte voor kleine ventilatortjes, met bijbehorende geluidsproductie.
- Cinebench 15 - Multi
- Cinebench 15 - Single
- Cinebench 15 - OpenGL
De prestaties van de i7-processor zijn naar verwachting en de Spectre 13 scoort in deze benchmark even goed als de Zenbook UX305UA en de Spectre x360, die dezelfde processor hebben. De testjes die Cinebench draait, zijn echter relatief kort en uit de resultaten van andere benchmarks, die op de volgende pagina te vinden zijn, blijkt dat de processor wel degelijk te warm wordt en zichzelf daardoor moet terugklokken.
AS-SSD
Om de snelheid van de ssd te testen draaien we AS-SSD. De Spectre is voorzien van een nvme-ssd van Samsung, wat vooral tot hoge prestaties moet leiden bij de random 4k-test met 64 threads.
- Seq. leessnelheid
- Seq. schrijfsnelheid
- 4K Random Read
- 4K Random Write
- 4k Random Read - 64 Threads
- 4k Random Write - 64 Threads
We hebben de 4k64-test nog niet zo lang geleden opgenomen in ons vaste lijstje benchmarks, dat daardoor wat korter is dan de andere AS-SSD-tests. Het mag in ieder geval duidelijk zijn dat de keuze voor de nvme-ssd positief uitpakt en eigenlijk verwachten we voor dit geld ook niet anders.
3DMark en praktijkbenchmarks
We vervolgen ons lijstje benchmarks van de vorige pagina met 3DMark Cloud Gate, Photoshop CC, Lightroom en Handbrake.
- 3DMark Cloud Gate
- 3DMark Cloudgate - Graphics
- 3DMark Cloudgate - Physics
In Cloud Gate blijken de prestaties van de Spectre tegen te vallen. De graphics-score is aan de lage kant, maar de physics-score valt helemaal tegen. Bij 3DMark volgt de physics-test op de twee graphics-tests en tegen die tijd is de cpu al behoorlijk opgewarmd. Het tegenvallende resultaat valt dan ook toe te schrijven aan de thermal throttling, die geactiveerd wordt doordat de temperatuur te veel oploopt. De cpu package-temperatuur stijgt tot boven de 90°C, waardoor de cpu zich flink terugklokt om af te koelen.
- Photoshop CC
- Lightroom
- Handbrake
In andere benchmarks, zoals Photoshop, Lightroom en Handbrake, zien we dezelfde tegenvallende scores. De HP Spectre x360 en de Asus UX305UA halen met dezelfde processor betere resultaten en het achterblijven van de Spectre valt te wijten aan de koeling, die de cpu onder belasting niet op temperatuur kan houden.
Beeldkwaliteit
Hoewel HP andere modellen in de Spectre-serie levert met schermresoluties van 2560x1440 en zelfs 3840x2160 pixels, heeft de Spectre een schermresolutie van 1920x1080 pixels. Daar zijn we niet echt rouwig om, want een scherp beeld ziet er weliswaar mooi uit, maar verbruikt ook meer energie en laat de gpu harder werken. De HP is dankzij zijn lage gewicht bij uitstek geschikt om te worden meegenomen en daarom verkiezen we een lange accuduur boven een scherp(er) beeld.
- Schermhelderheid
- Contrast (max. helderheid)
Het full-hd-scherm dat HP toepast, is afkomstig van Samsung en is glanzend afgewerkt. Dat glanzende scherm past op zich goed bij de uitstraling van de laptop, maar praktisch gezien geven we de voorkeur aan een mat scherm. Het glanzende scherm is wel netjes gelamineerd en uiteraard wordt er gebruikgemaakt van een ips-paneel, dat voor dat type paneel een uitstekend contrast blijkt te hebben. De maximale helderheid valt wat tegen; met iets meer dan 300cd/m² valt op zich prima te werken, maar in situaties met veel omgevingslicht zou een hogere maximale helderheid welkom zijn.
Kleurweergave
Dankzij het hoge contrast geeft de Spectre mooi beeld, maar mooi ogend beeld vinden we niet genoeg; de kleuren moeten namelijk ook nog een beetje kloppen. We vergelijken de weergave daarom met de srgb-standaard.
Als we de grijswaarden meten, blijkt dat die kleurweergave tegenvalt. Blauw is te veel aanwezig, waardoor kleuren te koel worden weergegeven, en de gemiddelde gammawaarde is iets te laag. Er zitten geen gekke pieken in de meetresultaten en daardoor zul je, helemaal als je geen andere schermen naast je Spectre gebruikt, gauw wennen aan de kleurweergave. De Spectre is echter wel een laptop van zeventienhonderd euro. Voor dat bedrag moet de kalibratie gewoon goed zijn en verwachten we een gemiddelde ΔE-afwijking van 3 of lager.
Accuduur
Het bouwen van een dunne laptop brengt een aantal uitdagingen met zich mee; er is minder ruimte voor de hardware, de koeling en natuurlijk ook voor de accu. De accu neemt ruim twee derde van de ruimte binnen in de laptop in beslag, maar doordat de laptop zo dun is, kon de accu niet al te dik worden. De capaciteit blijft daarom steken op 38Wh, wat vergelijkbaar is met die van de 12"-MacBook, terwijl de meeste (dikkere) ultrabooks rond de 50Wh zitten.
- Accutest browsen 2013
- Accutest video 2013
- Laadtijd
- PCMark 8
Het resultaat in onze browsetest is een niet onaardige zeven uur, terwijl de laptop het bij videokijken nog een halfuur langer uithoudt. Gezien de relatief kleine accu was dat resultaat te verwachten, maar dat maakt de Spectre niet echt interessant voor mensen die van een lange accuduur afhankelijk zijn. De toppers met een 13,3"-scherm zitten al rond de tien of elf uur accuduur in de browsetest.
Omdat browsen en videokijken vrij weinig van de hardware vergen, draaien we ook een accutest in PCMark 8. Op oudere laptops draaiden we die accutest nog niet; vandaar dat het PCMark-grafiekje wat korter is dan dat van de browse- en videotest. De test simuleert webbrowsen, foto- en videobewerkingen, videochatten, mediatranscoding en lichte games. Onder die belasting eindigt de Spectre onderaan en het mag dan ook duidelijk zijn dat je de Spectre niet voor zijn lange accuduur hoeft te kopen.
Specificaties en fotogalerij
Categorie |
Laptops |
Merk |
HP |
Serie |
Spectre 13 |
Uitvoering |
HP Spectre 13-v011nd |
Laagste prijs |
€ 1.699,- Vergelijk prijzen |
Aantal aanbieders |
5 winkels |
Eerste prijsvermelding |
Donderdag 9 juni 2016 |
Cpu/Soc |
Intel Core i7-6500U |
Cpu-architectuur |
Intel Skylake |
Klokfrequentie |
2,5GHz |
Maximale turboklokfrequentie |
3,1GHz |
Geheugentype |
Ddr3l |
Geheugengrootte |
8GB |
Maximumgeheugengrootte |
8GB |
Opslagtype |
Solid state disk (m2) |
Opslagcapaciteit |
512GB |
Totale opslagcapaciteit |
512GB |
Aantal ssd |
1x |
Schermdiagonaal |
13,3" |
Resolutie |
1920x1080 |
Beeldverhouding |
16:9 |
Backlight |
Edge-lit |
Lcd-paneel |
Ips |
Videochip |
Intel HD Graphics 520 |
Verbinding (usb/fw) |
Usb 3.1 (type-c, g1, 5Gbit/s), 2x usb 3.1 (type-c, g2, 10Gbit/s) |
Verbinding (wlan) |
802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
5GHz-ondersteuning |
Ja |
Verbinding (bluetooth) |
Bluetooth 4.2 |
Multitouch-touchpad |
Ja |
Numeriek toetsenblok |
Nee |
Laptopextra's |
Cardreader, usb type-c naar usb 3.0-adapter, verlicht toetsenbord, webcam |
Besturingssysteem |
Windows 10 Home |
Accucapaciteit (Wh) |
38Wh |
Toetsenbordindeling |
Qwerty |
Taal |
US internationaal |
Hoogte |
10,4mm |
Breedte |
325mm |
Lengte |
229mm |
Gewicht |
1,16kg |
Kleuren |
Zilver |
Fabrieksgarantie |
1 jaar pick-up & return |
Alternatieven
Het zoeken naar goede alternatieven voor de Spectre 13 is niet eenvoudig; het formaat maakt de laptop namelijk vrij uniek, met de Apple MacBook en Asus Zenbook UX305 als voornaamste concurrenten. De Spectre is echter ook gewoon een ultrabook en hoewel de concurrenten een stukje dikker zijn, weten ze over het algemeen meer waar voor hun geld te bieden. De prijs van de door ons geteste uitvoering ligt met 1700 euro dan ook behoorlijk hoog en concurrenten met dezelfde processor en geheugen zijn al vanaf een euro of duizend te krijgen, al heb je dan veelal geen ssd van 512GB.
De Zenbook UX305CA is bijna twee millimeter dikker en honderd gram zwaarder dan de HP, maar daarmee nog steeds een van de dunste laptops die momenteel verkrijgbaar zijn. De prijs ligt een stuk lager dan bij de HP, maar je krijgt dan ook wel een langzamere m3-processor. De accuduur is wel weer langer en het scherm is mat. Deze uitvoering heeft 8GB werkgeheugen en een normale sata-ssd van 256GB.
(0 reviews)
Asus Zenbook UX305CA Review: Sneller maar minder zuinig met Core m3
Ook dun (13,1mm) en licht (920g) is de MacBook van Apple. Het systeem is net als de UX305 hierboven voorzien van een m3-processor, 8GB geheugen en een 256GB-ssd. Het toetsenbord valt tegen, maar de 2016-versie heeft wel een langere accuduur dan de HP. Uiteraard draait de laptop OS X en zijn upgrades bijzonder prijzig.
4.5 van 5 sterren
(3 reviews)
Apple MacBook Review: Zijn tijd (te) ver vooruit
Voor wie gecharmeerd is van de Spectre 13, maar tegen de prijs van 1700 euro opkijkt, is er ook een goedkopere uitvoering met een i5-processor en een 256GB-ssd. Op de cpu en ssd na is de laptop identiek en daarmee weet de i7-versie zijn meerprijs wat ons betreft niet te rechtvaardigen.
3.5 van 5 sterren
(0 reviews)
Net als de Spectre heeft de Yoga 900 een opvallend design, met een scharnier dat lijkt op de schakels van een horlogebandje. Zijn voorganger, de Yoga 3 Pro, wist met de Core m-processor niet te overtuigen, maar deze Yoga 900 heeft dezelfde i7-processor als de Spectre. Daarnaast zijn er 8GB geheugen en een 256GB-ssd aanwezig. De schermresolutie is 3200x1800 pixels, en de laptop is uiteraard wat dikker en weegt 200 gram meer.
(0 reviews)
De XPS 13 valt op door de dunne schermranden en heeft in de versie met full-hd-scherm een lange accuduur. Deze uitvoering heeft een i7-processor met Iris-gpu, 8GB geheugen een ssd van 256GB. De Dell is ongeveer 200 gram zwaarder en wat dikker dan de HP. De vorige generatie met Broadwell-processor hebben we al eens getest.
(0 reviews)
Dell XPS 13 Review: Mat full-hd-scherm en lange accuduur
Conclusie
De Spectre 13 is een verfrissende verschijning onder de ultrabooks en is indrukwekkend dun. Toch heeft HP een i7-processor, 8GB geheugen en een 512GB-nvme-ssd in de dunne behuizing weten te stoppen én dat weten te combineren met een toetsenbord dat prettig typt. Van het ontwerp van de behuizing moet je houden, maar de laptop voelt ondanks de dunheid wel stevig aan en weegt slechts 1100 gram.
Vergelijk je de Spectre met andere, dikkere ultrabooks, dan blijkt dat een dergelijke dunne laptop wel wat offers vraagt. De ruimte binnen in de behuizing is beperkt en dat leidt tot een relatief kleine accu, met een accuduur van ongeveer zeven en een half uur. Dat is op zich niet verkeerd, maar er zijn steeds meer laptops die tien uur of meer halen.
Daarnaast is het indrukwekkend dat HP een i7-processor heeft weten te integreren, maar die processor ontwikkelt wel meer warmte dan de Core m-processors die je doorgaans in dunne laptops tegenkomt. De twee kleine ventilators maken onder belasting dan ook redelijk veel herrie en dat gebeurt helaas op een irritant hoge frequentie.
Tot slot willen we geen oordeel vellen over het design, maar een nadeel aan het glanzende metaal is dat het behoorlijk reflecteert. De goudkleurige rand onder het scherm kan daardoor precies het licht van een lamp boven je in je oog kaatsen.
De Spectre 13 die wij hebben getest, kost 1700 euro, en als je puur naar de specificaties kijkt, zijn er genoeg laptops die vergelijkbare hardware voor minder geld bieden. Je koopt deze laptop dan ook niet vanwege de hardware of omdat het een heel praktische laptop is. Je koopt hem om zijn uiterlijk en de bijbehorende uitstraling. Wie dat het belangrijkste vindt, kan wellicht leven met de nadelen die dat met zich meebrengt.
Eindoordeel