Kleurrijk en gewaagd
Het Zuid-Koreaanse NCSoft blijft geloven in de potentie van mmog's. Het bracht vorig jaar nog Guild Wars 2 op de markt en hoopt later dit jaar de ontwikkeling van Wildstar af te ronden. Terwijl Guild Wars 2 nog voortborduurt op een bekende formule, is Wildstar een geheel nieuwe naam, wat het risico er alleen maar groter op maakt.
Lef kan NCSoft dus niet ontzegd worden. Al helemaal niet omdat het met Wildstar een mmog maakt die afwijkt van wat we gemiddeld genomen in dit type games tegenkomen. Dat geldt vooral op grafisch gebied. Waar veel studio's en spelers de stijl van World of Warcraft al als 'te kiddy' bestempelen, gaat Carbine Studios, de maker van Wildstar, nog een stapje verder. Het uiterlijk heeft iets weg van een tekenfilmserie voor kinderen. Maar schijn bedriegt, Wildstar is een mmog die bedoeld is voor volwassenen. Een mmog waarin zaken bovendien net iets anders worden aangepakt dan je gewend bent.
Dominion en Exiles
Uiteraard is niet alles anders. Zo zijn er twee strijdende partijen in de game, zoals in meer mmog's het geval is. Hier zijn het de Exiles die in de clinch liggen met de Dominion. In de wereld van Wildstar is sprake van een mythologisch ras dat de Eldan heet. De Dominion denkt dat ze uit naam van deze Eldan het hele universum kunnen onderwerpen. De Exiles denken daar anders over. Dat is een verzameling rassen onder aanvoering van de laatste mensen, en de Exiles betwisten de macht van de Dominion. Voor het begin van de game vinden de Exiles de onbekende en verlaten planeet Nexus, die overduidelijk ooit door de Eldan bewoond is geweest. De planeet is daarmee niet alleen een prima schuilplaats voor de Exiles, maar ook een rijke bron van kennis en grondstoffen. Uiteraard weet de Dominion de weg naar Nexus al snel te vinden, en dat is zo ongeveer wanneer het spel begint. Wildstar speelt zich dus af op Nexus, waarbij de Dominion en de Exiles vechten om controle over de planeet.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
De eerste trailer die Carbine Studios van Wildstar heeft vrijgegeven
Twee strijdende partijen
De twee strijdende partijen kennen ieder vier verschillende rassen. Zo staan de Dominion onder leiding van de Cassian, een menselijk ras afkomstig van de planeet Cassus. Het is niet echt een apart ras, maar ze zien zichzelf op basis van hun afkomst als beter dan de rest van de mensheid. Die 'rest' heeft zich verzameld in de Exiles, waar hij steun krijgt van Granok en Aurin. Dat eerste ras bestaat uit flink uit de kluiten gewassen lieden. Of eigenlijk: flink uit de keien gewassen. Het zijn de dommekrachten onder de Exiles; groot en ongemanierd. Bovendien zijn ze sterk, want ze lijken opgetrokken uit steen. De Aurin zijn juist fragiel. Het zijn menselijke wezens, maar voorzien van een vacht, lange oren en een staart.
De Cassian worden vergezeld door de Draken en de Mechari. De Draken zijn snelle wezens, met scherpe tanden, lange hoorns en vooral lange en vlijmscherpe klauwen. De Mechari zijn robots die in elkaar gesleuteld zijn door de Eldan. Het zijn trouwe bondgenoten, die met het verdwijnen van de Eldan een nieuwe broodheer hebben gevonden in de Cassian. En dat is nog niet alles. Elk van de twee strijdende partijen bevat een vierde ras, al wil Carbine Studios nog niet verklappen welke dat zijn.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
De Exiles.
Kies een class
Nadat je een factie en ras hebt gekozen, kun je kiezen met welke klasse je wilt spelen. Daar zijn er zes van, al heeft Carbine er pas vier bekendgemaakt. Aan de kant van de Exiles kun je kiezen uit de Warrior en Stalker. De Dominion kan kiezen uit de Spellslinger en Esper. De Warrior moet het daarbij enkel en alleen hebben van schilden en wapentuig; van zwaarden tot pistolen en zwaardere vuurwapens. De Spellslinger kan ook overweg met vuurwapens, maar is minder zwaar bepantserd dan de Warrior. Daar staat tegenover dat hij gebruik kan maken van magie. De Stalker doet zijn naam eer aan. Hij is de sluipmoordenaar van het spel, die onzichtbaar vijanden kan benaderen.
De Esper is de tovenaar van de game, de klassieke mage. Het is ook de class waarmee we even konden spelen toen we een half uurtje in Wildstar mochten rondlopen. De Esper was level 7, van in totaal 50, en dus nog lang niet uitgeleerd. We konden kiezen uit zes spells, waarbij Meditate dient om mana te herstellen en dus geen aanvallende functie heeft. Aanvallen kan met spells als Telekinetic Strike, Mind Burst, Crush en Concentrated Blade. Wat direct opvalt als je spells gebruikt, is dat steeds een blauw vlak op de grond zichtbaar is, dat aangeeft in welk gebied de spells effect hebben. Het vlak kan diverse vormen hebben. Sommige skills werken in een lange, rechte lijn, sommige in een pizzapunt voor je en andere in een cirkel om je heen.
Duiken en springen
Hetzelfde geldt voor je tegenstanders. Bij hun skills zie je een rood vlak dat aangeeft tot hoever het effect reikt. Dat is handig, want zo kun je net buiten het werkingsgebied gaan staan. Dat is ook precies wat Carbine voor ogen heeft. Het wil het vechten in Wildstar dynamischer maken dan je gewend bent en de rode vlakken dienen om aan te geven waar je kunt gaan en staan. Om je daarbij te helpen, heeft de studio goed gekeken naar de snelle actie van shooters. Zo heb je de beschikking over 'dodge', waarmee je snel in vier richtingen weg kunt duiken. Dodge is gekoppeld aan een korte timer, zodat je pas na ongeveer een seconde weer opnieuw kunt wegduiken. Daarnaast heb je een double jump, die heel interessante opties biedt. Je kunt dus veel sneller manoeuvreren dan in de meeste andere mmog's.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
De Dominion.
Inspelen op je handelingen
Met onze level 7 Esper hebben we er weinig van meegekregen, maar als het goed is, neemt de moeilijkheid van het vechten tegen computergestuurde tegenstanders toe naarmate je in level stijgt. Niet alleen omdat de skills van de tegenstanders toenemen, maar vooral omdat ze beter leren inspelen op je bewegingen. Als het goed is, leert de kunstmatige intelligentie van de game steeds beter te voorspellen wat je gaat doen. Als je dus veel naar rechts wegduikt, zullen tegenstanders daar op inspelen door een spell die kant op te gooien. Het moet het vechten in Wildstar uitdagender maken.
Bij onze beginnende Esper merkten we dat het systeem het vooral lastig maakt om het tegen een groep op te nemen. De skills van de tegenstander tegenover je kun je nog wel ontwijken. Het wordt lastiger als een tweede vijand je van de zijkant aanvalt. Nu is de Esper uiteraard juist een fysiek zwakke class die het moeilijk hoort te hebben tegen een groep tegenstanders. Een Warrior zou daar minder moeite mee moeten hebben.
Wat ook opvalt, is dat de game relatief weinig classes in de aanbieding heeft. Drie per factie is niet veel. Als we Carbine moeten geloven, heeft de studio daar rekening mee gehouden. Het heeft de classes zo ontworpen dat ze ieder twee rollen kunnen vervullen als er met een groep wordt opgetrokken. Zo kan een Esper niet alleen damage dealen, maar ook als healer optreden. We konden echter niet bekijken welke skills de Esper er na level 7 bij krijgt, en dus ook niet zien wat de helende kwaliteiten gaan worden.
Kies een pad
Er is meer ruimte op de hotbar dan alleen voor de zes skills waar je mee start, maar de extra slots kun je pas gebruiken als je in level stijgt. Uiteindelijk krijg je meer skills dan slots en zul je moeten kiezen. Naast de actieve skills is er een aanvullend systeem van passieve upgrades waarmee je eigenschappen van je character aan kunt passen. Per level dat je stijgt krijg je een punt dat je zelf toe kunt wijzen aan eigenschappen als Strength, Dexterity, Magic, Wisdom en Stamina.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
De Soldier.
Hoe wil je spelen?
Als je aan Wildstar begint, kies je dus een factie, ras en class. Dat is echter niet alles, want als je die gekozen hebt, dien je nog een path te kiezen; de weg die je door de game wilt bewandelen. Carbine ziet het zo: de class bepaalt hoe je tegenstanders uit wilt schakelen. Het path staat voor de wijze waarop je de mmog speelt. Er zijn vier paths waar je uit kunt kiezen: die van de Explorer, Scientist, Soldier en Settler. De Soldier is simpel; als je voornamelijk aan het vechten bent zodra je bent ingelogd, is dit je path. De Explorer wordt gekozen door de speler die van het verkennen van de wereld houdt, de Settler door wie van bouwen houdt en de Scientist door wie de wereld graag bestudeert.
De keuze heeft grote gevolgen voor de opties die je krijgt als je speelt. Als Soldier krijg je een hele serie extra quests, die allemaal op knokken zijn gericht. Daar zijn verschillende soorten van. Zo zijn er Assassination-missies waarin je naar vijandelijk gebied wordt gestuurd om daar een gevaarlijke tegenstander uit te schakelen. Er zijn ook Conquer-missies, waarbij je stand moet houden terwijl je wordt belaagd door golven tegenstanders. De andere drie paths zijn minder gewelddadig.
Zo is er voor de Explorer veel te verkennen. Bij de Claim Territory-missies is het de bedoeling dat je alle uithoeken van een zone verkent en overal de vlag van je factie plaatst. Daarbij is er vooral op verticaal gebied veel te ontdekken. De Double Jump van de Explorer kan een flinke boost krijgen, zodat hij veel hoger kan springen dan spelers met een ander path. Dat maakt het mogelijk om de hoogste pieken te bereiken. Daar zijn ook de Vista-missies voor bedoeld. Als je de hoge uithoeken van een map bereikt hebt, kun je vanaf daar een time-trail starten naar een ander hooggelegen punt in de zone, dat je binnen een bepaalde tijd dient te bereiken. Voor de Explorer is er bovendien ook ondergronds veel te verkennen. Er blijken onder elke zone complete gangenstelsels verborgen, die door de Explorer kunnen worden doorzocht.
Aan motoren sleutelen
Als Settler kun je vooral dingen bouwen. Dat kan van alles zijn. Zo kun je Speeder Bikes in elkaar sleutelen om je sneller te verplaatsen. Maar je kunt ook complete gebouwen uit de grond stampen. Van een soort pompstation waar je groepsgenoten buffs kunnen tanken, tot een complete nederzetting waar je nieuwe quests kunt krijgen. Het meest zwijgzaam is Carbine nog over de Scientist. Die heeft een scanbot waarmee je voorwerpen en wezens kunt scannen. Doel van de Scientist is om meer te weten te komen over de wereld, en daar kan de bot je mee helpen. De bot is bovendien een middel om speciale puzzels op te lossen. Die puzzels zijn dynamisch, wat wil zeggen dat de oplossing per keer verandert. Je kunt hem dus niet opzoeken in een online database.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
De Explorer.
De opzet met paths heeft ook gevolgen voor het samenwerken met andere spelers. Zo kan een Scientist of Explorer extra ruimten openen waar schatten maar misschien ook extra monsters wachten. Een Settler in de groep geeft weer heel andere mogelijkheden, doordat hij voor vervoer of buffs kan zorgen, en zelfs extra quests kan regelen.
Overvaren
Dat vervoer heeft Carbine nog niet helemaal op orde. Spelers kunnen een mount bemachtigen om sneller te reizen, maar het is nog niet duidelijk of er ook vliegende varianten beschikbaar komen. Dat zou het werk van de Explorer wellicht iets te makkelijk maken. Er komt in ieder geval wel vervoer voor langere afstanden. Zo is Nexus een planeet die bestaat uit verschillende continenten, gescheiden door flinke oceanen. Daar varen boten over die je van haven naar haven kunnen vervoeren, net als in World of Warcraft. Bovendien kun je de planeet verlaten. Rond Nexus zweeft een gordel met enorme asteroïden waar je naartoe kunt reizen en waar je vervolgens ook quests kunt uitvoeren.
Behalve de paths heeft Carbine nog meer wilde plannen met Wildstar. Het geeft spelers onderdak. Elke speler kan een eigen onderkomen neerzetten. Je koopt een stuk land bij een speciale handelaar, en daarna kun je los - hoewel je wellicht eerst wat ongedierte van je land moet verjagen voor je aan het bouwen kunt slaan. Je kunt ook niet direct uitpakken. Het bouwen van een huis begint met een klein kampvuur. Daarna kun je een standaardhuis neerzetten en pas als je zover bent, kun je uitbreiden. Een huis kan uit verschillende verdiepingen bestaan en als je eenmaal een huis hebt, kun je ook het omliggende terrein bebouwen.
Interieurverzorging
Als je een huis betrekt, zal het van binnen leeg en kaal zijn. Daar kun je uiteraard iets aan doen. Je kunt allerlei voorwerpen bemachtigen die je in je huis kunt zetten. Stoelen, banken, kasten. Je krijgt dergelijke voorwerpen, waar er erg veel verschillende van zijn, als beloning voor het volbrengen van quests. Naast de gebruikelijke wapens, kledingstukken en grondstoffen verdien je ook je interieur bij elkaar door opdrachten uit te voeren. Bovendien kun je vanaf iedere locatie in de game terug naar je eigen huis teleporteren, en je krijgt een extra rustbonus als je in je eigen huis uitlogt.
Maar dat is nog lang niet alles. Als je huis een beetje op orde is, kun je dus op het omliggende terrein aan de slag. Daar kun je bijvoorbeeld een tuin aanleggen, waar je de materialen verbouwt die je kunt gebruiken bij het koken, een van de beroepen die je kunt leren in de game. Carbine wil nog niet verklappen welke beroepen er nog meer komen, maar zeker is wel dat je in je tuin ook een mijn aan kunt leggen. Het ligt dus voor de hand dat je ook smid kunt worden.
Om ruimte te maken voor zoveel mogelijk huizen, zal je perceel los komen van de grond zodra je het in gebruik neemt. Ondanks dat je tuin zweeft, kun je toch andere spelers uitnodigen in je huis. Je kunt ze zelfs vragen om taken van je over te nemen. Mocht je zelf op vakantie gaan, dan kun je een andere speler vragen om je tuin te onderhouden. De tijdelijke tuinman krijgt een deel van de ervaringspunten die het tuinieren oplevert. Er groeit overigens niet vanzelf iets in je tuin. Je zult eerst planten moeten zien te krijgen die in je tuin willen groeien.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
Bouw je eigen huis.
Bouw een fort
Het bouwen van huizen is ook gekoppeld aan het strijden tegen andere spelers. Carbine laat het bouwen van de forten waarin je tegen vijandige teams strijdt aan de spelers over. Net zoals je een huis kunt bouwen, kun je ook een enorme burcht neerzetten, compleet met poorten, torens en uiteraard wapens. Daarmee kunnen teams van 40 spelers het tegen elkaar opnemen, al kan dat pas nadat je het maximale level 50 bereikt hebt. De forten zijn sterk, maar kunnen wel degelijk kapot. Het moet een extra dimensie geven aan het PvP-gedeelte, want het is vast extra leuk om een vijandelijk fort te slopen als je weet dat het vijandige team hard aan de opbouw ervan heeft gewerkt. Hoewel we er nog niets van hebben gezien, moet Player versus Player een belangrijk onderdeel gaan vormen van de game. Je kunt al vanaf level 3 meedoen aan de strijd tegen de andere factie en je character tot aan level 50 opwaarderen door enkel aan PvP te doen, mocht je dat willen.
Voorlopige conclusie
Carbine steekt dus zijn nek uit, en niet alleen met het gewaagde, maar in onze ogen erg aantrekkelijke uiterlijk van de game. De studio durft het ook aan om voor vernieuwing te gaan. Dat je mobiel moet blijven tijdens het vechten, daar wordt in meer mmog's mee geëxperimenteerd, maar het wordt zelden zo ver doorgevoerd als hier. Verder zijn de paths een interessante toevoeging. Die moeten ervoor zorgen dat je de dingen kunt doen die je leuk vindt. Wil je enkel knokken, dan is dat wat de game je voor zal schotelen. Wil je de wereld verkennen en meer te weten komen over de flora, fauna en geschiedenis, dan kan dat ook en krijg je daar de nodige uitdagingen in voorgeschoteld. Verder kun je van alles bouwen. Een geheel naar eigen smaak opgetrokken huis, ingericht naar je eigen wensen bijvoorbeeld, met een tuin waarin je daily quests krijgt en waarin je als tuinman of smid aan de slag kunt. Maar je kunt het ook groter aanpakken en een compleet fort bouwen waarin je het opneemt tegen de vijandige factie. De aanstekelijke humor die in de trailers is verwerkt, hebben we in de game nog niet teruggevonden, maar daar was onze speelsessie wellicht ook te kort voor. Die humor hopen we binnenkort in een uitgebreidere speelsessie alsnog tegen te komen.
Titel |
Wildstar |
 |
Platform |
Windows |
Ontwikkelaar |
Carbine Studios |
Uitgever |
NCSoft |
Releasedatum |
2013 |