ASUS levert met de ROG Phone 9 Pro Edition een telefoon die voor de serieuze mobiele gamer maar weinig steken laat vallen. De Snapdragon 8 Elite is een ware krachtpatser en presteert ook zonder actieve koeling nog prima. Het felle beeldscherm is haast overkill te noemen met zijn 185Hz. De accuduur die we noteren is goed, al blijft de efficiëntie wat achter. De camera's zijn prima, maar in deze prijsklasse kun je voor een beter en completer camerasysteem kiezen. Menige mobiele gamer zal de fraai vormgegeven gamingsoftware kunnen waarderen. Verder scoort het toestel op softwaregebied slecht: twee jaar Android-updates is in deze prijsklasse absoluut not done en dat nemen we ASUS dan ook erg kwalijk.
De Redmagic 10 Pro is een indrukwekkend stukje hardware dat helaas niet kan excelleren door de slecht uitgevoerde software. De Snapdragon 8 Elite is een ware krachtpatser en presteert ook zonder actieve koeling nog prima, al wordt het frame dan wel erg warm. Het vlotte 144Hz-beeldscherm leent zich uitstekend voor mobiele games. De gemeten accuduur is uitmuntend, al komt dat voornamelijk door de gigantische 7.000mAh-accu; van een goede efficiëntie is niet te spreken. De hoofdcamera presteert prima, terwijl de under-displayfrontcamera slechte foto's produceert. De gamingsoftware is druk en onoverzichtelijk, maar wel erg uitgebreid. Verder scoort het toestel op softwaregebied ontzettend slecht. RedmagicOS voelt onaf en barst van de taalfouten. Daarnaast is één jaar aan Android-updates bij een toestel in deze prijsklasse op zijn zachtst gezegd belachelijk.
Er zijn niet veel smartphonemerken die zich op één bepaalde niche richten. Er komt tegenwoordig af en toe een ‘cameraphone’ voorbij met een 1”-camerasensor, maar over het algemeen zijn er maar weinig toestellen die zich duidelijk proberen te onderscheiden op één specifiek punt. Voor gamingphones geldt dit wél. Deze toestellen doen er alles aan om de hoogste prestaties uit de snelste chips van dat moment te persen, wat vaak gepaard gaat met actieve koeloplossingen, ingebouwde triggers en bijzondere, op gaming gerichte software. In deze review kijken we naar twee gamingphones die voorzien zijn van de nieuwste Snapdragon 8 Elite-chip: de ASUS ROG Phone 9 Pro Edition en de Redmagic 10 Pro.
ASUS ROG Phone 9 Pro Edition (links) en Redmagic 10 Pro
Toevallig zijn dit meteen de eerste twee telefoons met zo’n nieuwe Snapdragon-chip die je in de Benelux op de kop kan tikken. Dat is niet heel vreemd, want gamingphones staan erom bekend altijd the latest and greatest onder de motorkap te hebben. Dat zie je terug aan de frequentie van nieuwe releases in deze line-up: voor ASUS is het de tweede ROG-phone dit jaar en Redmagic brengt in een tijdsbestek van twaalf maanden zelfs drie gamingsmartphones uit.
Terwijl je er in Nederland en België vrijwel nooit eentje in het wild tegenkomt, doen gamingphones het qua verkopen een stuk beter in Azië. Dat gebrek aan populariteit hier kan verklaard worden door twee hoofdzaken: ze zijn vaak stevig geprijsd en komen meestal minder goed uit de verf op vlakken die niet gaminggerelateerd zijn. Daarnaast kun je je natuurlijk afvragen wie er – op je twaalfjarige neefje na – graag wil rondlopen met een telefoon die op een ruimteschip lijkt. In het westen is mobiele gaming bovendien bij lange na niet zo groot als in het verre oosten, waar de grootste uitgevers van mobiele games gevestigd zijn. Veel mensen zijn daar urenlang aan het forensen en doden die tijd graag met een spelletje of twee op hun smartphone.
Hoewel er ook instapmodellen met een zachter prijskaartje beschikbaar zijn, kost de ASUS ROG Phone 9 Pro Edition die we testen maar liefst 1500 euro en voor de Redmagic 10 Pro in deze configuratie mag je 800 euro neertellen. We hopen natuurlijk dat je voor zulke bedragen iets meer in huis haalt dan een toestel dat alleen goed is in het draaien van games. Of dat het geval is, zoeken we voor je uit.
Design en scherm
Van een kilometer afstand kun je al zien met wat voor toestellen je te maken hebt. Zowel de ROG Phone als de Redmagic ademen ‘gamen’. De telefoons hebben in hun uiterlijk gemeen dat ze behoorlijk uit de kluiten gewassen zijn en twee triggers op het frame hebben zitten. Deze drukgevoelige ultrasonische punten laten het je door middel van haptische feedback weten wanneer je ze activeert. Geen van beide telefoons probeert je het gevoel te geven dat je een fysieke knop indrukt, zoals bijvoorbeeld de homeknop op een iPhone SE, maar het werkt in beide gevallen prettig en accuraat. Daar houden de overeenkomsten in het ontwerp wel op.
Zo valt meteen op dat de ROG Phone comfortabeler in de hand ligt dankzij subtiel aflopende randen in het aluminium frame en de glazen achterkant. Daarnaast bevat de ROG Phone een tweede USB-C-aansluiting aan de zijkant en is de oplaadpoort aan de onderkant niet gecentreerd. Aan de rechterkant vind je de power- en volumeknoppen die je kunt indrukken met een fijne klik als feedback. Verder beschikt de telefoon dit jaar wederom over AniMe Vision: 648 miniledjes die afbeeldingen en animaties op de achterkant van de telefoon kunnen weergeven. Er zijn verschillende ingebouwde animaties, maar je kunt ze ook zelf ontwerpen of importeren. Tof zijn ook de minigames die je ermee kunt spelen. Als je even een paar minuten te doden hebt maar niet aan het doomscrollen wilt slaan, lenen de AniMe Vision-minigames zich uitstekend voor een potje Speedy Runner, Snake Venture, Aero Invaders of Brick Smasher. Wel is het jammer dat de spelletjes alleen via een menu op te starten zijn in plaats van met een AirTrigger-combinatie.
AniMe Vision op de ROG Phone 9 Pro Edition
De Redmagic doet in eerste instantie een beetje denken aan een Nothing Phone. De transparante glazen achterkant laat verschillende paneeltjes zien en een intern ventilatortje met een rgb-lampje dat onder de camera’s gepositioneerd zit. Fijn en uniek detail: van een camera-eiland is geen sprake. Er steekt achterop niets uit, op een minuscuul ringetje om de flitser heen na. Verder is er een vierkantje aanwezig (dat op ons model ietwat scheef zat) dat een intern onderdeel moet voorstellen. Daarop zit een ‘X’ gedrukt, die met een beetje fantasie op het logo van het X-platform van Elon Musk lijkt. Aan weerskanten van het aluminium frame bevinden zich een fanin- en uitlaat en aan de rechterkant zitten de power- en volumeknoppen, die een prettige klik hebben. Daarnaast is er een rode schuifknop aanwezig. Deze staat standaard ingesteld om de GameSpace te activeren, maar je kunt hem ook gebruiken voor een paar andere functies. De combinatie van het logge formaat, relatief hoge gewicht en vlakke, hoekige ontwerp zorgt ervoor dat de Redmagic 10 Pro niet fijn in de hand ligt. Ook is de Redmagic in tegenstelling tot de ROG Phone niet water- en stofdicht, wat verklaard kan worden door de aanwezigheid van de interne fan.
Telefoon
ROG Phone 8 Pro
ROG Phone 9 Pro
Redmagic 9S Pro
Redmagic 10 Pro
Hoogte (mm)
163,8
163,8
164
163,4
Breedte (mm)
76,8
76,8
76,4
76,1
Dikte (mm)
8,9
8,9
8,9
8,9
Gewicht
225g
227g
229g
229g
Schermdiagonaal
6,78"
6,78"
6,8"
6,85"
Refreshrate
1-165Hz
1-185Hz
60-120Hz
60-144Hz
Resolutie
1080x2400
1080x2400
1116x2480
1216x2688
Ppi
388
388
400
431
Materiaal
Aluminium, Gorilla Glass Victus 2
Aluminium, Gorillas Glass Victus 2
Aluminium, Gorilla Glass
Aluminium, Gorilla Glass
IP-rating
IP68
IP68
-
-
Scherm
Op een gamingapparaat hoort natuurlijk een scherm met hoge verversingssnelheid. ASUS heeft de ROG Phone voorzien van een ltpo-scherm dat kan schakelen tussen 1 en maar liefst 185Hz. De Redmagic is niet voorzien van zo’n ltpo-paneel en moet het doen met 60Hz als laagste verversingssnelheid, maar heeft als pluspunt dat er geen uitsnede aanwezig is voor de selfiecamera: deze zit onder het scherm verstopt. Dit jaar ziet het stukje scherm dat over de camera ligt er wederom goed uit en niet gepixeleerd zoals bij de eerste implementaties van zo'n under display camera. Om te kijken of de displays ook bijzonder zijn als je niet aan het gamen bent, hebben we ze doorgemeten met onze SpectraCal C6-colorimeter en Portrait Displays' Calman Ultimate-analysesoftware.
De selfiecamera van de Redmagic 10 Pro zit onder de display verstopt.
Op het gebied van maximale helderheid doet de display van de ROG Phone het uitstekend. Met een piekhelderheid van 2276cd/m2 heeft hij een van de beste schermen die we tot dusver getest hebben. De Redmagic doet het wat minder goed in deze test, maar weet een helderheid van 1831cd/m2 te behalen en dat is absoluut niet slecht te noemen. Beide telefoonschermen zullen in fel zonlicht prima afleesbaar zijn. Erg toevallig: de laagste helderheid die we op beide toestellen meten is met 3,02cd/m2 gelijk, waarmee de gamingphones niet meekunnen komen met de absolute top. Ook wat betreft kleurtemperatuur behoort de ROG Phone tot de allerbeste. De Redmagic wijkt wat meer af van de ideale 6504K-waarde, maar niet zoveel dat je met het blote oog een groot verschil ziet. Datzelfde geldt voor de kleur- en grijsafwijkingen, uitgedrukt in een ΔE2000-waarde. Zolang deze niet ver boven de drie uitschieten, zul je geen noemenswaardige verschillen waarnemen.
Over smaak valt natuurlijk niet te twisten, dus wie weet spreekt het futuristische uiterlijk van de telefoons je wel aan. De beeldschermen van beide telefoons zijn in ieder geval ruim voldoende, waarbij vooral de ROG Phone erg goed uit de tests komt.
Camerasysteem
Gamingphones hebben over het algemeen geen spetterende camerahardware aan boord. De ROG Phone en Redmagic lijken niet te breken met deze gewoonte, op één detail na: de ROG gebruikt een gimbalachtig stabilisatiesysteem op zijn hoofdcamera. Dat zou voor beter gestabiliseerde video's moeten zorgen. Beide telefoons hebben drie camerasensoren op de achterzijde, waar ASUS kiest voor een 32-megapixeltelecamera als derde sensor en de Redmagic een 2-megapixelmacrocamera bevat. De Redmagic beschikt tevens over een under-displaycamera op de voorzijde; die kunnen in de praktijk meestal niet opboksen tegen normale frontcamera's.
Camerasysteem ROG Phone 9 Pro Edition (links) en Redmagic Pro 10
ROG Phone 9 Pro Edition
Redmagic 10 Pro
Primair
Ultragroothoek
Tele
Front
Sensor
LYT700
OV13B
OV32C
OV8856
Resolutie
50 megapixel
13 megapixel
32 megapixel
32 megapixel
Sensorgrootte
1/1,56"
1/3,06"
1/3,14"
1/4"
Pixelgrootte
1,0μm
1,12μm
1,4μm
1,116μm
Brandpunt in 35mm-eq.
23mm
17mm
65mm
21mm
Diafragma
F/1.9
F/2.2
F/2.4
F/2.0
Ois
Gimbal ois
-
Ja
-
Autofocus
Pdaf
-
Pdaf
-
Videoresolutie
8k@30fps 4k@60fps
4k@30fps
Fhd@60fps
Fhd@30fps
Primair
Ultragroothoek
Macro
Front
Sensor
OV50E
OV50D
OV02F10
OV16A1Q
Resolutie
50 megapixel
50 megapixel
2 megapixel
16 megapixel
Sensorgrootte
1/1,55"
1/2,88"
n.b.
1/2,77"
Pixelgrootte
1μm
0,612μm
n.b.
1,116μm
Brandpunt in 35mm-eq.
24mm
14mm
n.b.
26mm
Diafragma
F/1.9
F/2.2
F/2.4
F/2.0
Ois
Ja
-
-
-
Autofocus
Quad-pdaf
-
-
-
Videoresolutie
8k/30fps 4k/60fps
8k/30fps 4k/60fps
-
Fhd/30fps
De telefoons gebruiken voor hun hoofdcamera – op papier – nagenoeg identieke sensors. De resolutie, sensorgrootte, brandpuntafstand en diafragma zijn immers hetzelfde. Het grote verschil is dat de ROG Phone een LYTIA 700-sensor van Sony gebruikt, waar Redmagic heeft gekozen voor een model van OmniVision. Verder beschikt de ROG Phone over een zesassig gimbalsysteem in plaats van standaard ois, wat voor extra stabilisatie zou moeten zorgen.
Bij de ultrawidecamera zien we meer verschil in de camerahardware. Beide telefoons gebruiken een sensor van OmniVision met eenzelfde diafragma zonder autofocus, maar daar houden de overeenkomsten op. Zo bevat de ultragroothoekcamera van de ROG Phone minder megapixels en gebruikt hij een net iets kleinere sensor. In theorie zou de lagere resolutie voor betere foto's bij weinig licht moeten zorgen. De Redmagic 10 Pro zal met de ultrawide waarschijnlijk wat scherpere foto's vastleggen dankzij de hogere resolutie. Bovendien heeft de camera een kleinere brandpuntafstand van 14mm ten opzichte van 17mm op de ROG, waardoor je meer van de omgeving kunt vastleggen.
Hoewel beide toestellen op de achterkant een derde camera bevatten, stelt die op de Redmagic maar weinig voor. Het betreft een 2-megapixelcameraatje dat door de Chinese fabrikant helemaal niet wordt genoemd in hun marketingmateriaal, waarin Redmagic slechts spreekt over een ‘dual camera system’. Voorgaande jaren werd deze camera enkel ingezet om diepte te berekenen, maar dit jaar kun je hem gebruiken als macrocamera. De ROG Phone kiest voor een andere aanpak met een 50-megapixeltelesensor als derde camera. De sensor is niet erg groot, maar beschikt wel over autofocus en ois. Met een brandpuntsafstand van 65 millimeter zorgt hij voor een 2,8x vergroting ten opzichte van de hoofdcamera.
OmniVision is de door beide smartphonemakers gekozen fabrikant voor de frontcamera. De ROG Phone is voorzien van een 32-megapixelexemplaar met een erg kleine 1/4”-sensor en de Redmagic beschikt over een wat grotere 1/2,77”-sensor met 32 megapixel aan boord. Saillant detail is natuurlijk dat laatstgenoemde niet in maar onder het scherm geplaatst is. In de praktijk houdt dat meestal in dat de geproduceerde selfies niet om over naar huis te schrijven zijn. Dat zie je terug in de camerapraktijktest op de volgende pagina.
Camera-interface
De camera-app op beide toestellen bevat ongeveer evenveel functies, al zijn ze op andere plekken verstopt. Zo kun je de volledige 50-megapixelresolutie in het geval van de ROG Phone niet aanzetten in de app zelf, maar moet je daarvoor naar de instellingen toe. De Redmagic bevat wél zo'n toggle in de app zelf, hoewel deze makkelijk over het hoofd kan worden gezien dankzij de manier waarop Redmagic de camerafuncties presenteert.
Tijdens het reviewproces vielen nog een tweetal zaken op bij de Redmagic. Ten eerste gebruikt de camera-interface een waterpas die niet in het gebied van de live preview te zien is, maar om de sluiterknop heen zit. In de praktijk werkte dat behoorlijk onhandig. Daarnaast kwam het meerdere keren voor dat de camera-app naar een full screen mode schakelde die niet uitgezet kon worden tot de app opnieuw opgestart werd. Helaas blijkt dat slechts een van de vele zwakkere punten van RedmagicOS te zijn, waarover je meer leest op de softwarepagina.
Camera: praktijktest en vergelijking
Hoewel niemand een gamingphone zal aanschaffen puur vanwege het camerasysteem, maken de meeste mensen te pas en te onpas gebruik van hun mobiele camera. Reden genoeg om ook de ROG Phone 9 Pro Edition en Redmagic 10 Pro mee op pad te nemen en een reeks foto’s te maken voor onze camerapraktijktest. Beide toestellen zijn voor het maken van de foto’s voorzien van de nieuwste software-updates.
Primair
Zoals je op de vorige pagina kunt lezen, lijken de hoofdcamera’s van de telefoons op papier vrijwel identiek te zijn. In de praktijk zien we dat de twee fabrikanten hun beeldverwerking behoorlijk anders ingericht hebben, voornamelijk op het gebied van kleurweergave en schaduwen. In scherpte zijn de foto’s moeilijk van elkaar te onderscheiden en doen de primaire camera’s het best keurig. Daar houden de overeenkomsten wel op.
Zo produceert de Redmagic foto’s die rechtstreeks uit de camera nogal 'Instagrammable' zijn: de helderheid en kleurverzadiging zijn aan de hoge kant. Veel mensen zullen zulke foto’s mooi vinden, maar het strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Daarnaast weet de Redmagic soms details vast te leggen waarmee de ROG Phone moeite heeft, zoals bijvoorbeeld de geïllustreerde takken op de foto met de waaiers. Wel zijn de kleuren van de Redmagic-camera soms wat te warm. De ROG Phone schiet daarentegen plaatjes die in vergelijking misschien wat saaier ogen, maar wel accurater zijn. Daarnaast bevatten de foto’s wat meer contrast en diepere schaduwen. Overdag levert dat betere foto’s op, maar bij weinig licht gaan er sneller details verloren in donkere gebieden.
Ultrawide
Wanneer je meer van de omgeving wilt vastleggen, is een goede ultragroothoekcamera geen overbodige luxe. De ROG Phone 9 Pro doet het een stuk beter dan de Redmagic 10 Pro, wat natuurlijk niet gek is gezien het forse prijsverschil tussen de twee toestellen. Zo bevatten de foto’s die door de duurdere telefoon zijn gemaakt meer details, bijvoorbeeld in de achterlampen op de fietsen, een iets betere doortekening van de luchten meer scherpte, ondanks de lagere resolutie van de sensor. Bovendien zijn er geen lensflares te zien, iets waardoor de Redmagic wel geplaagd wordt. Laatstgenoemde heeft als voordeel dat de foto’s minder ruis, een grotere beeldhoek en soms meer contrast bevatten, maar daarmee houdt het op. Voor beide telefoons geldt dat er voor deze bedragen andere toestellen met betere ultrawidecamera’s te krijgen zijn.
Drie keer zoom
Het zal je niet verbazen, maar door het gebrek aan een telecamera hoef je van de Redmagic geen goede zoomprestaties te verwachten. Dat zien we duidelijk terug in de foto’s. Hoewel de meeste telefooncamera’s die digitaal zoomen je toch van een bruikbaar resultaat proberen te voorzien door middel van computational photography, lijkt de Redmagic daar niet aan mee te doen. De foto’s zijn te helder, wazig en missen contrast. De telecamera van de ROG Phone presteert daarentegen prima. Er worden genoeg details vastgelegd en de camera beschikt bovendien over een natuurgetrouwe kleurweergave. Wel is er redelijk wat ruis aanwezig.
Portret
De portretmode van de camera’s is flexibel te noemen, omdat je in beide gevallen de foto’s achteraf kunt voorzien van een andere scherptediepte en het focuspunt kunt verleggen. Spreken de resultaten hierboven je niet aan, houd dan dus in je achterhoofd dat dit slechts de standaardinstellingen zijn. In de foto’s komen enkele verschillen naar voren. Hoewel de Redmagic-telefoon wederom verzadigde kleuren laat zien, mist de ROG Phone juist een beetje pit in de kleurweergave; alles lijkt net iets grauwer te zijn. Bovendien is de foto van de Redmagic wat scherper, wat te zien is in de baardgroei van mijn waarde collega Friso. Op het gebied van contrast en bokeh, ofwel de scherptediepte, produceert de ROG Phone een aangenamer resultaat, al is dit achteraf dus aan te passen.
Front
Mocht je hoopvol zijn dat under-displaycamera’sinmiddels zo goed presteren dat ze kunnen opboksen tegen normale frontcamera’s, dan moet ik je teleurstellen. In de fotoreeks hierboven kun je direct zien dat de Redmagic niet geschikt is om scherpe selfies mee te maken. Bij genoeg licht zien de foto’s er uit alsof ze door een beautifyfilter zijn getrokken, terwijl die optie is uitgezet. In het donker lijkt het bijna op een door AI gegenereerde foto. De ROG Phone produceert keurige selfies. Bij daglicht bevatten ze genoeg detail en een prima kleurweergave. Daarmee kan de ROG goed meekomen met andere toestellen in het topsegment. Gaat het licht uit, zijn de resultaten nog steeds voldoende te noemen, al doen andere toestellen in deze prijsklasse het beter. Waarschijnlijk heeft ASUS nog genoeg terreinwinst te behalen op het gebied van computational photography, waarbij de kleine sensor erg gebaat is in het donker.
Video
Wat betreft videokwaliteit zien we ongeveer hetzelfde als bij de foto's van de primaire camera. De ROG Phone produceert video's met natuurgetrouwer ogende kleuren, meer contrast, minder ruis en een betere doortekening van de lucht, maar heeft af en toe moeite om details in de hooglichten en schaduwen overeind te houden. Het gimbalsysteem zorgt in de praktijk inderdaad voor een iets betere stabilisatie, al is het verschil minimaal. De Redmagic 10 Pro levert een video af die te verzadigde kleuren bevat en redelijk wat ruis heeft, zeker in het donker. In situaties met weinig licht wordt de scène tevens te helder gemaakt, wat ook de ruis verklaart.
Hardware
Laten we eerlijk zijn: voor velen is momenteel het interessantst aan deze telefoons dat ze voorzien zijn van Qualcomm’s nieuwe Snapdragon 8 Elite-chip. Deze nieuwe chipset, die eind oktober dit jaar is uitgebracht, is de eerste Android-cpu die door Qualcomm zelf is ontworpen en dus niet langer leunt op referentieontwerpen van Arm. De Cortex-kernen zijn ingeruild voor Oryon-exemplaren, welke zwaar gemodificeerde Arm-kernen zijn. In zekere zin kun je het vergelijken met hoe Apple hun Bionic-chips ontwerpt.
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
Procedé
3nm (N3E) @ TSMC
Cpu
2x Qualcomm Oryon Gen 2 Prime @ 4,3GHz 6x Qualcomm Oryon Gen 2 Performance @ 3,5GHz 8MB L3 cache
Gpu
Adreno 830
Ram
Lpddr5x
Npu
Hexagon
Deze nieuwe chipset zou grootse veranderingen met zich moeten meebrengen ten opzichte van de vorige generatie: op belangrijke vlakken zoals cpu- en gpu-prestaties en efficiëntie claimt Qualcomm rond de 40 procent verbetering. De Amerikaanse fabrikant spreekt in het geval van de Snapdragon 8 Elite overigens over een ontwerp dat tweedegeneratie-Oryon-kernen bevat, wat wellicht verwarrend kan zijn. Met de eerste generatie wordt simpelweg de Snapdragon X-lijn bedoeld, die sinds dit jaar in verschillende laptops te vinden is. Die laptopchips hebben de markt redelijk opgeschud, dus laten we snel naar de benchmarks kijken om te zien wat we van deze nieuwe chips kunnen verwachten.
3DMark Wild Life Extreme Stress Test - Stabiliteit
Best loop score
Lowest loop score
3DMark Wild Life Extreme Stress Test - Stabiliteit
Zoals je kunt zien in de 3DMark Wild Life Extreme Stress Test, hebben we beide toestellen met en zonder actieve koeling getest om het zo eerlijk mogelijk te houden. Deze synthetische stresstest laat ons zien hoe krachtig de beste gpu-prestaties van de telefoon zijn en hoeveel er van deze prestaties overblijft als er thermal throttling plaatsvindt.
Wellicht wat teleurstellend, maar de gpu van de Snapdragon 8 Elite presteert in deze benchmark gemiddeld genomen slechts 15 procent beter dan zijn voorganger, de 8 Gen 3. Het zijn op zichzelf mooie resultaten, maar de claims van Qualcomm lijken op dit vlak lang niet waargemaakt te worden. Daarnaast doet de gpu in de nieuwe MediaTek 9400-soc het 6,5 procent beter dan het beste Snapdragon 8 Elite-resultaat dat we behaalden tijdens deze test. Wel lijkt Qualcomm mooie stappen te hebben gemaakt op het gebied van thermal management, want de Lowest loop-scores zijn duidelijk beter dan die van de Snapdragon-chips van van vorig jaar.
Redmagic 10 Pro interne fan
De actieve koeling van de telefoons heeft echt meerwaarde, zoals je kunt zien. De ROG Phone en Redmagic weten respectievelijk 97,9 en 95 procent van hun gpu-prestaties vast te houden wanneer de koeling is ingeschakeld. Houd er wel rekening mee dat de koeler bij de ROG Phone een los verkrijgbare accessoire is in het geval van de ROG Phone 9 en ROG Phone 9 Pro en alleen meegeleverd wordt bij de veel duurdere Pro Edition. Zonder actieve koeling presteren de telefoons nog steeds prima. De ROG Phone doet het op dat vlak beter dan de Redmagic, hoewel laatstgenoemde de eerste telefoon is die van liquid metal is voorzien om de chip te koelen.
We gebruiken Geekbench 6 als benchmark om een idee te krijgen van de cpu-prestaties. Hoewel we een beetje underwhelmed waren door de kracht van de gpu in de nieuwe Snapdragon 8 Elite, is dat allerminst het geval bij de cpu. Qualcomm heeft een cpu weten te produceren die voor het eerst in tijden op singlecorevlak nek aan nek gaat met de felbegeerde A18-chips van Apple. Op het gebied van multicoreprestaties is het nog indrukwekkender: daar presteert de nieuwe Snapdragon-cpu 20 procent beter dan de chip van Apple en kan ook de Dimensity 9400 hem niet bijbenen.
Opslag en werkgeheugen
De ASUS ROG Phone 9 Pro en Nubia Redmagic 10 Pro zijn in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar, die we hieronder uiteen hebben gezet. Let er hierbij op dat het bij de ROG-modellen met 12GB werkgeheugen niet om de Pro-uitvoering gaat.
Uitvoering
Asus ROG Phone 9 (Pro)
Nubia Redmagic 10 Pro
12GB + 256GB
1099 euro
649 euro
12GB + 512GB
1149 euro
-
16GB + 512GB
1299 euro
799 euro
24GB + 1TB
1499 euro
999 euro
De opslagconfiguratie van de telefoons gaat waarschijnlijk tegen je verwachtingen in: de duurdere ASUS gebruikt nog altijd UFS 4.0, terwijl de goedkopere Redmagic is voorzien van sneller UFS 4.1 Pro-opslaggeheugen. In de praktijk zul je het verschil niet tot nauwelijks merken, maar in de benchmarks zie je een groot verschil.
Connectiviteit, haptiek, geluid en verdere features
Op het gebied van geluid doet de ROG Phone het uitstekend. De stereospeakers beschikken over een voor een telefoon goede weergave van het laag; hoge geluiden klinken soms op andere toestellen net wat beter. Het geluid weet indruk te maken en dat geldt dubbel wanneer je de AeroActive Cooler X aansluit. Deze heeft namelijk naast de ventilator een klein subwoofertje ingebouwd om zo nog meer bass te creëren. De Redmagic presteert niet meer dan matig. Het geluid dat uit de stereospeakers komt, klinkt in vergelijking met gelijk geprijsde toestellen wat leeg. Je kunt DTS Audio aanzetten om het geluid een beetje te verbeteren, al is het verschil niet groot.
Wat betreft haptiek doen beide telefoons het prima. Beide trilmotoren zijn in staat om felle trillingen weer te geven en kunnen ook subtiele tikjes produceren. Hoewel het verschil erg klein is, vond ik de ROG Phone in de praktijk wat fijner: voornamelijk omdat de trilmotor in dat toestel vrijwel geruisloos is, terwijl de Redmagic een klein beetje geluid produceert.
1x USB-C 3.2 1x USB C 3.2 met video-out 1x 3,5mm-jack
1x USB-C 3.2 Gen 2 met video-out 1x 3,5mm-jack
Duurzaamheid
Niet alleen in specificaties en uiterlijk zijn de telefoons uniek: de verpakkingsinhoud en materialen zijn dat ook. Zo leveren beide fabrikanten een krachtige oplader mee, iets dat tegenwoordig nog maar zelden voorkomt. Daarnaast bevatten de verpakkingen plastic, terwijl de meeste fabrikanten enkel nog papieren zakjes en telefooncovers in de doos stoppen. Bovendien zijn de verpakkingen redelijk fors, net als de telefoon zelfs. De doos van de Redmagic is wat dikker dan gemiddeld en de ROG Phone 9 Pro Edition wordt geleverd in een wel heel bijzondere doos. Het betreft een groot, vierkant model met daarin niet alleen de telefoon, oplader en bijbehorende kabel, maar ook een stoffen opbergpouch en de AeroActive Cooler X. Erg milieuvriendelijk is het niet, maar de presentatie mag er wezen.
Software
Beide telefoons draaien rechtstreeks uit de doos op Android 15. De ROG Phone bevat een vrij schone versie daarvan met minimale inhoudelijke aanpassingen aan het besturingssysteem, maar wel wat visuele veranderingen die vooral te maken hebben met hoe apps worden weergegeven. Redmagic draait daaroverheen RedMagicOS 10, maar deze schil doet meer kwaad dan goed.
Mocht je van plan zijn om lang met je telefoon vooruit te kunnen, dan heb ik slecht nieuws voor je: ASUS heeft de onbegrijpelijke keuze gemaakt om het 1500 euro kostende toestel slechts twee jaar van software-updates en vijf jaar aan securitypatches te voorzien. De bootloader is vergrendeld, waardoor je er zelf ook geen custom roms op kunt flashen om de levensduur te verlengen. Redmagic doet het in dat opzicht net zo slecht of zelfs slechter: de Redmagic 10 Pro mag rekenen op slechts één jaar aan software-updates en twee jaar securitypatches. De bootloader is technisch gezien te ontgrendelen, maar bij voorgaande Redmagic-telefoons bleek dit in de praktijk erg moeizaam te gaan. Op het moment van schrijven zijn er (nog) geen custom roms beschikbaar.
ROG Phone 9 Pro (boven) en Redmagic 10 Pro
Op de Android-ervaring op de ROG valt dus niet veel aan te merken, echter is het tegendeel waar bij de Redmagic-telefoon. RedMagicOS 10 voelt als een stukje earlyaccesssoftware en wellicht is dat nog te positief verwoord. De Android-schil staat vol met spel- en schoonheidsfouten, vreemde grammatica en bovendien wordt de helft van de interface in het Engels weergegeven, terwijl de andere helft dan weer in het Nederlands geschreven staat. De ROG Phone wordt hier en daar ook door taalfouten geplaagd, maar in vergelijking met de Redmagic is het nauwelijks noemenswaardig.
Daarnaast is er nog Mora: de rondborstige ‘virtuele assistent’, zoals Redmagic haar noemt. Wellicht zal eerdergenoemd twaalfjarig neefje van Mora smullen, maar op ons kwam het over als een vreemde feature om in je Android-schil te verwerken. Je kunt Mora in verschillende schunnige pakjes steken, haar op verschillende plekken op haar virtuele lichaam aanraken, waarop ze vocaal reageert, als interactieve achtergrond instellen en nog veel meer. Als er half zo veel werk was gestopt in het netjes afwerken van RedMagicOS als in Mora, waren we wellicht een stuk minder kritisch geweest. Geen noodzakelijke info om te vermelden, maar wel grappig: Mora heeft een behoorlijk stevig Chinees accent.
Mora, de 'virtuele assistent' in RedMagicOS
De ROG Phone bevat weinig bloatware: Instagram en Facebook, tenzij je ASUS’ Armoury Crate, AniMe Play en Thema’s-app wilt meerekenen. De Thema's-app bevat overigens veel gratis thema’s, maar ook drie euro kostende varianten van ASUS zelf. Dat vonden we vrij schaamteloos.
De Redmagic bevat bloatware: Booking.com, WPS Office en MoboReader. Ook hier geldt dat er verschillende Redmagic-standaardapps zijn geïnstalleerd die sommige mensen als bloatware zouden bestempelen, zoals de Cleaner-app en Privéruimte. In de appdrawer staan standaard twee icoontjes met ‘Hot Games’ en ‘Hot Apps’, wat natuurlijk reclame is. Deze kun je eenvoudig uitschakelen.
Op het gebied van AI maken beide telefoons gebruik van Google Gemini, wat een goede zet lijkt te zijn. Van Gemini weten we inmiddels wat je eraan hebt en zo hoeven de fabrikanten geen energie te verspillen aan een eigen ondermaatse AI-tool, zoals bij bijvoorbeeld de Oppo Find X8 Pro het geval was. Verder bevatten de telefoons momenteel in beperkte mate AI met betrekking tot games, waarover je op de volgende pagina meer leest.
Gaming
Naast de krachtige Snapdragon 8 Elite is er natuurlijk nog een grote onderscheidende factor waar je niet omheen kan: de telefoons zijn gemaakt om te gamen. Daarom gaan we dieper in op de op gaming gerichte hard- en software. We bekijken wat ASUS en Redmagic uit de kast hebben getrokken om van de telefoons de ultieme mobiele gamingmachines te maken.
Hardware
Beide telefoons bevatten sonische drukgevoelige punten op het frame. In het geval van de ROG Phone zijn dit AirTriggers en Redmagic heeft ze niet van een naam voorzien, maar is wel open over de pollingrate van de triggers: die is 520Hz. In mobiele games waar snelheid belangrijk is, zoals Call of Duty en PUBG, vond ik de triggers van de Redmagic net wat fijner om te gebruiken dan die van de ROG Phone. Het is een subtiel verschil, maar de triggers van eerstgenoemde lijken iets snappier te reageren op je aanrakingen, waar de triggers van de ROG Phone wat zwaarder lijken te zijn. Dit is voor een groot deel persoonlijke voorkeur en je kunt de instellingen van de triggers bovendien nog een beetje finetunen in de software.
De ROG Phone heeft dan weer het voordeel dat je twee extra triggers kunt toevoegen dankzij de AeroActive Cooler X, die ook voorzien is van een subwoofertje en een fan. Helaas werkt dat in de praktijk erg onhandig: de schouderknoppen van de koeler zijn niet fijn in te drukken terwijl je de telefoon vasthoudt en met je duimen het scherm bedient. Daarnaast zorgt de fan ervoor dat de telefoon bijna geen last heeft van thermal throttling, al produceert die best een lawaai op hogere standen. De koeler beschikt ook over een 3,5mm-jack, USB-C-poort zonder video-out en uitklapbaar voetje, zodat je je telefoon horizontaal kunt neerzetten.
De Redmagic 10 Pro doet het anders: de Chinese fabrikant heeft gekozen voor een interne fan. Dit heeft het voordeel dat je hem altijd bij je hebt en je bovendien geen losse accessoire hoeft aan te schaffen. Het betreft natuurlijk wel een piepklein ventilatortje, dat met rond de 23.000rpm moet draaien om effect te hebben. De fan produceert desondanks minder herrie dan de AeroActive Cooler X van ASUS en gaat thermal throttling ook goed tegen, zij het net wat minder.
ASUS ROG Phone 9 Pro met AeroActive Cooler X
Over hitte gesproken: beide toestellen doen er alles aan – buiten de actieve koeling om – om de Snapdragon 8 Elite-chip zo koel mogelijk te houden. ASUS noemt hun passieve koeloplossing 'GameCool 9'; deze bestaat uit een combinatie van twee grafietbladen, een vaporchamberen boornitride. De grafietbladen zijn dit jaar 57 procent groter, wat zou moeten zorgen voor 12 procent betere koelprestaties. Daarnaast wordt er een tweecellige accu gebruikt, zodat daar minder hitte gegenereerd wordt.
De Redmagic gaat nog een stapje verder. Zo bestaat de koeloplossing van de 10 Pro ook uit grafietbladen, boornitride en een vaporchamber, maar heeft Nubia bovendien liquid metal aan de mix toegevoegd. Dit is een relatief duur goedje dat bijvoorbeeld ook wordt gebruikt om de cpu in te PlayStation 5 koel te houden. Hoewel de Redmagic 10 Pro op papier dus van een beter passief koelsysteem voorzien lijkt, wordt het toestel ontzettend warm tijdens langdurige gamesessies, waarbij ik me kan voorstellen dat sommige mensen de behuizing niet langer fijn vinden om vast te houden. Het gebruiken van de interne fan voorkomt dit.
Op papier biedt de ROG Phone een hardwarematig extra voordeel ten opzichte van de Redmagic: het scherm heeft immers een hogere maximale verversingssnelheid van 185Hz. In de praktijk levert dat momenteel vrij weinig op. We konden op Dead Cells na geen mobiele games vinden waarbij een extreem hoge refreshrate ons nuttig lijkt. De meeste competitieve games ondersteunen een maximale refreshrate van 120 of 144Hz. Daarnaast ververst het scherm als je niet aan het gamen bent met 'slechts' 120Hz.
Tot slot bieden beide toestellen de mogelijkheid voor een accubypass om te zorgen dat de accu van de telefoon niet overmatig snel slijt tijdens een intens potje gamen. Daarover lees je meer op de volgende pagina.
Software
Beide fabrikanten kiezen voor een vergelijkbare aanpak bij de software die jouw game-ervaring moet optimaliseren. Het begint bij het opstarten van een game. Je kunt dat natuurlijk doen vanaf je homescreen of appdrawer, maar beide telefoons bieden daarvoor ook een eigen omgeving aan. Dat is Armoury Crate bij de ROG en GameSpace bij de Redmagic. Je vindt er een overzicht van je games, kunt de prestaties van de telefoon opschroeven en daarnaast verschillende instellingen en hulpmiddelen naar hartenlust tweaken.
De interface van ROG’s Armoury Crate ziet er een stuk gelikter uit, maar Redmagics GameSpace biedt meer finetunemogelijkheden, vaak wel met warrige benamingen. Bij sommige van die mogelijkheden mag je je afvragen in hoeverre het tegen valsspelen aanhikt. Zo kun je bijvoorbeeld een muis en toetsenbord aansluiten op de Redmagic en kun je verschillende macro’s instellen die gebruikersinput nabootsen, waardoor je bepaalde acties eerder uitvoert dan je tegenstanders.
ROG's Armoury Crate (links) en Redmagics GameSpace
Als je een game opstart, zet de ROG Phone zijn Game Engine aan en in het geval van de Redmagic is dat Energy Cube. Beide hulpmiddelen doen in principe hetzelfde: achtergrondprocessen worden in resources beperkt, de refreshrate wordt opgeschroefd en je krijgt tijdens het spelen geen meldingen of oproepen op je scherm te zien.
Daarna komt de wellicht belangrijkste laag van het softwarepakket: de ROG Game Genie- of de Redmagic GameSpace-overlay. Deze overlays zitten bomvol nuttige functies die jou een handje moeten helpen tijdens het spelen van games. Hier geldt weer hetzelfde als in de gamebibliotheek: de ROG-versie oogt mooier, terwijl de Redmagic-variant meer functionaliteit biedt.
Toch is een van de tofste nieuwe functies afkomstig van de ROG Phone: AI Grabber. Hiermee kun je stukjes tekst (bijvoorbeeld namen van quests) automatisch voor je laten opzoeken of vertalen, waarna er een klein venstertje binnen je spel verschijnt. Zo kon ik in Genshin Impact een missie voltooien terwijl ik de stappen uit een YouTube-filmpje volgde. Natuurlijk zou je dit zelf ook met een paar handelingen kunnen doen, echter geeft het een meer immersive gevoel als je daarvoor je spel niet hoeft te verlaten. Het verschilt per spel hoe goed de automatische herkenning van de AI Grabber werkt, al kun je ervan uitgaan dat dit in de toekomst alleen maar uitgebreider wordt.
ROG's Game Genie (links) en Redmagics GameSpace Overlay
Accuduur en opladen
Beide gamingphones hebben forse accu's aan boord: 5800mAh bij de ROG Phone en in het geval van de Redmagic 10 Pro is dit zelfs 7050mAh, waardoor de accucapaciteit vergelijkbaar is met die van sommige tablets. Beide fabrikanten claimen dat de accu's nieuwe accutechnologie bevatten, maar geven niet aan welke. Gezien de hoge energiedichtheid vermoeden we dat het gaat om een silicium-koolstofaccu in plaats van een momenteel gangbaardere lithiumionaccu.
Accuduur wifi
Accuduur mobiel netwerk
Accuduur video kijken
Accuduur bij webbrowsen wifi (helderheid @ 250cd/m²)
Smartphone
Accucapaciteit (mAh)
Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Beide toestellen scoren op accuduur ruim voldoende, maar de Redmagic 10 Pro steelt de show met zijn ontzettend lange adem. In onze accutests zet hij een van de beste accuprestaties neer die we tot dusver hebben gezien. Gezien de gigantische capaciteit van de accu kun je echter stellen dat de telefoon niet bepaald efficiënt met stroom omgaat, wat ook geldt voor de ASUS ROG Phone.
Opladen
De ROG Phone 9 Pro kan bedraad met maximaal 65W opgeladen worden, waar de Redmagic 10 Pro de 100W kan aantikken. In beide gevallen wordt er een krachtige oplader in de doos meegeleverd, waarmee de meeste telefoonfabrikanten al jaren gestopt zijn. Mocht je om wat voor reden dan ook liever een andere oplader gebruiken: beide telefoons ondersteunen gangbare oplaadprotocollen zoals Qualcomm Quick Charge 5. Voor beide toestellen geldt dat ze binnen een uur vol te laden zijn, wat gelet op de accucapaciteit erg snel is.
De ROG Phone kan ook draadloos worden opgeladen volgens de Qi-standaard met een maximum van 15W. Ook biedt het toestel reverse wireless charging aan, waarmee het andere gadgets draadloos van 10W aan vermogen kan voorzien.
Beide toestellen ondersteunen charge separation, wat neerkomt op een accubypass. Zo kun je de interne hardware direct van stroom voorzien middels de oplader en wordt de accu dus overgeslagen. Daarmee voorkom je dat deze tegelijk wordt opgeladen en leeggetrokken terwijl je games speelt en kun je de accugezondheid een beetje bewaken. Dit voorkomt bovendien dat er overmatige hitte wordt gegenereerd bij de accu.
Procent vol na 30 minuten
Laadtijd
Procent vol na 30 minuten
Smartphone
Accucapaciteit (mAh)
Gemiddelde toename acculading in % (hoger is beter)
Gamingphones zijn lastiger te reviewen dan reguliere toestellen, omdat ze in vrij letterlijke zin meer features bieden dan de doorsnee telefoon. Daarnaast is het van belang om goed te kijken of het toestel als totaalpakket een beetje in balans is: hoewel modellen als deze natuurlijk uitblinken op vlakken zoals gaming, worden er op andere fronten vaak (grote) concessies gedaan. In het geval van de ASUS ROG Phone 9 Pro Edition en de Redmagic 10 Pro is het overduidelijk op welk gebied er bezuinigd is: de software.
Beide telefoons beschikken over mooie grote amoledschermen met een hoge verversingssnelheid, zoals gebruikelijk is bij gamingtelefoons. ASUS gaat dit jaar erg ver door er een ontzettend fel ltpo-paneel met een maximale refreshrate van 185Hz in te stoppen, dat in de praktijk door nog geen enkele competitieve mobiele game wordt gebruikt. De Redmagic 10 Pro bevat niet zo'n extreem scherm en kan 'maar' tot 144Hz verversen. Daarnaast is het geen ltpo-beeldscherm en is de helderheid eveneens uitstekend, maar niet zo hoog als die van de ROG Phone.
Hoewel de primaire camera's op beide telefoons niet slecht presteren, kun je beter krijgen in deze prijsklasse; dat geldt al helemaal voor de andere camera's die de telefoons aan boord hebben. De frontcamera van de Redmagic produceert de allerslechtste selfies die je tegenkomt op een toestel in dit prijsbereik, maar daartegenover staat dat de selfiecamera volledig onder het scherm verstopt zit.
De grote troef van de ASUS en Redmagic is natuurlijk de Snapdragon 8 Elite-chip die ze aan boord hebben. Deze krachtpatser maakt op grafisch gebied niet zulke grote sprongen als de marketing van Qualcomm je zou willen doen geloven, al is de nieuwe op Oryon gebaseerde cpu indrukwekkend: hij gaat nek aan nek met de felbegeerde A18 Bionic Pro uit de stal van Apple. Erg fijn aan de Redmagic is dat het ingebouwde ventilatortje de chip prima weet te koelen, ook tijdens intense en langdurige gamesessies. De AeroActive Cooler X van ASUS doet het zelfs nog beter, maar wordt alleen bij de erg dure Pro Edition meegeleverd en heeft bovendien geen fijne ergonomie.
Hoewel geen van beide fabrikanten het van de daken schreeuwt, zijn de accu's gebaseerd op nieuwe accutechnieken. Welke dat precies zijn zeggen de fabrikanten niet, maar het resultaat mag er zijn: de energiedichtheid is erg hoog en dat zien we terug in de accucapaciteit: 5800mAh bij de ROG Phone en zelfs 7050mAh in het geval van de Redmagic. Beide telefoons bieden een goede accuduur, waar die van de Redmagic een van de langste is die we ooit gemeten hebben. Dat is puur te danken aan de gigantische capaciteit: beide toestellen gaan allesbehalve efficiënt met stroom om.
Op het gebied van software vallen beide gamingphones keihard door de mand. ASUS voorziet hun 1500 euro kostende toestel van twee jaar aan Android-updates en Redmagic zelfs maar van één jaar. De ROG Phone draait op een vrij schone versie van Android 15 waarop we weinig kunnen aanmerken. RedMagicOS is daarentegen een bende die het animepersonage Mora centraal zet en verder vooral veel taal- en schoonheidsfouten bevat. Beide telefoons zitten vol opties om je game-ervaring te verbeteren. In het geval van de ROG ziet het er gelikter uit en bij de Redmagic is het wat chaotischer, maar heb je meer keuzevrijheid. Voor de AI spelen beide partijen op safe: ze gebruiken daarvoor Google Gemini.
Onder de streep zijn de ASUS ROG Phone 9 Pro Edition en Redmagic 10 Pro vooral mooie hardwarematige benchmarks in telefoonvorm. Het is erg jammer dat beide fabrikanten het zo laten afweten met hun softwareondersteuning.
Het blijft toch wel jammer dat de GPU van de Snapdragon 8 Gen 3 Elite niet echt een prestatieboost biedt die aanvoelt als een echte vooruitgang. Een verbetering van 15% is niet heel bijzonder zou al blij zijn met 20%. Op het gebied van gaming loopt Apple duidelijk voorop, vooral omdat zij hun krachtige M-serie chips ook in tablets gebruiken. Android daarentegen is grotendeels afhankelijk van Snapdragon-chips, die zowel voor smartphones als tablets worden ingezet terwijl Apple daar mooi onderscheid in heeft gevormd. Natuurlijk hebben tablets op Android wel enkele voordelen, zoals betere koeling (minder last van thermal throttling) en specifiekere GPU-drivers, maar het verschil is lang niet zo groot als bij Apple.
Een goed voorbeeld hiervan is een iets oudere vergelijking van vorig jaar tussen de M2-chip van Apple en de Snapdragon 8 Gen 2. Daaruit werd al duidelijk hoe groot het verschil in gaming-prestaties kan zijn. (YouTube: Samsung Galaxy Tab S9 - Genshin Impact v4.0 - fps and render resolution). Hoewel deze twee chips qua rekenkracht niet direct vergelijkbaar zijn, loopt de M2 qua gaming nog steeds flink voor op de Snapdragon 8 Gen 3 Elite. Mede omdat Android niet een chip heeft die het op kan nemen tegen de M-Series en dus wordt gebruikt voor mobiel en tablets.
Hier een ander voorbeeld maar dan met mobile gaming.
Een recent voorbeeld: de Snapdragon 8 Gen 3 kan bijvoorbeeld geen 120 fps draaien op een game als Genshin Impact, terwijl de A18 Pro van Apple dit wél moeiteloos aankan. https://youtu.be/vniGodXyDYU?si=yz9ydRbn2iOG_Vut&t=46 Ook beetje moeilijk te lezen op de Galaxy S24 Ultra, maar die gebruikt meer dan 3GB aan ram voor dezelfde spel op IPhone waar betere prestaties worden behaald met maar 1,7 GB ram geheugen.
Het is jammer dat zelfs zogenaamde “gaming” smartphones en high end tablets op Android nog steeds achterlopen op Apple. Of dit nou komt door een gebrek aan rekenkracht of door minder geoptimaliseerde software, het laat zien dat er op Android-gebied nog veel ruimte voor verbetering is. Het zou fantastisch zijn als er een Android-chip komt die qua GPU-prestaties echt kan concurreren met Apple’s A-serie chips in smartphones. Daarnaast zou het een grote stap vooruit zijn als er een aparte chip wordt ontwikkeld die specifiek gericht is op tablets, zodat deze kan concurreren met de M-serie chips van Apple. Dat zou Android een enorme boost geven in gaming en high-performance toepassingen.
[Reactie gewijzigd door Kizanko op 23 december 2024 07:59]
Mooie uitleg over Apple, maar waarom zeg je dat Android afhankelijk is van Snapdragon-chips ?
Het zijn de fabrikanten die beslissen welke chip voor welk OS ze gebruiken toch, Asus kon ook voor MediaTek kiezen of de Samsung Exynos.
Het voordeel is dat je niet vast zit aan een enkele chip. Nu heeft Apple wel voordelen op vlak van performance omdat het OS afgestemd is met de chip. Maar ze zijn niet flexible (in de zin van je kan er een ander OS op installeren), volledig vendor-locked... Wat is beter op de dag van vandaag ?
Ik denk dat als je zegt dat: 99% of meer van de gebruikers nooit een ander OS erop zal installeren, het wellicht nog zal kloppen ook. Dus leuk dat dat je inderdaad met Android toestellen er een andere rom op kan zetten, maar wie (anders dan geeks/tweakers/...) doet dat nou echt. Geef mij maar een iPhone met 5+ jaar software ondersteuning. Voor die 1500 kun je ook een 16 pro max kopen. Qua specs niet helemaal gelijk maar die presteert ook top en krijg je tenminste fatsoenlijke updates en een OS waarvan je weet dat je kwaliteit krijgt.
Klopt, daar heb je zeker gelijk in. Ik bedoel het meer in de zin dat we niet echt concurrentie hebben op het gebied van GPU-verbeteringen op een schaal waarop er wat meer aandacht aan wordt besteed. Maar dat ligt natuurlijk ook aan veel factoren, waaronder wat jij net noemt.
Persoonlijk kijk ik voor een snel toestel toch echt eigelijk alleen maar naar de chipset om een eerste selectie te maken van toestellen. Het verschil met een Snapdragon 800 / 8 gen X met alles eronder is te groot. Een 7 gen 3 was zo in de ervaring langzamer dan een véél oudere 865 om een zijstraat te noemen.
Natuurlijk, er is Exynos, maar die kan je maar in één smaak krijgen uiteindelijk. En die doet toch steeds weer een beetje onder. En ik vraag me af en toe af of wat Samsung doet met Android nog steeds wel echt Android is...
Mediatech, Dimension chipsets, het is het allemaal toch niet echt. Prima voor budget / middenklasse. Tensor, ook prima, maar keer op keer niet zonder nadelen. En niets mis met AI toepassingen gebruiken, maar een slechte / beperkte AI toepassing is mij niet zo veel waard.
Apple M1 t/m 4 en Snapdragon flagship series zijn een klasse opzich. Zonder Snapdragon 8 gen 3 had Android nooit mee kunnen komen kwa graphics / performance en tot op zeker hoogte camera performance met Apple.
7 gen 3 zit tegen 8 gen 2 aan, het is nagenoeg een 8s gen 3 die enkele features mist. Heb zelf een 7 gen 3 telefoon op dit moment en ervaar dag tot dag weinig verschil met de Z Flip 6 die ik hiervoor had met z'n 8 gen 3.
Exynos is goed voor wat het is, maar Samsung heeft het nog altijd lastig met de yields, dus veel vertragingen met ze in de markt te brengen. Ze passen wel prima in upper mid-range toestellen.
Mediatek staat de laatste paar generaties op gelijke hoogte met Qualcomm, hun laatste chips zijn zelfs efficienter dan die van Qualcomm, het is al lang niet meer het budget merk van weleer.
Tensor... tja... zal nog wel even duren.
De nieuwe SD 8 elite en Dimensity 9400 doen het beide beter dan de A18 pro van Apple, zowel op CPU (Apple heeft een miniscule voorsprong op single core, maar gaat in multicore onderuit gezien ze maar 6 cores gebruiken) en GPU vlak, ze worden immers tegenwoordig ook op dezelde TSMC 3nm node gemaakt, wat Apple z'n voorsprong gaf. Apple silicone zijn geen mobiele chips, al worden ze in tablets gebruikt, dus is geen eerlijke vergelijking.
[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 23 december 2024 23:13]
Waarom is dat jammer? Ik ben nog nooit een android game tegengekomen waarbij de performance tegen viel. Nou speel ik ook alleen maar simpele games op mijn smartphone zoals een potje Brawl Stars met mijn zoontje, voor al het andere pak ik een console of pc. Persoonlijk heb ik meer moeite met alle functionaliteit die bij iPhones niet werkt zoals verscheidene admin tools die ik veel gebruik voor mijn werk. Een goede wifi analyser op een iPhone is al teveel gevraagd. Dus ik draai het even om. Waarom bied android nogsteeds veel meer functionaliteit dan een iPhone? Op android kan ik ook al die games spelen, of dat met 60fps of 120 fps is zal me op een smartphone aan mn achterwerk roesten.
Waarom vind ik dat jammer? Heel simpel, omdat het ''mijn'' mening is. Omdat ''ik'' dat wél als een toegevoegde waarde zie. Ik speel veel zware games op mijn tablet, en als jij alleen maar simpele spelletjes speelt, vind ik het nogal vreemd dat je dat als maatstaf wilt gebruiken om te zeggen dat de prestaties altijd goed zijn. Want bij mij is dat niet het geval.
We hebben het hier bovendien voornamelijk over gaming, en ik heb het specifiek over de GPU-boost, zoals ook in de review te lezen is. Over de CPU ben ik zeker tevreden, daar is een hele mooie vooruitgang geboekt. En functionaliteit op Android is ook super. Maar de ''gaming-prestaties'' kunnen nog wel wat verbeteringen zien.
Een rare vergelijk als je het hebt over smartphones.
(Tablets is een ander verhaal). M series chips hebben helemaal niet de thermal enveloppe om gebruikt te worden in smartphones.
Precies dus ik vind het jammer dat we dan wel een smartphone chip gebruiken in Android tablets. Dat is dan ook wat ik probeer duidelijk te maken. Ik moet wel de tablets erbij halen want de Snapdragon processors worden in Tablets en smartphones gebruikt.
Kleine kanttekening, Genshin Impact draait nergens op 120FPS, behalve iOS. Weet niet zeker of dit dan echt een goede vergelijking is, aangezien het meer een software limitatie is.
Daar komt wel bij dat hoyo echt totaal geen enkele moeite in de android versie steekt. Jaren later en zover ik weet nog steeds geen controller support terwijl het nu zelfs via xbox cloud streaming te spelen is. Dat is echt niet alleen de hardware die hier een rol speelt.
Voor de beste vergelijking moet je dezelfde specs aanhouden. Dus 24GB ram en 1TB opslag. Dan is de Redmagic 999 euro. Nog steeds een stuk goedkoper, maar zeker niet de helft van zijn concurrent. Jammer ook dat Tweakers niet 2 telefoons met dezelfde specs heeft getest. Meer ram betekend meer energieverbruik, dus dat had ook nog wel iets kunnen doen in de accutest.
Je krijgt wel 5 jaar security patches bij ASUS, dat is vrij redelijk, zelfs redelijk lang in Androidland. Samsung doet ook maar 5 jaar updates.
De Redmi daarin tegen is om te huilen, maar 2 jaar updates in zijn geheel. Dat ding is vrijwel direct e-waste.
Klopt niet, sinds 2024 belooft Samsung zelfs zeven jaar updates en upgrades.
De Galaxy S24-serie is de eerste telefoonserie die onder dit beleid valt. Inmiddels geldt dit ook voor de Galaxy Z Flip 6 en Z Fold 6. En de eerste telefoon in de A-serie die zes jaar ondersteuning geniet heeft zich ook gemeld: de Galaxy A16 blijft up to date tot 2030.
Ik heb vroeger een asus zenfone 6 gehad. Dat ding kreeg 3 android upgrades, en toen was het klaar. Heel matig, maar ik wist dit bij aankoop, en het ding had de toen snelste snapdragon en een mega accu voor 500 euro. Dus prima. Maar stel je legt 1500 euro neer voor deze asus en na 2 jaar is het end of life. Belachelijk toch.
Overigens, als Asus ondertussen bijvoorbeeld 5 jaar ondersteuning had gehad, had ik weer een Asus gekocht. Was super tevreden met de telefoon, software was ook erg goed. Maar ja, nu gewoon totaal geen optie doordat ze nog steeds zo zwak zijn qua updates.
Ik viel bijna strak achterover toen ik las dat ze maar 1 en 2 jaar ondersteuning geven (voor die prijs). Dat de EU dat onderhand nog niet eens verboden heeft. Dit is gewoon geld weggooien om (e-)waste te maken.
Ik moet wel zeggen dat ik op die ROG de manier van die icoontjes wel leuk eruit vindt zien. Die twee afgeknipte hoekjes is weer eens iets anders dan een vierkant met ronde hoekjes of een cirkel.
(...) Ik moet wel zeggen dat ik op die ROG de manier van die icoontjes wel leuk eruit vindt zien. Die twee afgeknipte hoekjes is weer eens iets anders dan een vierkant met ronde hoekjes of een cirkel.
Dat kun je op je eigen Android-smartphone ook voor elkaar krijgen met een alternatieve launcher zoals Nova Launcher. Net zelf even geprobeerd op mijn Pixel 6a
edit: Kleine aanvulling.
[Reactie gewijzigd door PCG2020 op 23 december 2024 13:46]
Ja ik heb dan weer een iPhone. Die doen al sinds jaar en dag praktisch hetzelfde (oke ze hebben die gloss eraf gehaald en de ronde hoekjes zo nu en dan minimaal aangepast).
Ik kijk al een tijdje naar Redmagic. Voor hardware echt geweldig en net anders dan de rest... maar... 2 jaar aan updates die komen als ze er zin in hebben, dit kan gewoon niet. Als je dan de reviews nog leest leven ze die 2 jaar nog niet eens na, maar krijgen klanten slechts 1 grote update, na een jaar op het moment dat de nieuwe versie uitkomt.
Los van de ondersteuning begrijp ik de telefoon voor gamers niet. Spijt me zeer, maar mijn enige vraag is: waarom? Ik heb altijd de indruk dat game-telefoons een oplossing zijn voor een probleem dat niet bestaat. Ik ken werkelijk niemand in mijn netwerk die een game-telefoon heeft of er daadwerkelijk mee gamet. Voor mij voelt het een beetje als een belfunctie op een Nintendo Switch.
Genoeg over mijn mening over game-telefoons. Ik heb de Zenfone 3 en 5 gehad, prima telefoons overigens. Ik vind het alleen jammer dat de accessoires voor deze telefoons lastig te vinden zijn.
Er zijn mensen die gamen, je gelooft het niet maar specifiek ook die ofwel geen pc/laptop of console hebben of niet high end genoeg maar misschien ook die t wel hebben maar on the go echt mobiel willen gamen. En misschien willen ze geen extra apparaat zoals een switch of steam Deck voor dit omdat android games goed of leuk genoeg zijn.
Voor die mensen is dit handig, vaak licht de focus vooral op batterij en prestaties/koeling en besparen ze op andere dingen. Of jij daar de doel groep voor bent, waarschijnlijk niet maar genoeg mensen die deze balans wel willen. Of de uitvoering altijd even goed is laat ik dan wel in het midden.
Dat jij niemand kent die t heeft betekent natuurlijk weinig. Ik heb ook heel veel mensen die voor genoeg categorieën niet de doelgroep zijn maar dat betekent niet dat er geen doelgroep is.
[Reactie gewijzigd door PaulHelper op 23 december 2024 15:47]
Volgens mij is dit in Aziatische landen veel gebruikelijker. Uitzonderingen daar gelaten maar ik heb ook niet het idee dat dit soort (aziatische) designs er populair zijn in het Westen.
Qua accuduur valt het nog binnen te beperken met de S24 Ultra Snapdragon 8 Gen 3 naar Elite-soc.
Volgens Tech Odyssey en dat staat in de speccs, gaat de S25 Ultra 1GHz verhoging krijgen bij Elite-soc en zou de S25 Ultra straks dankzij Elite-soc 40% beter doen dan een S24 Ultra
Nu er accus zijn met hogere energiedichtheid, zou ik bij het vervangen van mijn accu hem graag willen upgraden naar een beter exemplaar (op moment nog niet echt te koop denk ik).
Weet iemand hoe telefoons er mee omgaan als ze ineens een hogere accucapaciteit zien dan ze gewend zijn?
Dat ligt eraan. Zolang verder alle randdingen hetzelfde blijven volgens mij oke, hoogstens een foutief percentage. Maar zolang voltage en hoeveelheid (dual in sommige telefoon) hetzelfde blijft dan is het volgens mij vrij makkelijk en niet echt een probleem.