Laten we eerlijk zijn; wie een kleine krachtpatser zoekt met Android, heeft verdomd weinig keuze. De Compact-serie van Sony is een uitzondering op de regel dat alle fabrikanten toestellen maken van 5" of groter. Als er al kleinere telefoons verschijnen, is het omdat fabrikanten willen beknibbelen op de schermgrootte om zo een paar euro's te besparen, maar ook dat gebeurt steeds minder. Sony doet dat anders en brengt nu al voor de derde keer een kleine versie uit met goeddeels dezelfde componenten - en dat is wat ons betreft een succesformule.
De lagere schermresolutie waaraan Sony vasthoudt heeft zijn voordelen. Grafisch heeft de Z5 Compact op Android geen gelijke en de accuduur profiteert van het scherm met 1280x720 pixels. De Snapdragon 810 eist ook bij de Sony-telefoon echter zijn tol en het wachten is totdat Qualcomm weer uitkomt met een soc die zowel snel als zuinig is. De accuduur is daardoor dus minder dan bij de Z3 Compact, maar blijft ruim voldoende. Pluspunt is ook dat de oververhittingsproblemen die we nog tegenkwamen in Sony's Z3+ nu verleden tijd lijken.
De materiaalkeuze van Sony kent zijn voordelen. Het 'frosted glass' maakt de achterkant stroever dan bij vorige Xperia Z-telefoons en laat bovendien geen vingerafdrukken zien. Als je echter het toestel wat minder luxe vindt ogen dan eerdere Xperia's, dan kunnen we je geen ongelijk geven. Hij glijdt minder makkelijk uit de hand dan de gladde Xperia's van vorige generaties en dat is een groot voordeel.
De camera is zonder enige twijfel de beste in een Sony-toestel tot nu toe en levert beelden af die in veel lichtomstandigheden prima bruikbaar zijn. Perfect is hij niet: maar in veel omstandigheden gaat de camerasoftware 'aquarelleren' bij goed licht en maakt hij plaatjes met weinig details bij weinig licht. Met een raw-optie zouden in elk geval veel tweakers veel meer uit deze camera kunnen halen dan Sony zelf doet en gezien Sony's recente uitlatingen behoort dat wellicht tot de mogelijkheden.
Voor al dit moois moet je wel diep in de buidel tasten. De telefoon kwam op de markt voor 599 euro en dat is niet mals, al is het voor een high-end toestel ook weer niet belachelijk duur. Wie dus een kleine krachtpatser met Android zoekt, komt automatisch bij de Z5 Compact uit en heeft daaraan een uitstekend toestel.