Inleiding

December is weer begonnen en in deze maand worden traditiegetrouw veel notebooks verkocht. In deze editie van de Best Buy Guide nemen we daarom het thin & light-notebooksegment onder de loep. Er zijn dit jaar veel betaalbare ultraportables verschenen en de verwachting is dat deze trend in 2010 zal doorzetten. Wij kozen vast de beste modellen van dit moment uit.
Ook hebben we het onderdeel 'gamenotebook' weer opgenomen, waarbij de eis dit keer was dat het model de in oktober geïntroduceerde mobiele Core i7-processor van Intel moest huisvesten. Deze quadcore op basis van de Nehalem-architectuur laat alle andere mobiele cpu's ruim achter zich en is dus de aangewezen kandidaat voor een notebook die recente spellen op hoge settings aankan.
Ten slotte is ook de basisnotebook weer van de partij: de allrounder die alles moet kunnen maar niet veel mag kosten. Dit zijn ideale notebooks voor de gemiddelde consument die december aangrijpt om een nieuw model aan te schaffen.
Aangezien een notebook kant en klaar wordt geleverd, is de Notebook Best Buy Guide anders van opzet dan de desktop-BBG. Naast een 'beste koop' zullen we kort drie alternatieven behandelen, die mogelijk beter aansluiten op de wensen van de lezer. Dit moet het gebrek aan upgrade-opties bij notebooks compenseren.
De 'Best Buy' wordt niet alleen op basis van specificaties uitgekozen; ook bouwkwaliteit en service zijn belangrijk. Bij de selectie houden we geen rekening met het besturingssysteem; dat zou de keuze te veel beperken. Voor het uitroepen van de Best Buy gaan we, naast onze eigen bevindingen, uit van reviews en ervaringen van gebruikers. Met de hulp van de bezoekers van het Complete Systemen & Laptops-forum zijn zo de beste notebooks uit de markt gevist.
Voor advies op maat, het delen van ervaringen en andere meldingen gerelateerd aan de Best Buy Notebook verwezen we je naar het forum. In het Complete Systemen & Laptops-forum hebben we daarvoor speciale topics geopend. De links naar deze topics staat onder de inleiding van elke notebook.
Alle genoemde prijzen zijn inclusief btw. De prijzen van de vijf goedkoopste webshops, die onder de introductietekst staan, zijn direct gekoppeld aan onze Pricewatch-database. De links boven de alternatieve notebooks verwijzen naar de productpagina van de Pricewatch.
Basisnotebook - specificaties
Om misverstanden meteen maar uit de weg te ruimen: een basisnotebook is geen budgetnotebook. We zoeken een allrounder voor een budget van 700 euro. De laptop moet breed inzetbaar zijn, dus voor zowel kantoorwerkzaamheden als huis-, tuin- en keukenbezigheden. Het model dat we zoeken moet mobiel zijn, maar we zoeken geen ultraportable: een wat groter scherm of een wat minder zuinige cpu is geen probleem. Vandaag de dag hoeft een notebook er verder niet als een grijze muis uit te zien: een mooi ontwerp is geen must maar wel een pre.
Discussie over de basisnotebooks kan worden gevoerd in [NBBG Aanschaf] Basisnotebook december 2009
Sony Vaio VGN-NW21EF/S
Het vinden van een laptop die van alle markten thuis is, valt niet mee in deze tijd van multimediamodellen, gamemonsters, thin & lights, netbooks enzovoorts. Gelukkig schoot Sony ons te hulp met zijn herfst-line-up. Het goedkoopste model van de Vaio NW21-modellen, de NW21EF/S, biedt alles wat we nodig hebben: een redelijk krachtige cpu, voldoende geheugen, een prima gpu en dat alles in een mooi jasje. Geen wonder dat deze notebook al sinds zijn introductie in oktober hoge ogen in de Pricewatch scoort en een plekje in de Pricewatch Gift Guide verwierf.

Merk en Type |
Merk |
Sony |
Productserie |
Vaio |
Type |
VGN-NW21EF/S |
Technische Specificaties |
Cpu-type |
Intel Pentium Dual Core T4300 |
Snelheid |
2,1GHz |
Moederbordchipset |
Intel Mobile GM45 |
Geheugengrootte |
4GB |
Geheugentype |
Ddr2 (sodimm) |
Videointerface |
Schermdiagonaal |
15,5" |
Videochip |
Radeon Mobility HD4570 |
Video-uitgang |
Hdmi |
Schermresolutie |
1366x768 (WXGA Wide) |
Backlight |
Ccfl |
Opslag |
Hardeschijfgrootte |
320GB |
Hardeschijftype |
5400rpm |
Optische Drive Type |
DVD+/-RW DL |
Interfaces |
Verbinding (usb/fw) |
3x usb 2.0
|
Verbinding (wlan) |
802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
Verbinding (ethernet) |
1Gbps |
Overige specificaties |
Extra's |
Cardreader, webcam |
Besturingssysteem |
Windows 7 Home Premium |
Gewicht |
2,7kg |
Afmetingen |
249x29,1x370mm (dxhxb) |
Kleuren |
Zilver |
Accu |
4800mAh |
Taal |
Indeling |
Qwerty |
Taal |
Meertalig |
Basisnotebook - uiterlijk en indruk
Sony heeft met zijn Vaio-lijn een naam hoog te houden, vooral met de high-end machines. Door dit imago verwachten mensen dat er een flink prijskaartje aan de modellen hangt. In dit geval is dat allerminst het geval: Sony richt zich met de NW21-laptops op de prijsbewuste koper.
Indruk en scherm
De Vaio VGN-NW21EF/S valt op door zijn strakke ontwerp. De Japanse fabrikant heeft het chassis opvallend compact weten te houden voor een model in deze prijsklasse en met deze specificaties. De dichtgeklapte cover en de body sluiten mooi op elkaar aan.
:fill(white)/i/1259622543.jpg?f=thumb)
De degelijke indruk wordt versterkt door het oppervlak van de cover en de gedeelten rond het toetsenbord. Dit gegolfde oppervlak biedt een goed houvast en ziet er stijlvol uit. Een bijkomend voordeel is dat vingerafdrukken niet gauw zichtbaar zijn. Overigens is de zilveren behuizing gewoon van plastic. Ontzettend degelijk of robuust kunnen we het model dan ook niet noemen: her en der is wat speling te constateren. De laptop voldoet echter ruim aan de verwachtingen die we hebben voor een model in dit segment.
De Vaio heeft een 15,5"-scherm met een beeldverhouding van 16:9 en een resolutie van 1366x768 pixels. Het scherm is voorzien van de X-black-technologie, wat hinderlijke reflecties zou moeten verminderen. Helaas heeft het scherm geen led-backlight, waardoor de beeldkwaliteit iets tegenvalt.
Toetsenbord en touchpad
Het toetsenbord is van het chiclet-achtige ontwerp dat we altijd zien bij de Vaio's. Gelukkig heeft Sony niet beknibbeld op de kwaliteit van het keyboard want typen op de witte toetsen gaat prima. Sony heeft de toetsen flink de ruimte gegeven en een numeriek gedeelte is er dan ook niet.
Boven het toetsenbord zit een speciale 'web'-knop die snel, buiten Windows om, toegang geeft tot enkele internetdiensten, zoals een browser en Skype. Dit gebeurt met de op Linux gebaseerde Splashtop-omgeving en deze functionaliteit zien we steeds vaker terug bij notebooks. Daarnaast is er een knop om het scherm uit te schakelen.
Het touchpad is mooi groot en heeft een geribbeld oppervlak. De knoppen eronder zijn ook groot en voelen redelijk degelijk aan, al hadden ze wat ons betreft iets steviger gemogen.
:fill(white)/i/1259622544.jpg?f=thumb)
Sony levert de Vaio met de nodige programma's voorgeïnstalleerd. Daarvan vallen er sommige onder de Vaio-vlag, zoals Vaio Movie Story, Vaio Media Plus en Vaio Recovery Utility. Verder zien we onder andere Easy Media Creator 10, een trial van Microsoft Office Home & Student en een probeerversie van McAfee Internet Security Suite. De Vaio NW21EF/S draait de 64bit-versie van Windows 7 Home Premium, zodat de volledige 4GB geheugen wordt gebruikt.
Hardware
Het ddr2-geheugen draait op 800MHz. De cpu is de op 45nm gebakken T4300 van Intel: een dualcore Pentium die een mooie kloksnelheid van 2,1GHz combineert met een naar huidige maatstaven matige hoeveelheid L2-cache van 1MB. Het gaat dan ook om instap-processor, die echter de vorige generatie mobiele Pentiums in prestaties voorbijstreeft en de Atom en de energiezuinige culv-cpu's van Intel natuurlijk mijlenver achter zich laat.
Sony is zo slim geweest de redelijk, doch niet denderend presterende processor te combineren met de ATI Mobility Radeon HD 4570, die bij zijn grafische rekenwerk kan beschikken over 512MB gddr3-geheugen. Dit is een op 55nm geproduceerde gpu die DirectX 10.1 ondersteunt en op het onderste deel van het mainstream-segment bedoeld is. Met deze chip kan prima een 3d-spel gespeeld worden, mits de settings niet te hoog staan, en daarmee heeft de laptop een streepje voor op vergelijkbaar geprijsde modellen. Ook het afspelen van hd-content is geen probleem.
De HD 4570 zorgt er voor dat de Vaio op multimedia-vlak aardig wat punten extra scoort. Verder is er een 5400rpm-harddisk met 320GB aan capaciteit beschikbaar, en dat zal voldoende zijn voor de meeste gebruikers.
Interfaces
Een expresscard-sleuf ontbreekt niet en met de hdmi-uitgang kan de NW21EF/S eenvoudig op een moderne tv worden aangesloten. Verder heeft de laptop een aloude vga-connector, drie usb 2.0-interfaces en een 1Gbps-ethernetpoort. Esata ontbreekt helaas, maar er is wel een firewire 400-interface aan boord. Ook s/pdif-audio is niet beschikbaar: we moeten het doen met de analoge audio-in- en uitgangen. Omdat we een basisnotebook en geen multimediamodel zoeken, tillen we hier niet te zwaar aan, vooral niet gezien de prijs.
Conclusie
Sony heeft met zijn Vaio NW21EF/S laten zien dat een stijlvolle laptop die prima presteert niet duur hoeft te zijn. Natuurlijk blijft er altijd wat te wensen over, maar de gebruiker die op zoek is naar een betaalbare notebook voor dagelijks gebruik, die niet terugschrikt voor een filmpje of een spelletje, en die gezien mag worden, doet met deze Vaio een prima koop.
Pluspunten
+ Stijlvol uiterlijk
+ Relatief krachtige grafische chip en 4GB geheugen
+ Windows 7 Home Premium
+ Fijn toetsenbord en groot touchpad
Minpunten
- Matig scherm zonder led-backlight
- Degelijkheid had beter gekund
- Geen esata of s/pdif
Alternatieven
De MSI VX600-048 biedt eveneens veel waar voor zijn geld: een heuse Core 2 Duo T6400 die op 2GHz loopt, een Radeon Mobility HD 4310, een hdd van 500GB en 4GB geheugen. Ook heeft dit model een volledig toetsenbord met numeriek gedeelte. MSI weet de prijs laag te houden door geen Intel-chipset maar de SiS M672FX-chipset te gebruiken. Deze laptop met 15,4"-scherm oogt wel een stuk saaier dan de Vaio.
Dit recente model van Toshiba is met zijn 13,3"-scherm een stuk mobieler dan bovengenoemde basisnotebooks. Net als bij de Vaio zien we de Pentium dualcore T4300 met opnieuw 4GB, maar dit keer in combinatie met een hdd van 500GB en de GL40-chipset van Intel. Met dit matzwarte model heeft Toshiba het glanzende ontwerp van vorig jaar gelukkig achter zich gelaten. Bij de pluspunten zien we een plat toetsenbord en, voor extra opslagruimte, esata.
Deze Acer Aspire is volledig op AMD-hardware gebaseerd. Naast de Athlon X2 QL-64, die op 2,1GHz loopt, zijn de mobiele 780G-chipset en de Radeon Mobility HD 4570 van de partij. In combinatie met een harde schijf van 500GB en hdmi is deze Acer een goede koop. Minpuntje bij deze notebook met 15,6"-scherm is dat het touchpad wel erg ver naar de zijkant is geplaatst.
Thin & light-notebook - specificaties
Vorig jaar waren de netbooks de sensatie van het jaar en 2009 zou in het teken van thin & light-notebooks staan. Echt veel goedkope ultraportables verschenen er echter niet. Het was vooral Acer dat met zijn Timeline-serie aan de weg timmerde. In oktober kwamen er echter nieuwe consumer ultra low voltage-processors van Intel op de markt en samen met de introductie van Windows 7 werd het enthousiasme over het segment weer aangewakkerd.
Ook al kent de thin & light-klasse geen restricties, de notebooks verschillen onderling weinig. Er zijn maar enkele modellen die extraatjes als een losse videochip of een 3g-module bevatten. De keuze was dan ook behoorlijk lastig. Met name de HP dm3, de Acer Aspire Timeline 3810TZ en Asus UL30A liggen heel dicht bij elkaar. Uiteindelijk is voor de laatste gekozen. De Asus UL30A-QX057X komt overal als beste uit de tests en kent tevens de beste uitrusting voor een kleine meerprijs.
Discussie over de notebooks kan worden gevoerd in [NBBG Aanschaf] Thin & light-notebook december 2009. Dat is tevens de locatie om advies te vragen bij de aanschaf.

| Merk en Type |
Merk |
Asus |
Type |
UL30A-QX057X |
| Technische Specificaties |
Cpu type |
Intel Core 2 Duo SU7300, 1,3GHz, 800MHz, 3MB L2 cache |
Moederbord-chipset |
Mobile Intel GS45 Express Chipset |
Geheugengrootte |
4GB |
Geheugentype |
Ddr3, sodimm |
| Video |
Videochip |
Intel GMA X4500MHD |
Schermdiagonaal |
13,3" |
Schermresolutie |
1366x768 |
Interfaces |
Vga (d-sub), hdmi |
| Opslag |
Hardeschijfgrootte |
320GB |
Rotatiesnelheid |
5400rpm |
| Audio |
Speakers |
Stereospeakers |
Audio-in, -uit |
Hoofdtelefoon-uit, microfoon-in, s/pdif (optical) |
| Interfaces |
Usb-poorten |
3x usb 2.0 |
Wifi |
802.11b, 802.11g, 802.11n |
Ethernet |
10/100Mbps |
Bluetooth |
Bluetooth 2.1 + edr |
| Overige specificaties |
Extra's |
5-in-1-kaartlezer, 0,3-megapixelcamera, usb-charger |
Accu |
Lithium-ion, 8 cell, 5600mAh |
Besturingssysteem |
Windows 7 Professional |
Afmetingen |
322mm x 233mm x 14,8mm(voor)/2,46mm(achter)(l x b x h) |
Gewicht |
1,7kg |
Kleuren |
Zwart |
Fabrieksgarantie |
2 jaar pickup & return |
Thin & light-notebook - uiterlijk en indruk
De UL30A van Asus kent een breedbeeldscherm met een diagonaal van 13,3". Daarmee is de notebook goed draagbaar, terwijl er toch ook een dag lang prettig op te werken valt. Het scherm telt de gebruikelijke 1366x768 beeldpunten en heeft een zuinige led-backlight, die bovendien ruim 200 cd/m² opbrengt, wat resulteert in een goed zichtbaar scherm. De horizontale kijkhoek is ook prima in orde, de verticale kijkhoek is echter een stuk minder.
In de dunne behuizing heeft Asus een flink arsenaal aan poorten weten te huisvesten: er zijn drie usb 2.0-poorten, d-sub en hdmi, en de hoofdtelefoonuitgang doubleert als s/pdif-uitgang voor digitaal audio. Een digitale geluidsuitgang zien we sinds de introductie van hdmi steeds minder op notebooks, maar UL30A-bezitters met een stevige speakerset kunnen genieten van goed surroundgeluid. De speakers van de laptop zelf, afkomstig van Altec Lansing, zijn aan de onderzijde terug te vinden. Verder zien we nog een 5-in-1-cardreader terug, maar een esata-aansluiting ontbreekt. De netwerkinterface ondersteunt vreemd genoeg geen gigabit-snelheden.
:fill(white)/i/1259520217.jpeg?f=thumb)
Bouwkwaliteit
De bouwkwaliteit van de UL30A is goed te noemen. De achterkant van het scherm is van aluminium. De rest van de behuizing bestaat welliswaar uit plastic, maar kent slechts één zwak punt aan de onderkant. Daar valt een afdekkapje enigszins in te drukken. Toch had een compleet uit aluminium bestaande behuizing het geheel een stuk degelijker gemaakt. Asus heeft duidelijk aandacht aan de scharnieren besteed; het scherm blijft ook tijdens trein- en busreizen goed in positie.
Het toetsenbord is er weer eens een van het chiclet-achtige type, maar in de reviews wordt het goed beoordeeld. De notebook blijft verder onder lichaamstemperatuur, zelfs bij volledige belasting. Daarbij is de fan nauwelijks hoorbaar. Het touchpad is enkel te herkennen aan een aantal puntjes in de behuizing voor het toetsenbord en ondersteunt multitouch.
:fill(white)/i/1259520216.jpeg?f=thumb)
Accu en software
De grote achtcels 5600mAh-accu steekt amper uit de kleine notebook. Daarmee past de notebook ook prima in de standaard sleeves. De grote accu maakt de notebook weliswaar zwaarder dan alle andere notebooks in deze klasse, maar het extra gewicht levert wel zo'n 2 uur accutijd extra ten opzichte van de concurrentie. Op een volle lading is negen of tien uur te werken. Onze oosterburen wisten zelfs de magische grens van duizend minuten te doorbreken.
De UL30A komt uiteraard met de nodige applicaties, maar ook bloatware ontbreekt helaas niet. Opmerkelijk is dat Asus de notebook van Windows 7 Professional voorziet. Veel tweakers zullen deze keuze kunnen waarderen vanwege de aanwezigheid van geavanceerde tools als remote desktop en uiteraard XP Mode. Verder levert Asus, ook al ontbreekt een optisch station, recoverymedia mee. Naast Windows 7 kent de UL30A ook nog Asus Express Gate, waarmee de notebook binnen een paar seconden naar een lichte Linux-variant kan opstarten.
Onder de kap
Deze thin & light-notebook is gebaseerd op Intels consumer ultra low voltage-platform. We zien dan ook een Intel Core 2 Duo SU7300-processor, met zijn 1,3GHz één van de snellere processors van dit platform. De kloksnelheid is niet wereldschokkend, maar wel voldoende voor dagelijks gebruik - en bovendien heeft de cpu een tdp van slechts 10W. Daarbij bezit de processor veel features, zoals virtualisatie om het draaien van XP Mode mogelijk te maken.
Het grafische werk wordt door een Intel GMA X4500MHD afgehandeld. Deze chip is geen zwaargewicht, maar hij volstaat om een casual spelletje te draaien. Daarnaast is de gpu in staat om hd-beelden af te spelen. Het gebruik van een igp zorgt er verder voor dat de accuduur een stuk beter wordt, al hebben ATI-videochips tegenwoordig een techniek om tussen de interne X4500MHD en een losse gpu te schakelen. Wie een dedicated videokaart wil kan het beste wachten op de UL30VT-variant, die een Geforce G 210M-videochip krijgt. Dat model kent tevens een overklokstand voor de processor.
De twee geheugenslots bevatten 4GB ddr3-geheugen. De harde schijf heeft een acceptabele capaciteit van 320GB. Verder zien we uiteraard wifi terug en er is ook aan bluetooth gedacht. Helaas ontbreekt een 3g-module; voor een machine die het van zijn mobiliteit moet hebben is dat een gemiste kans.
Conclusie
De Asus UL30A is een behoorlijk volledige thin & light-notebook met uitstekende specificaties. Met twee jaar garantie en de grote accu laat Asus de concurrentie achter zich. De verschillen zijn niet wereldschokkend, maar wel meer dan genoeg om de hogere prijs voor de UL30A-QX057X te rechtvaardigen.
Pluspunten
+ Windows 7 Professional
+ Grote achtcels 5600mAh-accu
+ goede specificaties
Minpunten
- Ontbreken 3g-module
- Niet geheel van aluminium
Alternatieven
De HP dm3 is een van de belangrijkste concurrenten van de UL30A. De specificaties zijn grofweg hetzelfde. Daar waar de Asus de snellere processor heeft, is de dm3 uitgerust met een ruime 500GB-harddisk. Het grootste verschil zit hem echter in het uiterlijk. Waar de Asus grotendeels uit plastic bestaat, heeft HP de dm3 voor een groot deel uit een legering van aluminium en magnesium vervaardigd. Daardoor is de dm3 een stukje zwaarder, maar ook degelijker en een lust voor het oog.
De Acer Aspire 1810TZ is een kleiner model met een 11,6"-scherm. De behuizing is gelijk aan de Aspire One-serie, vandaar dat deze thin & light-notebook op het eerste gezicht een netbook lijkt. Deze notebook huisvest echter een dualcore culv-processor die veel sneller is dan de Atom, en ook de overige specificaties zijn veel beter. De prijs komt overeen met die van de betere netbooks. Toch is deze notebook een stuk krachtiger en daarmee ook een absolute aanrader voor de tweaker die echt portable wil zijn.
De Dell Inspiron 13z is weer een 13,3"-model. De specificaties van deze notebook zijn te vergelijken met die van de Asus UL30A, maar deze notebook bevat twee bijzondere extra's. Ten eerste beschikt de Dell over een optisch station - hoewel deze schijfjes minder courant aan het worden zijn, zijn er nog genoeg gebruikers die een optische drive als onmisbaar zien. Ten tweede is er een dedicated GeForce G 105M-videochip, die onder andere voor Nvidia's Cuda-technologie kan worden ingezet. Dat maakt deze Dell een interessant alternatief.
Gamenotebook
Gamenotebooks hebben het imago groot en log te zijn, maar dat gaat niet op voor de modellen in deze editie van de Notebook Best Buy Guide. We zijn namelijk op zoek gegaan naar notebooks die niet te groot uitvallen. Inmiddels is de Clarksfield-Core i7 verschenen, en de aanwezigheid van deze krachtige cpu hebben we als tweede eis gesteld. Daarnaast dient er uiteraard een brute grafische kaart aanwezig te zijn waarmee recente games moeiteloos kunnen worden gespeeld.
Xxodd XNi860cu
Sinds de introductie van de mobiele Intel Core i7 'Clarksfield' heeft een flink aantal fabrikanten deze cpu in een notebook ondergebracht en het Nederlandse Xxodd is er daar een van. Omdat de Nederlandse laptopbouwer de Nvidia GeForce GTX 260M heeft ingebouwd, kan de laptop zelfs de nieuwste games vloeiend afspelen. De Clarksfield is natuurlijk ook niet de minste: de cpu biedt een aanzienlijk prestatievoordeel ten opzichte van de mobiele Core 2 Quad. Het scherm van het gekozen model heeft een aspectratio van 16:9 en een resolutie van 1920x1080. Voor de GTX 260M is dit niet te veel gevraagd: ook op deze resolutie staat de Nvidia-gpu zijn mannetje.
Discussie over de notebooks kan worden gevoerd in [NBBG Aanschaf] gamenotebook december 2009. Dat is tevens de locatie om advies te vragen bij de aanschaf.
/i/1259617292.jpeg?f=imagenormal)
Gamenotebook - uiterlijk en indruk
De XXODD-notebook is gemaakt van geborsteld aluminium en afgewerkt met een zilveren rand. Hoewel het aluminium een stijlvolle uitstraling heeft, is het wel kwetsbaar voor krassen en deuken.
De opengeklapte notebook toont een chiclet-toetsenbord, zoals dat ook door onder andere Sony en Apple wordt gebruikt. Het toetsenbord loop schuin af, wat prettig tikt.
Aan de rechterkant van de XNi860cu vinden we de audiojacks, een dvi- en een hdmi-aansluiting. Een analoge monitor kan met behulp van een dvi-vga-adaptertje worden aangesloten. Verder zijn er vier usb 2.0-poorten, een firewire-en een esata-aansluiting aanwezig. Daarnaast is voorzien in een kaartlezer en een expresscard-slot.
/i/1259617417.jpeg?f=imagenormal)
Voor gebruikers met een hekel aan draadjes is voorzien in wifi-b/g/n en Bluetooth 2.1+edr. Wordt er toch onvoldoende rap genetwerkt, dan is ook gigabit-ethernet voorhanden.
/i/1259617506.jpeg?f=imagenormal)
Onder de kap
Zoals gezegd biedt de Clarksfield-Core i7 flink betere prestaties dan de vorige generatie mobiele quadcores. Zo heeft de nieuwe 720QM 6MB L3-cache, de duurdere modellen hebben zelfs 8MB L3-cache. Daarmee kan het werkgeheugen worden ontlast, wat veel performancewinst geeft. Ook kent de Clarksfield de Turbo Boost-functie, waarmee een enkele core wordt overgeklokt terwijl de andere cores worden uitgeschakeld.
Een ander opvallend component is de GeForce GTX 260M. Deze grafische chip beschikt over 1GB gddr3-geheugen en 112 unified shaders. Het energieverbruik is pittig, maar daar staat wel tegenover dat de XNi860cu in 3DMark een aangename 12.000 punten scoort. In 3DMark Vantage met de setting Performance en PhysX gedeactiveerd weet de XNi860cu 5.700 punten bijeen te sprokkelen. Dat zijn sublieme scores voor een notebook in een 15,6"-jasje.
Over de overige hardware die wordt meegeleverd valt weinig te zeggen. De standaardconfiguratie met 2GB ram en een 160GB grote 5400rpm-harddisk kost ongeveer 1470 euro. Voor 101,50 extra zien we 4GB ddr3 en een 7200rpm-harddisk met een capaciteit van 320GB.
Conclusie
De XXODD XNi860cu is een degelijke krachtpatser. Met zijn full-hd-resolutie biedt deze notebook veel werkruimte en uiteraard kunnen blu-ray-schijfjes op de hoogste resolutie worden afgespeeld. De aanschafprijs mag pittig zijn en niet iedereen zal baat hebben bij een dergelijke resolutie, maar wie een exclusieve en compromisloze laptop zoekt, is bij XXODD aan het goede adres.
Omdat de notebook niet wordt vermeld in de Pricewatch, kunnen we er ook niet naar linken. Zowel op de site van Xxodd als bij Notebook Totaal kan echter een configuratie worden samengesteld.
De MSI biedt waar voor zijn geld: een GeForce GTS 250 stuurt een 1680x1050-scherm aan en met 4GB ddr3 en de verplichte i7 zijn maar weinig games te hoog gegrepen. Met z'n 96 shaders is de gpu wel een tikje trager dan de GTX 260M. Een blu-ray-speler ontbreekt helaas.
Deze notebook van Asus biedt 1TB aan opslagcapaciteit met twee hdd's van 500GB. De opslagruimte mag dan lekker ruim zijn, de schermresolutie is met 1366x768 weer een tikje aan de krappe kant voor een 16"-panel. De GeForce GTX 260M levert ruimschoots genoeg grafische kracht.
De Toshiba Qosmio X500-10T is vooral groot. Het beeldscherm is met een schermdiagonaal van 18,4" bepaald fors, en ook het geheugen is met 8GB bijzonder ruim bemeten. Net als de Asus heeft deze notebook een opslagcapaciteit van 1TB. Met zijn gewicht van 4,6kg is de notebook wat aan de zware kant, terwijl ook de prijs fors is. De GeForce GTS 250M is natuurlijk fijn om te hebben, maar dit is toch meer een 'transportable' voor lan-party's dan een werkbak voor onderweg.